Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 3

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 3

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 4
  eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 173
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Wywiady

  Barry Bishop: Macie sponsorów i system treningów
 2017-01-30 10:52:29  Stanisław Wrona    inf. własna

W sezonie 2016, podczas wizyty na Wyspach Brytyjskich odwiedzilismy stadion zespołu Isle of Wight Warriors. Zapraszamy na drugą część rozmowy z promotorem "Wojowników", Barry'm Bishopem, w której mówi on m.in. o swojej szkółce "My First Skid" oraz wypowiada się na temat kondycji brytyjskiego speedway'a.

Pierwszą część rozmowy opublikowaliśmy dla Państwa 20 stycznia i znajduje się ona TUTAJ.

eSpeedway.pl: Wasz tor jest raczej przyczepny, czy nie ma wielkich problemów z przygotowaniem nawierzchni do zawodów?

Barry Bishop: Nasz tor jest najdłuższy w Wielkiej Brytanii i ma 395 metrów długości. Jest on mocno pochyły na drugim wirażu, natomiast nieco mniej na pierwszym. To tor z pewnością do ścigania, nadaje się dla zawodników, którzy potrafią twardo rywalizować i atakować. Jednym z naszych największych wyzwań jest jego nawadnianie oraz dostarczanie łupkowej nawierzchni na stadion (nie jest ona produkowana na Wyspie).

Na większości obiektów stosowane są polewaczki. Podczas naszej wizyty widzieliśmy tylko mężczyznę z wężem na wodę. Czy takie rozwiązanie jest stosowane zawsze, czy tylko w mniej słoneczne dni, gdy nawierzchnia potrzebuje mniejszej ilości wody?
Oczywiście posiadamy polewaczkę. Jest ona używana poprzedniego dnia, nocy oraz w dzień rozgrywania zawodów. Dzięki niej dostarczana jest woda na stadion i pozwala to na rozgrywanie meczu na naprawdę dobrym torze, który się nie kurzy. Mamy na nim jednak kilka nierównych miejsc, które absorbują więcej wody, prawdopodobnie dlatego widzieliście mężczyznę, polewającego tor, przy pomocy węża z wodą.


Miejscowy "polewaczkowy", który pilnuje, aby nierówne miejsca na torze były odpowiednio nawodnione.

W zespole z Wyspy Wight swoją karierę na Wyspach Brytyjskich zaczynał Chris Holder. Czy myślicie, że jest szansa na kolejnego tej klasy zawodnika, który będzie stawiał pierwsze kroki pod Waszymi skrzydłami?
Zawsze chcemy, aby nasz klub dostarczał dobrych zawodników. Mamy żużlową szkółkę o nazwie „My First Skid” , która zawsze jest pełna chętnych osób, zarówno z Wyspy, jak i z głównej części Wielkiej Brytanii, dlatego wiemy, że są wśród nich również utalentowani chłopcy. Szkoła ma w tej chwili trzech w pełni sponsorowanych jeźdźców, a są to Chad Wirtzfeld (13), Cameron Bell (8) i Connor Sangster (10). Ci chłopacy motywują naszych zawodników i jestem pewny, że ujawnimy jakiś ukryty talent lub dwa, gdy przyjdzie odpowiedni czas.

Zachęcamy każdego w klubie, aby był tak dobry, jak tylko potrafi. Ben Wilson w wieku 19 lat będzie miał świetny rok, a jazda na dużych torach może spowodować, że po prostu we właściwy sposób “odpali”.

W lutym będziemy gościć na obozie kadrę młodzieżową Wielkiej Brytanii (GB Young Lions), to będzie dla nas również szansa, aby uczyć się od zespołu reprezentacyjnego i brać udział w tym obozie.

Czy trudno znaleźć sponsorów żużla na Wyspie Wight, zwłaszcza jeśli chodzi o położenie klubu żużlowego, niemalże najdalej na południe?
Znalezienie sponsorów nigdy nie jest łatwe i aby to się udawało trzeba całkowicie wierzyć w to, co się mówi i robi. Pracowaliśmy ciężko aby pozyskać darczyńców i mamy naprawdę świetny zespół sponsorów z Wyspy oraz krajowych i międzynarodowych. Mam nadzieję, że wszyscy z naszych sponsorów wiedzą, jaką wartość stanowią dla nas, ale również jaką my jesteśmy dla nich. Bycie związanym z klubem, taki jak nasz, który zmienia przedstawienie speedway’a to coś wielkiego i jestem przekonany o tym, że oni to uwielbiają.

Czy myślcie o kontraktowaniu w przyszłości zawodników z zagranicy, czy raczej będziecie stawiać na własną, brytyjską młodzież? Na początku działalności Islandersów ich barw bronił m.in. Krzysztof Stojanowski z Polski.
W tym momencie zespoły, startujące w National League mogą być budowane tylko z zawodników z Wielkiej Brytanii i uważam, że to dobre rozwiązanie dla tego sportu w naszym kraju. Jest jasnym, że mamy niedobór zawodników, którzy się pojawiają i mam nadzieję, że pomożemy w ich rozwoju w naszej szkole oraz zespole. Jednakże jestem otwarty na korzystanie z innych jeźdźców w przyszłości lub zajęcie się jakimś międzynarodowym zespołem, w zastępstwie prowadzenia Warriors. Wszystko jest możliwe.

Co sądzisz o ogólnej kondycji brytyjskiego speedway’a? W ostatnich latach mówi się, że jest ona niezbyt mocna, jednak w sezonie 2016 Brytyjczycy zdobyli srebrne medale w Drużynowym Pucharze Świata.
Według mnie w Wielkiej Brytanii w poprzednich latach nie oferowaliśmy młodym zawodnikom zbyt wielkiej pomocy, aby mogli się rozwijać. Nie chodzi mi o sponsoring, a o czas spędzany na torze i możliwości jazdy. Spędziłem sporo czasu w Polsce oraz w centralnej części Europy, przyglądając się tam żużlowi i wygląda to inaczej niż u nas. W Polsce macie fantastycznych sponsorów oraz system treningów, dostęp do torów i głód osiągania dobrych wyników. Natomiast w imprezach organizowanych choćby w Niemczech, startują zawodnicy w kilku klasach podczas jednego wieczoru i to jest coś, czego możemy się uczyć w Wielkiej Brytanii.

Sądzę, że w poprzednich latach żużel na Wyspach Brytyjskich zmagał się z kilkoma wyzwaniami i to osłabiło nasz ogólny poziom. Niemniej jednak teraz zaczynamy wierzyć w siebie, mamy mistrzostwa młodzieżowe, obozy szkoleniowe i sporo amatorskiego speedway’a, co tylko może być dobre dla tego sportu. Krótkoterminowym problemem jest to, że tym zawodnikom zajmie trochę czasu, aż się przebiją wyżej.

Czy zmiany, które ostatnio dokonały się w wyższych klasach rozgrywkowych w Anglii są według Was słuszne? Chodzi o nowe średnie i przegrupowanie drużyn w SGB Premiership i Championship.
Zmiany, które mają miejsce na wyższych poziomach rozgrywkowych, ogólnie rzecz biorąc zostały wprowadzone w odpowiedni sposób. Sądzę jednak, że więcej na ten temat będziemy mogli powiedzieć pod koniec roku, gdy zobaczymy, jak przebiegnie sezon.

Niestety co roku słychać zagrożenie ze stron różnych klubów. W ostatnich latach takie głosy dochodziły choćby z Berwick, Scunthorpe, Workington, Cradley i innych miejsc. Przed sezonem 2017 istniało ryzyko, że w rozgrywkach ligowych zabraknie ekip Lakeside Hammers i Plymouth Devils, a sytuacja trzech klubów z SGB Premiership do końca była niepewna. Czy to oznacza, że brytyjski żużel czekają jeszcze cięższe czasy?
Moim zdaniem żużel musi być przedstawiany jako biznes i powinien być wypłacalny. Zarówno zespół Plymouth Devils, jak i Lakeside Hammers wystartują w National League, co wzmocni ogólnie cały produkt i uczyni naszą ligę silniejszą. Żużel musi być postrzegany jako show i nie chodzi tylko o ściganie się w Wielkiej Brytanii. W ostatnim roku udowodniliśmy to, że kluczem do naszego sukcesu była rodzinna atmosfera na stadionie i to będzie ważny czynnik w przyszłości.

Czy w wypadku różnych problemów innych klubów sytuacja Warriorsów jest stabilna i kibice będą mogli ich oglądać w kolejnych sezonach na dłuższy czas?
Jak już wcześniej wspomniałem, Warriors mają biznes plan i cele rozwojowe – wszystkie, które realizowaliśmy w poprzednim roku i chcemy kontynuować w sezonie 2017. Musimy dobrze gospodarować kosztami, pracować blisko z naszymi kibicami, sponsorami i społecznością, oferując cenę, która jest dostępna, aby co tydzień na nasz stadion przybywały całe rodziny.


Jednym z gości, podczas sierpniowego spotkania z Cradley Heathens był Nigel Pearson, znany komentator żużlowy, będący jednocześnie prezesem wspomnianego klubu.

Co sądzisz ogólnie o kondycji speedway’a na świecie. Czy jest ona według Ciebie lepsza niż we wcześniejszych dekadach i czy wszystko zmierza w dobrym kierunku?
Sądzę, że żużel na poziomie Grand Prix staje się coraz silniejszy, jednak gdy spojrzymy na poziom ligowy, to w sezonie jest sporo imprez, jeśli chodzi o wydatki i dzisiejsze czasy dla kibiców. Dlatego musimy kontynuować pracę nad ogólnym produktem, którym jest to żużlowe show. Dodatkowo uważam, że gospodarowanie wydatkami jest ważniejsze niż kiedykolwiek, podobnie wygląda integracja klubów z lokalną społecznością. Wygląda na to, że u nas to na razie działa odpowiednio, jednak to ciężka i ciągła praca. Żużel w Wielkiej Brytanii musi być bardziej „pozytywny” sam dla siebie. Szczerze kocham to, co robimy i gdy ktoś przychodzi do nas na mecze żużlowe, chcę aby opuszczał on stadion szczęśliwy i zadowolony, a jeśli tak się nie dzieje, wówczas zawiodłem. Dlatego na większości meczów, każdego tygodnia będzie można mnie zobaczyć wśród kibiców, gdzie upewnię się, że cieszy ich wizyta na stadionie oraz postaram się zrozumieć ich potrzeby tak, aby móc je realizować w przyszłości. Z pewnością widzieliście to również podczas swojej wizyty na obiekcie Warriors.

Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1. Betard Sparta Wrocław

 



2. Platinum Motor Lublin


3. ebut.pl Stal Gorzów


4. Tauron Włókniarz Częstochowa


5 KS Apator Toruń


6. Fogo Unia Leszno


7. ZOOleszcz GKM Grudziądz


8. Enea Falubaz Zielona Góra


 2. Speedway Ekstraliga
1. Cellfast Wilki Krosno


2. Abramczyk Polonia Bydgoszcz


3. Arged Malesa Ostrów


4. ROW Rybnik


5. Texom Stal Rzeszów


6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk


7. H.Skrzydlewska Orzeł Łodź


8. InvestHousePlus PSŻ Poznan

 


Krajowa Liga Żużlowa
1  Trans MF Landshut Devils


2.  Ultrapur Start Gniezno 


3. OK Bedmet Kolejarz Opole 


4. Grupa Azoty Unia Tarnów


5. Optibet Lokomotiv Daugavpils


6. Enea Polonia Piła







 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Enea Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



SGB Premiership

1. Oxfrod Spires  4  +8
2.  Ipswich Witches  2  +12
3.  Leicester Lions  1  2  +5
4.  Sheffield Tigers  1  2  -4
5.  Birmingham Brummies   1  1  -4
6.  King's Lynn Stars  1 -5
7.  Belle Vue Aces  0 -12

 

Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik 158
2.  Fredrik Lindgren 150
3. Martin Vaculik 125
4. Jack Holder  123
5. Leon Madsen 111
6. Robert Lambert 108
7. Daniel Bewley 104
8. Jason Doyle 96
9.  Max Fricke 83
10. Patryk Dudek 76
11.  Tai Woffinden 64
12.  Mikkel Michelsen 56
13.  Kim Nilsson 44
14. Maciej Janowski 43
15.  Anders Thomsen 36
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen 52
2.  Leon Madsen 44
3.  Janusz Kołodziej 42
4.  Patryk Dudek 33
5.  Andrzej Lebiediew 33
6.  Dominik Kubera 30
7.  Kai Huckenbeck 30
8.  Kacper Woryna 27
9.  Antonio Lindbeack 25
10.  Dimitri Berge 24
11. Adam Ellis  22
12.  Andreas Lyager 20
13.  Szymon Woźnia6 18
14.  Grzegorz Zengot 16
15.  Vaclav Milik  16
16.  Jan Kvech  13
17.  Niels Kristian Iversen 9
18. Maksym Drabik 9
19.  Timo Lahti 5
20.  Norick Blodorn 3

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 50
2.
Maciej Janowski 35+3
3. Patryk Dudek 35+2
4. Jarosław Hampel 30
5. Janusz Kołodziej 28
6. Oskar Fajfer 25
7. Szymon Woźniak 25
8.  Kacper Woryna 23
9. Krzysztof Buczkowski 19
10. Przemysław Pawlicki 17
11. Dominik Kubera 15
12. Wiktor Lampart 14
13. Piotr Pawlicki 14
14. Wiktor Przyjemski 14
15. Wiktor Jasińsk 11
16. Mateusz Cierniak 10
17.  Jakub Miśkowiak 6
18.  Marcin Nowak 6
19. Adrian Gała 1
20. Mateusz Świdńicki  1
21. Bartłomiej Kowalski 1
22.  Hubert Łęgowik  0
Partner

 

 

http://atlantistsl.com/  

 

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu