eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 321
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Polska

  Będzie przełom w sprawie śmierci Raniszewskiego?
 2018-03-11 20:31:57  Bartłomiej Florek    Facebook/inf.własna

Jak wynika z postu zamieszczonego na fanpage'u poświęconym Zbigniewowi Raniszewskiemu - mają zostać przedstawione w najbliższym czasie materiały filmowe, które wyraźnie i dogłębnie przedstawiają dokładnie sytuację i detale, które przyczyniły się do śmierci zawodnika. Raniszewski zginął na torze żużlowym w Wiedniu - 21 kwietnia 1956 r., kiedy to startował w sparingu pomiędzy reprezentacją Austrii a reprezentacją Polski.

Rodzina zmarłego tragicznie żużlowca od wielu lat próbuje ustalić przyczyny śmierci Raniszewskiego. Kilka lat temu pojawiły się na łamach YouTube materiały filmowe, które przedstawiły wypadek z udziałem reprezentanta Polski. Natomiast istnieją coraz to lepsze i bardziej szczegółowe nagrania, które przedstawiają wypadek na torze w stolicy Austrii.

Wypadek miał miejsce w trakcie 15. biegu sparingu Austria-Polska, który miał miejsce 21 kwietnia 1956 r. W biegu XV ze strony reprezentacji Polski wystartowali Raniszewski i Florian Kapała, natomiast po stronie Austriaków startowali Phil Bishop (w rzeczywistości Brytyjczyk) i Hans Sidlo. Na prowadzenie tuż po starcie wyszedł Kapała, a Raniszewski walczył z reprezentantami Austrii.

W momencie przesuwania się na zewnetrzną - zawodnik zahacza przednim kołem o motocykl Bishopa. Raniszewski zaczął tracić kontrolę nad motocyklem, który podążał w kierunku trybun. Na dodatek w Raniszewskiego wpadł Sidlo, przez co Raniszewski zaczął jechać prosto w kierunku betonowych schodów - nie mając żadnej możliwości opanowania motocykla. Polak z pełnym impetem wpadł na schody, co doprowadziło do śmierci żużlowca bezpośrednio na torze. Warto zaznaczyć, że tor nie miał żadnej bandy, która zabezpieczałaby żużlowy owal. Właśnie brak bandy można uznać za główną przyczynę, wskutek której polski zawodnik uderzył w schody.

Jak nietrudno się domyślić oraz mając na uwadze ówcześnie panujące czasy (m. in. propaganda komunistyczna w mediach, brak szerszego dostępu do mediów) - panowała w Polsce zmowa milczenia wskutek której nie podano do informacji publicznej polskim kibicom, a zwłaszcza rodzinie zawodnika - prawdziwej sytuacji, która doprowadziła do zgonu Raniszewskiego.

Przez wiele lat bliscy Raniszewskiego próbowali dociec prawdy, kierując prośbę do wielu podmiotów - niestety bezskutecznie. Dopiero w ostatnich latach udało się zebrać wiele materiałów przedstawiających kulisy śmierci Zbigniewa Raniszewskiego.

Relacje Live
SPEEDWAY BEST PAIRS
I RUNDA SBP - TORUŃ
niedziela, godzina 15:00

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno


2. Betard Sparta Wrocław


3. Cash Broker Stal Gorzów


4. Falubaz Zielona Góra


5. forBET Włókniarz Częstochowa


6. MrGarden GKM Grudziądz7. Get Well Toruń8. Grupa Azoty Unia TarnówNice 1. Liga Żużlowa
1. ROW Rybnik2. Zdunek Wybrzeże Gdańsk


3. Lokomotiv Daugavpils


4. Orzeł Łódź


5. Polonia Piła


6. Arge Speedway Wanda Kraków


7. Car Gwarant Start Gniezno


8. Speed Car Motor Lublin2. Liga Żużlowa
1. Stal Rzeszów

 


2. Polonia Bydgoszcz3. Ostrovia Ostrów


4. Naturalna Medycyna PSŻ Poznań

 5. KSM Krosno


6. Kolejarz Opole


7. Stainer Unia Kolejarz Rawicz


SGB Premiership
1. Swindon Robins


2. Wolverhampton Wolves3. Belle Vue Aces


4. Poole Pirates5. Rye House Rockets6. Somerset Rebels7. King's Lynn Stars


8. Leicester Lions


Elitserien
1. Smederna Eskilstuna


2. Vetlanda Speedway3. Masarna Avesta


4. Dackarna Målilla


5. Lejonen Gislaved


6. Rospiggarna Hallstavik


7. Indianerna Kumla


8. Västervik Speedway


Klasyfikacja SGP
1.  Jason Doyle  
2.  Patryk Dudek  
3.  Tai Woffinden  
4.  Maciej Janowski  
5.  Bartosz Zmarzlik  
6.  Emil Sajfutdinow  
7.  Matej Žagar  
8.  Fredrik Lindgren  
9.  Martin Vaculík  
10.  Chris Holder  
11.  Greg Hancock  
12.  Nicki Pedersen  
13. Przemysław Pawlicki  
14. Artiom Łaguta  
15. Craig Cook  
Partnerzy
 
Ostatni wywiad
   Marcin Nowak: Najważniejsze zdrowie, reszta przyjdzie sama

Sezon 2017 okazał się bardzo udany dla Marcina Nowaka. Niespełna 23-letni zawodnik wywalczył awans z Car Gwarant Startem Gniezno do Nice 1. Ligi Żużlowej, będąc przy tym jednym z liderów drużyny. W rozmowie z Nami opowie Nam o swoich przygotowaniach i celach na najbliższy sezon. Zapraszamy do lektury!

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Dobre zmiany czy złośliwy kaprys?

Większość kibiców żużla w Polsce, właściwie 90, a może nawet i 95% kibiców speedway'a znad Wisły skupia się na ogół na śledzeniu wyników wyłącznie polskich rozgrywek ligowych, cyklów Speedway Grand Prix i Speedway European Championship oraz Speedway World Cup, które w tym roku zostanie zastąpione Speedway of Nations. Każdy kto śledzi wieści ekstraligowe - głowi się nad sensem niektórych punktów płynących z regulaminu.

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Historia pewnego krawca... czyli o Maliniaku

Dziś przytoczymy Państwu historię największego producenta kombinezonów żużlowych - firmy Maliniak Design z Leszna. Firma ta zaczęła swoją działalność w 1992 r. Przez wszystkie lata działalności przewinęło się w niej wiele twarzy. Z usług tej firmy korzystało wiele zawodników, w tym kilkukrotni mistrzowie świata. Zapraszamy do lektury!

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu