Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 3

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 3

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 4
  eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 151
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  SGP-SON-U21

  Zwycięzcą może zostać tylko jeden (zapowiedź)
 2016-07-30 09:57:51  Stanisław Wrona    inf. własna

W sobotę, o godzinie 19:10 czasu miejscowego, w Manchesterze rozpocznie się ostateczna batalia w tegorocznym Drużynowym Pucharze Świata. Naprzeciwko siebie staną reprezentacje Polski, Australii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Zwycięzca, który dodatkowo zgarnie puchar im. Ove Fundina, może być tylko jeden.

Drużynowy Puchar Świata (do roku 2000 – Drużynowe Mistrzostwa Świata) to najbardziej prestiżowe rozgrywki, w których biorą udział żużlowe reprezentacje. Co sezon wszystkie rozgrywki zostają zawieszane na ok. półtora tygodnia, aby wyłonić najlepszą ekipę w czarnym sporcie. W sezonie 2016 turniej finałowy, po raz pierwszy od roku 2006, zostanie rozegrany na Wyspach Brytyjskich, a konkretnie, na otwartym niedawno Narodowym Stadionie Żużlowym. Nic więc dziwnego, że angielscy kibice dosyć szybko wykupili bilety na decydujący turniej, dlatego należy spodziewać się na nim kompletu publiczności.

To właśnie podopieczni Aluna Rossitera mieli zapewniony udział w finale już po przyznaniu prawa organizacji Wielkiej Brytanii. Ostatni – brązowy krążek w tych rozgrywkach wywalczyli oni również przed własną publicznością, dekadę temu, na torze w Reading. W sobotę staną przed niepowtarzalną szansą, aby powtórzyć lub tym bardziej poprawić wynik sprzed 10 lat. Poprowadzić do tego ma ich dwukrotny Indywidualny Mistrz Świata i aktualny wicelider klasyfikacji, Tai Woffinden. Do pełni szczęścia brakuje mu z pewnością tytułu czempiona globu w drużynie, dlatego zrobi on wszystko, aby tym razem złote medale nie musiały opuszczać finałowego kraju. Sporym wzmocnieniem w kadrze Rossitera powinien być Craig Cook, który w ciągu dwóch ostatnich sezonów zanotował spory postęp. Jego dobra postawa może być również efektem tego, iż na co dzień broni on barw klubu z ManchesteruBelle Vue Aces. Solidną dyspozycję w tym sezonie potwierdza Danny King, który został indywidualnym mistrzem swojego kraju, a startując z „dziką kartą” podczas Speedway Grand Prix w Cardiff, otarł się o półfinał. Czwartym w brytyjskim zestawieniu jest Robert Lambert. Zawodnik ten jest wschodzącą gwiazdą speedway’a na Wyspach Brytyjskich, a obecnie zajmuje drugą pozycję w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów.

Sukces sprzed roku powtórzyć będą chcieli z pewnością Szwedzi. Półfinał przed własną publicznością wygrali oni dosyć łatwo, w pokonanym polu zostawiając, m.in. Australijczyków. Na obcym torze nie pójdzie im już zapewne tak łatwo, jednak podobnie mówiono przed rokiem w Vojens, gdzie sprawili oni nie lada sensację. We wtorkowym półfinale dużą szybkością dysponowali Andreas Jonsson, Antonio Lindbäck i Fredrik Lindgren. Pierwszy z nich w ubiegłą sobotę został czempionem swojego kraju i stara się odnaleźć swoją optymalną, wysoką formę. Drugi z kolei wygrał ostatni turniej SGP w Cardiff, zbliżając się do podium klasyfikacji generalnej IMŚ. Być może w sobotę kolejny występ na Wyspach Brytyjskich będzie dla niego bardzo udany? Lindgren zastępuje w zmaganiach o tytuł czempiona globu, kontuzjowanego Jarosława Hampela. Lepsze występy przeplata nieco słabszymi, jednak w zmaganiach drużynowych zawsze dawał z siebie wszystko. Do wymienionej trójki dopasować będzie się chciał Peter Ljung, który w półfinale w Västervik wykazywał się niemałą walecznością. Skrzydeł może dodać mu niedawna nominacja do „dzikiej karty” na turniej o Speedway Grand Prix Szwecji, który odbędzie się 13 sierpnia w Målilli.

Przed każdym finałem Drużynowego Pucharu Świata, w którym występują, do faworytów są z pewnością zaliczani Polacy. Nie inaczej jest i tym razem, ponieważ odmłodzona kadra Marka Cieślaka poradziła sobie na trudnym terenie w Vojens, wygrywając pierwszy z półfinałów. Do sukcesu w ubiegłą sobotę Biało-czerwonych poprowadził Piotr Pawlicki, który zdobył najwięcej – 12 punktów. To właśnie Piter przejmie „opaskę” kapitana po nieobecnym w Manchesterze Macieju Janowskim. Magic po nieco słabszym występie w Vojens został zastąpiony przez Krzysztofa Kasprzaka. Ta decyzja trenera Cieślaka spotkała się z różnymi opiniami. W sobotni wieczór przekonamy się, czy polski selekcjoner po raz kolejny miał nosa. Do wymienionej dwójki dołączą kolejni młodzi jeźdźcy, notujący w tym sezonie rewelacyjne wyniki. Mowa tutaj o zawodnikach, reprezentujących na co dzień dwa kluby z województwa lubuskiego – Bartoszu Zmarzliku i Patryku Dudku. Pierwszy bardzo dobrze radzi sobie w cyklu Speedway Grand Prix, tracąc po 5 turniejach tylko 3 oczka do podium. DuZers z kolei na początku lipca został Indywidualnym Mistrzem Polski i od tamtej pory cały czas prezentuje bardzo wysoką formę. Gdy dodamy do tego doświadczenie wicemistrza świata z roku 2014 – Krzysztofa Kasprzaka, wówczas z pewnością każdy może obawiać się polskiej ekipy.

Czwartą drużyną, która dopiero w piątek dołączyła do grona finalistów, jest reprezentacja Australii. Teoretycznie ich pozycja mogłaby się przez to wydawać nieco słabsza, jednak oni, jako jedyni mieli szansę startować na National Speedway Stadium w zmaganiach drużynowych, co często okazuje się bardzo wymierną korzyścią. Na pierwszy plan w tym zespole wysuwa się  Jason Doyle, który w piątek w pięciu startach okazał się bezbłędny. Sporo zależeć będzie od postawy Chrisa Holdera, pełniącego w tym roku funkcję kapitana w zestawieniu Marka Lemona. Jeśli z kolei Sam Masters pokaże się z podobnej strony, co w piątek, jeźdźcy z Antypodów dla każdego będą ciężkim przeciwnikiem. Czwartym zawodnikiem w stawce będzie zapewne Brady Kurtz, który już podczas piątkowego barażu, zastąpił niedysponowanego wówczas po upadku, Maxa Fricke.

W sobotę, ok. godziny 23:00 czasu polskiego wszystko będzie już jasne. Poznamy wszystkich medalistów tegorocznego Drużynowego Pucharu Świata, a jedna z ekip będzie musiała obejść się smakiem. Kto tym razem zgarnie trofeum im. Ove Fundina i czy podczas finału dojdzie do jakiejś niespodzianki? Czy kibice zgromadzeni, zarówno w Manchesterze, jak i przed telewizorami, będą świadkami porywającego widowiska? Te wątpliwości zostaną rozwiane już niebawem. Na relację live z finału Drużynowego Pucharu Świata zapraszamy na łamy portalu eSpeedway.pl już od godziny 20:10 czasu polskiego.

Lista startowa finału DPŚ - Manchester, 30 lipca 2016:

Polska (kaski czerwone):

1. Krzysztof Kasprzak
2. Patryk Dudek
3. Piotr Pawlicki (kapitan)
4. Bartosz Zmarzlik
5. Krystian Pieszczek (rezerwowy)
Menedżer: Marek Cieślak

Australia (kaski niebieskie):

1. Sam Masters
2. Brady Kurtz
3. Jason Doyle
4. Chris Holder (kapitan)
Menedżer: Mark Lemon

Szwecja (kaski białe):

1. Antonio Lindbäck
2. Fredrik Lindgren
3. Andreas Jonsson (kapitan)
4. Peter Ljung
5. Joel Andersson (rezerwowy)
Menedżer: Morgan Andersson

Wielka Brytania (kaski żółte):
1. Tai Woffinden (kapitan)
2. Danny King
3. Robert Lambert
4. Craig Cook
5. Adam Ellis (rezerwowy)
Menedżer: Alun Rossiter

Ostateczne składy i numery zawodników zostaną podane po sobotnim treningu, zaplanowanym na godzinę 12:00 czasu angielskiego.

Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1. Betard Sparta Wrocław

 



2. Platinum Motor Lublin


3. ebut.pl Stal Gorzów


4. Tauron Włókniarz Częstochowa


5 KS Apator Toruń


6. Fogo Unia Leszno


7. ZOOleszcz GKM Grudziądz


8. Enea Falubaz Zielona Góra


 2. Speedway Ekstraliga
1. Cellfast Wilki Krosno


2. Abramczyk Polonia Bydgoszcz


3. Arged Malesa Ostrów


4. ROW Rybnik


5. Texom Stal Rzeszów


6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk


7. H.Skrzydlewska Orzeł Łodź


8. InvestHousePlus PSŻ Poznan

 


Krajowa Liga Żużlowa
1  Trans MF Landshut Devils


2.  Ultrapur Start Gniezno 


3. OK Bedmet Kolejarz Opole 


4. Grupa Azoty Unia Tarnów


5. Optibet Lokomotiv Daugavpils


6. Enea Polonia Piła







 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Enea Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



SGB Premiership

1. Oxfrod Spires  4  +8
2.  Ipswich Witches  2  +12
3.  Leicester Lions  1  2  +5
4.  Sheffield Tigers  1  2  -4
5.  Birmingham Brummies   1  1  -4
6.  King's Lynn Stars  1 -5
7.  Belle Vue Aces  0 -12

 

Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik 158
2.  Fredrik Lindgren 150
3. Martin Vaculik 125
4. Jack Holder  123
5. Leon Madsen 111
6. Robert Lambert 108
7. Daniel Bewley 104
8. Jason Doyle 96
9.  Max Fricke 83
10. Patryk Dudek 76
11.  Tai Woffinden 64
12.  Mikkel Michelsen 56
13.  Kim Nilsson 44
14. Maciej Janowski 43
15.  Anders Thomsen 36
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen 52
2.  Leon Madsen 44
3.  Janusz Kołodziej 42
4.  Patryk Dudek 33
5.  Andrzej Lebiediew 33
6.  Dominik Kubera 30
7.  Kai Huckenbeck 30
8.  Kacper Woryna 27
9.  Antonio Lindbeack 25
10.  Dimitri Berge 24
11. Adam Ellis  22
12.  Andreas Lyager 20
13.  Szymon Woźnia6 18
14.  Grzegorz Zengot 16
15.  Vaclav Milik  16
16.  Jan Kvech  13
17.  Niels Kristian Iversen 9
18. Maksym Drabik 9
19.  Timo Lahti 5
20.  Norick Blodorn 3

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 50
2.
Maciej Janowski 35+3
3. Patryk Dudek 35+2
4. Jarosław Hampel 30
5. Janusz Kołodziej 28
6. Oskar Fajfer 25
7. Szymon Woźniak 25
8.  Kacper Woryna 23
9. Krzysztof Buczkowski 19
10. Przemysław Pawlicki 17
11. Dominik Kubera 15
12. Wiktor Lampart 14
13. Piotr Pawlicki 14
14. Wiktor Przyjemski 14
15. Wiktor Jasińsk 11
16. Mateusz Cierniak 10
17.  Jakub Miśkowiak 6
18.  Marcin Nowak 6
19. Adrian Gała 1
20. Mateusz Świdńicki  1
21. Bartłomiej Kowalski 1
22.  Hubert Łęgowik  0
Partner

 

 

http://atlantistsl.com/  

 

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu