Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 3

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 3

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 4
  eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 166
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  List do prezesa TVP - Robert Korzeniowskiego...
 2006-10-25 12:06:08  Redakcja    inf.własna
W związku z nieodpowiednim traktowaniem sportu żużlowego przez Telewizję Polską S.A., Stowarzyszenie Kibiców Polonii Bydgoszcz wystosowało list otwarty. Przedstawiamy go poniżej.List otwarty w sprawie transmisji z zawodów żużlowych na antenach Telewizji Polskiej S.A.


Stowarzyszenie Kibiców Polonii Bydgoszcz
ul. Ogrody 26/18
85-860 Bydgoszcz
KRS nr 0000239634

Robert Korzeniowski
Dyrektor TVP Sport
Telewizja Polska S.A.
ul. Jana Pawła Woronicza 17
00-999 Warszawa

Szanowny Panie Robercie!

W imieniu kibiców sportu żużlowego jesteśmy zmuszeni po raz kolejny zaprotestować przeciwko kompletnemu ignorowaniu naszego sportu przez telewizję (podobno) publiczną! Mieliśmy nadzieję, że list skierowany na Pana ręce na początku lipca br. przyniesie jakiekolwiek rezultaty. Niestety, jak to zwykle bywa, skończyło się tylko na odpowiedzi w mediach (m.in. "Tygodnik Żużlowy" nr 28 (816) z dnia 9.07.2006) pana Marka Oblacińskiego - ówczesnego zastępcy kierownika Redakcji Audycji Sportowych Telewizji Polskiej S.A.. Odpowiedzi, która przyniosła kolejne puste obietnice zmiany traktowania przez telewizję publiczną sportu żużlowego i zwiększenia ilości transmisji z najważniejszych imprez naszej dyscypliny.

Szczególne nasze oburzenie wywołuje fakt, że telewizja mieniąca się publiczną, opłacana w dużej mierze z abonamentu płaconego przez wszystkich posiadaczy odbiorników telewizyjnych w naszym kraju, zasłaniająca się często "misją", kompletnie ignoruje sport, który w Polsce przyciąga na trybuny ogromne rzesze fanów - odbiorców tejże telewizji! Ilość kibiców zbliżona do 10 tysięcy widzów (a często i więcej!) na każdym meczu ligowym najwyższej klasy rozgrywkowej nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Mało tego, w tym sezonie na inauguracyjnym meczu II ligi (czyli de facto trzeciej klasy rozgrywkowej) w Poznaniu zjawiło się około 12 tysięcy widzów! Czy taką publicznością może poszczycić się jakakolwiek inna dyscyplina sportowa w Polsce? Mimo tego, że polski kibic żużlowy "żyje ligą", to również na zawodach rangi Mistrzostw ¦wiata (Grand Prix) w Bydgoszczy rokrocznie zjawiają się nadkomplety publiczności (ponad 15 tysięcy widzów), a podobną liczebnością mogą się poszczycić także turnieje rozgrywane we Wrocławiu!

Jednak wielkość widowni to jedna strona medalu. Drugą są wyniki osiągane przez reprezentantów Polski. I także w tej kwestii sport żużlowy, jako jeden z niewielu w naszym kraju, może poszczycić się prawdziwymi sukcesami na arenie międzynarodowej. W Indywidualnych Mistrzostwach ¦wiata (cykl Grand Prix) rokrocznie wśród 15 najlepszych zawodników na świecie występuje 2-3 reprezentantów naszego kraju (w tym roku dwóch z nich znalazło się w czołowej ósemce klasyfikacji generalnej). W Drużynowych Mistrzostwach ¦wiata (Drużynowy Puchar ¦wiata) reprezentacja Polski plasuje się w ścisłej czołówce - w ubiegłym roku Polacy wywalczyli tytuł Mistrzowski, a w tym sezonie zakończyli rywalizację na piątym miejscu, co było najgorszym wynikiem od 2001 roku! Co roku chlubę Polsce przynoszą żużlowi juniorzy. W Indywidualnych Mistrzostwach ¦wiata Juniorów reprezentanci naszego kraju zdobywają złote medale nieprzerwanie od 2003 roku (!), a w zainaugurowanych w ubiegłym sezonie Drużynowych Mistrzostwach ¦wiata Juniorów młodzi Polacy zwyciężyli w obu edycjach! Również w rozgrywkach europejskich Polacy nadają ton rywalizacji. W tegorocznych Indywidualnych Mistrzostwach Europy reprezentanci naszego kraju zajęli dwie czołowe pozycje, triumfowali w Mistrzostwach Europy Par, a zespół Unii Tarnów okazał się najlepszy w Klubowym Pucharze Europy. Rokrocznie nasi młodzieżowcy plasują się także w czołówce Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. Czy takimi wynikami może poszczycić się jakakolwiek inna dyscyplina sportu w Polsce?

Kolejnym wyróżnikiem naszej dyscypliny jest fakt udziału w rozgrywkach polskich lig najlepszych zawodników na świecie! Dość powiedzieć, że spośród 27 zawodników, którzy wystartowali w tegorocznym cyklu Grand Prix o Indywidualne Mistrzostwo ¦wiata, tylko dwóch nie występowało w polskich ligach! Co niedzielę polscy kibice mogą oglądać na swoich stadionach najlepszych żużlowców na świecie! Czy taka sytuacja ma miejsce w jakiejkolwiek innej dyscyplinie sportu w naszym kraju?

Fenomen popularności sportu żużlowego w Polsce oraz znakomita organizacja imprez w naszym kraju sprawiają, że władze światowego żużla co roku przyznają naszemu krajowi prawa do organizacji dwóch turniejów cyklu Grand Prix o Indywidualne Mistrzostwo ¦wiata (z 10-11 rund rozgrywanych w każdym roku). Oprócz tego polskie miasta są organizatorami zawodów Drużynowego Pucharu ¦wiata (Drużynowych Mistrzostw ¦wiata) - w ubiegłym roku, a także w latach 2007 oraz 2009, Polska jest organizatorem turniejów finałowych, a w pozostałych latach w naszym kraju odbywają się turnieje półfinałowe. Podobnie dzieje się w przypadku Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw ¦wiata Juniorów, gdzie w Polsce każdego roku odbywają się turnieje w ramach tych rozgrywek (w bieżącym roku w Rybniku odbył się finał DM¦J, a w przyszłym sezonie Ostrów Wielkopolski będzie organizatorem finału IM¦J). Również w przypadku imprez europejskich rokrocznie w naszym kraju przeprowadzane są różne rundy w ramach tej rywalizacji. Czy podobna sytuacja ma miejsce w jakiejkolwiek innej dyscyplinie sportu w naszym kraju?

Telewizja Polska S.A. odmawiając przeprowadzania transmisji z imprez żużlowych często zasłaniała się niepewnością co do przeprowadzenia imprez i czasu ich trwania. Naszym zdaniem jest to kompletna bzdura, która stała się wymówką dla telewizji publicznej. Wystarczy spojrzeć na przykład telewizji komercyjnych. Telewizja Canal+ od wielu lat przeprowadza bezpośrednie transmisje z zawodów Grand Prix i Drużynowego Pucharu ¦wiata, a w tym roku przedłużyła umowę dającą jej prawa do transmisji do roku 2011! Z kolei telewizja Polsat kilka lat temu zawarła długoletnią umowę na bezpośrednie transmisje z zawodów najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce, której ważność upłynie w przyszłym roku. Natomiast firma Intermedia Group podpisała z Polskim Związkiem Motorowym umowę, na mocy której posiada prawa do transmisji z meczów niższych lig, a także innych imprez przeprowadzanych w Polsce, które pokazywane są w różnych kanałach komercyjnych. Jak widać, tym telewizjom kalkuluje się przeprowadzanie transmisji z zawodów żużlowych i na przeszkodzie nie stoją warunki pogodowe czy ramy czasowe transmisji - wystarczyła dobra wola wszystkich stron i odpowiednie zapisy w Regulaminie Sportu Żużlowego! W tym roku zawiązała się "Ekstraliga Żużlowa Sp. z o. o.", która przejmie od Polskiego Związku Motorowego prowadzenie rozgrywek najwyższej ligi, a co się z tym wiąże - będzie dysponowała prawami do transmisji ze spotkań ekstraligi. Przed Telewizją Polską S.A. otwiera się szansa pozyskania tych praw i emitowania na swoich antenach relacji z meczów polskiej ekstraligi żużlowej, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem fanów!

Nasze szczególne zdziwienie budzą zasady, na jakich wybierane są dyscypliny transmitowane na antenach telewizji publicznej. Bezpośrednie transmisje w bardzo dobrym czasie antenowym chociażby z lipcowych Mistrzostw Polski Seniorów w lekkiej atletyce z Bydgoszczy, które cieszyły się wprost "astronomicznym" zainteresowaniem widzów (na stadionie zjawiło się ich co najwyżej kilkuset). Mało tego - na te zawody Telewizja Polska S.A. przeznaczyła spore środki finansowe (czerpane przecież w dużej mierze z abonamentu płaconego przez odbiorców)! Transmisje z innych "egzotycznych" dyscyplin, które w naszym kraju cieszą się znikomym zainteresowaniem, przy kompletnym ignorowaniu sportu żużlowego, który cieszy się ogromną popularnością. Bo jak inaczej można nazwać kilkudziesięciominutowe skróty z zawodów Grand Prix pokazywane w tak "atrakcyjnych" godzinach jak pory po północy! Do tego kompletne ignorowanie innych światowych rozgrywek mistrzowskich, czy też rozgrywek ligowych, o których informacje bardzo rzadko można zobaczyć nawet w serwisach informacyjnych!

Niniejszym domagamy się traktowania naszej dyscypliny sportu przez Telewizję Polską S.A. w sposób, na jaki zasługuje - zarówno poprzez zainteresowanie ogromnej rzeszy fanów, jak i znakomite wyniki osiągane przez naszych żużlowców na arenie światowej! W celu omówienia różnych aspektów związanych z transmisjami z zawodów żużlowych przez Telewizję Polską S.A. proponujemy spotkanie z przedstawicielami polskich kibiców sportu żużlowego w dogodnym dla Państwa miejscu i czasie.

W imieniu kibiców sportu żużlowego z Bydgoszczy
Zarząd "Stowarzyszenia Kibiców Polonii Bydgoszcz"

Robert Dembczyński (prezes)
Kamil Podgórski (wiceprezes)
Andrzej Matkowski (wiceprezes)
Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

2

4

+34

2. KS Apator Toruń 2 2 +16
3. ebut.pl Stal Gorzów 2 2 -8
4.  Betard Sparta Wrocław 2 2 +6
5 Novyhotel Falubaz Zielona Góra 2 2 0
6. Fogo Unia Leszno 2 2 -24
7.  Tauron Włókniarz Częstochowa 1 0 -4
8.  ZOOleszcz GKM Grudziądz 2 0 -24
 2. Speedway Ekstraliga
1. Cellfast Wilki Krosno  2 4 +10
2. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 2 2 +7
3. Texom Stal Rzeszów 1 2 +18
4. INNPRO ROW Rybnik 1 2 +6
5. Arged Malesa Ostrów 2 2 +12
6. #OrzechowaOsada PSŻ Poznań  1 0 -6
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łodź 1 0 -16
8. Energa Wybrzeże Gdańsk 1

0

-29
Krajowa Liga Żużlowa
1   Polonia Piła 1 2 +18
2.   Trans MF Landshut Devils 1 2 +6
3. Optibet Lokomotiv Daugavpils 1 2 +6
4.  Ultrapur Start Gniezno 1 2 -4
5. Unia Tarnów 1 0 -8
6. OK Bedmet Kolejarz Opole  1 0 -18





 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



SGB Premiership

1. Oxfrod Spires  7  +8
2.  Ipswich Witches  2  +12
3.  Leicester Lions  1  2  +5
4.  Sheffield Tigers  1  2  -4
5.  Birmingham Brummies   1  1  -4
6.  King's Lynn Stars  1 -5
7.  Belle Vue Aces  0 -12

 

Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik 158
2.  Fredrik Lindgren 150
3. Martin Vaculik 125
4. Jack Holder  123
5. Leon Madsen 111
6. Robert Lambert 108
7. Daniel Bewley 104
8. Jason Doyle 96
9.  Max Fricke 83
10. Patryk Dudek 76
11.  Tai Woffinden 64
12.  Mikkel Michelsen 56
13.  Kim Nilsson 44
14. Maciej Janowski 43
15.  Anders Thomsen 36
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen 52
2.  Leon Madsen 44
3.  Janusz Kołodziej 42
4.  Patryk Dudek 33
5.  Andrzej Lebiediew 33
6.  Dominik Kubera 30
7.  Kai Huckenbeck 30
8.  Kacper Woryna 27
9.  Antonio Lindbeack 25
10.  Dimitri Berge 24
11. Adam Ellis  22
12.  Andreas Lyager 20
13.  Szymon Woźnia6 18
14.  Grzegorz Zengot 16
15.  Vaclav Milik  16
16.  Jan Kvech  13
17.  Niels Kristian Iversen 9
18. Maksym Drabik 9
19.  Timo Lahti 5
20.  Norick Blodorn 3

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 50
2.
Maciej Janowski 35+3
3. Patryk Dudek 35+2
4. Jarosław Hampel 30
5. Janusz Kołodziej 28
6. Oskar Fajfer 25
7. Szymon Woźniak 25
8.  Kacper Woryna 23
9. Krzysztof Buczkowski 19
10. Przemysław Pawlicki 17
11. Dominik Kubera 15
12. Wiktor Lampart 14
13. Piotr Pawlicki 14
14. Wiktor Przyjemski 14
15. Wiktor Jasińsk 11
16. Mateusz Cierniak 10
17.  Jakub Miśkowiak 6
18.  Marcin Nowak 6
19. Adrian Gała 1
20. Mateusz Świdńicki  1
21. Bartłomiej Kowalski 1
22.  Hubert Łęgowik  0
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu