eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 254
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Polska

  Gollob odchodzi z Unibaksu. Są kandydaci na jego miejsce
 2014-09-09 11:14:01  Mateusz Ślemp    Przegląd Sportowy

Unibax Toruń zakończył rozgrywki i już zaczyna budowę zespołu na kolejny sezon. Z klubem żegna się Tomasz Gollob. Jego miejsce ma zająć ktoś z duetu: Szymon Woźniak, Rafał Okoniewski. Rezygnacja z Golloba jest przesądzona, bo z Unibaksu odchodzi człowiek, który zatrudniał mistrza świata z 2010 roku i finansował jego kontrakt, czyli miliarder Roman Karkosik.

Przyszły właściciel, Przemysław Termiński z Grupy Brokerskiej FST, na sezon 2015 zapewni budżet mniejszy od tegorocznego o cztery miliony złotych, więc już wiadomo, że dla którejś z gwiazd pieniędzy zabraknie. Padło na Golloba, bo po słabszym sezonie w Toruniu stracono wiarę w odrodzenie jednego z najlepszych polskich żużlowców w historii. Jego miejsce ma zająć Szymon Woźniak z Polonii Bydgoszcz lub Rafał Okoniewski z GKM Grudziądz. Żaden z nich nie daje gwarancji wzmocnienia zespołu, ale obaj są znacznie tańsi niż zarabiający około dwóch milionów złotych Gollob.

Klub przeznaczy na płace żużlowców osiem milionów złotych, więc nowemu menedżerowi Jackowi Gajewskiemu nie będzie łatwo zatrzymać także pozostałych gwiazd. Gajewski ma nadzieję, że Emil Sajfutdinow, Chris Holder, Darcy Ward i Adrian Miedziński przedłużą umowy skuszeni wizją stabilności i płynności finansowej. Z drugiej strony Holder i Ward już w tym roku pytali, dlaczego jeżdżą za mniejsze pieniądze niż Sajfutdinow. Rosjanin ma kontrakt na poziomie 1,8, Holder 1,6, a Ward 1,3 mln zł (przy założeniu, że zdobędą 200 punktów). Można założyć, że Australijczycy zażądają co najmniej wyrównania warunków, co oznaczałoby wyłożenie 5,4 mln zł na trzech żużlowców. Nowego Unibaksu raczej nie będzie na to stać. Chyba że uda się, tak jak kilka lat temu, pozyskać większe środki od drobnych sponsorów. Chodzi o firmy przekazujące do 100 tys. zł. Kiedyś, jeszcze za prezesury Wojciecha Stępniewskiego, tacy sponsorzy wpłacali do klubu 3,5 mln zł rocznie, podczas gdy w tym roku przychód z tego tytułu wyniósł 1,5 mln zł. Jeśli te wpływy uda się zwiększyć, znajdą się środki na duże podwyżki dla Holdera i Warda. Inna sprawa, że los tego ostatniego jest niepewny. FIM rozważa zawieszenie Darcy'ego za doping (pokłosie fatalnego dla Warda badania alkomatem przed Grand Prix Łotwy). Jeśli do tego dojdzie, Unibax będzie chciał ściągnąć Jasona Doyle'a, który jest w tym roku objawieniem Nice PLŻ.

Co ciekawe, misterny plan rozmów kontraktowych sporządzony w Toruniu może się posypać, jeśli do Enea Ekstraligi wejdzie PGE Marma Rzeszów i zacznie się licytować w walce o gwiazdy. Spekuluje się, że Sajfutdinow, Holder i Ward mogą dostać oferty od beniaminka. Jeśli to się potwierdzi, cena każdego z nich może wzrosnąć do poziomu, którego Unibax nie będzie w stanie przeskoczyć.


Tomasz Gollob odchodzi z Unibaksu Toruń po zakończeniu rozgrywek

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno


2. Betard Sparta Wrocław


3. Cash Broker Stal Gorzów


4. Falubaz Zielona Góra


5. Włókniarz Częstochowa


6. MrGarden GKM Grudziądz7. Get Well Toruń8. Grupa Azoty Unia TarnówNice 1. Liga Żużlowa
1. ROW Rybnik2. Zdunek Wybrzeże Gdańsk


3. Lokomotiv Daugavpils


4. Orzeł Łódź


5. Polonia Piła


6. Arge Speedway Wanda Kraków


7. Car Gwarant Start Gniezno


8. Speed Car Motor Lublin2. Liga Żużlowa
1. Stal Rzeszów

 


2. Polonia Bydgoszcz3. Ostrovia Ostrów


4. Naturalna Medycyna PSŻ Poznań

 5. KSM Krosno


6. Kolejarz Opole


7. Unia Kolejarz Rawicz


SGB Premiership
1. Swindon Robins


2. Wolverhampton Wolves3. Belle Vue Aces


4. Poole Pirates5. Rye House Rockets6. Somerset Rebels7. King's Lynn Stars


8. Leicester Lions


Elitserien
1. Smederna Eskilstuna


2. Vetlanda Speedway3. Masarna Avesta


4. Dackarna Målilla


5. Lejonen Gislaved


6. Rospiggarna Hallstavik


7. Indianerna Kumla


8. Västervik Speedway


Klasyfikacja SGP
1.  Jason Doyle  
2.  Patryk Dudek  
3.  Tai Woffinden  
4.  Maciej Janowski  
5.  Bartosz Zmarzlik  
6.  Emil Sajfutdinow  
7.  Matej Žagar  
8.  Fredrik Lindgren  
9.  Martin Vaculík  
10.  Chris Holder  
11.  Greg Hancock  
12.  Nicki Pedersen  
13. Przemysław Pawlicki  
14. Artiom Łaguta  
15. Craig Cook  
Współpraca
Partnerzy
 
Ostatni wywiad
   Jarosław Krzywosz: Chcę jeździć jak najwięcej

Do nadchodzącego sezonu będzie przystępował z myślą, by wystartować w jak największej liczbie zawodów i zbierać cenne doświadczenie. O minionym sezonie oraz o planach na przyszły rok w rozmowie z portalem eSpeedway.pl opowiada Jarosław Krzywosz.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Kolejne absurdy terminarza rozgrywek

Podczas każdej przerwy między sezonami, klubowi działacze, zawodnicy oraz kibice oczekują pojawienia się terminarza ligowych rozgrywek. Co roku dostajemy jednak porcję niezrozumiałych wyborów oraz kolizji dat, które nie do końca mają związek ze zdrowym rozsądkiem. Przyjrzeliśmy się bliżej temu zagadnieniu, w kontekście opublikowanego terminarza PGE Ekstraligi na sezon 2017.

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Nowy team na żużlowym rynku

Sponsorzy coraz mocniej chcą być widoczni w sporcie żużlowym, w związku z czym w ostatnich miesiącach powstają kolejne żużlowe teamy. W nadchodzącym sezonie dołączy kolejny - Holistic-Polska Speedway Team, w którego barwach ujrzymy trójkę zawodników.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu