eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 185
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Wywiady

  Maciej Janowski: W sercu nadal nosze Wrocław
 2011-12-16 06:49:45  Patryk Rojek    inf.własna

Maciej Janowski, to nowy nabytek tarnowskiego klubu. W przerwie zimowej, aktualny mistrz świata juniorów podjął decyzję o zmianie barw klubowych i po pięciu latach startów przeniósł się z Wrocławia do Tarnowa. Jak sam przyznaje była to jedna z najtrudniejszych decyzji w jego dotychczasowej karierze.

Maciej, oficjalnie stałeś się zawodnikiem Tauron Azoty Tarnów. Jakie są Twoje odczucia na gorąco?
- To wszystko jest dla mnie zupełnie nowe. Szczerze mówiąc to nie byłem przygotowany na to, żeby zmieniać barwy, gdyż nadal jestem mocno związany z Wrocławiem. Myślę, że to całkiem normalne, bowiem to właśnie tam się urodziłem, tam mieszkam, tam mam kibiców i przyjaciół. Z drugiej jednak strony, zadaję sobie sprawę, że postąpiłem słusznie. Cieszę się, że zostałem tak gorąco powitany. Czeka mnie teraz ciężka praca, aby jak najlepiej przygotować się do nowych rozgrywek. Mam nadzieję, że wspólnie powalczymy o jak najlepszy wynik.

Przed Twoim wyjazdem do Stanów Zjednoczonych w mediach żużlowych huczało od plotek na temat zmiany barw klubowych. Powiedz, czy już wówczas podjąłeś decyzję o przenosinach do Tarnowa?
- Tak naprawdę cały czas wahałem się, jaką podjąć decyzję. Wszystko odmieniła wizyta w budynku firmy Azoty Tarnów. Prezes Marciniak skutecznie przekonał mnie do zmiany barw klubowych. I oto jestem. Na plastronie będę miał jaskółkę, jednak w sercu nadal nosze Wrocław.

Większość zawodników podpisała dwuletnie kontrakty. To chyba dobre rozwiązanie?
- Mam nadzieję, że zespół pozostanie w takim kształcie przez dłuższy okres czasu. To tylko może pomóc w jeszcze lepszej konsolidacji drużyny.

Powiedz, na ile obecność Grega Hancocka w Tarnowie, miała wpływ na Twoją decyzję o przenosinach do Małopolski.
- Greg jest dla mnie priorytetem, dlatego staram się nie odstępować go na krok. W końcu to właśnie on był moim idolem z dzieciństwa. Kiedy ścigaliśmy się na rowerach, to właśnie ja występowałem, jako Greg Hancock. Trudno się, więc dziwić, że kiedy w końcu go poznałem, to staram się czerpać z tej znajomości jak najwięcej. Podsumowując, obecność Grega w Tarnowie miała niebagatelny wpływ na moją decyzję o przenosinach do zespołu Tauron Azoty.

Wspólnie z Hancockiem występujesz w barwach Piraterny Motala. W ubiegłym sezonie udało wam się odnieść wielki sukces, zdobywając złoty medal Elitserien. Zespół Piratów był budowany na podobnej koncepcji jak ten w Tarnowie.
- Dokładnie! Tam mieliśmy podobny skład. Niewielu dawało nam szansę na złoty medal. Kiedy w półfinale stanęliśmy naprzeciw VMS Elit to zastanawiałem się jak możemy konkurować z zespołem, gdzie występuje trzech zawodników z cyklu Grand Prix, a pozostali żużlowcy bądź już wcześniej występowali w tym cyklu, bądź są bardzo blisko awansu do czołowej piętnastki. A jednak! Udowodniliśmy, iż młodość potrafi być nieprzewidywalna. Mam nadzieję, że podobnie będzie tutaj w Tarnowie.

Innym niezwykle ważnym elementem w zespole Tauron Azoty Tarnów jest osoba trenera Marka Cieślaka. Ty doskonale znasz się z tym coachem, w końcu miałeś okazję z nim współpracować we Wrocławiu.
- To jest po prostu najlepszy szkoleniowiec na świecie. Startować pod pieczą tego trenera to czysty zaszczyt. On ma niesamowite podejście do zawodników. Traktuje nas bardziej jak kolegów niż podległych mu żużlowców. To jego wielki atut, niewielu szkoleniowców to potrafi.

Jak widzisz szanse Jaskółek w walce z innymi zespołami? Wielu już teraz wskazuje Jaskółki, jako jednego z faworytów rozgrywek.
- Przede wszystkim jesteśmy bardzo młodym zespołem. Istotnie, możemy zwyciężać wiele spotkań, ale może być też tak, że przyjdą nieoczekiwane porażki. Najważniejsze, aby nie wywierać na nas zbyt wielkiej presji, a wówczas sukcesy przyjdą same.

Jednym z głównych priorytetów będzie zapewne obrona tytułu mistrza świata juniorów. W przyszłym sezonie rywalizacja w tych zawodach zostanie rozszerzona o kolejne trzy turnieje.
- Zapowiada się naprawdę ciekawa rywalizacja. Z pewnością będzie to interesujące przeżycie wystartować w siedmiu turniejach, które wyłonią mistrza świata juniorów. Z drugiej strony jednak strony, zastawiam się czy to, aby nie zbyt duże obciążenia dla młodych zawodników. W końcu żużlowcy do lat 21 mają mnóstwo innych zawodów. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zrezygnować z części tych imprez. Moim celem jest awans do finału IMŚJ i obrona tytułu mistrza świata.

Czy w planach na przyszły sezon, przewidujesz walkę o miejsce w cyklu Grand Prix?
- Szczerze mówiąc pojawiła się oferta startów w cyklu Grand Prix już w sezonie 2012. Zasięgnąłem wówczas opinii Grega, który powiedział mi jasno: „Maciek zaczekaj jeszcze jeden sezon. Jesteś w naprawdę dobrej dyspozycji, ale walka o mistrzostwo świata to zupełnie inna bajka.” Co prawda miałem już okazję do startu w pojedynczym turnieju Grand Prix, ale doskonale zdaję sobie sprawę, że występy na prawach pełnoprawnego uczestnika niosą za sobą pewne wymagania sprzętowo-logistyczne. Ja dopiero buduję odpowiednie zaplecze, stąd odrzuciłem propozycję startów cyklu. Niemniej jednak, liczę, że w niedalekiej przyszłości zdołam przebić się do tego elitarnego grona.

Parafowałeś już umowy w Polsce i Szwecji. Co z pozostałymi ligami?
- Z pewnością podpiszę kontrakt na starty w lidze angielskiej i duńskiej. Oczywiście starty w Danii będę traktował, jako uzupełnienie kalendarza, w przypadku gdyby nie udało mi się wystartować w innych rozgrywkach.

Liga angielska to z pewnością spore wyzwanie. Czy nie obawiasz się natłoku startów?
- Moim celem są starty w rozgrywkach Elite League. Nie przewiduje natomiast występów w tzw. Elite League Knockout Cup. Zależy mi na tym, aby mieć dużo startów w zagranicznych ligach. W ubiegłym sezonie takie rozwiązanie zaprocentowało. Liczę, że tym razem będzie podobnie.

Wielu zawodników odpuszcza starty na Wyspach, tłumacząc to problemami logistycznymi. Jak jest w Twoim przypadku?
- Z pewnością nie jest to łatwe rozwiązanie i niesie za sobą sporo wyrzeczeń, takich jak np. spanie na lotnisku. Trzeba się z tym liczyć decydując się na starty w Elite League. Jak sobie z tym radzę? Tłumaczę sobie, że jestem młody i aby osiągnąć coś w tym sporcie muszę zacisnąć zęby i cały czas pracować na swój sukces.

Reklama

 


Relacje Live

PGE Ekstraliga

Orlen Oil Motor Lublin vs  Krono Plast Włókniarz Częstochowa
piątek 18:00

Fogo Unia Leszno vs Pres Toruń
piątek 20:30

Betard Sparta Wrocław vs Gezet Stal Gorzów
niedziela 17:00

BAYERSYSTEM GKM Grudziądz vs Stelmet Falubaz Zielona Góra
niedziela 19:30

Metalkas 2 Ekstraliga

Cellfast Wilki Krosno vs Abramczyk Polonia Bydgoscz
niedziela 13:00

H. Skrzydlewska Orzeł Łódź vs  Texom Stal Rzeszów
niedziela 15:15

Krajowa Liga Żużlowa

Trans MF Landshut Devils vs Wybrzeże Gdańsk
niedziela 14:00

OK Kolejarz Opole vs Śląsk Świętłchowice
niedziela 16:00

 Speedway Kraków vs Ultrapur Omega Gniezno
niedziela 16:00

Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1. Bayersystem GKM Grudziądz

7

11

+48

2. Betard Sparta Wrocław 7 10 +44
3.  Pres Toruń 7 10 +20
4.  Fogo Unia Leszno 7 8 +32
5 Orlen Oil Motor Lublin 7 8 +80
6. Gezet Stal Gorzów 7 7 +18
7. Stelmet Falubaz Zielona Góra

7

2 -82
8. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 7

0

-160
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 7 14 +133
2. Hunters PSŻ Poznań 7 11 +25
3. Innpro ROW Rybnik 7 9 +31
4  H. Skrzydlewska Orzeł Łódź 7 8 -28
5. ŻKS Stal Rzeszów 7 7 -5
6. Moonfin Magnus Ostrów  8 5 -31
7. Cellfast Wilki Krosno 7 4 -11
8. Polonia Piła

7

4

-114
 Krajowa Liga Żużlowa
1

Wybrzeże Gdańsk

7 10 +45
2.

Ultrapur Start Gniezno

6 10 +37
3.   Speedway Kraków 6 7 -3
4.  Ok Kolejar Opole 5 5 +3
5. Lokomotiv Daugavpils 6 5 -16
6. Trans MF Landshut Devil 4 2 -25
7  MKS Śląsk Świętłochowice 6 2 -64
 Bauhaus-Ligan
1. Smederna Eskilstuna 3 6 +26
2. Lejonen Gislaved 3 4 +14
3. Vastervik Speedway 3 4 +14
4. Vargarna Norrkoeping 3 4 +6
5. Dackarna Malilla 2 2 +14
6. Indianerna Kumla  3 2 -8
7. Piraterna Motala 3 0 -44
8. Rospiggarna Hallstavik  2 0 -22



 
SGB Premiership
1. Belle Vue Aces

 


 

2. Ipswitch Witches


3.  Sheffield Tigers

 

4.  Leicester Lions

 


5.  King's Lynn Stars

 

6.  Northampthon Foxes


7.

 



 


SpeedwayLigaen


1. Sønderjylland Elite Speedway  5 8 +14
2. GSK Liga 5 6 +15
3. Esbjerg Vikings 5 4 +15
4. Holsted Tigers 5 4 -24
5. Team Fjelsted 3 4 +1
6. Slangerup Speedway 4 3 -13
7. Nordjysk Elite Speedway 4 3 -14
8 Region Varde Elitesport 3 2 -14

Klasyfikacja SGP
1.  Brady Kurtz 65
2.  Bartosz Zmarzlik 62
3. Jack Holder 55
4.  Michael Jepsen Jensen 45
5. Kacper Woryna 44
6.  Max Fricke  42
7. Robert Lambert 42
8. Jason Doyle 37
9.  Leon Madsen 35
10.  Patryk Dudek 29
11.  Andrzej Lebiediew  23
12.  Daniel Bewley 18
13.  Dominik Kubera 17
14.  Frederik Lindgren 12
15.  Nazar Parnicki  10
Klasyfikacja SEC
1.  Patryk Dudek
2.  Andrzej Lebiediew
3.  Leon Madsen
4.  Kacper Woryna
5.  Nazar Parnicki
6.

7.  
8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 16
2.
 Piotr Pawlicki 14
3. Maciej Janowski 13
4.  Patryk Dudek 12
5.  Krzysztof Buczkowski 9
6. Dominik Kubera 9
7. Wiktor Przyjemsk 9
8. Tobiasz Musielak 9
9. Kacper Woryna 8
10.  Szymon Woźniak 7
11.  Jakub Jamróg 6
12.  Mateusz Cierniak 6
13. Przemysław Pawlicki 4
14. Jakub Miśkowiak 2
15. Radosław Kowalski 1
16. Antoni Kawczyński 1
17.

18.  
19.

20.

21.

22.  
Partner

 

 

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu