SEC
Już jutro na Stadionie Miejskim w Rzeszowie odbędzie się 27. Memoriał Eugeniusza Nazimka. O godzinie 15:00 zaryczą silniki, a zawodnicy rozpoczną bój o zwycięstwo w turnieju, który zapowiada się bardzo ciekawie. Na torze ujrzymy bowiem wielu znakomitych jeźdźców, a gościem specjalnym będzie Mistrz Świata - Tomasz Gollob (na zdjęciu).
Od 1983 roku na torze przy ulicy Hetmańskiej rozgrywany jest turniej upamiętniający postać Eugeniusza Nazimka. Wychowanek rzeszowskiej Stali był w latach 50. ubiegłego wieku wyróżniającym się zawodnikiem Żurawii i ulubieńcem kibiców. W wielu meczach wspólnie z Florianem Kapałą przesądzali o zwycięstwach Stali. Jednak dzień 12 lipca 1959 roku był ostatnim w życiu Eugeniusza Nazimka. Podczas towarzyskiego meczu Stali Rzeszów z Legią Warszawa upadł na tor i został przypadkowo potrącony przez Stanisława Kaisera. Zmarł tego samego dnia w wieku 32 lat. Zapisał się jednak na stałe w sercach kibiców z Rzeszowa, którzy do dzisiejszego dnia ze smutkiem wspominają fatalny wypadek z przed ponad pięćdziesięciu lat.
Dwudziesty siódmy już Memoriał upamiętniający tragicznie zmarłego Eugeniusza Nazimka rozegrany zostanie jutro tj. 16 października o godzinie 15:00. Turniej ten rok rocznie przyciąga na stadion w Rzeszowie wielu kibiców speedway'a, ponieważ oprócz uczczenia Eugeniusza Nazimka, jest także świetnym widowiskiem. Nad Wisłokiem zjawia się zwykle wielu wspaniałych jeźdźców z całego świata, którzy dostarczają widzom niezapomnianych wrażeń. Identycznie ma być i tym razem. Na torze w Rzeszowie ujrzymy takie gwiazdy speedway'a jak Nicki Pedersen czy Adrian Miedziński. Obsada turnieju wygląda bardzo wyrównanie i każdy jest w stanie wygrać. Kapitan miejscowej drużyny, Maciej Kuciapa potrafi na własnym torze zwyciężyć z każdym zawodnikiem. Do tego dochodzi mieszanka wybuchowa byłych jeźdźców rzeszowskich Żurawii, jak Paweł Miesiąc i Dawid Stachyra, niegdyś najlepsza para juniorska pierwszej ligi. Takie zestawienie musi przynieść efekt w postaci wspaniałych akcji na torze i walki o punkty od pierwszego do ostatniego biegu.
Rozczarowaniem może być natomiast nieobecność Grega Hancocka i Daniela Nermarka. Obaj byli już zapisani na liście startowej jednak nie wystąpią w turnieju. Miejsce sympatycznego Amerykanina zajmie jego kolega z Falubazu Zielona Góra - Grzegorz Zengota. Zaś Szweda występującego na co dzień w KS ROW Rybnik zastąpi junior węgierskiego Speedway Miszkolc, Jozsef Tabaka.
Warto również wspomnieć o gościu specjalnym Memoriału. Na Stadionie Miejskim pojawi się nie kto inny jak Indywidualny Mistrz Świata, Tomasz Gollob. Nie będzie on jednak uczestniczył w turnieju, gdyż uniemożliwia mu to kontuzja nogi. Zwycięzca cyklu Grand Prix będzie pomagał swoim kolegom z toru w parku maszyn, porozmawia też z kibicami zgromadzonymi na stadionie, rozda autografy. Tak więc poza emocjami związanymi ze zmaganiami na torze widzowie zgromadzeni na stadionie będą mieli zapewnione wiele innych atrakcji.
Lista startowa:
1. Grzegorz Zengota (Falubaz Zielona Góra)
2. Dawid Stachyra (Lotos Wybrzeże Gdańsk)
3. Adrian Miedziński (Unibax Toruń)
4. Grzegorz Walasek (Polonia Bydgoszcz)
5. Nicki Pedersen (Dania/Caelum Stal Gorzów)
6. Karol Baran (Lubelski Węgiel KMŻ Lublin)
7. Adam Skórnicki (PSŻ Lechma Poznań)
8. Rafał Trojanowski (PSŻ Lechma Poznań)
9. Antonio Lindbaeck (Szwecja/Polonia Bydgoszcz)
10. Rafał Okoniewski (Marma Hadykówka Rzeszów)
11. Maciej Kuciapa (Marma Hadykówka Rzeszów)
12. Jozsef Tabaka (Węgry/Speedway Miszkolc)
13. Dawid Lampart (Marma Hadykówka Rzeszów)
14. Daniel Jeleniewski (Betard Wrocław)
15. Davey Watt (Australia/GTŻ Grudziądz)
16. Paweł Miesiąc (Lokomotiv Daugavpils)
R1. Tomasz Piszcz (Lubelski Węgiel KMŻ Lublin)
Bilety w cenie 15 zł dla wszystkich. Program zawodów w cenie 5 zł.
Sędzią zawodów będzie Jerzy Najwer z Gliwic.
Od godziny 12:00 na stadionie planowane są atrakcje dla kibiców np. pokazy kaskaderskie.
PGE Ekstraliga
BAYERSYSTEM GKM Grudziądz vs
Orlen Oit Motor Lublin
niedziela 19:30
Metlakas 2 Ekstraliga
Automa Unia Tarnów vs
Texom Stal Rzeszów
niedziela 14:00
Hunters PSŻ Poznań vs
Fogo Unia Leszno
niedziela 16:30
FIM Speedway Grand Prix - Warszawa
sobota 19:00
P | Nazwa | M | PD | PM |
![]() |
||||
1. | ![]() |
4 |
8 |
+76 |
2. | ![]() |
4 | 7 | +36 |
3. | ![]() |
5 | 6 | +44 |
4. | ![]() |
4 | 6 | +32 |
5 | ![]() |
5 | 3 | --44 |
6. | ![]() |
4 | 2 | -6 |
7. | ![]() |
4 |
2 | -66 |
8. | ![]() |
4 |
0 |
-58 |
![]() |
||||
1. | ![]() |
4 | 6 | +22 |
2. | ![]() |
4 | 6 | +16 |
3. | ![]() |
3 | 4 | +45 |
4. | ![]() |
3 | 3 | +4 |
5. | ![]() |
3 | 3 | -2 |
6. | ![]() |
3 | 2 | +16 |
7. | ![]() |
3 | 3 | -44 |
8. | ![]() |
2 |
0 |
-57 |
![]() |
||||
1 |
|
4 | 6 | +16 |
2. | ![]() |
4 | 6 | +44 |
3. | ![]() |
3 | 4 | +14 |
4. | ![]() |
4 | 4 | -2 |
5. | ![]() |
3 | 2 | 8 |
6. | Speedway Kraków | 3 | 2 | -50 |
7 | ![]() |
3 | 0 | -30 |
![]() |
||||
1. | ![]() |
1 | 2 | +10 |
2. | ![]() |
1 | 2 | +4 |
3. | ![]() |
1 | 2 | +2 |
4. | ![]() |
1 | 2 | +2 |
5. | ![]() |
1 | 0 | -2 |
6. | ![]() |
1 | 0 | -2 |
7. | ![]() |
1 | 0 | -4 |
8. | ![]() |
1 | 0 | -10 |
![]() |
||||
1. | ![]() |
6 |
12 |
+104 |
2. | ![]() |
6 | 8 | +102 |
3. | ![]() |
6 | 8 |
+18 |
4. | ![]() |
5 |
6 |
+10 |
5. | ![]() |
8 | 4 |
-110 |
6. | ![]() |
6 | 4 | -36 |
7. | ![]() |
6 |
0 | -88 |
1. | ![]() |
24 |
2. | ![]() |
18 |
3. | ![]() |
17 |
4. | ![]() |
17 |
5. | ![]() |
12 |
6. | ![]() |
11 |
7. | ![]() |
11 |
8. | ![]() |
10 |
9. | ![]() |
8 |
10. | ![]() |
7 |
11. | ![]() |
6 |
12. | ![]() |
5 |
13. | ![]() |
4 |
14. | ![]() |
3 |
15. | ![]() |
1 |
1. | ![]() |
|
2. | ![]() |
|
3. | ![]() |
|
4. | ![]() |
|
5. | ![]() |
|
6. | ![]() |
|
7. | ![]() |
|
8. | ![]() |
|
9. | ![]() |
|
10. | ![]() |
|
11. | ![]() |
|
12. | ![]() |
|
13. | ![]() |
|
14. | ![]() |
|
15. | ![]() |
|
16. | ||
17. | ||
18. | ||
19. | ||
20. |
1. |
![]() |
|
2. |
![]() |
|
3. | ![]() |
|
4. | ![]() |
|
5. | ![]() |
|
6. | ![]() |
|
7. | ![]() |
|
8. | ![]() |
|
9. | ![]() |
|
10. | ![]() |
|
11. | ![]() |
|
12. | ![]() |
|
13. | ![]() |
|
14. | ![]() |
|
15. | ![]() |
|
16. | ![]() |
|
17. | ![]() |
|
18. | ![]() |
|
19. | ![]() |
|
20. | ||
21. | ||
22. |
Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.
Więcej wywiadówW niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn.
Więcej felietonówAbsolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.
Więcej artykułów