eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 289
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  SGP-SON-U21

  Dla Kogo Wielka Nagroda Łotwy?
 2008-08-29 18:49:23  Patryk Rojek    inf.własna

W najbliższą sobotę w łotewskim Daugavpils odbędzie się kolejna runda cyklu Grand Prix. Rozgrywki o Mistrzostwo Świata wkraczają w decydującą fazę, teraz już nie można sobie pozwolić na najmniejszy błąd. Dla Kogo stadion Lokomotivu okaże się szczęśliwy? Początek zawodów, dość nietypowo przewidziano na godzinę 18:00.

Daugavpils to jedno z najmłodszych miast na liście gospodarzy turniejów Grand Prix. Po raz pierwszy turniej o Mistrzostwo Świata zawitał na Łotwę w 2006 roku. W tych premierowych zawodach zwyciężył Geg Hancock. Obok Amerykanina na podium znaleźli się także: Antonio Lindbaeck oraz Nicki Pedersen. Polacy wypadli „blado". Najlepszy z Biało-czerwonych - Jarosław Hampel był dopiero dziewiąty. Nieco milej wspominać możemy ubiegłoroczny turniej. Zwyciężył, co prawda Leigh Adams jednak na trzecim stopniu podium stanął Tomasz Gollob. Tę dwójkę przedzielił Nicki Pedersen. Oto szczegółowe wyniki tamtych zawodów:

25.08.2007 Daugavpils
1. Leigh Adams (Australia) (2,2,3,3,3,3,6) 22
2. Nicki Pedersen (Dania) (3,3,1,3,2,3,4) 19
3. Tomasz Gollob (Polska) (3,1,3,2,1,2,2) 14
4. Scott Nicholls (Wielka Brytania) (1,3,2,3,2,2,0) 13  
5. Wiesław Jaguś (Polska) (1,3,1,2,3,1) 11
6. Jason Crump (Australia) (0,2,3,2,2,1) 10
7. Andreas Jonsson (Szwecja) (3,2,0,1,2,0) 8
8. Grigorij Laguta (Łotwa) (3,1,3,0,1,0) 8
9. Bjaerne Pedersen (Dania) (2,2,2,1,1) 8
10. Chris Harris (Wielka Brytania) (2,1,1,u,3) 7
11. Rune Holta (Polska) (1,1,2,3,0) 7
12. Hans Andersen (Dania) (w,3,2,w,d) 5
13. Greg Hancock (USA) (d,0,0,d,3) 3
14. Kai Laukkanen (Finlandia) (1,0,0,2,0) 3
15. Matej Zagar (Słowenia) (2,0,0,0,0) 2
16. Maksim Bogdanow (Łotwa) (1,1) 2
17. Kjastas Puodżuks (Łotwa) (0,1) 1
18. Antonio Lindbaeck (Szwecja) (w,-,-,-,-) 0

Pedersen do bólu regularny

Za nami osiem turniejów Grand Prix. Tak jak przed rokiem, co raz bezpieczniejszą przewagę zaczyna sobie wyrabiać lider cyklu - Nicki Pedersen. Duńczyk ma już siedemnaście punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji Jasonem Crumpem. Bardzo ciężko będzie komukolwiek zniwelować tą różnicę. Pedersen jest wręcz „do bólu" regularny w tym sezonie. Dość powiedzieć, iż w każdym z ośmiu turniejów stratował w Wielkim Finale. Taka sztuka nie udała się żadnemu z pozostałej 14-stki uczestników Grand Prix. Pedersenowi najwyraźniej tor w Daugavpils bardzo odpowiada. W dwóch poprzednich latach stawał na trzecim i drugim stopniu podium. Duńczyk miał okazję wystąpić na stadionie Lokomotivu także w tym roku, podczas zawodów KPE. Mistrz Świata potwierdził swoją klasę i ukończył tamte zawody z kompletem 15 punktów. Turniej w Daugavpils to już chyba ostatnia szansa na zdetronizowanie Pedersena. Warunki są dwa. Trzeba zwyciężyć w tych zawodach z maksymalną ilością punktów oraz liczyć na „wpadkę" Duńczyka. Który za zawodników może „podnieść rękawicę"?

Ostatnia szansa „Crumpiego"

Odpowiedź jest, krótka - Jasona Crump. Jedynie jego stać na to by równorzędnie rywalizować z Pedersenem. „Crumpie" po słabszym początku sezonu (szczególnie w Grand Prix) w drugiej jego części zaczyna odrabiać starty. Australijczyk do tej pory zgromadził 99 punktów i o dziesięć oczek wyprzedza trzeciego w klasyfikacji Grega Hancocka. Crump ma ostatnią szansę by przynajmniej w części zneutralizować przewagę Pedersena. Tor w Daugavpils nie jest jednak sprzymierzeńcem Jasona. Dwa lata temu przy okazji turnieju na Łotwie „Crumpie" wywalczył 11 punktów, jednak odpadł już w półfinale. Przed rokiem Australijczyk znów nie wszedł do Wielkiego Finału i z 10 oczkami zajął szóste miejsce. Czy będzie w stanie zanotować znaczną progresję tych wyników? Zobaczymy. „Crumpie" oprócz walki o złoto, musi pilnować drugiej pozycji gdyż za nim znajduje się spora grupa zawodników, która chce walczyć o srebrny medal.

Wygłodniałe wilki.

Grupę tę tworzy czwórka zawodników, między, którą jest tylko dziewięć punktów różnicy: Greg Hancock, Hans Andersen, Tomasz Gollob i Leigh Adams. Każdy z nich ciągle zachowuje szansę, nawet na srebrny medal. Turniej w Daugavpils wydaje się być idealną porą do przypuszczenia zdecydowanego ataku na pozycje medalowe. W ostatnich tygodniach zwyżkę formy sygnalizują zwłaszcza Hans Andersen i Greg Hancock. Duńczyk „dzieli i rządzi" na frontach: brytyjskim, szwedzkim i polskim. Hancock w ostatnich dniach startował jedynie w Szwecji. Jednak jego wyniki są naprawdę imponujące - we wtorek w Hallstavik komplet 18 punktów, w czwartek w Sztokholmie jedynie defekt pozbawił go maksymalnej zdobyczy punktowej. Jakie będzie to miało przełożenie na sobotni turniej? Trudno powiedzieć. Hancock zwyciężał już na stadionie Lokomotivu być może, więc powtórzy swój wyczyn. Pozostała dwójka z grupy pościgowej - Tomasz Gollob, Leigh Adams ostatnio notuje słabsze występy. Drużyny Golloba - Vastervik i Stal Gorzów przegrały niezwykle istotne spotkania. „Chudy" nie pojechał może najgorzej, zdobył odpowiednio 11 i 9 punktów jednak można było się spodziewać po nim nieco lepszych wyników. Leigh Adams z kolei kompletnie zawiódł leszczyńskich kibiców podczas czwartkowego spotkania w Zielonej Górze. Lider Unii wywalczył zaledwie 9 punktów w sześciu startach, a porażka z nieopierzonym Ludvigiem Lindgrenem chwały na pewno nie przynosi. Nie można jednak skazywać tej dwójki na gorszy występ podczas Grand Prix Łotwy. Adams i Gollob to przecież medaliści z ubiegłorocznego turnieju w Daugavpils.

Czarny koń

Grand Prix to, co prawda dość hermetyczne środowisko gdzie piętnastu facetów ściga się ze sobą przez kolejnych jedenaście turniejów, jednak zdarza się, iż pojawiają sie pewne niespodzianki. Ot chociażby casus Martina Dugarda. Brytyjczyk startując z dziką kartą zwyciężył turniej Grand Prix rozgrywany w Coventry w 2000 roku. Podczas zawodów w Davgavpils szansę pokazania się otrzymał miejscowy matador - Grigorij Łaguta. Rosjanin startujący z licencją łotewską już w ubiegłym roku pokazał, iż na własnym torze może być groźny dla najlepszych. Przed rokiem Łaguta zajął ósme miejsce i wywalczył 8 punktów. W tym sezonie Rosjanin poprawił nieco swą dyspozycję. Nieźle radzi sobie w Elitserien, gdzie broni barw Vastervik. Bardzo poprawny występ zaliczył także w tegorocznym Drużynowym Pucharze Świata, gdzie był jednym z najlepszych zawodników w reprezentacji Rosji. Przy odrobinie szczęścia Łagutę stać na start w Wielkim Finale a tam jak wiadomo wszystko zdarzyć się może...

 

Grigorij Łaguta będzie chciał sprawić niespodziankę podczas sobotniego turnieju

Kto jeszcze jest w stanie zagrozić faworytom sobotnich zawodów? Na pierwszy plan wysuwa się kandydatura Andreasa Jonssona. Swego czasu „AJ" kreowany był na następcę Tony Rickardssona. Nic z tego jednak nie wyszło. Jonsson pozostał „średniakiem" wśród uczestników Grand Prix. Stać go, co prawda na zwycięstwa w poszczególnych turniejach jednak brak mu regularności i tak od kliku już sezonów „kręci się" wokół środka klasyfikacji Mistrzostw Świata. Być może jednak w sobotę odegra znaczącą rolę. Tym bardziej, iż jego ostatni występ w Szwecji był naprawdę „wystrzałowy" - Jonsson uzyskał komplet 15 punktów.

Do boju Biało-czerwoni!

Szansę Tomasza Golloba omówiliśmy już nieco wcześniej. Pora, więc przyjrzeć się pozostałej dwójce Polaków(?) Krzysztof Kasprzak po ośmiu turniejach zajmuje XIV pozycję i wyprzedza jedynie słabiutkiego Lukasa Drymla. Jednak podczas ostatnich zawodów o Wielką Nagrodę Skandynawii „Kasper" spisał się naprawdę nieźle. leszczynian wywalczył dziewięć oczek i po raz pierwszy jako pełnoprawny uczestnik cyklu Grand Prix znalazł się w półfinale. Tam, co prawda przepadł z kretesem, ale jego wynik z serii zasadniczej daje pewną nadzieję na udane zawody w Daugavpils. Jak sam zawodnik stwierdził podchodzi teraz do turniejów Grand Prix na zupełnym luzie i to pomaga mu w osiąganiu lepszych wyników. Na taki luz nie może pozwolić sobie Rune Holta. Popularny „Rysiek" ciągle musi walczyć o utrzymanie się w cyklu Grand Prix. Jak do tej pory Holta zajmuje premiowaną VIII lokatę jednak mocno po piętach deptają mu Lindgren, Iversen i Nicholls. Druga część sezonu nie jest już tak udana dla naszego Norwega. „Holtanskiego" trapią drobne kontuzje, które mają niebagatelny wpływ na jazdę zawodnika. Rune nie miał jeszcze okazji wystąpić w zawodach Grand Prix na torze w Davgavpils. Jego występ to jedna wielka niewiadoma, jeśli do końca uporał się z trapiącymi go urazami, być może „zajedzie" do półfinałów.

Krzysztof Kasprzak bardzo dobrze spisał się podczas Grand Prix Skandynawii. jak będzie tym razem?

Czy Nicki Pedersen powiększy przewagę nad ścigającym go Jasonem Crumpem? Czy Tomasz Gollob wskoczy po raz trzeci w tym roku na podium Grand Prix? Jak wypadną pozostali Biało-czerwoni? O tym wszystkim przekonamy się już w sobotni wieczór. Tych wszystkich z Państwa, którzy nie mogą śledzić tych zawodów na żywo zapraszamy do relacji na łamach naszego portalu www.eSpeedway.pl Emocji z pewnością nie zabraknie!

Lista startowa Grand Prix Łotwy:
1. Chris Harris (Anglia)
2. Greg Hancock (USA)
3. Krzysztof Kasprzak (Polska)
4. Nicki Pedersen (Dania)
5. Tomasz Gollob (Polska)
6. Grigorij Łaguta (Łotwa)
7. Leigh Adams (Australia)
8. N.K. Iversen (Dania)
9. Bjarne Pedersen (Dania)
10. Rune Holta (Polska)
11. Lukas Dryml (Czechy)
12. Jason Crump (Australia)
13. Scott Nicholls (Anglia)
14. Hans Andersen (Dania)
15. Fredrik Lindgren (Szwecja)
16. Andreas Jonsson (Szwecja)
 
17. Maksim Bogdanovs (Łotwa)
18. Kjastas Poudzuks (Łotwa)

Rozkład biegów:
1. Ch. Harris, G. Hancock, K. Kasprzak, N. Pedersen
2. T. Gollob, L. Adams, G. Laguta, N.K. Iversen
3. R. Holta, L. Dryml, B. Pedersen, J. Crump
4. F. Lindgren, H. Andersen, A. Jonsson, S. Nicholls
5. S. Nicholls, Ch. Harris, T. Gollob, B. Pedersen
6. H. Andersen, R. Holta, G. Hancock, G. Laguta
7. L. Dryml, F. Lindgren, L. Adams, K. Kasprzak
8. N. Pedersen, N.K. Iversen, J. Crump, A. Jonsson
9. G. Laguta, A. Jonsson, Ch. Harris, L. Dryml
10. J. Crump, T. Gollob, F. Lindgren, G. Hancock
11. N.K. Iversen, B. Pedersen, K. Kasprzak, H. Andersen
12. S. Nicholls, N. Pedersen, R. Holta, L. Adams
13. L. Adams, J. Crump, H. Andersen, Ch. Harris
14. G. Hancock, S. Nicholls, N.K. Iversen, L. Dryml
15. A. Jonsson, K. Kasprzak, R. Holta, T. Gollob
16. B. Pedersen, G. Laguta, N. Pedersen, F. Lindgren
17. Ch. Harris, N.K. Iversen, F. Lindgren, R. Holta
18. B. Pedersen, G. Hancock, L. Adams, A. Jonsson
19. K. Kasprzak, J. Crump, S. Nicholls, G. Laguta
20. T. Gollob, H. Andersen, L. Dryml, N. Pedersen

 

Reklama

 


Relacja Live

 PGE Ekstraliga

Orlen Oil Motor Lublin vs Novyhotel Falubaz Zielona Góra
piątek 18:00

Betard Sparta Wrocław vs  Fogo Unia Leszno
piątek 20:30

ebut.pl Stal Gorzów vs  ZOOleszcz GKM Grudziądz
niedziela 16:30

Krono - Plast Włókniarz Częstochowa vs KS Apator Toruń
niedziela 19:15

Metalkas 2. Ekstraliga

Arged Malesa Ostrów vs  H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
sobota 16:30

 Texom Stal Rzeszów vs  Energa Wybrzeże Gdańsk
sobota 16:30

#OrzechowaOsada PSŻ Poznań vs Abramczyk Polonia Bydgoszcz
niedziela 15:00

Innpro ROW Rybnik vs Cellfast Wilki Krosno
niedziela 14:00

Speedway Grand Prix
FIM Speedway Grand Prix
sobota 19:00

Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

4

8

+62

2. ebut.pl Stal Gorzów 4 6 +6
3. Betard Sparta Wrocław 4 5 +8
4.  KS Apator Toruń  4 3 +14
5 NovyHotel Falubaz Zielona Góra  4 3 -8
6.  Fogo Unia Leszno 4 2 -43
7.   ZOOleszcz GKM Grudziądz

4

2 -17
8. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa  4 1 -22
 2. Speedway Ekstraliga
1.  Cellfast Wilki Krosn 4 8 +42
2.  Innpro ROW Rybnik  4 8 +68
3. Abramczyk Polonia Bydgoszcz  4 6 +37
4.  Arged Malesa Ostrów 4 4 +4
5.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań  4 3 - 19
6. Texom Stal Rzeszów 4 2 -7
7. Energa Wybrzeże Gdańsk 4 1 -35
8. H.Skrzydlewska Orzeł Łodź

4

0

-60
Krajowa Liga Żużlowa
1  Trans MF Landshut Devils 2 4 +11
2.  Ultrapur Start Gniezno 3 4 -2
3. Polonia Piła  2 2 +16
4.  Optibet Lokomotiv Daugavpils  3 2 0
5.  OK Bedmet Kolejarz Opole  2 2 -12
6. Unia Tarnów  2 0 -13





 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

1


 

2. Dackarna Malilla 1

3. Indianerna Kumla  1

 

4. Lejonen Gislaved 1

 


5. Piraterna Motala 1

 

6. Rospiggarna Hallstavik 1

7. Smederna Eskilstuna

1



SGB Premiership

1. Oxfrod Spires  7  +8
2.  Ipswich Witches  2  +12
3.  Leicester Lions  1  2  +5
4.  Sheffield Tigers  1  2  -4
5.  Birmingham Brummies   1  1  -4
6.  King's Lynn Stars  1 -5
7.  Belle Vue Aces  0 -12

 

Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik  50
2. Jack Holder 48
3. Jason Doyle 47
4. Robert Lambert 41
5.  Mikkel Michelsen 36
6. Daniel Bewley 28
7. Martin Vaculik 27
8.  Fredrik Lindgren 26
9.  Dominik Kubera 25
10. Leon Madsen 25
11.  Kai Huckenbeck 25
12.  Szymon Woźniak 24
13.  Tai Woffinden 16
14.  Andrzej Lebiediew 13
15.  Jan Kvech  10
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 50
2.
Maciej Janowski 35+3
3. Patryk Dudek 35+2
4. Jarosław Hampel 30
5. Janusz Kołodziej 28
6. Oskar Fajfer 25
7. Szymon Woźniak 25
8.  Kacper Woryna 23
9. Krzysztof Buczkowski 19
10. Przemysław Pawlicki 17
11. Dominik Kubera 15
12. Wiktor Lampart 14
13. Piotr Pawlicki 14
14. Wiktor Przyjemski 14
15. Wiktor Jasińsk 11
16. Mateusz Cierniak 10
17.  Jakub Miśkowiak 6
18.  Marcin Nowak 6
19. Adrian Gała 1
20. Mateusz Świdńicki  1
21. Bartłomiej Kowalski 1
22.  Hubert Łęgowik  0
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu