eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 592
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Polska

  Dwa kluby w Częstochowie? Świącik: Jest taki pomysł
 2014-10-04 20:40:55  Konrad Cinkowski    inf.własna

Od dłuższego czasu mówiło się, iż w Toruniu już niedługo mogą być dwie drużyny żużlowe. Jedna startująca w Ekstralidze, druga w rozgrywkach drugoligowych. Póki co temat ucichł, lecz z podobnego pomysłu skorzystać chcą w Częstochowie. Wszystko zależy jednak od przyszłości CKM Włókniarz S.A..

Od dłuższego czasu nieoficjalnie mówi się na temat tego, iż częstochowianie będą składać w przerwie zimowej dwa wnioski licencyjne. Pierwszy - CKM Włókniarz S.A. na starty w Enea Ekstralidze bądź też Nice Polskiej Lidze Żużlowej oraz drugi - Stowarzyszenie CKM Włókniarz na starty w Polskiej 2. Lidze Żużlowej. O podobnym pomyśle mówiono w Toruniu, gdzie Unibax miałby rywalizować o medale Drużynowych Mistrzostw Polski, zaś Stal szkoliłaby młodzież. W Świętym Mieście może być podobnie, lecz na planach może się nie skończyć!

- Wiadomo, że każdy ma jakieś swoje pomysły na szkolenie. "Sqóra" w Lesznie wdraża swoje pomysły jeśli chodzi o przygotowanie do zawodów. My uznaliśmy, że skoro mamy jeździć po Ligach Południowych, a są one w różnym składzie - wolałbym zawodników przygotowywać do żużla w takich poważniejszych meczach. Wiadomo, koszta są większe, ale byłoby to również inne przełożenie na sponsorów, dla drużyny która byłaby w drugiej lidze. Jeśli nawet uda nam się utrzymać w Ekstralidze, chcemy zgłosić drużynę do drugiej ligi, aby tych chłopców doszkalać w innym stopniu. Gdyby jednak nie daj boże ta Ekstraliga nie została w Częstochowie, to też nie chcę, aby pojawiały się głosy - "a... to jest niezgodne z regulaminem, że w razie upadłości nie mógłby jeździć drugoligowy zespół". Nie! Naszej sytuacji nie można porównywać do sytuacji klubu z Rybnika! Po pierwsze Stowarzyszenie CKM Włókniarz jest stowarzyszeniem z siedemdziesięcioletnim stażem. Proszę sobie wyobrazić, gdy powstawała szkółka, to założycieli nie było na świecie. W Rybniku powołano stowarzyszenie, które było z "czystym kontem" finansowym i wskutek tego zdarzenia, zrobiono przepis, iż w razie upadłości na tym samym obiekcie rok czasu nie może nikt jeździć, chyba, że spłaci długi. To ma sens, lecz jeśli ktoś w obrębie tego samego sezonu lub dwóch, powołuje bliźniaczy klub. U nas jest zupełnie inaczej. Nas żaden z udziałów nie łączy z klubem ze Spółką Akcyjną. Na tym samym obiekcie trenujemy, wypożyczamy klubowi zawodników, jak powiedzmy np. klub parnetrski. W kwestiach czysto prawnych tutaj jednak się nie zgadzam z tym, że mielibyśmy być ukarani tym, że nie moglibyśmy startować w drugiej lidze. Tak jak mówię, Stowarzyszenie ma siedemdziesiąt lat i w chwili założenia, nikt nie brał pod uwagę tego, że będą Spółki Akcyjne. Rozmawiając np. ze sponsorami czy z ludźmi, którzy coś w żużlu osiągnęli - każdy popiera moje zdanie, że częstochowski wariant jest inny, niż rybnicki. Ponieważ, czemu mielibyśmy ponosić odpowiedzialność za to, że Spółka się wycofa? Nie móc trenować, jeździć jako drużyna Stowarzyszenia, która istnieje - siedemdziesiąt lat! To tak jakby np. dana firma wycofała się z Centrum Handlowego i w to samo miejsce nikt nie może wejść, no chyba, że spłaci długi poprzednika. A według mnie jak i prawa to jest bezsens, więc tak jak mówię. Chcemy wystartować w drugiej lidze - jak nie szkoleniowo to bronić honoru Częstochowy. Nie życzę tego kolegom ze Spółki, ale jeśli okaże się, że nie wystartują lub nie dostaną licencji na Ekstraligę to my im pomożemy - przyznaje Michał Świącik w rozmowie z portalem eSpeedway.pl.

Stowarzyszenie CKM Włókniarz w tym sezonie wypożyczyło kilku wychowanków do CKM Włókniarz S.A. - Artura Czaję, Huberta Łęgowika, Rafała Malczewskiego oraz Oskara Polisa. Przez najbliższe dwa tygodnie będą oni walczyć, by utrzymać w Częstochowie najwyższą klasę rozgrywkową. Co jeśli jednak się nie uda? - Większość naszych zawodników jest wypożyczona do Spółki i chcemy tę Ekstraligę uratować. Jeśli się jednak nie da to My staniemy na straży częstochowskiego żużla i będziemy startować od najniższej ligi. Wtedy Ja, moi przyjaciele, byli włodarze klubu czy byli zawodnicy - zrobimy wszystko, aby ten żużel uratować.


Niewykluczone, że od nowego sezonu w Częstochowie będą istniały dwa kluby żużlowe!

Wielu zawodników jeździ jednak poza rodzinnym miastem - Przemysław Portas (KSM Krosno), Tymoteusz Kasprzyk (Kolejarz Opole), Marcin Bubel (ŻKS ROW Rybnik), Maksym Drabik (ŻKS MDM Komputery Dreier Ostrów Wlkp.). Ponadto z Częstochowy lub okolic pochodzą m.in. Mateusz Borowicz (Grupa Azoty Unia Tarnów), Damian Dróżdż (Kolejarz Opole), Łukasz Bojarski (Kolejarz Rawag Intermarche Rawicz), Patryk Wester, a w barwach Stowarzyszenia startują Bartosz Pych i Kamil Długosz, a kilku zawodników oczekuje na egzamin na licencję. Zatem przy ewentualnym powołaniu do życia drugoligowej drużyny, cały skład mógłby się oprzeć na wychowankach, którzy za kilka lat mogą stanowić trzon najsilniejszych klubów świata.

- To też wynika z tego, że mamy dużą ilość adeptów i ta szkółka nam się fajnie rozwija. Prowadzę ją pierwszy rok, a będę chciał, aby w przyszłym sezonie tych adeptów było jeszcze więcej. Wiem jak to wygląda w innych klubach, które finansowo stoją lepiej od nas. Udało nam się z zarządem osiągnąć fajne efekty jeśli chodzi o szkółkę. Jeśli chcemy się rozwijać, trzeba dać im jeździć. Powiem prosty przykład - Przemysław Portas w tym sezonie startuje KSM-u Krosno, jeżdżąc na sprzęcie Stowarzyszenia. My je remontujemy, wszystko finansujemy my, a biegopunktówkę bierze chłopak dla siebie, bo mu się należy. Natomiast jeśli ja mam to dalej robić, a on ma jeździć dla obcego klubu to nie lepiej, aby jeździł dla swojego klubu. Koszta są mniejsze, nie ma podróży. Podobna sytuacja ma miejsce z innymi zawodnikami. Wydaje mi się, że zamiast wysyłać ich do innych klubów, niech jeżdżą u nas.

Od kilku tygodni mówi się także o rozegraniu kolejnej edycji Memoriału Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego. Pierwotnie ten turniej zaplanowano na 4 października (sobota), lecz ostatecznie nie doszedł on do skutku. Michał Świącik informuje o przyczynach oraz kiedy zaplanowano drugie podejście - Staramy się o pozwolenie na organizację imprezy masowej, a jak wiadomo wymaga to przynajmniej trzech, czterech tygodni. Dlaczego nie zrobiliśmy tego w planowanym terminie 4 października? Dlatego, że kolidowało to z wcześniej ustalonym terminem organizowanych na mini żużlu zawodach. Odpuśliśmy, a w między czasie skontaktowałem się z Urzędem Miasta i następny termin jest między dwunastym a osiemnastym października. Obiecałem, że go zrobimy, więc go zrobimy, aczkolwiek marzy mi się, aby Memoriały były na początku sezonu, inaugurowały go. Wtedy to przyciąga kibiców. Jednak obiecaliśmy teraz i Stowarzyszenie te zawody zorganizuje. Oby tylko pogoda nie popsuła planów.


"Zamiast wysyłać ich do innych klubów, niech jeżdżą u nas" - przyznaje prezes SCKM Włókniarz na przykładzie wypożyczonego do KSM-u Krosno Przemysława Portasa

Czy zakładanie organizacji imprezy między 12 października a 18 października oznacza, że częstochowianie są pewni, iż mecze barażowe o Enea Ekstraligę się nie odbędą? - Wtedy byśmy te zawody przesunęli np. o jeden dzień. Wiadomo, ja tutaj mówię o takich widełkach w kontekście daty. Myślę, że baraże odbędą się zgodnie z planem i Pan Skrzydlewski zmieni zdanie - kończy nasz rozmówca.

Relacje live

PGE EKSTRALIGA
Moje Bermudy Stal - Fogo Unia
niedziela, godzina 16:30
Betard Sparta Wrocław - Motor Lublin 
niedziela, godzina 19:15

EWINNER 1. LIGA ŻUŻLOWA
Arged Malesa Ostrów - Cellfast Wilki
niedziela, godzina 14:00

2. LIGA ŻUŻLOWA
Landshut Devils - Kolejarz Opole
niedziela, godzina 12:00

Reklama
 
Tabele ligowe
P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1. Betard Sparta Wrocław 14 30 +173
2. Motor Lublin 14 24 +44
3. Moje Bermudy Stal Gorzów 14 23 +43
4. Fogo Unia Leszno 14 22 +54
5. Eltrox Włókniarz Częstochowa 14 18 +28
6. eWinner Apator Toruń
14 9 -64
7. ZOOleszcz DPV Logistic GKM
14 7 -158
8. Marwis.pl Falubaz Zielona Góra
14 6 -120
 eWinner 1. Liga Żużlowa
1. Cellfast Wilki Krosno  14 24 +52
2. Arged Malesa Ostrów Wlkp. 14 24 +104
3. ROW Rybnik 14 23 +81
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 14 20 +1
5. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 14 17 +61
6. Orzeł Łódź 14 15 -24
7. Aforti Start Gniezno 14 14 -46
8. Unia Tarnów 14 3 -229
2. Liga Żużlowa
1. OK Bedmet Kolejarz Opole 12 27 +187
2. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz 12 23 +49
3. Trans MF Landshut Devils 12 19 +119
4. Optibet Lokomotiv Daugavplis 12 13 +29
5. 7R Stolaro Stal Rzeszów 12 13 -19
6. SpecHouse PSŻ Poznań 12 10 -77
7. Wolfe Wittstock 12 0 -288
Bauhaus-Ligan
1. Smederna Eskilstuna 16 31 +142
2. Vastervik Speedway
16 29

+132

3. Dackarna Malilla

16

26

+112

4. Rospiggarna Hallstavik
16

24

+26
5. Vetlanda Speedway 16 21 -36
6. Lejonen Gislaved
16 20

+4

7. Indianerna Kumla 16 14 -92
8. Masarna Avesta

16

12 -58
9. Piraterna Motala 16 3

-241

Klasyfikacja SGP
1.  Artem Laguta 158
2.  Bartosz Zmarzlik 157
3.  Emil Sajfutdinow 121
4.  Fredrik Lindgren 119
5.  Tai Woffinden 96
6.  Maciej Janowski 95
7.  Leon Madsen 82
8.  Max Fricke 77
9.  Jason Doyle 74
10.  Anders Thomsen 63
11.  Robert Lambert 60
12.  Martin Vaculik 53
13. Dominik Kubera
44
14.  Matej Zagar 41
15.  Oliver Berntzon 20
16.  Krzysztof Kasprzak 19
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen 53
2. Leon Madsen
51
3. Patryk Dudek
46
4. Piotr Pawlicki
46
5. Daniel Bewley
37
6. Bartosz Smektała
37
7. Robert Lambert
 35
8. Siergiej Łogaczow
30
9. Kai Huckenbeck
 26
10.  Vaclav Milik
 24
11.  Andrzej Lebiediew
 22
12. Patrick Hansen
 19
13. Jacob Thorssell
18
14.  Timo Lahti
 14
15. Nicki Pedersen
 13
16.  David Bellego  9
Partner
Ostatni wywiad
   Tomasz Bajerski o dotychczasowej formie eWinner Apatora

Za nami pierwsze cztery kolejki PGE Ekstraligi. Na postawę swojej drużyny nie mają prawa narzekac kibice eWinner Apatora Toruń. Anioły mają na swoim koncie dwie pewne wygrane u siebie, a na wyjazdach pokazali pazur stawiając opór dużo wyżej notowanym rywalom. Trener drużyny Tomasz Bajerski zdradza jakie są powody dobrej postawy beniaminka.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Trener roku - hit czy kit? (felieton)

Jak co roku na zakończenie sezonu najlepszej żużlowej ligi świata organizowana jest gala PGE Ekstraligi na której zawodnicy oraz ludzie ze środowiska żużlowego będą nagradzani "Szczakielami" za bycie, zdaniem publiczności, najlepszym w danej kategorii.

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Apator mógł uniknąć porażki

Wczorajsze spotkanie pomiędzy eWinner Apatorem Toruń a Motorem Lublin było bardzo zacięte. Kibice drżeli o wynik do ostatniego wyścigu, w którym lepsi okazali się goście z Lublina. Na szczęście dla torunian, ten mecz nie miał aż tak wielkiego znaczenia, jednak niedosyt po porażce jest. Po części za przegraną można winić trenera Aniołów - Tomasza Bajerskiego.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu