eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 144
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  EE: Unibax Toruń - Betard Sparta Wrocław (zapowiedź)
 2014-04-19 12:21:51  Radosław Wierzchowski    inf.własna

Unibax Toruń na własnym stadionie podejmować będzie drużynę Betard Sparty Wrocław w ramach drugiej kolejki Enea Ekstraligi. Oba zespoły jak najszybciej będą chciały zamazać plamę po nieudanej inauguracji rozgrywek, co może zwiastować wielkie emocje w poniedziałkowy wieczór na MotoArenie.

Wrocławianie tegoroczne zmagania w najwyższej klasie rozgrywkowej rozpoczęli od przegranej przed własną publicznością, z faworyzowaną jednak w tym starciu Stalą Gorzów 50:40. O wiele bardziej spektakularną i bolesną porażkę odnieśli żużlowcy z Torunia, których określa się za jednych z pretendentów do tytułu mistrzowskiego w tym roku. Torunianie przed tygodniem musieli uznać wyższość teoretycznie najsłabszego w gronie ośmiu ekstraligowców Renault Zdunek Wybrzeża Gdańsk, z którym przegrali w stosunku 46:44.

- Jest to dopiero początek. Mam nadzieję, że ta inauguracja nie wróży złej passy. W kolejnych spotkaniach damy z siebie 100 procent, jeszcze dużo meczów przed nami. Proszę, nie skreślajcie nas - mówił po niedzielnym spotkaniu Maciej Janowski, niekwestionowany lider Betardu Sparty Wrocław w inauguracyjnym spotkaniu.

Po niespodziewanej klęsce nad morzem, na toruński Unibax napłynęła fala krytyki ze strony mediów i przede wszystkim - kibiców. Zespół, który miał wygrywać wszystko bez wyjątku, juz na starcie rozgrywek przegrywa z beniaminkiem Enea Ekstraligi. Taki obrót sytuacji potwierdził jednak przedsezonowe opinie ekspertów, że tegoroczne rozgrywki ekstraligowe będą naprawdę emocjonujące i wyrównane, a odnośnie "Aniołów" - że nazwiska same nie jadą.

Część osób związanych z toruńskim klub przyczyn słabszej postawy w Gdańsku upatruje w silnikach przygotowywanych przez Petera Johns'a. Z jednostek Brytyjczyka korzystają m.in. Chris Holder i Adrian Miedziński. To jednak żadne usprawiedliwienie. Na silnikach tego tunera startuje również m.in. Oskar Fajfer, który na gdańskim torze był najskuteczniejszym zawodnikiem Unibaksu. Nowy młodzieżowiec toruńskiej drużyny wywalczył dziewięć punktów.

Torunianie będą chcieli się zrehabilitować po nieudanym otwarciu sezonu
Torunianie będą chcieli się zrehabilitować po nieudanym otwarciu sezonu

Na inaugurcję zawiódł również Tomasz Gollob. Największa gwiazda zespołu z Torunia mecz z Renault Zdunek Wybrzeżem zakończyła z dorobkiem zaledwie czterech "oczek". Sam zawodnik przyznaje jednak, że nie jest jeszcze w najlepszej dyspozycji, ale już teraz świetnie czuje się na MotoArenie. To drugie znalazło już potwierdzenie w tym roku. Gollob świetnie zaprezentował się podczas marcowego Speedway Best Pairs Cup, którego był najlepiej punktującym uczestnikiem i zarazem - liderem polskiej reprezentacji. Ponadto zanotował bardzo dobre występy w meczach towarzyskich z Fogo Unią Leszno i gorzowską Stalą. Jeżeli nie stanie się nic nadzwyczajnego, również i w Lany Poniedziałek powinien być arcytrudnym rywalem dla wrocławian.

Oprócz metamorfozy liderów, kluczowa dla Unibaksu może okazać się obecność Emila Sajfutdinowa oraz Darcy'ego Warda. Obaj są obecnie kontuzjowani, ale obaj znaleźli się w awizowanym składzie toruńskiej drużyny na poniedziałkowy mecz. Jeżeli ten pierwszy nie będzie zdolny do jazdy, torunianie będą mogli skorzystać z przepisu o Zastępstwie Zawodnika. W przypadku absencji Australijczyka, zastąpić go będzie mógł inny zawodnik - prawdopodobnie Rosjanin Wiktor Kułakow

Podopieczni trenera Piotra Barona, choć przegrali różnicą dziesięciu punktów, można powiedzieć, że pokazali się z lepszej strony niż torunianie. Nie byli bowiem faworytem w konfrontacji ze Stalą Gorzów, a jednak potrafi stawić jej czoła. Na półmetku zawodów prowadzili nawet 22:20. W przeciwieństwie do Unibaksu, w szeregach drużyny ze stolicy Dolnego Śląska prawie wszyscy zrobili swoje. Trochę więcej oczekiwano z pewnością od obecnego Indywidualnego Mistrza Świata - Taia Woffindena, jednakże ten nie doszedł jeszcze do pełni sprawności po niedawnej kontuzji. Wyraźnie zawiódł jedynie Troy Batchelor

Australijczyk na Stadionie Olimpijskim wywalczył raptem dwa "oczka" z bonusem. To jednak może podziałać na niego mobilizująco. "Kangur" zdaje sobie doskonale sprawę z tego, iż we Wrocławiu oczekują od niego dwycyfrowych zdobyczy punktowych. Pozytywem dla niego może być fakt, iż przed rokiem mecz na MotoArenie zakończył z jedenastoma punktami na koncie i był liderem Betardu Sparty Wrocław.

Teoretycznie, "Spartanie" mają mocny i wrównany skład, ale żeby wygrywać, każdy musi solidnie punktować. Ta zasada tyczy się również gospodarzy poniedziałkowego pojedynku. Po tym, co pokazali torunianie na inaugurację, śmiało można zatem powiedzieć, iż szanse na zwycięstwo w tym spotkaniu mają obie ekipy. Jakie zatem nastawienie przed tym meczem panuje we wrocławskim obozie? - Nie ma co kombinować. Wiemy, że Toruń będzie u siebie bardzo mocny. Ciężko powiedzieć, jakim wynikiem skończy się ten pojedynek. Obserwujemy, że nie jest tak jak początkowo zakładono, czyli nie ma wyraźnych liderów - uważa Jurica Pavlic.

Czy wrocławianie będą zadowoleni po meczu w Toruniu?
Czy wrocławianie będą zadowoleni po meczu w Toruniu?

Ciekawie zapowiadający się pojedynek na MotoArenie obejrzy komplet ponad 15.500 tysiąca kibiców. Unibax już przed sezonem sprzedał ponad pięć tysięcy karnetów, natomiast pozostałe 10 tys. wejściówek na to spotkanie rozeszło się w rekordowym tempie - niespełna trzech godzin. Tak olbrzymie zainteresowanie kibiców tym meczem to efekt kar nałożonych na toruński klub przez Trybunał PZMot. Zgodnie z oczeczeniem tego ostatniego, bilet na spotkanie z Betardem Spartą kosztował zaledwie złotówkę. 

Awizowane składy:

Betard Sparta Wrocław:
1. Tai Woffinden
2. Jurica Pavlic
3. Tomasz Jędrzejak
4. Troy Batchelor
5. Maciej Janowski
6. Patryk Dolny

Unibax Toruń:
9. Adrian Miedziński
10. Emil Sajfutdinow
11. Chris Holder
12. Darcy Ward
13. Tomasz Gollob
14. Oskar Fajfer

Początek spotkania: godz. 19.00 (start do pierwszego wyścigu)
Sędzia: Ryszard Bryła
Komisarz toru: Zbigniew Kuśnierski
Asystent komisarza toru: Marcin Skabowski 

Reklama

 


Relacje Live

PGE Ekstraliga

 Krono Plast Włókniarz Częstochowa vs Fogo Unia Leszno
piątek 18:00

 Gezet Stal Gorzów vsBAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 20:30

  Pres Toruń vs Orlen Oil Motor Lublin
niedziela 17:00

 Stelmet Falubaz Zielona Góra vs Betard Sprata Wrocław
niedziela 19:30

Metalkas 2 Ekstraliga

Polonia Piła vs H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
czwartek 18:00

 Texom Stal Rzeszów vs Hunters PSŻ Poznań
czwartek 20:00

Moonfin Magnus Ostrów vsCellfast Wilki Krosno 
niedziela 13:00

Abramczyk Polonia Bydgoscz vs  Innpro ROW Rybnik
niedziela 15:15

Krajowa Liga Żużlowa

Trans MF Landshut Devils vs Wybrzeże Gdańsk
niedziela 14:00

 

Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1. Bayersystem GKM Grudziądz

8

14

+66

2.  Fogo Unia Leszno 8 11 +40
3. Orlen Oil Motor Lublin 8 10 +90
4. Betard Sparta Wrocław 7 10 +44
5  Pres Toruń 8 10 +12
6. Gezet Stal Gorzów 7 7 +18
7. Stelmet Falubaz Zielona Góra

8

2 -82
8. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 8

0

-170
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 8 17 +133
2. Hunters PSŻ Poznań 8 11 +25
3. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź 7 11 -26
4  Innpro ROW Rybnik 7 9 +31
5. ŻKS Stal Rzeszów 7 7 -7
6. Moonfin Magnus Ostrów  8 5 -31
7. Cellfast Wilki Krosno 7 4 -25
8. Polonia Piła

7

4

-114
 Krajowa Liga Żużlowa
1

Wybrzeże Gdańsk

8 13 +49
2.

Ultrapur Start Gniezno

6 10 +37
3.   Speedway Kraków 6 7 -3
4.  Ok Kolejar Opole 5 5 +3
5. Lokomotiv Daugavpils 6 5 -16
6. Trans MF Landshut Devil 5 2 -29
7  MKS Śląsk Świętłochowice 6 2 -64
 Bauhaus-Ligan
1. Smederna Eskilstuna 3 6 +26
2. Lejonen Gislaved 3 4 +14
3. Vastervik Speedway 3 4 +14
4. Vargarna Norrkoeping 3 4 +6
5. Dackarna Malilla 2 2 +14
6. Indianerna Kumla  3 2 -8
7. Piraterna Motala 3 0 -44
8. Rospiggarna Hallstavik  2 0 -22



 
SGB Premiership
1. Belle Vue Aces

 


 

2. Ipswitch Witches


3.  Sheffield Tigers

 

4.  Leicester Lions

 


5.  King's Lynn Stars

 

6.  Northampthon Foxes


7.

 



 


SpeedwayLigaen


1. Sønderjylland Elite Speedway  5 8 +14
2. GSK Liga 5 6 +15
3. Esbjerg Vikings 5 4 +15
4. Holsted Tigers 5 4 -24
5. Team Fjelsted 3 4 +1
6. Slangerup Speedway 4 3 -13
7. Nordjysk Elite Speedway 4 3 -14
8 Region Varde Elitesport 3 2 -14

Klasyfikacja SGP
1.  Brady Kurtz 65
2.  Bartosz Zmarzlik 62
3. Jack Holder 55
4.  Michael Jepsen Jensen 45
5. Kacper Woryna 44
6.  Max Fricke  42
7. Robert Lambert 42
8. Jason Doyle 37
9.  Leon Madsen 35
10.  Patryk Dudek 29
11.  Andrzej Lebiediew  23
12.  Daniel Bewley 18
13.  Dominik Kubera 17
14.  Frederik Lindgren 12
15.  Nazar Parnicki  10
Klasyfikacja SEC
1.  Patryk Dudek
2.  Andrzej Lebiediew
3.  Leon Madsen
4.  Kacper Woryna
5.  Nazar Parnicki
6.

7.  
8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 16
2.
 Piotr Pawlicki 14
3. Maciej Janowski 13
4.  Patryk Dudek 12
5.  Krzysztof Buczkowski 9
6. Dominik Kubera 9
7. Wiktor Przyjemsk 9
8. Tobiasz Musielak 9
9. Kacper Woryna 8
10.  Szymon Woźniak 7
11.  Jakub Jamróg 6
12.  Mateusz Cierniak 6
13. Przemysław Pawlicki 4
14. Jakub Miśkowiak 2
15. Radosław Kowalski 1
16. Antoni Kawczyński 1
17.

18.  
19.

20.

21.

22.  
Partner

 

 

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu