eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 158
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  I liga: Polonia wygrywa i wraca do e-ligi! (relacja)
 2008-09-21 23:09:44  Karolina Zysk    inf.własna

Wiemy już to na pewno - po rocznym rozbracie z żużlową Ekstraligą, Polonia Bydgoszcz wraca do szeregu najlepszych - i to na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu. Przed dzisiejszym spotkaniem wielka porażka Polonistów z Intarem Ostrów mogła jeszcze teoretycznie oddalić awans, ale wynik 57:34 wyjaśnił, kto w tym roku był najlepszym zespołem na zapleczu e-ligi.

Jednak mimo zapowiedzi, że Ostrów zawita do Bydgoszczy w mocno okrojonym składzie, na stadionie przy ulicy Sportowej nielicznie zgromadzeni kibice mogli zobaczyć sporą dawkę żużlowych emocji, a to za sprawą kilku dobrych akcji i niezłych mijanek zawodników obu ekip.

Co prawda zabrakło ich w wyścigu juniorskim, gdzie para Jędrzejewski - Sajfutdinov nie pozostawiła żadnych złudzeń Maciejowi Piaszczyńskiemu i Emilowi Idziorkowi. W biegu drugim natomiast dobrym startem rozpoczął David Ruud, którego po chwili wyprzedził Emil Sajfutdinov. Daleko za nimi oraz za Krzysztofem Buczkowskim na linię mety wpadł debiutujący dzisiejszego dnia Piotr Szóstek. Junior niestety tuż po zakończeniu wyścigu zanotował uślizg - nie był to jednak na szczęście niebezpieczny upadek.

Bieg trzeci bezapelacyjnie należał do Rafała Okoniewskiego. Żużlowiec Polonii, nadal borykający się z kontuzją stawu barkowo-obojczykowego, swoim stylem zaliczył rewelacyjnie szybki start, co pozwoliło mu na skutecznie zajęcie pierwszej pozycji. Jego towarzysz - Jacek Gollob, zamknięty na starcie przez Roberta Miśkowiaka wygrał jedynie z młodziutkim Karolem Sroką.

Kolejny wyścig to ponowny debiut na torze - tym razem Damiana Adamczaka z zespołu Polonii Bydgoszcz. Młody żużlowiec jednak nie zaskoczył - przyjechał daleko za triumfującym Ruudem, Jonssonem oraz Idziorkiem. Wciąż jednak na prowadzeniu była Polonia Bydgoszcz, bowiem po pierwszej serii startów wynik wynosił 15:9.

Następna seria zaczęła się natomiast od podwójnego rozegrania wyścigu piątego, bowiem w pierwszej odsłonie, w której Miśkowiak zablokował obu rywali, upadek zaliczył Maciej Piaszczyński, za co oczywiście został wykluczony z powtórki. We wznowionym starcie refleksem ponownie wykazał się Okoniewski, przywożąc za sobą Miśkowiaka i Golloba. Od następnego biegu byliśmy natomiast świadkami naprawdę niezłych sportowych akcji. Najpierw, w szóstej odsłonie dnia, bardzo kiepskim startem zaskoczył wszystkich Andreas Jonsson. Kapitan Polonii nie dał jednak za wygraną. Po wielu zmaganiach udało mu się wyprzedzić Miśkowiaka, po chwili Idziorka i ostatecznie dołączyć do niezwykle szybkiego tego dnia Marcina Jędrzejewskiego.

Jednak jeszcze ciekawszą walkę oglądaliśmy w biegu kolejnym, w którym to ze startu najlepiej wyszedł Ruud. Chwilę później do szalonej pogoni przystąpił Sajfutdinov i atakami po szerokiej wyprzedził rywala. Za nimi na mecie zameldowali się Krzysztof Buczkowski i Maciej Piaszczyński.

Natomiast do pierwszej niebezpiecznej sytuacji na torze doszło w wyścigu dziewiątym, w którym to podniosło motor prowadzącemu Jonssonowi, na którego wpadł Miśkowiak. Mimo że obu żużlowcom udało się opanować motory, sędzia podjął decyzję o przerwaniu wyścigu oraz o wykluczeniu z powtórki kapitana bydgoskich Gryfów. W ponowionym biegu Miśkowiak i Idziorek wygrali 4:2 z osamotnionym Jędrzejewskim. Niestety, nie była to jedyna niemiła sytuacja na torze. Już w kolejnym wyścigu w groźnym wypadku wzięło udział dwóch zawodników - Krzysztof Buczkowski oraz Maciej Piaszczyński. Buczek popełnił groźny w skutkach błąd na początku pierwszego łuku, co spowodowało upadek obu sportowców. Najgorzej przedstawia się sytuacja Buczkowskiego, który wpadł w bandę, a następnie został silnie uderzony motorem w plecy. Nieprzytomnego żużlowca Polonii karetka zabrała do szpitala. Drugi ambulans przewiózł także Piaszczyńskiego, który najprawdopodobnie doznał urazu nogi.

W dziesiątym biegu, ponownie rozpoczętym rewelacyjnym startem Okoniewskiego, byliśmy świadkami walki Ruuda o pierwszą pozycję. Ostatecznie ostrowianin wyprzedził Okonia, co dało biegowy remis. W całym meczu natomiast Polonia nadal pewnie prowadziła - 36:24, co spowodowało, że w kolejnym starcie Ruud wystąpił w roli Jokera. Mając za partnera Miśkowiaka, a za rywali juniorów - Jędrzejewskiego i pojawiającego się drugi raz na torze Adamczaka, Jokerowi udało się wyprzedzić tylko niedoświadczonego juniora Polonii, natomiast przed nim na linii mety pojawili się zażarcie walczący o wygraną Miśkowiak i Siopek. Warto jednak zauważyć, że tym razem dużo lepiej spisał się Adamczak, któremu udało się jechać w kontakcie z pozostałymi zawodnikami.

Najciekawszą walkę ujrzeli jednak kibice w ostatnim wyścigu przed biegami nominowanymi. Ze startu najlepiej wyszli Jonsson i Sajfutdinov, jednak tuż po wyjściu z pierwszego łuku obu skutecznie zaatakował David Ruud i szybko przejął prowadzenie. Jednak niedługo cieszył się z rozpoczynania stawki, bowiem Poloniści szybko odegrali się za wyprzedzenie; najpierw do ataku ruszył Jonsson, a tuż za nim rosyjski młodzieżowiec. Po 13. biegu wynik przedstawiał się 48:31 i jedno nie ulegało wątpliwości - Polonia w świetnym stylu powróciła do Ekstraligii.

Zanim jednak dopisała do dorobku tegorocznego sezonu kolejne zwycięstwo na własnym torze, przypieczętowała wygraną jeszcze w biegach nominowanych. W pierwszym z nich para Jonsson - Gollob pokazała piękny przykład parowej jazdy. Kapitan Gryfów zdobywając spory dytans nad rywalami poczekał na kolegę z drużyny i asekurował go aż do samej mety. Natomiast wynikiem 4:2 dla gospodarzy zakończył się ostatni wyścig dnia. Mimo że ze startu najlepiej wyszli zawodnicy gości, to już po chwili Poloniści zgodnie przystąpili do ataku: Okoniewski minął Ruuda i zajął się ściganiem Miśkowiaka, a Jędrzejewski przystąpił do walki właśnie z Ruudem. I z obu potyczek zwycięsko wyszli reprezentanci Polonii Bydgoszcz dorzucając cztery oczka do ogólnej wygranej 57:34.

Cieszy jednak fakt, że pomimo sporej przewagi gospodarzy, osłabieni goście potrafili nawiązać walkę z liderem I ligi, dzięki czemu zamiast nudnego meczu "do jednej bramki" obejrzeliśmy naprawdę ciekawe spotkanie. Wielka tu zasługa oczywiście Davida Ruuda i Roberta Miśkowiaka, zdobywców kolejno 13 i 15 punktów. Natomiast u Polonistów mogliśmy zauważyć całkiem niezłe zgranie zespołu, bowiem gdy dzisiaj niespodziewanie zawodził Andreas Jonsson, to do walki przystępowała druga linia zespołu - Marcin Jędrzejewski i Jacek Gollob. I chyba całkiem obiektywnie można powiedzieć, że żużlowcy z Bydgoszczy zasłużyli na powrót do elity, bowiem przez cały sezon potrafili wyjeździć naprawdę robiące wrażenie wyniki.

Szczegóły spotkania:

Polonia Bydgoszcz: 57
9. K. Buczkowski (1,1,W) 2
10. J. Davidsson (ZZ) () -
11. R. Okoniewski (3,3,2,2*,3) 13+1
12. J. Gollob (1,1,1*,3,2*) 8+2
13. A. Jonsson (2,2*,W,3,3) 10+1
14. M. Jędrzejewski (3,3,2,2,1) 11
15. D. Adamczak (0,0) 0
16. E. Saifutdinov (2*,3,3,3,2*) 13+2

KM Intar Lazur Ostrów: 34
1. P. Szóstak (0,1,0,1) 2
2. A. Gomólski (ZZ) () -
3. R. Miśkowiak (2,2,1,3,2,3,2) 15
4. K. Sroka (0,D) 0
5. D. Ruud (2,3,2,3,2,1,0) 13
6. M. Piaszczyński (1,U,0) 1
7. E. Idziorek (0,1,0,1,0,1,0) 3

Bieg po biegu:
1. M. Jędrzejewski, E. Saifutdinov, M. Piaszczyński, E. Idziorek 5:1 (5:1)
2. E. Saifutdinov, D. Ruud, K. Buczkowski, P. Szóstak 4:2 (9:3)
3. R. Okoniewski, R. Miśkowiak, J. Gollob, K. Sroka 4:2 (13:5)
4. D. Ruud, A. Jonsson, E. Idziorek, D. Adamczak 2:4 (15:9)
5. R. Okoniewski, R. Miśkowiak, J. Gollob, M. Piaszczyński 4:2 (19:11)
6. M. Jędrzejewski, A. Jonsson, R. Miśkowiak, E. Idziorek 5:1 (24:12)
7. E. Saifutdinov, D. Ruud, K. Buczkowski, M. Piaszczyński 4:2 (28:14)
8. R. Miśkowiak, M. Jędrzejewski, E. Idziorek, A. Jonsson (W) 2:4 (30:18)
9. E. Saifutdinov, R. Miśkowiak, P. Szóstak, K. Buczkowski (W) 3:3 (33:21)
10. D. Ruud, R. Okoniewski, J. Gollob, E. Idziorek 3:3 (36:24)
11. R. Miśkowiak, M. Jędrzejewski, D. Ruud, D. Adamczak 2:5 (38:29)
12. J. Gollob, R. Okoniewski, E. Idziorek, P. Szóstak 5:1 (43:30)
13. A. Jonsson, E. Saifutdinov, D. Ruud, E. Idziorek 5:1 (48:31)
14. A. Jonsson, J. Gollob, P. Szóstak, K. Sroka (D) 5:1 (53:32)
15. R. Okoniewski, R. Miśkowiak, M. Jędrzejewski, D. Ruud 4:2 (57:34)

Reklama

 


Relacje Live

PGE Ekstraliga

 Krono Plast Włókniarz Częstochowa vs Fogo Unia Leszno
piątek 18:00

 Gezet Stal Gorzów vsBAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 20:30

  Pres Toruń vs Orlen Oil Motor Lublin
niedziela 17:00

 Stelmet Falubaz Zielona Góra vs Betard Sprata Wrocław
niedziela 19:30

Metalkas 2 Ekstraliga

Polonia Piła vs H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
czwartek 18:00

 Texom Stal Rzeszów vs Hunters PSŻ Poznań
czwartek 20:00

Moonfin Magnus Ostrów vsCellfast Wilki Krosno 
niedziela 13:00

Abramczyk Polonia Bydgoscz vs  Innpro ROW Rybnik
niedziela 15:15

Krajowa Liga Żużlowa

Trans MF Landshut Devils vs Wybrzeże Gdańsk
niedziela 14:00

 

Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1. Bayersystem GKM Grudziądz

8

14

+66

2.  Fogo Unia Leszno 8 11 +40
3. Orlen Oil Motor Lublin 8 10 +90
4. Betard Sparta Wrocław 7 10 +44
5  Pres Toruń 8 10 +12
6. Gezet Stal Gorzów 7 7 +18
7. Stelmet Falubaz Zielona Góra

8

2 -82
8. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 8

0

-170
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 8 17 +133
2. Hunters PSŻ Poznań 8 11 +25
3. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź 7 11 -26
4  Innpro ROW Rybnik 7 9 +31
5. ŻKS Stal Rzeszów 7 7 -7
6. Moonfin Magnus Ostrów  8 5 -31
7. Cellfast Wilki Krosno 7 4 -25
8. Polonia Piła

7

4

-114
 Krajowa Liga Żużlowa
1

Wybrzeże Gdańsk

8 13 +49
2.

Ultrapur Start Gniezno

6 10 +37
3.   Speedway Kraków 6 7 -3
4.  Ok Kolejar Opole 5 5 +3
5. Lokomotiv Daugavpils 6 5 -16
6. Trans MF Landshut Devil 5 2 -29
7  MKS Śląsk Świętłochowice 6 2 -64
 Bauhaus-Ligan
1. Smederna Eskilstuna 3 6 +26
2. Lejonen Gislaved 3 4 +14
3. Vastervik Speedway 3 4 +14
4. Vargarna Norrkoeping 3 4 +6
5. Dackarna Malilla 2 2 +14
6. Indianerna Kumla  3 2 -8
7. Piraterna Motala 3 0 -44
8. Rospiggarna Hallstavik  2 0 -22



 
SGB Premiership
1. Belle Vue Aces

 


 

2. Ipswitch Witches


3.  Sheffield Tigers

 

4.  Leicester Lions

 


5.  King's Lynn Stars

 

6.  Northampthon Foxes


7.

 



 


SpeedwayLigaen


1. Sønderjylland Elite Speedway  5 8 +14
2. GSK Liga 5 6 +15
3. Esbjerg Vikings 5 4 +15
4. Holsted Tigers 5 4 -24
5. Team Fjelsted 3 4 +1
6. Slangerup Speedway 4 3 -13
7. Nordjysk Elite Speedway 4 3 -14
8 Region Varde Elitesport 3 2 -14

Klasyfikacja SGP
1.  Brady Kurtz 65
2.  Bartosz Zmarzlik 62
3. Jack Holder 55
4.  Michael Jepsen Jensen 45
5. Kacper Woryna 44
6.  Max Fricke  42
7. Robert Lambert 42
8. Jason Doyle 37
9.  Leon Madsen 35
10.  Patryk Dudek 29
11.  Andrzej Lebiediew  23
12.  Daniel Bewley 18
13.  Dominik Kubera 17
14.  Frederik Lindgren 12
15.  Nazar Parnicki  10
Klasyfikacja SEC
1.  Patryk Dudek
2.  Andrzej Lebiediew
3.  Leon Madsen
4.  Kacper Woryna
5.  Nazar Parnicki
6.

7.  
8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 16
2.
 Piotr Pawlicki 14
3. Maciej Janowski 13
4.  Patryk Dudek 12
5.  Krzysztof Buczkowski 9
6. Dominik Kubera 9
7. Wiktor Przyjemsk 9
8. Tobiasz Musielak 9
9. Kacper Woryna 8
10.  Szymon Woźniak 7
11.  Jakub Jamróg 6
12.  Mateusz Cierniak 6
13. Przemysław Pawlicki 4
14. Jakub Miśkowiak 2
15. Radosław Kowalski 1
16. Antoni Kawczyński 1
17.

18.  
19.

20.

21.

22.  
Partner

 

 

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu