POLSKA
Robimy tor pod gości - echa Derbów
Wczorajsze spotkanie Unii z Marmą miało olbrzymi ciężar gatunkowy. Lepsi okazali się Rzeszowianie, którzy zrobili pierwszy krok do celu, jakim jest utrzymanie się w Speedway Ekstralidze. Przypomnijmy - Marma zwyciężyła Unię Tarnów 48:42. Oto jak oceniają to spotkanie trenerzy i zawodnicy obydwu zespołów.
Marma Polskie Folie Rzeszów:
Rafał Wilk (trener Marmy PF Rzeszów) - Takie zwycięstwo musi cieszyć, tym bardziej, iż zostało odniesione na wyjeździe. Wszyscy zawodnicy pojechali „na szóstkę" W rewanżu możemy sobie pozwolić na nieco luźniejszą jazdę. Oczywiście mam nadzieję, że to drugie spotkanie również rozstrzygniemy na swoją korzyść. Nawierzchnia zupełnie nas nie zaskoczyła. Wiedzieliśmy, iż gospodarze dosypali nowego materiału. Nasi zawodnicy szybko się dopasowali i odnieśliśmy cenne zwycięstwo
Davey Watt (Marma PF Rzeszów 12 pkt.) - To były wspaniałe zawody. Zwyciężyliśmy mnie udało się świetnie zapunktować, co tym bardzieju cieszy gdyż ten tor nie należy do moich ulubionych. Od początku jechaliśmy tutaj z nastawieniem na zwycięstwo dlatego jesteśmy tak szczęśliwi, że udało się to osiągnąć. Ten sezon był dla mnie trudny. Teraz wychodzę na prostą, moje życie prywantne uspokoiło się , urodził mi się syn. Mogę się skupić tylko na jeździe, jestem bardziej zrelaksowany i pewny siebie. W rewanżu wszystko się może zdarzyć, to przecież sport. Mam nadzieję jednak że zwyciężymy. Na własnym torze jesteśmy skuteczniejsi niż na wyjazdach więc powinno być dobrze.
Dawid Stachyra (Marma PF Rzeszów 10 pkt) - Spodziewaliśmy się naprawdę cieżkiego pojedynku. Wiadomo są to derby, które rządzą się swoimi prawami. W trakcie tygodnia dowiedzieliśmy się o tym, iż gospodarze dosypali nowej nawierzchni. Ja to przyjąłem z olbrzymią ulgą ponieważ zawsze w Tarnowie ciężko mi się jeździło. Dziś pierwszy raz jazda na tym torze sprawiała mi przyjemność. Gospodarze chcieli przygotować nawierzchnię pod siebie, a okazało się, iż nam to również bardzo odpowiada. Poza tym mieliśmy bardziej wyrównaną drużynę, każdy pojechał na dobrym poziomie i to nam zagwarantowało zwycięstwo.
Scott Nicholls (Marma PF Rzeszów 9+2 pkt) - Spotkanie było trudne dla nas. Nawierzchnia tego toru była inna niż dotychczas, dosypano nowego materiału. Mnie bardziej odpowiadała poprzednia, było twardo i ślisko ale przyjemnie się jeździło. Na tej nowej nawierzchni porobiło się sporo wyrw, więc niebezpiecznie było jechać blisko rywala, pozatym było dość ciemno i trudno było dostrzec koleiny. Tor był jednakowy dla wszystkich więc trzeba było siadać i walczyć - to właśnie robiliśmy.To było ważne spotkanie dla Tarnowian zdecydowali się zmienić tor to chyba zadziałało przeciw nim. Dla nas ten mecz zakończył się szczęśliwie, nie możemy jednak już powiedzieć, że wygraliśmy ten dwumecz. Czeka nas rewanż w Rzeszowie i z pewnością Tarnowianie będą chcieli się pokazać z dobrej strony. Musimy to spotkanie rozstrzygnąć na swoją korzyść, później czekać na nas będzie Gdańsk lub Ostrów. Baraże będą z pewnością bardzo trudne. Chcę się w nich zaprezentować jak najlepiej. Mam nadzieję, że obronimy Ekstraligę - Rzeszów na to zasługuje. Jeszcze nie wiem w jakich barwach będe jeździł w przysłym roku. Dobrze czuję się w Rzeszowie jednak chcę jeździć w Ekstralidze, wśród najlepszych dlatego utrzymanie się ma tutaj duże znaczenie. Teraz chcę się skupić na kilku ostatnich meczach a później będe planował co dalej.
Matej Zagar (Marma PF Rzeszów 7+1pkt.) - Mój dzisiejszy występ był naprawdę słaby. Silnik, na którym startowałem spisywał się fatalnie, w trakcie zawodów doszliśmy do przyczyny, okazało się iż zapłon źle funkcjonował. Naprawdę szkoda, że tak słabo dziś pojechałem bo bardzo lubię startować na tarnowskim torze. Wyszło jak wyszło silnik mnie zawiódł i stąd tak słaby dorobek punktowy. Przed meczem rewanżowym mam otrzymać nowe silniki więc wszystko powinno wrócić do normy. Wczoraj startowałem w Krsko jednak to nie miało większego wpływu na mój dzisiejszy występ. Oczywiście byłem odrobinę zmęczony ale jeśli sprzęt spisywałby się bez zarzutu pojechałbym znacznie lepiej. Teraz nie możemy sobie pozwolić na przepspanie tego okresu. Jesteśmy już jedną nogą w barażu, jeśli uda nam się pojechać równie dobrze jak dziś na pewno utrzymamy się w Ekstralidze
Martin Vaculik (Marma PF Rzeszów 6+1 pkt.) - Cieszę się ze zwycięstwa naszej drużyny. Byliśmy dziś lepsi. W pierwszych biegach troszkę inaczej się jeździło na tej nowej nawierzchni jednak później w trakcie zawodów ten tor znów był podobny do tego, który był przed korektą. Miałem jeden nieudany start kiedy przyjechałem czwarty jednak ogólnie ze swojego występu jestem zadowolony.
Roman Povazhny (Marma PF Rzeszów 3+1 pkt.) - To były udane zawody dla naszego zespołu. Ja nie zapunktowałem najlepiej jednak wygraliśmy i to jest najważniejsze. Ciągle jeszcze kuleję. Na równym twradym torze jestem w stanie skutecznie rywalizować problem zaczyna się gdy jest bardziej przyczepnie. Silnik, na którym ostatnio wywalczyłem tutaj trzynaście punktów zupełnie się nie spisywał.
Unia Tarnów:
Roman Jankowski (trener Unii Tarnów) - Chciałem pogratulować kolegom z Rzeszowa wygranej w dzisiejszym meczu. Nasza drużyna miała kilka słabych punktów. Patrick Hougaard miał upadek w pierwszym starcie i to odbiło się później na jego postawie. Marcin Rempała pojechał bardzo słabo. Jacek pogubił kilka punktów w trakcie wyścigu i później tych oczek zabrakło. Przygotowaliśmy się solidnie do tego meczu. Myślę, że zrobiliśmy wszystko co można było uczynić. Byliśmy jednak słabszym zespołem i przegraliśmy. Nie składamy broni, bedziemy przygotowywać się do tego ostatniego meczu a jak będzie? Zobaczymy.
Janusz Kołodziej (Unia Tarnów 13pkt.) - Wierzyłem, że ostatnie treningi, które pozwoliły nam spasować się z torem dadzą efekt i pojadą wszyscy zawodnicy w granicy dziesięciu punktów. Widać, że niektórzy z drużyny nie mogli powalczyć o nasz byt w ekstralidze i widocznie nasze miejsce na tą chwilę jest w pierwszej lidze. Za trzy tygodnie jedziemy do Rzeszowa i będzie trudno odrobić te straty, bo widać, że mamy słabe punkty w drużynie, a chcąc wygrywać na wyjazdach musimy mieć równo punktującą drużynę taką, jaką dziś miał Rzeszów. Przykro mi, że przegraliśmy, ale serce się raduje jak się ma takich kibiców. Podziwiam ich za to, że pomimo tylu porażek są dalej z nami.
Krystian Klecha (Unia Tarnów 9+1pkt.) - Cieszę się, że wreszcie moje silniki zagrały tak jak sobie tego życzyłem. Wspólne treningi dużo mi dały i oczywiście praca nad silnikami mojego majsterka Krawczyka. Szkoda, że tak późno to wszystko zagrało. Tak to jest w tym sporcie, że wad w motocyklach nie da się ominąć za pierwszym razem, ale tak jak mówię cieszę się, że wreszcie mogę się ścigać. Mało, kto z kibiców liczył na mój dobry występ i cieszę się, że mnie nie skreślili i mocno dopingowali. Można powiedzieć, że jesteśmy już jedną nogą w pierwszej lidze, ale już nie takie cuda się zdarzały i ja na pewno będę robił wszystko, aby wypaść jak najlepiej w rewanżu.
Jacek Rempała (Unia Tarnów 9 pkt.) - Przegraliśmy bardzo ważny mecz i wynika z tego, że jesteśmy za słabi na ekstraligę i nasze miejsce jest w pierwszej lidze. Oczywiście jest rewanż w Rzeszowie, ale chyba mało, kto w to wierzy, że uda się wygrać siedmioma punktami na wyjeździe. Pytano nas po meczu w Zielonej Górze, czy dosypywać nowej nawierzchni. Ja, Marcin i Ljung byliśmy przeciwni tej operacji i została ona podjęta bez naszej zgody. Szkoda, że przed tak ważnym meczem robimy tor pod gości. Kibice widzieli jak sobie radzili Watt, Nicholls czy Stachyra, którzy normalnie mieli tutaj problemy. Nie jest tak jak mówił prezes, że to my podjęliśmy decyzję o zmianie nawierzchni i mam nadzieję, że ta osoba, która podjęła tą decyzję publicznie przyzna się do tego.
Sławomir Drabik (Unia Tarnów 7+1 pkt.) - Ciężko ocenić sytuację z XIV gonitwy. Patrzyłem na czwarty tor, tam Zagar wykonywał jakieś dziwne ruchy, a tu nagle widnieje niebieska i czarna flaga. Byłem kompletnie zaskoczony. Tak naprawdę przecież byłem gotów do jazdy. Dziś trochę lepiej zapunktowałem jednak nie wynikało to ze zmiany nawierzchni. Po prostu dogadałem się ze sprzętem. Tor jak tor, jest teraz troszkę luźnej warstwy i szybciej się jeździ. Jesteśmy w trudnej sytuacji, wiadomo przegraliśmy na własnym torze. W Rzeszowie stać nas jednak na dużo, trzeba w to wierzyć. Zamierzam kontynuować swoją karierę, zaczyna mnie to co raz bardziej kręcić.
Patrick Hougaard (Unia Tarnów 2 pkt.) - Dośc poważnie się potłukłem w swoim pierwszym starcie. Boli mnie ręka i noga ale mam nadzieję, że do jutra wszystko będzie już w porządku. Całe zdarzenie miało miejsce w pierwszym łuku, gdzie jest dość ciasno na ogół, wjechałem w odsypaną część toru i upadłem. Ten upadek odbił się na mojej późniejszej dyspozycji. Nie wiem czy wystąpię w rewanżu, wszystko zależy od trenera.

PGE Ekstraliga
Krono Plast Włókniarz Częstochowa vs
Fogo Unia Leszno
piątek 18:00
Gezet Stal Gorzów vs
BAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 20:30
Pres Toruń vs
Orlen Oil Motor Lublin
niedziela 17:00
Stelmet Falubaz Zielona Góra vs
Betard Sprata Wrocław
niedziela 19:30
Metalkas 2 Ekstraliga
Polonia Piła vs
H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
czwartek 18:00
ŻKS Stal Rzeszów vs
Hunters PSŻ Poznań
czwartek 20:00
Moonfin Magnus Ostrów vs
Cellfast Wilki Krosno
niedziela 13:00
Abramczyk Polonia Bydgoscz vs
Innpro ROW Rybnik
niedziela 15:15
Krajowa Liga Żużlowa
Trans MF Landshut Devils vs
Lokomotiv Daugavpils
niedziela 14:00
Wubrzeże Gdańsk vs
Speedway Kraków
niedziela 15:00
Ślask Świętłochowice vs
Ultrapur Omega Gniezno
niedziela 16:00
![]()
| P | Nazwa | M | PD | PM |
| 1. |
8 |
14 |
+66 |
|
| 2. | 8 | 11 | +40 | |
| 3. | 8 | 10 | +90 | |
| 4. | 7 | 10 | +44 | |
| 5 | 8 | 10 | +12 | |
| 6. | 7 | 7 | +18 | |
| 7. |
8 |
2 | -82 | |
| 8. | 8 |
0 |
-170 | |
| 1. | 8 | 17 | +133 | |
| 2. | 8 | 11 | +25 | |
| 3. | 7 | 11 | -26 | |
| 4 | |
7 | 9 | +31 |
| 5. | 7 | 7 | -7 | |
| 6. | 8 | 5 | -31 | |
| 7. | 7 | 4 | -25 | |
| 8. |
7 |
4 |
-114 | |
| 1 |
|
8 | 13 | +49 |
| 2. |
|
6 | 10 | +37 |
| 3. | |
6 | 7 | -3 |
| 4. | 5 | 5 | +3 | |
| 5. | 6 | 5 | -16 | |
| 6. | 5 | 2 | -29 | |
| 7 | 6 | 2 | -64 | |
| 1. | 3 | 6 | +26 | |
| 2. | 3 | 4 | +14 | |
| 3. | 3 | 4 | +14 | |
| 4. | 3 | 4 | +6 | |
| 5. | 2 | 2 | +14 | |
| 6. | 3 | 2 | -8 | |
| 7. | 3 | 0 | -44 | |
| 8. | 2 | 0 | -22 | |
| 1. |
|
|
||
| 2. | ||||
| 3. |
|
|||
| 4. |
|
|||
| 5. |
|
|||
| 6. | ||||
| 7. |
|
|||
| 1. | 5 | 8 | +14 | |
| 2. | 5 | 6 | +15 | |
| 3. | 5 | 4 | +15 | |
| 4. | 5 | 4 | -24 | |
| 5. | 3 | 4 | +1 | |
| 6. | 4 | 3 | -13 | |
| 7. | 4 | 3 | -14 | |
| 8 | 3 | 2 | -14 |
| 1. | 65 | |
| 2. | 62 | |
| 3. | 55 | |
| 4. | 45 | |
| 5. | 44 | |
| 6. | 42 | |
| 7. | 42 | |
| 8. | 37 | |
| 9. | 35 | |
| 10. | 29 | |
| 11. | 23 | |
| 12. | 18 | |
| 13. | 17 | |
| 14. | 12 | |
| 15. | 10 |
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| 8. | ||
| 9. | ||
| 10. | ||
| 11. | ||
| 12. | ||
| 13. | ||
| 14. | ||
| 15. | ||
| 16. | ||
| 17. | ||
| 18. | ||
| 19. | ||
| 20. |
| 1. |
16 | |
| 2. |
14 | |
| 3. | 13 | |
| 4. | 12 | |
| 5. | 9 | |
| 6. | 9 | |
| 7. | 9 | |
| 8. | 9 | |
| 9. | 8 | |
| 10. | 7 | |
| 11. | 6 | |
| 12. | 6 | |
| 13. | 4 | |
| 14. | 2 | |
| 15. | 1 | |
| 16. | 1 | |
| 17. | ||
| 18. | ||
| 19. | ||
| 20. | ||
| 21. | ||
| 22. |
Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.
Więcej wywiadówW niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn.
Więcej felietonówAbsolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.
Więcej artykułów