POLSKA
Kacper Gomólski: Chciałbym poprawić lokatę z zeszłego roku
W ubiegłą niedzielę Grupa Azoty Unia Tarnów pokonała Stal Gorzów 59:31. 8 punktów i jeden bonus do dorobku tarnowian dorzucił Kacper Gomólski. Dzień wcześniej na torze w Stralsund reprezentant Polski wywalczył awans do cyklu finałów Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów.
Według lidera formacji juniorskiej Jaskółek, kluczem do tak wysokiego zwycięstwa nad gorzowską Stalą była znajomość domowego owalu. - Wydaje mi się, że dobre spasowanie – to jest najważniejsze, bo jednak widać, że jesteśmy mocni u siebie, oby tak było cały czas. Stal Gorzów przyjechała jako "współlider", więc jest to mocna drużyna, ale pomimo tych rakiet, jakie mają u siebie w drużynie, widać jednak, że jesteśmy dobrze spasowani. Tak naprawdę można powiedzieć, że każdy zawodnik jest mocnym punktem i tutaj nie ma jakichś słabszych elementów. W niedzielę znowu kolejny świetny mecz pojechał Ernest (Koza, zdobył 5 pkt. w trzech startach - przyp. red.), oby tak dalej - skomentował wysokie zwycięstwo w 3. rundzie Enea Ekstraligi.
Kolejne spotkanie u siebie Grupa Azoty Unia rozegra 25 maja z KantorOnline Włókniarzem Częstochowa. Dotychczasowe wysokie zwycięstwa u siebie mogą sugerować kolejne pewne zwycięstwo tarnowian. Ginger uważa jednak, że przeciwnicy również będą mocni. Dodatkowo w pierwszej kolejności woli się skupić na najbliższym meczu, który już w niedzielę odbędzie się na torze w Toruniu. - Włókniarz jest również mocnym zespołem, więc tutaj nie będziemy lekceważyć zawodników z Częstochowy, ale to jest jeszcze długa przyszłość. W kolejnej rundzie mamy kolejny trudny mecz, tym razem w Toruniu, trzeba jechać jak najlepiej i może uda się zwyciężyć. Na pewno będzie ciężko, każdy w drużynie to wie i tak naprawdę ciężko powiedzieć, jak się potoczy to spotkanie. Chcemy walczyć, póki co to my jesteśmy liderami, Toruń musi zbierać punkty i oni są tak naprawdę pod presją. My jedziemy na luzie, przy okazji mocno zmotywowani i myślę, że będzie fajne widowisko - dodał przed kolejnym spotkaniem Gomólski.
Dzień przed meczem ze Stalą Gorzów wychowanek gnieźnieńskiego Startu wywalczył awans do finałów Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Początek tych zawodów przebiegał jednak zdecydowanie nie po myśli Kacpra, ponieważ po trzech biegach miał on na swoim koncie zaledwie 5 punktów, a w czwartym wyścigu przyjechał za Michalem Skurlą. Na szczęście dzięki zwycięstwu w ostatnim starcie serii zasadniczej, w którym pewny awansu Piotr Pawlicki przepuścił go przed siebie, udało mu się awansować do biegu dodatkowego. Tam już nie znalazł pogromcy i po wielkich trudach zdołał on przejść dalej, do cyklu finałów. - Tak naprawdę tor w Stralsund był bardzo dziwny, na treningu wydawało się, że będzie fajne ściganie, bo można było jechać nieco szerzej, a tak naprawdę przyszły zawody i był start, pierwszy łuk i koniec biegu. Ciężko było mi się spasować ze startu, tak naprawdę żałuję teraz, że dopiero w czwartym wyścigu zmieniłem motocykl i wtedy coś się ruszyło, bo starty właśnie wygrywałem. Fakt, że właśnie Skurla wyskoczył z tego czwartego pola jak Filip z konopi, czego tak naprawdę się nie spodziewałem, bo bardziej skupiłem się na Łoktajewie, który jechał obok mnie. Cóż, najważniejsze, że jest awans, jest finał i trzeba będzie walczyć od nowa - mówił zadowolony z awansu.

Bieg dodatkowy ze Stralsund, w którym zwyciężył jadący w niebieskim kasku Gomólski, przed Bellego (kask czerwony), Berntzonem (kask żółty) i Czałowem (kask biały).
Dla Gingera obecny sezon jest ostatnim w gronie juniorów. Dlatego z pewnością po raz kolejny będzie chciał on powalczyć o medal młodzieżowego czempionatu i nie ukrywa, że dobrze byłoby poprawić wynik z ubiegłego roku, kiedy to wywalczył brązowy krążek IMŚJ. Według niego korzystnym rozwiązaniem byłoby, gdyby walkę o medale po raz kolejny stoczyli ze sobą Polacy. - Mam nadzieję, że tak będzie. Ja na pewno będę się mocno skupiał, bo jednak brąz z zeszłego roku troszkę mobilizuje mnie do większej pracy, nie będę jednak celował w jakieś miejsce. Po prostu chcę jechać jak najlepiej, chciałbym oczywiście poprawić lokatę z zeszłego roku, ale będzie bardzo ciężko, bo jednak są zawodnicy, którzy są bardzo szybcy i w Stralsund to było widać. Zobaczymy, do finałów jeszcze daleko i aktualnie skupiam się na lidze - zakończył prezentujący dobrą formę Kacper Gomólski.

PGE Ekstraliga
Krono Plast Włókniarz Częstochowa vs
Fogo Unia Leszno
piątek 18:00
Gezet Stal Gorzów vs
BAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 20:30
Pres Toruń vs
Orlen Oil Motor Lublin
niedziela 17:00
Stelmet Falubaz Zielona Góra vs
Betard Sprata Wrocław
niedziela 19:30
Metalkas 2 Ekstraliga
Polonia Piła vs
H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
czwartek 18:00
ŻKS Stal Rzeszów vs
Hunters PSŻ Poznań
czwartek 20:00
Moonfin Magnus Ostrów vs
Cellfast Wilki Krosno
niedziela 13:00
Abramczyk Polonia Bydgoscz vs
Innpro ROW Rybnik
niedziela 15:15
Krajowa Liga Żużlowa
Trans MF Landshut Devils vs
Lokomotiv Daugavpils
niedziela 14:00
Wubrzeże Gdańsk vs
Speedway Kraków
niedziela 15:00
Ślask Świętłochowice vs
Ultrapur Omega Gniezno
niedziela 16:00
![]()
| P | Nazwa | M | PD | PM |
| 1. |
8 |
14 |
+66 |
|
| 2. | 8 | 11 | +40 | |
| 3. | 8 | 10 | +90 | |
| 4. | 7 | 10 | +44 | |
| 5 | 8 | 10 | +12 | |
| 6. | 7 | 7 | +18 | |
| 7. |
8 |
2 | -82 | |
| 8. | 8 |
0 |
-170 | |
| 1. | 8 | 17 | +133 | |
| 2. | 8 | 11 | +25 | |
| 3. | 7 | 11 | -26 | |
| 4 | |
7 | 9 | +31 |
| 5. | 7 | 7 | -7 | |
| 6. | 8 | 5 | -31 | |
| 7. | 7 | 4 | -25 | |
| 8. |
7 |
4 |
-114 | |
| 1 |
|
8 | 13 | +49 |
| 2. |
|
6 | 10 | +37 |
| 3. | |
6 | 7 | -3 |
| 4. | 5 | 5 | +3 | |
| 5. | 6 | 5 | -16 | |
| 6. | 5 | 2 | -29 | |
| 7 | 6 | 2 | -64 | |
| 1. | 3 | 6 | +26 | |
| 2. | 3 | 4 | +14 | |
| 3. | 3 | 4 | +14 | |
| 4. | 3 | 4 | +6 | |
| 5. | 2 | 2 | +14 | |
| 6. | 3 | 2 | -8 | |
| 7. | 3 | 0 | -44 | |
| 8. | 2 | 0 | -22 | |
| 1. |
|
|
||
| 2. | ||||
| 3. |
|
|||
| 4. |
|
|||
| 5. |
|
|||
| 6. | ||||
| 7. |
|
|||
| 1. | 5 | 8 | +14 | |
| 2. | 5 | 6 | +15 | |
| 3. | 5 | 4 | +15 | |
| 4. | 5 | 4 | -24 | |
| 5. | 3 | 4 | +1 | |
| 6. | 4 | 3 | -13 | |
| 7. | 4 | 3 | -14 | |
| 8 | 3 | 2 | -14 |
| 1. | 65 | |
| 2. | 62 | |
| 3. | 55 | |
| 4. | 45 | |
| 5. | 44 | |
| 6. | 42 | |
| 7. | 42 | |
| 8. | 37 | |
| 9. | 35 | |
| 10. | 29 | |
| 11. | 23 | |
| 12. | 18 | |
| 13. | 17 | |
| 14. | 12 | |
| 15. | 10 |
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| 8. | ||
| 9. | ||
| 10. | ||
| 11. | ||
| 12. | ||
| 13. | ||
| 14. | ||
| 15. | ||
| 16. | ||
| 17. | ||
| 18. | ||
| 19. | ||
| 20. |
| 1. |
16 | |
| 2. |
14 | |
| 3. | 13 | |
| 4. | 12 | |
| 5. | 9 | |
| 6. | 9 | |
| 7. | 9 | |
| 8. | 9 | |
| 9. | 8 | |
| 10. | 7 | |
| 11. | 6 | |
| 12. | 6 | |
| 13. | 4 | |
| 14. | 2 | |
| 15. | 1 | |
| 16. | 1 | |
| 17. | ||
| 18. | ||
| 19. | ||
| 20. | ||
| 21. | ||
| 22. |
Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.
Więcej wywiadówW niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn.
Więcej felietonówAbsolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.
Więcej artykułów