eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 184
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  Kto będzie w stanie zagrozić Polakom w drodze po IMŚJ?
 2019-06-22 10:57:04  redakcja    inf.prasowa

Reprezentanci Polski są prawdziwymi hegemonami w historii rozgrywek Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów i z dorobkiem 31 medali przewodzą w stawce. W ostatnich dwóch latach medale z najcenniejszego kruszcu dzielili między sobą Maksym Drabik i Bartosz Smektała. Czy w tym roku ktoś będzie w stanie stanąć na przeszkodzie biało-czerwonym?

Już 22 czerwca w Lublinie rozpoczniemy zmagania o miano najlepszego juniora naszego globu w sezonie 2019. Do walki o medale przystąpi aż sześciu naszych reprezentantów. Obok Drabika i Smektały, którzy zdążyli już zasmakować triumfu w młodzieżowym czempionacie, z orzełkiem na piersi wystartują Dominik Kubera, Rafał Karczmarz i reprezentanci gospodarzy – Wiktor Lampart oraz Wiktor Trofimow, który otrzymał „dziką kartę” na zawody rozgrywane przy Alejach Zygmuntowskich.

Nasi reprezentanci wydają się faworytami do zgarnięcia złotego „krążka”, choć oczywiście muszą się mieć na baczności. Apetyt na zdobycie tytułu ma z pewnością Robert Lambert, dla którego będzie to ostatnia szansa na złoto wśród juniorów. 21-letni Brytyjczyk przed rokiem zajął w końcowym rozrachunku trzecią pozycję, będąc w cieniu wewnątrz polskiej rywalizacji Maksyma Drabika z Bartoszem Smektałą. Lambert z powodzeniem startował natomiast w cyklu SEC, gdzie również uplasował się na najniższym stopniu podium, pozostawiając w pokonanym polu bardziej doświadczonych i utytułowanych zawodników.

Atutem przemawiającym na korzyść Brytyjczyka w inauguracyjnym rundzie w Lublinie może okazać się znajomość lubelskiego owalu. Lambert miał ogromny wkład wywalczeniu przez Koziołki awansu do żużlowej elity, a w tym sezonie na domowym torze potrafi napsuć krwi najlepszym zawodnikom w Speedway Ekstralidze. Pomimo zaledwie 21-lat Lambert nie może narzekać na brak startów i okazji do szlifowania swoich umiejętności. Oprócz startów w lidze polskiej, angielskiej i szwedzkiej, zawodnika Speed Car Motoru Lublin czekają starty w tegorocznej odsłonie SEC i oczywiście rywalizacja w młodzieżowym czempionacie, a dodatkowo Brytyjczyk korzysta z niedyspozycji innych zawodników i w roli pierwszego rezerwowego cyklu Grand Prix, ma już za sobą dwa starty w cyklu.

Podczas inauguracyjnych zmagań na PGE Narodowym w Warszawie, Lambert z dorobkiem ośmiu oczek zdołał przebić się do półfinału, gdzie musiał uznać wyższość Fredrika Lindgrena, Patryka Dudka i Antonio Lindbaecka. Korzystne wrażenie reprezentant Synów Albionu pozostawił po sobie również podczas Grand Prix Słowenii w Krsko, gdzie szczególnie w pierwszej fazie turnieju imponował znakomitą jazdą. Ostatecznie, podobnie jak w Warszawie, Lambert swój udział w turnieju zakończył w półfinale.

Obok Roberta Lamberta wiele w tegorocznej stawce mogą namieszać także Jaimon Lidsey i Gleb Czugunow. Szczególnie w młodym i przebojowym Rosjaninie można upatrywać kandydata do roli „czarnego konia” całego cyklu. Przed rokiem problemy zdrowotne związane ze skomplikowanym urazem nogi spowodowały, że 19-latek, uchodzący za największą nadzieję żużla za naszą wschodnią granicą, wystąpił tylko w jednej rundzie młodzieżowego czempionatu. W Pardubicach uzyskał siedem oczek, wygrywając przy tym jeden wyścig. Czugunowa zabrakło natomiast w Lesznie i Daugavpils, co przekreśliło jego szansę na odegranie znaczącej roli w zeszłorocznym cyklu.

W tym roku przebojowy Rosjanin stawia sobie za cel miejsce minimum w czołowej piątce zmagań, a o jego znakomitej dyspozycji niech świadczy runda kwalifikacyjna rozegrana w Krakowie, gdzie zawodnik Betardu Sparty Wrocław nie znalazł pogromcy. W PGE Ekstralidze Czugunow również staje się coraz mocniejszym punktem w talii trenera Dariusza Śledzia.

Wiele można spodziewać się również po Jaimonie Lidsey’u, który w pojedynkę będzie bronił honoru Australii. Droga młodego Kangura, który ma na swoim koncie dwa tytułu Indywidualnego Mistrza Australii do lat 21, do startów w tegorocznej odsłonie IMŚJ była jednak bardzo kręta. Lidsey nie uzyskał bowiem przepustki z rundy eliminacyjnej rozegranej w Pardubicach i dopiero dzięki przychylności organizatorów i przyznanej stałej „dzikiej karcie” 20-latek ostatecznie wylądował w zestawieniu. Lidsay z pewnością doda nie tylko kolorytu całej stawce, ale i określoną wartość sportową, co udowadnia m.in. w lidze duńskiej. Lidsey był również objawieniem spotkania w Lublinie, gdzie w obliczu choroby Janusza Kołodzieja wskoczył do składu mistrzów Polski i zdobył siedem punktów z bonusem.

Tradycyjnie nieprzewidywalni mogą okazać się reprezentanci Danii, którzy obok biało-czerwonych będą najliczniejszą nacją w tegorocznej odsłonie cyklu IMŚJ. Dania od lat dzierżyła miano kuźni żużlowych talentów, dostarczając wielu późniejszych Indywidualnych Mistrzów Świata. W zeszłym roku najlepszy spośród reprezentantów kraju Hamleta w rywalizacji o tytuł najlepszego młodzieżowca globu okazał się Andreas Lyager, który uplasował się na piątym miejscu w cyklu. Szóste miejsce zajął Fredrik Jakobsen (triumfator rundy kwalifikacyjnej w Straslund), a tuż za nim znalazł się Patrick Hansen. Ostatnia dwójka w tym roku będzie miała okazję do podreperowania swojego dorobku punktowego i tym samym miejsca w końcowej klasyfikacji cyklu, a oprócz nich duńskich barw będą bronić również Jonas Jeppesen (zwycięzca rundy eliminacyjnej w Pardubicach) oraz Tim Sorensen. Podczas rundy kwalifikacyjnej w Pardubicach znakomicie wypadł ponadto Jan Kvech, który będzie jedynym czeskim rodzynkiem w stawce. W Straslund natomiast przepustkę do startów w tegorocznym cyklu uzyskał jedyny Słoweniec, Nick Skorja

Już za parę chwil początek wielkich emocji, których stawką jest miano najlepszego juniora na świecie. Po inauguracyjnym turnieju w Lublinie, najlepszych młodych zawodników globu ugości Gustrow (14 września), a decydujące rozstrzygnięcia zapadną podobnie, jak przed rokiem w Pardubicach (4 października).

Lista startowa 1. rundy IMŚJ w Lublinie:
1. #41 Frederik Jakobsen (Dania)
2. #201 Jan Kvech (Czechy)
3. #16 Wiktor Trofimow (Polska)
4. #27 Jaimon Lidsey (Australia)
5. #99 Rafał Karczmarz (Polska)
6. #133 Maksym Drabik (Polska)

7. #256 Dominik Moser (Niemcy)
8. #115 Bartosz Smektała (Polska)
9. #117 Gleb Czugunow (Rosja)
10. #124 Patrick Hansen (Dania)
11. #98 Nick Skorja (Słowenia)
12. #2 Jonas Jeppesen (Dania)
13. #4 Tim Sorensen (Dania)
14. #47 Wiktor Lampart (Polska)
15. #505 Robert Lambert (Wielka Brytania)
16. #415 Dominik Kubera (Polska)
17. #17 Kamil Nowacki (Polska)
18. #18 Mateusz Cierniak (Polska)

Reklama

 


Relacja Live

PGE Ekstraliga

Orlen Oil Motor Lublin  vsInnpro ROW Rybnik

piątek 18:00

 

 Pres Toruń vs Krono Plast Włókniarz Częstochowa

piątek 20:30

BAYERSYSTEM GKM Grudziądz vs Betard Sparta Wrocław 

niedziela 16:30

Gezet Stal Gorzów vs Stelmet Falubaz Zielona Góra

niedziela 19:15

Metlakas 2 Ekstraliga

 

 Texom Stal Rzeszów vs  Moonfin Malesa Ostrów
sobota (3maj) 16:30

 

 H. Skrzydlewska Orzeł Łódź vsAutona Unia Tarnów
niedziela (4 maj) 14:30

 

FIM Speedway Grand Prix

sobota 19:00

Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

3

6

+40

2.   Bayersystem GKM Grudziądz 3 6 +36
3.  KS Apator Toruń  2 3 +8
4. Betard Sparta Wrocław 3 2 +18
5 Krono- Plast Włókniarz Częstochowa  3 2 -2
6.  Innpro ROW Rybnik 3 2 -4
7.  Gezet Stal Gorzów

3

1 -26
8. Stelmet Falubaz Zielona Góra  3

0

-58
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Cellfast Wilki Krosno 3 6 +24
2.  Fogo Unia Leszno 3 4 +45
3. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 3 4 +14
4. Hunters PSŻ Poznań  3 3 +4
5. Texom Stal Rzeszów 2 1 -8
6. Moonfin Malesa Ostrów 1 0 -4
7. Unia Tarnów 1 0 -37
8. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź

2

0

-38
Krajowa Liga Żużlowa
1

 Ultrapur Start Gniezno

2 4 +6
2.  Polonia Piła 1 2 +2
3.  OK Kolejarz Opole 2 2 +12
4.  Wybrzeże Gdańsk  2 2 0
5. Optibet Lokomotiv Daugavpils 2 2 0
6. Trans MF Landshut Devils 2 0 -6
7 Speedway Kraków 1 0 -14
 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski
2.
Patryk Dudek
3.  Bartosz Zmarzlik
4. Dominik Kubera
5.   Piotr Pawlicki
6. Szymon Woźniak
7.  Bartłomiej Kowalski
8. Przemysław Pawlicki
9.  Kacper Woryna
10.  Bartosz Smektała
11. Jarosław Hampel 
12.  Janusz Kołodziej
13. Krzysztof Buczkowski
14.  Robert Chmiel
15.  Paweł Przedpełski
16.  Mateusz Cierniak
17. Tomasz Gapiński
18.   Wiktor Przyjemski
19.  Mateusz Szczepaniak

20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu