eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 139
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Polska

  Przegląd kadr: Lokomotiv Daugavpils
 2020-11-20 18:00:02  Rafał Drabiniok    inf.własna

Czas by zobaczyć kadrę spadkowicza z eWinner 1. Ligi Żużlowej - Lokomotivu Daugavpils. Klub postawił sobie jasny cel - szybki awans z powrotem na zaplecze PGE Ekstraligi. Klub z Łotwy przez długi czas znajdował się na pograniczu utrzymania się lecz dwie ostatnie przegrane na własnym torze zadecydowały o degradacji ligę niżej.

Pierwsza linia: Hans Andersen, Jewgenij Kostygow

Łotewski klub podobnie jak spora część drużyn posiada mocną "pierwszą parę". 40-letni Duńczyk podczas tegorocznych rozgrywek nie miał zbyt wielu szans na pokazanie się. W barwach pierwszoligowego Orła Łódź odjechał zaledwie trzy spotkania kończąc ze średnią 1,571. Zdecydowanie częściej mogliśmy "Ugly Ducka" oglądać w rozgrywkach Bauhaus-Ligan, gdzie wykręcił prawie 2pkt/bieg. Dla Andersena będzie to pierwsze spotkanie z 2. Ligą Żużlową. Dotychczas ścigał się na zapleczu Ekstraligi oraz w 1. Lidze Żużlowej. Kostygow z kolei jest lokalnym matadorem, sezon 2020 skończył na 32. lokacie wśród najlepszych zawodników startujących na zapleczu ze średnią na poziomie 1,625, lecz przeplatał bardzo dobre mecze jak np. spotkanie w Toruniu (11/6) z tymi nieco gorszymi. W drugiej lidze powinien być liderem "Lokomotywy".

Druga linia: Tomas H. Jonasson, Kasts Puodżuks

Tu widzimy powracającego do Polski po roku przerwy Tomasa H. Jonassona oraz Kastsa Puodżuksa. Szwed niegdyś jeżdżący w cyklu Grand Prix wraca do Lokomotivu po 3 latach rozbratu, wówczas w 32. rozegranych biegach osiągnał 1,594. Jak sam przyznał w jednym z wywiadów jest gotowy do jazdy nawet w PGE Ekstralidze, co świadczy o tym, że jest fantastycznie przygotowany pod względem startów. Kasts Puodżuks to z kolei nieco przygasająca gwiazda łotewskiego speedwaya o czym świadczy fakt, że podczas spotań w eWinner 1. Lidze Żużlowej Nikołaj Kokins wolał postawić na juniorów niż 34-latka. Podczas tegorocznych rozgrywek wykręcił średnią na poziomie 1,050 co było słabszym wynikiem niż sporej części juniorów a piątym liczonym od końca wśród sklasyfikowanych zawodników. Dla obu jest to ostatni dzwonek by jeszcze coś zdziałać w Polsce.

U24: Oleg Michaiłow, Marko Lewiszyn, Wiaczesław Monachow

Tu również mamy bombę jak na warunki 2-ligowe. Brązowy medalista Mistrzostw Świata Juniorów jest związany kontraktem z Lokomotivem do 23 roku życia i jak zapowiada menadżer drużyny nie zapowiada się by ten do tego czasu odszedł. O jego klasie świadczy fakt, iż niemalże do końca okna transferowego media łączyły go m.in z Zdunek Wybrzeże Gdańsk. W tegorocznych rozgrywkach został drugim najlepszym juniorem na zapleczu Ekstraligi przegrywając jedynie z Mateuszem Cierniakiem. Lewiszyn dotychczas nie miał okazji do startów w Polsce, lecz jego problemem na tę chwilę z obserwacji to brak chłodnej kalkulacji. Można go chwalić za walkę przez całe cztery okrążenia, lecz często po prostu przesadza przez co upada lub też powoduje upadek. Startował w tegorocznych IMŚJ oraz IMEJ zajmując w obu zawodach 11. lokatę. Wiaczesław Monachow miał okazję do pokazania się w Wolfe Wittstock w 16 startach zdobył dokładnie taką samą ilość punktów co skutkowało średnią na poziomie 1,000.

Juniorzy: Ričards Ansviesulis, Francis Gusts, Artjoms Juhno, Ernests Matjušonoks, Nikita Kaulins, Daniils Kolodinskis, Aleksejs Pilacs, Rudolfs Sproģis, Māris Streļcovs 

Czas na sekcję, z której Lokomotiv słynie czyli młodzież. Pewniakiem do składu jest tegoroczny debiutant Francis Gusts, który wraz z Olegiem Michaiłowiem stworzył najskuteczniejszą parę juniorów w eWinner 1. Lidze Żużlowej. Drugim młodzieżowcem Lokomotywy powinien być ktoś z trójki Ansviesulis- Matjusonoks- Kolodinskis tak jak to miało miejsce w tym sezonie z numerem ósmym. Reszta drużyny z pewnością będzie doszkalać swoje umiejętności czy to podczas Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów lub m. in w Lidze Bałtyckiej, gdzie obie drużyny z Łotwy startują. W naszej opinii może to być najlepsza para juniorów w rozgrywkach 2. Ligi Żużlowej.

Nasze oceny:
Pierwsza linia: 4,5
Druga linia: 4,5
U24: 6
Juniorzy: 5

Średnia: 5

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno      
2. Moje Bermudy Stal Gorzów      
3. Betard Sparta Wrocław      
4. RM Solar Falubaz Zielona Góra      
5. Eltrox Włókniarz Częstochowa      
6. Motor Lublin      
7. MrGarden GKM Grudziądz      
8. eWinner Apator Toruń      
 eWinner 1. Liga Żużlowa
1. PGG ROW Rybnik      
2. Car Gwarant Kapi Meble Budex Start      
3. Orzeł Łódź      
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
     
5. Unia Tarnów
   
6. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów
     
7. Abramczyk Polonia Bydgoszcz      
8. Cellfast Wilki Krosno    
2. Liga Żużlowa
1. Lokomotiv Daugavplis      
2. OK Bedmet Kolejarz Opole      
3. SpecHouse PSŻ Poznań      
4. RzTŻ Rzeszów      
5. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz      
6. Wölfe Wittstock      
7. Trans MF Devils Landshut      
Bauhaus-Ligan
1. Masarna Avesta      
2. Indianerna Kumla      
3. Lejonen Gislaved      
4. Rospiggarna Hallstavik      
5. Dackarna Mallila      
6. Vetlanda Speedway      
7. Västervik Speedway      
8. Piraterna Motala      
9. Smederna Eskilstuna      
Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik  
2.  Tai Woffinden  
3.  Fredrik Lindgren  
4.  Maciej Janowski  
5.  Leon Madsen  
6.  Jason Doyle  
7.  Artem Laguta  
8.  Emil Sajfutdinow  
9.  Martin Vaculik  
10. Max Fricke  
11.  Matej Žagar  
12. Krzysztof Kasprzak  
13. Anders Thomsen  
14. Robert Lambert  
15. Oliver Berntzon  
Partner
Ostatni wywiad
   Francis Gusts: Chcę być najlepszym juniorem w 2 lidze

Całe żużlowe środowisko żyje obecnie oknem transferowym, które powoli dobiega końca. Jednak udało mi się odbyć krótką rozmowę z nadzieją łotewskiego żużla Francisem Gustsem.  Ma on za sobą fantastyczny debiutancki sezon, w którym zdobywał średnio 1,529 punktu na bieg. Gusts odpowiedział dla nas na pytania dotyczące jego planów i celów na przyszłość.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Dobrze, że Landshut jest w polskiej lidze (komentarz)

Polacy jak to Polacy, ile ludzi tyle zdań. Szerokim echem odbiło się dołączenie drużyny z Landshut do 2. Ligi Żużlowej. Niektórzy uważają, że to zły pomysł, gdyż nie wspieramy w ten sposób polskich ośrodków. Trochę w tym racji jest, lecz trzeba spojrzeć na to z innej strony. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Szykuje się najciekawsza liga od lat

Miniony sezon PGE Ekstraligi zostanie w mojej pamięci na długi czas, mimo że pierwszy raz miałem okazję śledzić te rozgrywki bez udziału mojej drużyny. Był to sezon wyjątkowy, niestety nie z powodu emocji wynikających z walki na torze, tylko z wydarzeń mających miejsce poza torem żużlowym, chociaż w przypadku częstochowskiej sagi to określenie może być nietrafione. Całe szczęście, składy ekstraligowych zespołów na nadchodzący sezon pozwalają mieć nadzieję, że będzie to sezon wyjątkowy z powodu rozstrzygnięć sportowych.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu