eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 116
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Polska

  Przegląd kadr: PSŻ Poznań
 2020-11-19 18:21:19  Konrad Klusak    inf.własna

PSŻ Poznań rok rocznie stawia przede wszystkim na młodych i zdolnych zawodników. W minionym sezonie jednym z ich liderów był Markus Birkemose oraz Filip Hjelmland, wcześniej mieli choćby Frederika Jakobsena. W tym roku aż sześciu seniorów poznańskiej drużyny jest zawodnikami, którzy będą mogli startować jako zawodnicy do lat 24.

Pierwsza linia: Kevin Woelbert, Eduard Krcmar, rez. Tero Aarnio

PSŻ Poznań postawił na znakomitych drugoligowców ze sporym bagażem doświadczeń. Zarówno Kevin Woelbert jak i Eduard Krcmar to zawodnicy, którzy od kilku lat pojawiają się w czołówce najskuteczniejszych zawodników w 2. Lidze Żużlowej. Ani Czech ani Niemiec nie mają jednak dużego doświadczenia jeśli chodzi o jazdę na wyższym szczeblu rozgrywek w Polsce. W prawdzie Krcmar w 2018 roku startował w pierwszoligowym GTM Starcie Gniezno, ale wyniki, które udało mu się osiągnąć nie zachwycały - a średnia jaką wykręcił to 1,630. Woelbert ostatni raz na zapleczu Ekstraligi startował w sezonie 2013. Wówczas wystąpił tylko w dwóch meczach zdobywając średnio 1,444 punktu na bieg. Rok 2020 był udany zarówno dla Krcmara jak i Woelberta. Pierwszy z nich zakończył sezon na trzecim miejscu wśród najskuteczniejszych zawodników w lidze (2,405) zdobywając wraz z całym zespołem Wilków Krosno Drużynowe Mistrzostwo II ligi. Niemiec był w tej klasyfikacji dziewiąty (2,213). Nie ma żadnych wątpliwości, że zatrudnienie tych zawodników to dobry ruch. W obwodzie jest Tero Aarnio. Fin pomimo tego, że ma już 36 lat w Polsce startował tylko raz, w roku 2019. Był wtedy liderem Speedway Wandy Kraków. Zakończył ten sezon z czwartym wynikiem w rozgrywkach ze średnią na poiomie 2,235 pkt/bieg. Następnie miał podpisany kontrakt w OK Bedmet Kolejarzu Opole. Nie przebił się jednak do składu i w efekcie nie odjechał w barwach tej drużyny żadnego meczu.

Druga linia i U24: Rafał Karczmarz (gość), Robert Chmiel, Lars Skupień, Jonas Seifert-Salk, Benjamin Basso, Matias Nielsen

Druga linia zespołu z Poznania pozostawia jednak spore wątpliwości. Robert Chmiel rozpoczął swoją przygodę z poznańską ekipą przy okazji meczu RzTŻu Rzeszów z PSŻem Poznań. Wówczas, startując jako gość, spisał się znakomicie - zdobył 12 punktów i bonus. Później jednak nie szło mu już tak dobrze. Był bardzo nierówny zdobywając mało satysfakcjonujące wyniki. Sezon zakończył ze średnią 1,115 pkt/bieg.
Lars Skupień ma na swoim koncie dwa bardzo słabe lata startów jako senior. Rybniczanin pokazał się ze znakomitej strony w sezonie 2018, gdy był czołowym juniorem w pierwszej lidze. Po bardzo dobrych wynikach na koniec swojej juniorskiej kariery zwrócił na siebie uwagę działaczy Wilków Krosno. Krośnianie postanowili związać się z nim umową na rok 2019, który zakończył z wynikiem 1,171 pkt/bieg. Teraz startował w PSŻ Poznań, a wynik osiągnął bardzo zbliżony do tego sprzed roku - 1,206. Skupień po wejściu w wiek seniora spisuje się bardzo słabo i 2021 rok będzie dla niego prawdopodobnie ostatnim dzwonkiem, żeby móc uratować swoją żużlową karierę.
Rafał Karczmarz przed sezonem 2020 obnosił się z myślą o zakończeniu kariery. Ostatecznie jednak udało się działaczom Stali Gorzów zawodnika przekonać do kontynuowania swojej żużlowej kariery. Zawodnik nie zawiódł i był liderem formacji juniorskiej drużyny z Gorzowa osiągając średnią na poziomie 1,105 pkt/bieg. Teraz przed nim nowy rozdział - wkracza w grono seniorów. W PSŻcie Poznań w prawdzie ma startować jako gość, ale wydaje się, że mimo wszystko jego osobę w w żółto-czarnych barwach będziemy mogli oglądać regularnie - w Moje Bermudy Stali mają przecież na pozycję zawodnika do lat 24 byłego reprezentanta PSŻu Poznań - Markusa Birkemose.
Ponadto PSŻ Poznań, tradycyjnie już, stawia na duńskie talenty. Seifert-Salk, Basso, Nielsen to trzech zawodników z kraju Hamleta, którzy dopiero wkraczają w dorosły speedway. Pierwszy z nich miał już kontrakt w Polsce - w 2019 roku w Gdańsku oraz w 2020 w Opolu, ale nie dostał jeszcze szansy do startów w polskiej lidze. Teraz w Poznaniu ma udowodnić swoją wartość. Dla Benjamina Basso jest to pierwszy kontrakt w Polsce, a sam zawodnik dopiero zaczyna karierę na pięćsetkach. Znakomite wyniki osiągał na miniżużlu. Teraz będzie walczyć o skład w klubie ze stolicy Wielkopolski. Nielsen już w poprzednim sezonie startował w trzech meczach poznańskiej drużyny.

Juniorzy: Kacper Kłosok

Formacja juniorska PSŻu Poznań jest jeszcze budowana. Jednym z juniorów jest Kacper Kłosok - wychowanek ROWu Rybnik. W poprzednim sezonie miał okazję zaprezentować się w jednym meczu w którym nie tylko nie zdobył żadnego punktu, ale pojawił się na torze raz - upadając. Sam zawodnik mówił otwarcie, że po tym upadku bał się jeździć na żużlu i chciał zakończyć swoją przygodę z czarnym sportem. Po kilku miesiącach jednak zdecydował się podpisać kontrakt w PSŻcie Poznań.

Nasze oceny:

Pierwsza linia: 4,5
Druga linia i U24: 3
Juniorzy:

Średnia ocena: 2,83

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno      
2. Moje Bermudy Stal Gorzów      
3. Betard Sparta Wrocław      
4. RM Solar Falubaz Zielona Góra      
5. Eltrox Włókniarz Częstochowa      
6. Motor Lublin      
7. MrGarden GKM Grudziądz      
8. eWinner Apator Toruń      
 eWinner 1. Liga Żużlowa
1. PGG ROW Rybnik      
2. Car Gwarant Kapi Meble Budex Start      
3. Orzeł Łódź      
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
     
5. Unia Tarnów
   
6. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów
     
7. Abramczyk Polonia Bydgoszcz      
8. Cellfast Wilki Krosno    
2. Liga Żużlowa
1. Lokomotiv Daugavplis      
2. OK Bedmet Kolejarz Opole      
3. SpecHouse PSŻ Poznań      
4. RzTŻ Rzeszów      
5. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz      
6. Wölfe Wittstock      
7. Trans MF Devils Landshut      
Bauhaus-Ligan
1. Masarna Avesta      
2. Indianerna Kumla      
3. Lejonen Gislaved      
4. Rospiggarna Hallstavik      
5. Dackarna Mallila      
6. Vetlanda Speedway      
7. Västervik Speedway      
8. Piraterna Motala      
9. Smederna Eskilstuna      
Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik  
2.  Tai Woffinden  
3.  Fredrik Lindgren  
4.  Maciej Janowski  
5.  Leon Madsen  
6.  Jason Doyle  
7.  Artem Laguta  
8.  Emil Sajfutdinow  
9.  Martin Vaculik  
10. Max Fricke  
11.  Matej Žagar  
12. Krzysztof Kasprzak  
13. Anders Thomsen  
14. Robert Lambert  
15. Oliver Berntzon  
Partner
Ostatni wywiad
   Francis Gusts: Chcę być najlepszym juniorem w 2 lidze

Całe żużlowe środowisko żyje obecnie oknem transferowym, które powoli dobiega końca. Jednak udało mi się odbyć krótką rozmowę z nadzieją łotewskiego żużla Francisem Gustsem.  Ma on za sobą fantastyczny debiutancki sezon, w którym zdobywał średnio 1,529 punktu na bieg. Gusts odpowiedział dla nas na pytania dotyczące jego planów i celów na przyszłość.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Dobrze, że Landshut jest w polskiej lidze (komentarz)

Polacy jak to Polacy, ile ludzi tyle zdań. Szerokim echem odbiło się dołączenie drużyny z Landshut do 2. Ligi Żużlowej. Niektórzy uważają, że to zły pomysł, gdyż nie wspieramy w ten sposób polskich ośrodków. Trochę w tym racji jest, lecz trzeba spojrzeć na to z innej strony. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Szykuje się najciekawsza liga od lat

Miniony sezon PGE Ekstraligi zostanie w mojej pamięci na długi czas, mimo że pierwszy raz miałem okazję śledzić te rozgrywki bez udziału mojej drużyny. Był to sezon wyjątkowy, niestety nie z powodu emocji wynikających z walki na torze, tylko z wydarzeń mających miejsce poza torem żużlowym, chociaż w przypadku częstochowskiej sagi to określenie może być nietrafione. Całe szczęście, składy ekstraligowych zespołów na nadchodzący sezon pozwalają mieć nadzieję, że będzie to sezon wyjątkowy z powodu rozstrzygnięć sportowych.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu