eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 113
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Polska

  Przegląd kadr: Wolfe Wittstock
 2020-11-21 11:09:27  Konrad Klusak    inf.własna

Dla Wolfe Wittstock będzie to drugi sezon w polskiej lidze. Jako debiutanci w rozgrywkach zajęli ostatnie, szóste miejsce, ale pokazali się z całkiem niezłej strony. Chociaż za nami tydzień od zamknięcia okna transferowego to Wolfe nie zakończyło jeszcze przedstawiania swojej kadry. Przedwczoraj przedstawili Jye Etheridge'a, wczoraj Marcina Kościelskiego, a dziś Frasera Bowes'a.

Pierwsza linia: Erik Riss, Max Dilger

Liderami drużyny wydaje się być duet Riss-Dilger. Pierwszy z nich w rozgrywkach ligowych w Polsce wystąpił ostatni raz w roku 2019, gdy w dwóch meczach drugoligowego Kolejarza Opole wykręcił średni wynik 1,556 pkt/bieg. Wcześniej, w 2018 roku także wystartował w barwach pilskiej ekipy. Wówczas wystąpił tylko w jednym spotkaniu kiedy to w trzech startach nie zdobył ani jednego punktu. Niemiec znany jest przede wszystkim z występów w odmianie żużla na długim torze. Dwukrotnie zostawał mistrzem świata w tej odmianie czarnego sportu (2014,2016). Światowy czempionat w long-tracku wygrał także drużynowo (2014). Choć klasyczna odmiana od tej różni się wieloma czynnikami to  fakt, że tor w Wittstock jest najdłuższym torem w polskiej lidze wydaje się mu sprzyjać. Obok Rissa liderem Wolfe powinien być Max Dilger. 31-latek ma największe doświadczenie w startach w polskiej lidze w kadrze zespołu. Po raz pierwszy szansę do startów w II lidze otrzymał w 2006 roku w barwach Speedway Miszkolc. Wówczas pokazał się w dwóch meczach. Kolejne siedem lat spędził w różnych klubach. Dwa lata spędził w Łodzi, następne dwa w Opolu, a później rok w Krośnie. W tym czasie otrzymywał szanse na starty, ale były to zwykle sporadyczne występy. Do Polski wrócił w sezonie 2019, gdy z powodzeniem pokazał się w kilku meczach Polonii Piła. W tym roku reprezentował Metalika Recykling Kolejarz Rawicz. W pięciu meczach wykręcił średnią 1,591 pkt/bieg co było trzecim wynikiem w zespole. Są to z pewnością zawodnicy z potencjałem, ale ciężko oprzeć się wrażeniu, że jest to zdecydowanie najsłabsza para liderów w lidze.

Druga linia oraz U24: Steven Mauer, Jye Etheridge, Marcin Kościelski, Dominik Moeser, Sandro Wassermann, Jack Smith, Fraser Bowes

Z zespołem przedłużył kontrakt syn Steven Mauer, który jest synem prezesa drużyny - Franka Mauera. W dziewięciu meczach ubiegłego sezonu osiągnął średni wynik na poziomie 1,364 pkt/bieg. Do tej pory Niemiec na arenie międzynarodowej nie miał zbyt wielu okazji, żeby się zaprezentować. Kolejnym zawodnikiem Wolfe jest Jye Etheridge. Brytyjczyk miał już okazję pokazać się raz przed publiką w Polsce. Miało to miejsce w 2018 roku, gdy ROW Rybnik podejmował Falubaz Zielona Góra. Było to barażowe spotkanie o PGE Ekstraligę.

Spory wybór i rywalizacja będzie na pozycji zawodnika do lat 24. Nie wykluczone, że w składzie meczowym Wolfe Wittstock będzie więcej niż jeden zawodnik z tej kategorii. Z pewnością patrząc na wyniki w Polsce największym uznaniem mogą cieszyć się Marcin Kościelski oraz Sandro Wassermann. Ten pierwszy był w sezonie 2019 liderem juniorskiej formacji Arged Malesa TŻ Ostrovii. Po niezłych wynikach w klubie z Ostrowa na zakontraktowanie wychowanka Apatora Toruń zdecydowały się Wilki z Wittstock. Polak zakończył tegoroczne rozgrywki ze średnią 1,129 pkt/bieg. Sam zawodnik nie jest zadowolony z tego wyniku i podkreśla, że stać go na zdecydowanie więcej. Jeśli chodzi o Wassermanna to 2020 był dla niego pierwszym sezonem startów w polskiej lidze. Spisał się przeciętnie, choć miał drugą średnią biegopunktową w drużynie. Ponadto drużynę zasiliło kilku innych młodych i uzdolnionych żużlowców: Dominik Moeser, Jack Smith oraz Fraser Bowes. Nie mieli oni jednak okazji do zaprezentowania się w ligowych rozgrywkach w Polsce.

Juniorzy: Lukas Baumann, Celine Liebmann/Lukas Wegener

Wolfe największy pożytek powinien mieć z Lukasa Baumanna. Niemiec już w poprzednim sezonie pokazywał się niejednokrotnie ze znakomitej strony. Teraz, będąc liderem formacji juniorskiej, ma szansę być jeszcze skuteczniejszy. Tegoroczne rozgrywki zakończył ze średnim wynikiem 1,204 pkt/bieg, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem dla juniora debiutującego w lidze. Wspierać go powinien ktoś z duetu Liebmann-Wegener. Pierwsza z nich wystąpiła w dwóch meczach poprzedniego sezonu. Dla Wegenera będzie to debiutancki sezon w Polsce.

Nasze oceny:

Pierwsza linia: 3
Druga linia i U24: 2
Juniorzy: 3

Średnia ocena: 2,67

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno      
2. Moje Bermudy Stal Gorzów      
3. Betard Sparta Wrocław      
4. RM Solar Falubaz Zielona Góra      
5. Eltrox Włókniarz Częstochowa      
6. Motor Lublin      
7. MrGarden GKM Grudziądz      
8. eWinner Apator Toruń      
 eWinner 1. Liga Żużlowa
1. PGG ROW Rybnik      
2. Car Gwarant Kapi Meble Budex Start      
3. Orzeł Łódź      
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
     
5. Unia Tarnów
   
6. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów
     
7. Abramczyk Polonia Bydgoszcz      
8. Cellfast Wilki Krosno    
2. Liga Żużlowa
1. Lokomotiv Daugavplis      
2. OK Bedmet Kolejarz Opole      
3. SpecHouse PSŻ Poznań      
4. RzTŻ Rzeszów      
5. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz      
6. Wölfe Wittstock      
7. Trans MF Devils Landshut      
Bauhaus-Ligan
1. Masarna Avesta      
2. Indianerna Kumla      
3. Lejonen Gislaved      
4. Rospiggarna Hallstavik      
5. Dackarna Mallila      
6. Vetlanda Speedway      
7. Västervik Speedway      
8. Piraterna Motala      
9. Smederna Eskilstuna      
Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik  
2.  Tai Woffinden  
3.  Fredrik Lindgren  
4.  Maciej Janowski  
5.  Leon Madsen  
6.  Jason Doyle  
7.  Artem Laguta  
8.  Emil Sajfutdinow  
9.  Martin Vaculik  
10. Max Fricke  
11.  Matej Žagar  
12. Krzysztof Kasprzak  
13. Anders Thomsen  
14. Robert Lambert  
15. Oliver Berntzon  
Partner
Ostatni wywiad
   Francis Gusts: Chcę być najlepszym juniorem w 2 lidze

Całe żużlowe środowisko żyje obecnie oknem transferowym, które powoli dobiega końca. Jednak udało mi się odbyć krótką rozmowę z nadzieją łotewskiego żużla Francisem Gustsem.  Ma on za sobą fantastyczny debiutancki sezon, w którym zdobywał średnio 1,529 punktu na bieg. Gusts odpowiedział dla nas na pytania dotyczące jego planów i celów na przyszłość.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Dobrze, że Landshut jest w polskiej lidze (komentarz)

Polacy jak to Polacy, ile ludzi tyle zdań. Szerokim echem odbiło się dołączenie drużyny z Landshut do 2. Ligi Żużlowej. Niektórzy uważają, że to zły pomysł, gdyż nie wspieramy w ten sposób polskich ośrodków. Trochę w tym racji jest, lecz trzeba spojrzeć na to z innej strony. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Szykuje się najciekawsza liga od lat

Miniony sezon PGE Ekstraligi zostanie w mojej pamięci na długi czas, mimo że pierwszy raz miałem okazję śledzić te rozgrywki bez udziału mojej drużyny. Był to sezon wyjątkowy, niestety nie z powodu emocji wynikających z walki na torze, tylko z wydarzeń mających miejsce poza torem żużlowym, chociaż w przypadku częstochowskiej sagi to określenie może być nietrafione. Całe szczęście, składy ekstraligowych zespołów na nadchodzący sezon pozwalają mieć nadzieję, że będzie to sezon wyjątkowy z powodu rozstrzygnięć sportowych.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu