eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 619
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  Przemysław Pawlicki: Nagle zostaje zmieniony regulamin
 2014-10-22 11:08:48  Stanisław Wrona    inf.własna

Przemysław Pawlicki był jednym z zawodników, którzy wzięli udział w sobotnim turnieju World Speedway League na torze w Zielonej Górze. Po zawodach ocenił on ideę rozgrywania tego typu imprez, jak również mocno skrytykował przyznanie pozycji rezerwowych cyklu Speedway Grand Prix na przyszły sezon.

Ekipa ubiegłorocznych triumfatorów Elite Legaue, Poole Pirates, których barwy reprezentował w sobotę nasz rozmówca uplasowała się na drugim miejscu i zgarnęła srebrne medale. Turniej ten początkowo miał odbyć się pod koniec sierpnia, jednak przez opady deszczu przeniesiono go na drugą połowę października, przez co w niektórych składach konieczne było poszukanie kilku zastępstw. Starszy z braci Pawlickich popiera jednak ideologię rozgrywania zawodów, w których biorą udział najlepsze ekipy z lig europejskich. – Według mnie były to bardzo fajne zawody. To jest końcówka sezonu, więc te składy jest naprawdę ciężko zebrać do kupy, żeby pojechać w pełnych. Jednak koniec roku daje się we znaki, niektórzy zawodnicy są poobijani i kontuzjowani. Mimo wszystko, wydaje mi się, że dzisiejsze widowisko było świetne, tor był przygotowany idealnie, więc bardzo fajnie, że coś takiego zorganizowano. Bardzo się cieszę ze zdobycia tego srebrnego medalu, może dla mnie to nie był najlepszy występ, trochę za późno odnaleźliśmy się z ustawieniami motocykla. Taki jest sport, wyciągniemy kolejne wnioski, mam również wyniesione z tego kolejne doświadczenie – przyznał po sobotnich zawodach.

Bracia Pawliccy niedawno przedłużyli na kolejny sezon rozmowy ze swoim macierzystym klubem – Fogo Unią Leszno. Shamek cieszy się z pozostania w klubie, w którym startował niemal przez całą karierę i po zdobyciu srebrnych medali Drużynowych Mistrzostw Polski w przyszłym roku ma zamiar celować ze swoją drużyną jeszcze wyżej. – Startując w tym sezonie walczyliśmy o ten złoty medal. Tą pierwszą połówkę sezonu mieliśmy bardzo ciężką, kiedy łapaliśmy kontuzje i notowaliśmy kilka wpadek. Ta nasza forma nie była zbyt dobra, jednak na końcu zdobyliśmy ten srebrny medal, z którego również się bardzo cieszymy, bo jednak patrząc na pryzmat całego sezonu, nie był on dla nasz najlepszy. Te srebrne krążki też nasz bardzo cieszą, jesteśmy zadowoleni z ukończenia sezonu na drugiej pozycji, w kolejnym będziemy walczyli o to, aby był ten stopień wyżej. Będzie ciężko, jednak my zostajemy w Lesznie, chcemy tam dalej jeździć. Ja z pewnością będę starał się robić dużo więcej punktów, niż w tym sezonie i zobaczymy, jak to wszystko się poukłada – mówił o swoim pozostaniu w Lesznie.

W ubiegłą niedzielę na torze w Rawiczu odbył się tegoroczny, wielokrotnie przekładany finał Złotego Kasku. Zwyczajowo zawodnicy z pierwszych miejsc otrzymywali w nagrodę awans do światowych eliminacji do cyklu Grand Prix. Pomimo faktu, że tym razem turniej rozegrano pod koniec sezonu, również w tym przypadku zwycięzca otrzyma takie prawo. Sam Pawlicki, który zwyciężył w Rawiczu, zwrócił jednak szczególną uwagę na fakt, iż pomimo zajęcia 5. miejsca w tegorocznym finale eliminacji do Grand Prix, został całkowicie pominięty przy wyznaczaniu rezerwowych cyklu na kolejny sezon.

Przypomnijmy, że w Lonigo pierwsze 3 miejsca zajęli Matej Zagar, Jason Doyle i Chris Harris. Tuż za nimi uplasował się Maciej Janowski, który uzyskał jednak awans, dzięki 5. miejscu Słoweńca w tegorocznej serii. Kolejne miejsca przez losowanie przypadły Thomasowi H. Jonassonowi, Przemysławowi Pawlickiemu i Nicolasowi Covatti’emu. Szwed dostał od organizatorów stałą dziką kartę, więc następny w kolejce powinien być właśnie Pawlicki. Peter Kildemand, który będzie pierwszym zastępującym w serii, w Lonigo został sklasyfikowany na 8. miejscu. Sytuacja, gdzie zawodnicy znajdujący się zatem bezpośrednio za tymi, którzy z SGP Challenge będą występować w serii, nie będą rezerwowymi cyklu, zdarza się po raz pierwszy od bardzo wielu lat. Dodatkowo nikt wcześniej, przed tym turniejem nie sygnalizował takiej zmiany. – W ubiegła niedzielę udało mi się wygrać Złoty Kask. Za to zwycięstwo jest niby kwalifikacja do eliminacji do Grand Prix, jednak na razie nie jestem niczego pewny, bo jadąc Challenge w Lonigo, również było powiedziane przed zawodami, że miejsca od czwartego do szóstego, zostaną zakwalifikowane na pozycje rezerwowych cyklu Grand Prix. Nagle zmieniony zostaje regulamin, więc dla mnie zmienianie tego w trakcie sezonu jest trochę dziwne, zwłaszcza po takich zawodach, w których my walczyliśmy o każdy punkt, aby wywalczyć ten awans, czy chociażby być tym rezerwowym. My walczyliśmy, dawaliśmy na tym turnieju z siebie wszystko, przed nim było powiedziane, że trzy miejsca będą rezerwowe, a tu nagle zmieniają sobie regulamin w trakcie sezonu. Dla mnie jest to trochę bez sensu, bo mogli to powiedzieć nam przed zawodami i nikt by tam się nie „zabijał” o punkciki. My wszyscy jechaliśmy o to, aby być jak najwyżej, bo każdy z nas myślał o tym, że nawet jeśli nie będzie awansu, to zawsze jest szansa z tej pozycji pierwszego lub drugiego rezerwowego i tak wskoczyć. Bardzo szkoda, że dzieje się coś takiego, bo na pewno to nie jest dobre dla żużla. Jeśli ktoś się nie zakwalifikował, to jest jego problem, jeśli ktoś natomiast kwalifikuje się na wysokiej pozycji, to powinien być doceniony, więc tego nie rozumiem – podkreślił wyraźnie zbulwersowany tą sytuacją zawodnik.

Małym pocieszeniem może być fakt, że drugim rezerwowym cyklu SGP będzie na kolejny sezon brat Przemka, Piotr, który w tym sezonie wywalczył m.in. tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów. W tym wypadku starszy z braci Pawlickich również kwestionuje decyzję FIM i kolejność przyznawania miejsc. – Cieszę się z tego, że „Piter” dostał pozycję drugiego rezerwowego, ale z drugiej strony też trochę tego nie rozumiem. Mistrz Świata Juniorów zostaje zakwalifikowany na drugiej pozycji, a Peter Kildemand na pierwszej – z jakiej racji? Jaka w tym jest sprawiedliwość, co on w tym roku zdobył? Nie zdobył żadnego tytułu, a Piotrek zdobywa Mistrzostwo Świata Juniorów, wicemistrzostwo Polski zarówno seniorów, jak i juniorów, przyczynił się do różnych medali klubu z Leszna w Polsce i zostaje zakwalifikowany na drugim miejscu. Również nie popieram tego podejścia, bo według mnie powinni patrzeć na to równo. Jeśli my wszystkie eliminacje jechaliśmy po to, żeby do tego awansować do Challenge i w nim walczyć o te najwyższe pozycje, a nagle zostaje zmieniony regulamin, to dla mnie to jest bez sensu. Na pewno coś w tej kwestii będę działał, bo zostałem naprawdę pokrzywdzony. Cieszyłem się z tego, że jeśli Thomas dostał „dziką kartę”, miałem być pierwszym rezerwowym. To sobie wywalczyłem sam, ja za darmo tego nie dostałem, więc z jakiej racji teraz nagle ma być taka diametralna zmiana, gdzie Peter Kildemand dwukrotnie nie z mojej winy został wykluczony w tym finale eliminacji – przypomniał Shamek.

Praktycznie bardzo mało prawdopodobna jest zmiana decyzji FIM i BSI odnośnie pozycji rezerwowych, jednak pomimo tych trudności, reprezentant Polski zapowiada udział w przyszłorocznych eliminacjach. Z pewnością będzie on chciał utrzeć innym nosa i samodzielnie uzyskać awans do cyklu SGP. – Pewnie, że będę po raz kolejny startował w eliminacjach. To jest mój cel, żeby dostać się do Grand Prix, zawsze chciałem zostać Mistrzem Świata i do tego będę dążył, więc będę na pewno walczył w  kolejnym roku, żeby awansować. Na pewno sam sobie wywalczę, na pewno nie dostanę „dzikiej karty”, ale będę walczył o to, żeby dostać się tam samemu, bez żadnej pomocy – zaznaczył na koniec rozmowy z naszym portalem Przemysław Pawlicki.

Reklama

 


Relacje Live

PGE Ekstraliga

 Krono Plast Włókniarz Częstochowa vs Fogo Unia Leszno
piątek 18:00


 Gezet Stal Gorzów vsBAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 20:30

  Pres Toruń vs Orlen Oil Motor Lublin
niedziela 17:00

 Stelmet Falubaz Zielona Góra vs Betard Sprata Wrocław
niedziela 19:30

Metalkas 2 Ekstraliga

Polonia Piła vs H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
czwartek 18:00

 ŻKS Stal Rzeszów vs Hunters PSŻ Poznań
czwartek 20:00

Moonfin Magnus Ostrów vsCellfast Wilki Krosno 
niedziela 13:00

Abramczyk Polonia Bydgoscz vs  Innpro ROW Rybnik
niedziela 15:15

Krajowa Liga Żużlowa

Trans MF Landshut Devils vs Lokomotiv Daugavpils
niedziela 14:00

Wubrzeże Gdańsk vs Speedway Kraków
niedziela 15:00

Ślask Świętłochowice vs Ultrapur Omega Gniezno
niedziela 16:00

FIM Speedway Grand Prix - Wrocław
sobota 21:45

Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1. Bayersystem GKM Grudziądz

8

14

+66

2.  Fogo Unia Leszno 8 11 +40
3. Orlen Oil Motor Lublin 8 10 +90
4. Betard Sparta Wrocław 7 10 +44
5  Pres Toruń 8 10 +12
6. Gezet Stal Gorzów 7 7 +18
7. Stelmet Falubaz Zielona Góra

8

2 -82
8. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 8

0

-170
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 8 17 +133
2. Hunters PSŻ Poznań 8 11 +25
3. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź 7 11 -26
4  Innpro ROW Rybnik 7 9 +31
5. ŻKS Stal Rzeszów 7 7 -7
6. Moonfin Magnus Ostrów  8 5 -31
7. Cellfast Wilki Krosno 7 4 -25
8. Polonia Piła

7

4

-114
 Krajowa Liga Żużlowa
1

Wybrzeże Gdańsk

8 13 +49
2.

Ultrapur Start Gniezno

6 10 +37
3.   Speedway Kraków 6 7 -3
4.  Ok Kolejar Opole 5 5 +3
5. Lokomotiv Daugavpils 6 5 -16
6. Trans MF Landshut Devil 5 2 -29
7  MKS Śląsk Świętłochowice 6 2 -64
 Bauhaus-Ligan
1. Smederna Eskilstuna 3 6 +26
2. Lejonen Gislaved 3 4 +14
3. Vastervik Speedway 3 4 +14
4. Vargarna Norrkoeping 3 4 +6
5. Dackarna Malilla 2 2 +14
6. Indianerna Kumla  3 2 -8
7. Piraterna Motala 3 0 -44
8. Rospiggarna Hallstavik  2 0 -22



 
SGB Premiership
1. Belle Vue Aces

 


 

2. Ipswitch Witches


3.  Sheffield Tigers

 

4.  Leicester Lions

 


5.  King's Lynn Stars

 

6.  Northampthon Foxes


7.

 



 


SpeedwayLigaen


1. Sønderjylland Elite Speedway  5 8 +14
2. GSK Liga 5 6 +15
3. Esbjerg Vikings 5 4 +15
4. Holsted Tigers 5 4 -24
5. Team Fjelsted 3 4 +1
6. Slangerup Speedway 4 3 -13
7. Nordjysk Elite Speedway 4 3 -14
8 Region Varde Elitesport 3 2 -14

Klasyfikacja SGP
1.  Brady Kurtz 65
2.  Bartosz Zmarzlik 62
3. Jack Holder 55
4.  Michael Jepsen Jensen 45
5. Kacper Woryna 44
6.  Max Fricke  42
7. Robert Lambert 42
8. Jason Doyle 37
9.  Leon Madsen 35
10.  Patryk Dudek 29
11.  Andrzej Lebiediew  23
12.  Daniel Bewley 18
13.  Dominik Kubera 17
14.  Frederik Lindgren 12
15.  Nazar Parnicki  10
Klasyfikacja SEC
1.  Patryk Dudek
2.  Andrzej Lebiediew
3.  Leon Madsen
4.  Kacper Woryna
5.  Nazar Parnicki
6.

7.  
8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 16
2.
 Piotr Pawlicki 14
3. Maciej Janowski 13
4.  Patryk Dudek 12
5.  Krzysztof Buczkowski 9
6. Dominik Kubera 9
7. Wiktor Przyjemsk 9
8. Tobiasz Musielak 9
9. Kacper Woryna 8
10.  Szymon Woźniak 7
11.  Jakub Jamróg 6
12.  Mateusz Cierniak 6
13. Przemysław Pawlicki 4
14. Jakub Miśkowiak 2
15. Radosław Kowalski 1
16. Antoni Kawczyński 1
17.

18.  
19.

20.

21.

22.  
Partner

 

 

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu