Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 3

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 3

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 4
  eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 125
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  Sylwetka Chrisa Harrisa
 2005-12-27 12:33:48  Kamil Turecki    www.chrisharrisracing.co.uk
Kilkanaście dni temu kontrakt z Rybnickim Klubem Motorowym podpisał Chris Harris. Będzie to pierwszy polski klub w karierze młodego Anglika. Postaram się przybliżyć Państwu sylwetkę popularnego „Bombera”.Harris rozpoczął swoją przygodę z motocyklem w wieku 6-ciu lat. ¦cigał się wówczas na torach trawiastych. Jego talent został dostrzeżony, gdy zaczął wygrywać wszystkie turnieje juniorskie w regionie południowo-zachodnim.

W wieku 15 lat (1998 rok) postanowił przesiąść się na motor żużlowy. Zdobył licencję i jeździł w okręgowej lidze w amatorskiej drużynie St. Austell Gulls. Pierwszy sezon obfitował w spektakularne sukcesy – Chris znacznie przyczynił się do tryumfu drużyny w ogólnej klasyfikacji oraz do zwycięstwa w Pucharze Ligi.

W dniu 16-tych urodzin, zawodnik podpisał kontrakt na starty w angielskiej Premier League w barwach Exeter Falcons. Niedługo później zmarł jego ojciec, który nie tylko towarzyszył swojemu synowi na każdych zawodach i udzielał cennych wskazówek, ale także pomagał przy sprzęcie. Mimo iż był to dla młodziutkiego Chrisa poważny cios, nie ustawał w dążeniu do realizacji swoich marzeń. Jesienią osiągnął swój pierwszy indywidualny sukces – został Indywidualnym Mistrzem Wielkiej Brytanii dla żużlowców poniżej 16-ego roku życia.

Jednakże największe osiągnięcia na tym poziomie przyszły wraz z otrzymaniem nominacji do reprezentowania kraju zarówno w zespole do lat 19-stu, a także 21 lat. Był pierwszym Kornwalijczykiem w historii speedway’a w Wielkiej Brytanii, który zyskał takie uznanie. Warto również odnotować, że jego pierwszy reprezentacyjny wyścig zakończył się zwycięstwem!

Dobrą passę wykorzystał również w 2000 roku, kiedy to pozostał niepokonanym na torze przez kilka spotkań! Dzięki zdumiewającej formie Harrisa, Exeter Falcons mogło świętować awans do Elite League oraz wywalczenie dwóch pucharów. Osiągnięcia Anglika znalazły uznanie wśród wielu fachowców. Otrzymał wiele nagród m.in. … nagrodę „Najbardziej Zabawnego Żużlowca Sezonu”!

Kolejny sezon to czas zmian barw klubowych. Chris stał się jeźdźcem Trelawny Tigers z Cornwall. W krótkim okresie stał się jednym z liderów zespołu. Dobrą dyspozycję potwierdził awansując do finału Indywidualnych Mistrzostw ¦wiata Juniorów, podczas którego był pierwszym rezerwowym. Wybrany kapitanem drużyny w roku 2002, poprowadził ekipę „Tygrysów” do zdobycia prestiżowego pucharu „Premier Trophy”.

Dzięki zmianom regulaminowym, Chris ścigał się także w Elite League w barwach Peterborough. Z meczu na mecz następowała progresja wyników. W końcu zawodnik stał się jednym z filarów drużyny. Indywidualnie zakwalifikował się do Indywidualnych Mistrzostw Wielkiej Brytanii, a w kolejnym finale IM¦J zajął miejsce tuż za podium.

W sezonie 2003 w Premier League nadal ścigał się dla Trelawny Tigers i ponownie pomógł w zdobyciu „Premier Trophy”. W Elite League dalej jeździł w Peterborough. Rozgrywki zakończył z największą ilością biegowych zwycięstw…

Drogę do trzeciego w jego karierze udziału w finale IM¦J rozpoczął od imponującego zwycięstwa w turnieju kwalifikacyjnym. Furtkę do szwedzkiego turnieju otworzył mu trumf w półfinale. „Zdumiewające osiągnięcie, które na pewno zapamiętam” – tak powiedział szczęśliwy Anglik tuż po zdobyciu srebrnego medalu (IM¦J został wówczas Jarosław Hampel, a trzecie miejsce zajął Rafał Szombierski, z którym w zbliżającym się sezonie będzie zdobywał punkty dla RKM-u Rybnik). Szefostwo BSI doceniło talent zawodnika przyznając mu „dziką” kartę na jedną z eliminacji cyklu Grand Prix – GP Wielkiej Brytanii na Millenium Stadium.

Obfity w sukcesy rok 2003 zakończył się wręczeniem nagrody BBC dla sportowca roku regionu południowo-zachodniego. Dzięki temu wyróżnieniu, podczas rozdania miał okazję spotkać m.in. Martina Johnsona i Jonny’ego Wilkinsona.

Chris Harris zawsze powtarza, że jego marzeniem jest zdobycie tytułu Indywidualnego Mistrza ¦wiata. Zatem w roku 2004 chcąc ustabilizować formę postanowił skupić się wyłącznie na lidze angielskiej. Podpisał kontrakt z jednym z najbardziej zasłużonych klubów w Wielkiej Brytanii – Coventry Bees. Sezon rozpoczął się bardzo udanie od zwycięstwa w turnieju noworocznym „New Year Classic”. W pokonanym polu pozostawił wielu bardziej doświadczonych i utytułowanych zawodników. Wbrew wcześniejszym postanowieniom, zdecydował się wyruszyć na podbój Europy. Swoją decyzję motywował chęcią zdobycia cennego doświadczenia na obcych torach. Założył plastron Drużynowego Mistrza Szwecji – Kaparny Goeteborg.

Jazda w dwóch najsilniejszych ligach świata bardzo Anglikowi pomogła. Nabrał pewności siebie, zdobył uznanie i nieocenione doświadczenie. Wyzwanie jakie sobie rzucił opłaciło się. Zarówno w Anglii jak i Szwecji był jednym z wyróżniających się zawodników.

Rozgrywki 2005 rozpoczął od obrony trofeum „New Year Classic”. W Anglii nadal bronił barw „Pszczół” z Coventry. Dostał także nominację do reprezentacji Wielkiej Brytanii podczas tegorocznego Drużynowego Pucharu ¦wiata.

Do klubów, które Harris będzie reprezentował w zbliżającym się sezonie (Coventry Bees i Vastervik) dołączył ostatnio zespół z Polski. Kilkanaście dni temu faks z podpisaną umową odebrali sternicy Rybnickiego Klubu Motorowego. Będzie to debiut Chrisa w lidze polskiej. Jak podkreśla w wielu udzielanych wywiadach, Rybnik był jedynym klubem z naszego kraju, który złożył mu propozycję startów. Kibice „Rekinów” bardzo liczą na młodego Anglika. On sam mówi, że nie bez kozery nadano mu miano „Bomber” i będzie starał się to udowodnić. Na Wyspach Brytyjskich i w Szwecji mu się to udało. Czy tak będzie również w Polsce? Na razie trzeba poczekać. Warkot motorów usłyszymy bowiem dopiero za kilka miesięcy.

Christopher Calvin Harris
Data urodzenia: 28 listopada 1982
Pierwsza praca: praca na farmie
Pierwsza miłość: żużel
Rodzina: mama Rebecca, siostra Carla
Miejsce zamieszkania: Probus, Truro, Cornwall
Zwierzęta: Cocker Spaniel - Penny
Ulubione jedzenie: stek i frytki
Najgorsze jedzenie: pomidory
Ulubiony napój: piwo Budweiser
Ulubiony film: „Days of Thunder”
Ulubiony aktor: Nicholas Cage
Ulubiona aktorka: Nicole Kidman
Ulubiony kolor: czerwony
Obecne kluby: Coventry Bees (Anglia), Vastervik (Szwecja), RKM Rybnik (Polska)
Dotychczasowe kluby: St Austell Gulls, Exeter Falcons, Trelawny Tigers, Peterborough Panthers (Anglia), Kaparna (Szwecja)
Pierwszy tor, na którym jeździł: treningowy tor w Eastbourne
Na żużlu zaczął jeździć w wieku: 14 lat
Sprzęt: 2 Jawy oraz 3 GM
Mechanik: Andy Semmonds
Godziny w warsztacie: średnio około 5 godzin na dzień
Samochód: Ford Transit Van
Sponsorzy: Geoff Dogger, Simpson Plant Hire, Total Butler, Lobb Bros, B Ford Racine, Harold, Marion & Sharon Nickerson, H&M Dixon, KBC Helmets, BB Racine, Black Diamonds Web Design, Evel Customs, Teng Tools, St Blazey Moto X, Mechanic Andy Semmonds
Ulubiony tor: Trelawny i Peterborough
Najgorszy tor: nie ma takiego
Ulubiony zawodnik: Tony Rickardsson (Szwecja)
Najlepszy mecz: wszystkie, w których udało mi się uzyskać komplet punktów
Sukcesy:
Mistrzostwo Conference League 1999 (St Austell Gulls)
Zwycięstwo w Conference League Cup 1999 (St Austell Gulls)
Mistrzostwo Premier League 2000 (Exeter Falcons)
Zdobycie Premier Trophy 2002 (Trelawny Tigers)
Srebro IM¦J 2003
Mistrzostwo Elite League 2005 (Coventry Bees)
Srebro Indywidualnych Mistrzostw Wielkiej Brytanii 2005
Reprezentant Wielkiej Brytanii podczas Drużynowego Pucharu ¦wiata – 4. miejsce
Najgorsza kontuzja: stłuczona łopatka
Hobby: sport
Czas wolny: wypady z kolegami
Nie lubię: przegrywać
Fobie: nie boję się niczego
Jesteś przesądny?: Tak, nawet bardzo.
Marzenie: być najlepszym zawodnikiem na świecie
Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

4

8

+62

2. ebut.pl Stal Gorzów 4 6 +6
3. Betard Sparta Wrocław 4 5 +8
4.  KS Apator Toruń  4 3 +14
5 NovyHotel Falubaz Zielona Góra  4 3 -8
6.  Fogo Unia Leszno 4 2 -43
7.   ZOOleszcz GKM Grudziądz

4

2 -17
8. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa  4 1 -22
 2. Speedway Ekstraliga
1. INNPRO ROW Rybnik   4 8 +38
2.  Cellfast Wilki Krosn 3 6 =22
3. Abramczyk Polonia Bydgoszcz  4 6 +37
4.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań  3 3 +1
5. Arged Malesa Ostrów  3 2 0
6. Texom Stal Rzeszów 3 2 -3
7. Energa Wybrzeże Gdańsk 4 1 -35
8. H.Skrzydlewska Orzeł Łodź

4

0

-60
Krajowa Liga Żużlowa
1  Trans MF Landshut Devils 2 4 +11
2.  Ultrapur Start Gniezno 3 4 -2
3. Polonia Piła  2 2 +16
4.  Optibet Lokomotiv Daugavpils  3 2 0
5.  OK Bedmet Kolejarz Opole  1 2 -12
6. Unia Tarnów  1 0 -13





 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



SGB Premiership

1. Oxfrod Spires  7  +8
2.  Ipswich Witches  2  +12
3.  Leicester Lions  1  2  +5
4.  Sheffield Tigers  1  2  -4
5.  Birmingham Brummies   1  1  -4
6.  King's Lynn Stars  1 -5
7.  Belle Vue Aces  0 -12

 

Klasyfikacja SGP
1. Jack Holder  20
2. Jason Doyle 18
3.  Fredrik Lindgren 16
4.  Bartosz Zmarzlik  14
5. Robert Lambert 12
6.  Kai Huckenbeck 11
7. Leon Madsen 10
8.  Dominik Kubera 9
9.  Mikkel Michelsen 8
10. Martin Vaculik 7
11.  Szymon Woxniak 6
12.  Jan Kvech 5
13.  Andrzej Lebiediew 4
14. Daniel Bewley 3
15.  Tai Woffinden 1
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Dominik Kubera
7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 50
2.
Maciej Janowski 35+3
3. Patryk Dudek 35+2
4. Jarosław Hampel 30
5. Janusz Kołodziej 28
6. Oskar Fajfer 25
7. Szymon Woźniak 25
8.  Kacper Woryna 23
9. Krzysztof Buczkowski 19
10. Przemysław Pawlicki 17
11. Dominik Kubera 15
12. Wiktor Lampart 14
13. Piotr Pawlicki 14
14. Wiktor Przyjemski 14
15. Wiktor Jasińsk 11
16. Mateusz Cierniak 10
17.  Jakub Miśkowiak 6
18.  Marcin Nowak 6
19. Adrian Gała 1
20. Mateusz Świdńicki  1
21. Bartłomiej Kowalski 1
22.  Hubert Łęgowik  0
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu