POLSKA
Szlaka piastowska (relacja)
Zawodnik RKM-u Rybnik Piotr Świderski wygrał wczorajszy turniej Szlaka Piastowska, rozegrany na poznańskim torze jako ostatnia żużlowa impreza w sezonie 2008. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Po rundzie zasadniczej aż trzech zawodników miało po 14 punktów i zaistniała potrzeba rozegrania dodatkowego biegu. Najlepszy w tym starciu okazał się popularny Świder, który w pobitym polu zostawił Poznaniaków, Zbigniewa Sucheckiego i Daniela Pytela.
W biegu pierwszym najlepiej ze startu wyszedł lider miejscowych Skorpionów Adam Skórnicki. Ambitnie, ale bezskuteccznie gonił go syn byłego żużlowca Sławomira Dudka, Patryk Dudek. Jedno oczko wywalczył Maciej Piaszczyński, pokonując zawodnika Kolejarza Rawicz, Marcela Kajzera. W gonitwie drugiej atomowym startem popisał się Piotr Paluch. Za jego plecami toczyła się zacięta walka o drugą pozycję między Norbertem Kościuchem i Łukaszem Lomanem. Gnieźnianina wykluczył z tej rywalizacji defekt motocykla, dzięki czemu jeden punkt zapisał na swoim koncie Sławomir Musielak. W wyścigu trzecim klasą sam dla siebie był Daniel Pytel. Pół prostej za nim o dwa oczka walczyli Piotr Świderski i Krystian Klecha. Zwycięsko wyszedł z tego starcia bardziej doświadczony żużlowiec z Grudziądza. Stawkę zamknął Paweł Zmarzlik.
W biegu czwartym jak z procy spod taśmy wystrzelił Zbigniew Suchecki. Za jego plecami spokojnie jechał Rafał Trojanowski, a z tyłu mijali się Mariusz Puszakowski i Piotr Dziatkowiak. Ostatecznie jeden punkt wywalczył poznański junior. W gonitwie piątej najlepiej ze startu wyszedł Piotr Świderski. Dzięki temu zyskał wystarczającą przewagę, by wygrać z trójką Skorpionów - Sucheckim, Kościuchem i Skórnickim. W wyścigu szóstym od startu do mety pewnie po zwycięstwo jechał srebrny medalista IMMP, Daniel Pytel. Błąd na wyjściu z pierwszego łuku popełnił jego klubowy kolega Piotr Dziatkowiak. Skorzystali na tym Maciej Piaszczyński i Piotr Paluch.
Wiele emocji kibicom zgromadzonym na Golęcinie przyniósł bieg siódmy. Dzięki odważnemu atakowi na pierwszym łuku na prowadzenie wyszedł Marcel Kajzer. Na trzecim okrążeniu jego nieuwagę wykorzystał szczwany lis Rafał Trojanowski i wcisnął się po małej przed rawiczanina. Jeden punkt po tym starciu dopisał do swego dorobku żużlowiec Unii Tarnów, Krystian Klecha. Słabo pojechał Sławomir Musielak. W gonitwie ósmej spod taśmy najszybciej ruszył Mariusz Puszakowski. Po raz kolejny ambicją wykazał się Patryk Dudek, który przez cztery okrążenia usiłował dogonić zawodnika GTŻ Grudziądz. Trzeci linię mety przekroczył Paweł Zmarzlik, przed Łukaszem Lomanem. W wyścigu dziewiątym za bieg piąty zrehabilitował się Indywiudalny Mistrz Polski, Adam Skórnicki. Drugi jechał Piotr Paluch, ale charakter pokazał jeździec z Jaskółką na plastronie Krystian Klecha i dogonił gnieźnianina. Nie poprzestał na tym i starał się dogonić lidera poznaniaków. Skóra był jednak poza jego zasięgiem. Defekt na czwartej pozycji zanotował Mariusz Puszakowski.
Bieg dziesiąty to bieg bez historii. O kolejności na mecie decydował start, który najlepiej wyszedł parze gospodarzy Trojanowski-Kościuch. Jedno oczko zdobył były reprezentant PSŻ-u Maciej Piaszczyński. Po raz kolejny punktów nie wywalczył Paweł Zmarzlik ze Stali Gorzów. W gonitwie jedenastej na drugim łuku dał się wyprzedzić Piotrowi Dziatkowiakowi Marcel Kajzer. Chwilę potem zawodnik Kolejarza Rawicz poszedł za szeroko i wjechał w bandę. Na szczęście wstał z toru o własnych siłach, ale decyzją sędziego Józefa Komakowskiego został wykluczony z powtórki. W drugiej odsłonie tego wyścigu, żużlowcy jechali dużo ostrożniej. Od startu do mety prowadził Piotr Świderski przed Piotrem Dziatkowiakiem i Łukaszem Lomanem. W biegu dwunastym genialnym refleksem popisał się Zbigniew Suchecki i odjechał przeciwnikom. Próbował gonić go Sławomir Musielak, ale zostawił za dużo miejsca Danielowi Pytelowi, który nie marnuje takich okazji. Jeżdżący ostatni rok jako junior Pytel, łatwo wyprzedził reprezentanta Startu Gniezno. Bez punktów linię mety przekroczył Patryk Dudek. W wyścigu trzynastym dobrze wystartował Sławomir Musielak. Jednak przez cztery okrążenia o błysk szprychy za nim jechał czyhający na błąd rywala Piotr Dziatkowiak. Nie popisał się natomiast lider Skorpionów Adam Skórnicki, który poradził sobie jedynie z Pawłem Zmarzlikiem.
W gonitwie czternastej atomowym startem popisał się Zbigniew Suchecki. Dzięki widowiskowemu atakowi po zewnetrznęj na drugą pozycję przesunął się Krystian Klecha. Za tą dwójką uplasował się Maciej Piaszczyński, utrzymując bezpieczną przewagę nad Łukaszem Lomanem. W biegu piętnastym najlepszy start miał Norbert Kościuch. Jednak już na wyjściu z pierwszego łuku prowadzenie objął Daniel Pytel i już nie dał go sobie odebrać. Jeden punkt dopisał do swojego dorobku Mariusz Puszakowski. Zero przypadło Marcelowi Kajzerowi. W wyścigu szesnastym z czwartego pola założył się na przeciwników Rafał Trojanowski i zdawało się, że jedzie po pewne trzy punkty. Jechał chyba zbyt spokojnie, bo na ostatnim okrążeniu wyprzedził go Piotr Świderski. Trzeci linię mety przekroczył Piotr Paluch, zostawiając w pobitym polu Patryka Dudka.
W biegu siedemnastym w szranki staneło trzech jeźdźców PSŻ-u i jeżdżący obecnie w Gnieźnie, a kiedyś w Poznaniu, Łukasz Loman. Spod taśmy najszybciej wyjechał Rafał Trojanowski. Na drugim okrążeniu objechał Trojana Daniel Pytel, a później także Adam Skórnicki. Tej bratobójczej walce mógł się tylko przyglądać z dalekiej odległości, Łukasz Loman. W gonitwie osiemnastej przykład z Rafała Trojanowskiego wziął Mariusz Puszakowski. Świetnie wyszedł ze startu i udało mu się założyć na rywali na pierwszym łuku. Ale potem podobnie jak Trojan, tak i on pozwolił wyprzedzić się Piotrowi Świderskiemu. Jeden punkt dowiózł spokojnie dowiózł do mety Sławomir Musielak. Motocykl zdefektował Maciejowi Piaszczyńskiemu. Wyścig dziewiętnasty był biegiem bez historii. Trzy punkty zdobył Zbigniew Suchecki, dwa Piotr Paluch, jeden Paweł Zmarzlik. Kolejne zero zanotował Marcel Kajzer. W gonitwie dwudziestej odszedł rywalom na dystansie Norbert Kościuch. Za jego plecami efektownym atakiem po zewnętrznej objechał Patryka Dudka, Krystian Klecha. Bez zdobyczy punktowej musiał obejść się Piotr Dziatkowiak.
W dodatkowym starciu Piotr Świderski wygrał start i zyskał wystarczającą przewagę, by kontrolować bieg. Walczące o zwycięstwo w tym turnieju Skorpiony, Zbigniew Suchecki i Daniel Pytel, musieli uznać wyższość rywala z Rybnika.

PGE Ekstraliga
Krono Plast Włókniarz Częstochowa vs
Fogo Unia Leszno
piątek 18:00
Gezet Stal Gorzów vs
BAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 20:30
Pres Toruń vs
Orlen Oil Motor Lublin
niedziela 17:00
Stelmet Falubaz Zielona Góra vs
Betard Sprata Wrocław
niedziela 19:30
Metalkas 2 Ekstraliga
Polonia Piła vs
H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
czwartek 18:00
Texom Stal Rzeszów vs
Hunters PSŻ Poznań
czwartek 20:00
Moonfin Magnus Ostrów vs
Cellfast Wilki Krosno
niedziela 13:00
Abramczyk Polonia Bydgoscz vs
Innpro ROW Rybnik
niedziela 15:15
Krajowa Liga Żużlowa
Trans MF Landshut Devils vs
Wybrzeże Gdańsk
niedziela 14:00
![]()
| P | Nazwa | M | PD | PM |
| 1. |
8 |
14 |
+66 |
|
| 2. | 8 | 11 | +40 | |
| 3. | 8 | 10 | +90 | |
| 4. | 7 | 10 | +44 | |
| 5 | 8 | 10 | +12 | |
| 6. | 7 | 7 | +18 | |
| 7. |
8 |
2 | -82 | |
| 8. | 8 |
0 |
-170 | |
| 1. | 8 | 17 | +133 | |
| 2. | 8 | 11 | +25 | |
| 3. | 7 | 11 | -26 | |
| 4 | |
7 | 9 | +31 |
| 5. | 7 | 7 | -7 | |
| 6. | 8 | 5 | -31 | |
| 7. | 7 | 4 | -25 | |
| 8. |
7 |
4 |
-114 | |
| 1 |
|
8 | 13 | +49 |
| 2. |
|
6 | 10 | +37 |
| 3. | |
6 | 7 | -3 |
| 4. | 5 | 5 | +3 | |
| 5. | 6 | 5 | -16 | |
| 6. | 5 | 2 | -29 | |
| 7 | 6 | 2 | -64 | |
| 1. | 3 | 6 | +26 | |
| 2. | 3 | 4 | +14 | |
| 3. | 3 | 4 | +14 | |
| 4. | 3 | 4 | +6 | |
| 5. | 2 | 2 | +14 | |
| 6. | 3 | 2 | -8 | |
| 7. | 3 | 0 | -44 | |
| 8. | 2 | 0 | -22 | |
| 1. |
|
|
||
| 2. | ||||
| 3. |
|
|||
| 4. |
|
|||
| 5. |
|
|||
| 6. | ||||
| 7. |
|
|||
| 1. | 5 | 8 | +14 | |
| 2. | 5 | 6 | +15 | |
| 3. | 5 | 4 | +15 | |
| 4. | 5 | 4 | -24 | |
| 5. | 3 | 4 | +1 | |
| 6. | 4 | 3 | -13 | |
| 7. | 4 | 3 | -14 | |
| 8 | 3 | 2 | -14 |
| 1. | 65 | |
| 2. | 62 | |
| 3. | 55 | |
| 4. | 45 | |
| 5. | 44 | |
| 6. | 42 | |
| 7. | 42 | |
| 8. | 37 | |
| 9. | 35 | |
| 10. | 29 | |
| 11. | 23 | |
| 12. | 18 | |
| 13. | 17 | |
| 14. | 12 | |
| 15. | 10 |
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| 8. | ||
| 9. | ||
| 10. | ||
| 11. | ||
| 12. | ||
| 13. | ||
| 14. | ||
| 15. | ||
| 16. | ||
| 17. | ||
| 18. | ||
| 19. | ||
| 20. |
| 1. |
16 | |
| 2. |
14 | |
| 3. | 13 | |
| 4. | 12 | |
| 5. | 9 | |
| 6. | 9 | |
| 7. | 9 | |
| 8. | 9 | |
| 9. | 8 | |
| 10. | 7 | |
| 11. | 6 | |
| 12. | 6 | |
| 13. | 4 | |
| 14. | 2 | |
| 15. | 1 | |
| 16. | 1 | |
| 17. | ||
| 18. | ||
| 19. | ||
| 20. | ||
| 21. | ||
| 22. |
Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.
Więcej wywiadówW niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn.
Więcej felietonówAbsolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.
Więcej artykułów