POLSKA
Z. Wojciechowski: Nie zostaliśmy potraktowani najlepiej
Po dwóch latach przerwy, speedway ponownie zagości w Lublinie. Grupka pasjonatów, przy wsparciu sponsorów utworzyła nowy klub żużlowy - KMŻ Lublin. Niestety "Koziołki" nie otrzymały spodziewanej pomocy ze strony władz miasta - nie zostaliśmy potraktowani najlepiej - mówi prezes klubu Zbigniew Wojciehowski.
KMŻ Lublin liczył na większą pomoc ze strony miejskich urzędników, zamiast spodziewanych 200 tysięcy, klub otrzymał połowę tej kwoty. Taka suma nie mogła usatysfakcjonować lubelskich działaczy - Nie ukrywam, że liczyłem na dużo więcej od miasta - mówi Zbigniew Wojciechowski - zwłaszcza że nie otrzymujemy stypendiów, a wielokrotnie jest to równorzędna pomoc. Roczne stypendia dla kilkunastu zawodników dają olbrzymią kwotę i to bardzo by nam pomogło. My wnioskowaliśmy o 200 tysięcy, a otrzymaliśmy tylko 100 tysięcy. Dlatego mam nadzieję, że w drugim półroczu pomoc ze strony miasta będzie większa i po pół roku działalności będziemy mogli już wystąpić o wspomniane stypendia. Przypomnę też, że na rzecz klubu amatorów zrezygnowaliśmy ze szkolenia młodzieży, a wówczas otrzymalibyśmy pieniądze także na trenera, co bardzo by nam pomogło, oraz na przygotowanie toru. Powiem szczerze, że nie zostaliśmy potraktowani najlepiej i mam o to żal, bo skoro wszyscy mówią, że ratujemy lubelski żużel, to ratujmy. Sam nie dam rady tego udźwignąć - skarży się prezes klubu.
W ostatnich tygodniach, KMŻ podpisał umowę firmą Redstar - Prowadziliśmy rozmowy z różnymi instytucjami, a udało się nam namówić firmę, której jedną z marek jest Redstar. Było o tyle łatwiej, że trafiliśmy na kibica, który przekonał właścicieli, że warto nas wesprzeć. Istotne dla nich było to, że jesteśmy nowym stowarzyszeniem i nie mamy żadnych zobowiązań. Zainteresowani są jeszcze większą reklamą i podobnie jak nas, interesuje ich awans. Zrobimy wszystko, aby tak się stało, bo wtedy będzie szansa, że również w przyszłym sezonie będą nas sponsorować. Wtedy już oczywiście mowa będzie o innej sumie środków - mówi prezes.
Podpisanie umowy ze sponsorem strategicznym nie rozwiązuje wszystkich problemów klubu. Zbigniew Wojciechowski twierdzi, iż jeszcze nie udało się skompletować bezpiecznego budżetu - Jeszcze bardzo dużo nam brakuje. Sponsorzy, którzy wcześniej deklarowali inne kwoty, w dobie kryzysu zaczęli ograniczać swoje możliwości - opisuje sytuację prezes KMŻ-tu.
Władze klubu planują rozmowy z zawodnikami na temat ewentualne renegocjacji kontraktów - Taka sytuacja byłaby możliwa tylko przy dobrej woli zawodników, bo umowa jest umową. Kluby mają jednak inne możliwości. W zależności od podpisanych kontraktów mogą powoływać lub nie żużlowców zagranicznych. Jeżeli zawodnik chciałby często jeździć w polskiej lidze, powinien wyjść naprzeciw oczekiwaniom klubów. Kryzys jest ogólnoświatowy i żużlowcy też to powinni zrozumieć. Oczekuję, że będziemy rozmawiać i jeżeli nie zgodzą się na pewne zmiany, to zamiast w pięciu, ośmiu zawodach, dany zawodnik pojedzie w dwóch lub trzech. Wprawdzie czasami w umowie są zabezpieczeni co do ilości startów, ale wtedy z kolei klub postawił wymóg, że tylko zdobycie określonej liczby punktów gwarantuje jazdę w następnym meczu.
5 Kwietnia KMŻ, zainauguruje rozgrywki ligowe. Już w pierwszym meczu lublinianie, zmierzą się z głównym kontrkandydatem do awansu do pierwszej ligi, Orłem Łódź - Bardzo ważny będzie pierwszy mecz. Mam nadzieję, że pogoda pozwoli nam pojechać w tym terminie. Jeżeli uda się załatwić wizę, to w tym tygodniu przyjedzie do nas Kirił Filinow, na którego będzie czekał motor. Zarówno Filinow, jak i Karol Baran otrzymają motory do swojej dyspozycji, ale będą one własnością klubu. Zawodnicy prawdopodobnie jeszcze raz pojadą na Węgry. Trener był zadowolony z ostatniego wyjazdu. Chcemy, aby tym razem pojechali także Hynek Stichauer i Lubos Tomicek. Oczywiście razem z Rafałem Klimkiem i Maćkiem Michalukiem. Mam nadzieję, że nie będzie już żadnych przeszkód i tłumaczeń, że nie ma jeszcze gotowych silników. Zależy mi, żeby obaj juniorzy zaczęli już jeździć. O tym, kto znajdzie się w składzie, będą decydowali trener i lider naszego zespołu Jacek Rempała. Oni się na tym znają, ja się nie wtrącam. Moim zadaniem jest zapewnić stronę organizacyjną - zakończył prezes Wojeciechowski.

PGE Ekstraliga
Orlen Oil Motor Lublin vs
Krono Plast Włókniarz Częstochowa
piątek 18:00
Fogo Unia Leszno vs
Pres Toruń
piątek 20:30
BAYERSYSTEM GKM Grudziądz vs
Stelmet Falubaz Zielona Góra
niedziela 19:30
Metalkas 2 Ekstraliga
Cellfast Wilki Krosno vs
Abramczyk Polonia Bydgoscz
niedziela 13:00
H. Skrzydlewska Orzeł Łódź vs
Texom Stal Rzeszów
niedziela 15:15
Krajowa Liga Żużlowa
Trans MF Landshut Devils vs
Wybrzeże Gdańsk
niedziela 14:00
![]()
| P | Nazwa | M | PD | PM |
| 1. |
7 |
11 |
+48 |
|
| 2. | 7 | 10 | +44 | |
| 3. | 7 | 10 | +20 | |
| 4. | 7 | 8 | +32 | |
| 5 | 7 | 8 | +80 | |
| 6. | 7 | 7 | +18 | |
| 7. |
7 |
2 | -82 | |
| 8. | 7 |
0 |
-160 | |
| 1. | 7 | 14 | +133 | |
| 2. | 7 | 11 | +25 | |
| 3. | 7 | 9 | +31 | |
| 4 | |
7 | 8 | -28 |
| 5. | 7 | 7 | -5 | |
| 6. | 8 | 5 | -31 | |
| 7. | 7 | 4 | -11 | |
| 8. |
7 |
4 |
-114 | |
| 1 |
|
7 | 10 | +45 |
| 2. |
|
6 | 10 | +37 |
| 3. | |
6 | 7 | -3 |
| 4. | 5 | 5 | +3 | |
| 5. | 6 | 5 | -16 | |
| 6. | 4 | 2 | -25 | |
| 7 | 6 | 2 | -64 | |
| 1. | 3 | 6 | +26 | |
| 2. | 3 | 4 | +14 | |
| 3. | 3 | 4 | +14 | |
| 4. | 3 | 4 | +6 | |
| 5. | 2 | 2 | +14 | |
| 6. | 3 | 2 | -8 | |
| 7. | 3 | 0 | -44 | |
| 8. | 2 | 0 | -22 | |
| 1. |
|
|
||
| 2. | ||||
| 3. |
|
|||
| 4. |
|
|||
| 5. |
|
|||
| 6. | ||||
| 7. |
|
|||
| 1. | 5 | 8 | +14 | |
| 2. | 5 | 6 | +15 | |
| 3. | 5 | 4 | +15 | |
| 4. | 5 | 4 | -24 | |
| 5. | 3 | 4 | +1 | |
| 6. | 4 | 3 | -13 | |
| 7. | 4 | 3 | -14 | |
| 8 | 3 | 2 | -14 |
| 1. | 65 | |
| 2. | 62 | |
| 3. | 55 | |
| 4. | 45 | |
| 5. | 44 | |
| 6. | 42 | |
| 7. | 42 | |
| 8. | 37 | |
| 9. | 35 | |
| 10. | 29 | |
| 11. | 23 | |
| 12. | 18 | |
| 13. | 17 | |
| 14. | 12 | |
| 15. | 10 |
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| 8. | ||
| 9. | ||
| 10. | ||
| 11. | ||
| 12. | ||
| 13. | ||
| 14. | ||
| 15. | ||
| 16. | ||
| 17. | ||
| 18. | ||
| 19. | ||
| 20. |
| 1. |
16 | |
| 2. |
14 | |
| 3. | 13 | |
| 4. | 12 | |
| 5. | 9 | |
| 6. | 9 | |
| 7. | 9 | |
| 8. | 9 | |
| 9. | 8 | |
| 10. | 7 | |
| 11. | 6 | |
| 12. | 6 | |
| 13. | 4 | |
| 14. | 2 | |
| 15. | 1 | |
| 16. | 1 | |
| 17. | ||
| 18. | ||
| 19. | ||
| 20. | ||
| 21. | ||
| 22. |
Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.
Więcej wywiadówW niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn.
Więcej felietonówAbsolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.
Więcej artykułów