eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 141
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Polska

  Będą kary po meczu w Lesznie
 2013-06-07 09:45:16  Redakcja    Przegląd Sportowy

Komisarz zawodów Fogo Unia Leszno - PGE Marma Rzeszów napisał w sprawozdaniu, że gospodarze złamali procedurę meczu zagrożonego. Bykom grozi kara do 50 tys. zł, a gościom walkower i zwrot kosztów w wysokości 200 tys. zł. Stanisław Pieńkowski za takie działanie uznał bronowanie toru przed jego przyjazdem na stadion.

To oznacza, że Unia już na pewno może spodziewać się kary finansowej. Za odnotowane niedotrzymanie procedury grozi bowiem grzywna od 5 do 50 tysięcy złotych.

Wyjaśnijmy, że procedura meczu zagrożonego ze względu na pogodę oznacza, że gospodarz ma ubić tor i nie wykonywać na nim żadnych prac do momentu pojawienia się na obiekcie komisarza. W Lesznie postąpiono inaczej, więc władze Fogo Unii słono za to zapłacą.

Pieńkowski skarżył się zresztą działaczom żużlowej Ekstraligi, że miał duże kłopoty z wykonaniem zdjęć do dokumentacji. Wyjaśniał, że musiał je robić zza bandy, bowiem na torze zastał takie grzęzawisko, że nie sposób było tam wejść. Dokumentacja fotograficzna wraz ze stosownym opisem także znalazły się w sprawozdaniu.

Na posiedzeniu Komisji Orzekającej Ligi, która w sobotę zdecyduje o karach, Pieńkowski może dodatkowo pogrążyć Unię oceną toru. Trzy godziny przed zawodami, kiedy komisarz zgodnie z regulaminem zdawał tor sędziemu, była ona zaledwie dostateczna. W praktyce oznacza to, że tor nie nadawał się do jazdy. - Staszek mógł wtedy, choć nie musiał, zasugerować odwołanie meczu, a nawet ukaranie gospodarzy walkowerem - mówi dla Przeglądu Sportowego inny komisarz prosząc o anonimowość.

Pieńkowski w kuluarach wyjaśniał jednak, że nie rzucił pomysłu z walkowerem, bo żal mu było ogromnej liczby widzów, którzy pojawili się na trybunach stadionu imienia Alfreda Smoczyka. Nie chciał im psuć zabawy. Nie zamierzał też doprowadzić do sytuacji, w której o wyniku decydowanoby przy zielonym stoliku. Dlatego aktywnie włączył się do walki o uratowanie spotkania i przytaknął decyzji arbitra Jerzego Najwera, który zarządził dalsze prace na torze.

W raporcie Pieńkowski zapewne odnotował, że uwzględnił prośbę gości o dosypanie luźnej nawierzchni na mocno przyczepny 3,5-metrowy pas przy krawężniku na drugim łuku. Nieoficjalnie Przegląd Sportowy wie, że komisarz mógł też w swoim sprawozdaniu obciążyć gości, którzy po tej kosmetyce jednak odmówili jazdy.

Pieńkowski w nieoficjalnych rozmowach przyznawał zresztą, że miał wrażenie, iż żużlowcy z Rzeszowa, zwłaszcza Nicki Pedersen, Rafał Okoniewski i Łukasz Sówka, bali się jazdy na mocno przyczepnym torze. Na takiej nawierzchni trzeba bowiem trzymać gaz. Każde inne zachowanie może spowodować przykry upadek.

Z relacji osób, które rozmawiały z Pieńkowskim wiemy też, że był on oburzony zachowaniem Marty Półtorak, prezes PGE Marmy. Twierdził, że ciągle zerkała ona na aktualną prognozę pogody i czekała na zapowiadany deszcz. Słowem - szukała pretekstu do odwołania meczu.

Teraz jej zespół może zostać ukarany walkowerem, bowiem komisarz w sobotę z pewnością zezna, że żużlowcy z Rzeszowa samowolnie opuścili park maszyn przed końcem zawodów. To by znaczyło, że wynik zostanie zweryfikowany z 75:0 na 40:0, a PGE Marma zapłaci Unii odszkodowanie w wysokości 200 tysięcy złotych.

Raport Pieńkowskiego stawia w trudnej sytuacji sędziego Najwera. Trzy godziny przed zawodami przejął on kontrolę nad torem i miał 90 minut na doprowadzenie go do stanu używalności. To się nie udało, ale arbiter nie odpuszczał, choć już wtedy powinien był odwołać mecz.

Relacje live

PGE EKSTRALIGA
Moje Bermudy Stal - Motor
niedziela, godzina 16:30
Betard Sparta - Fogo Unia
niedziela, godzina 19:15

2. LIGA ŻUŻLOWA
 OK Bedmet Kolejarz - Wilki
niedziela, godzina 11:45

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno 7 15 +92
2. RM Solar Falubaz Zielona Góra 9 14 +43
3. Eltrox Włókniarz Częstochowa 7 11 +60
4. Motor Lublin 8 10 +36
5. Betard Sparta Wrocław 7 8 +28
6. MrGarden GKM Grudziądz 9 8 -28
7. PGG ROW Rybnik 9 2 -171
8. Moje Bermudy Stal Gorzów 6 0 -60
 eWinner 1. Liga Żużlowa
1. eWinner Apator Toruń 6 12 +134
2. Unia Tarnów 6 8 +2
3. Car Gwarant Kapi Meble Budex Start 6 6 -10
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 6 6 +1
5. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów
6 6
-34
6. Orzeł Łódź 6 6 +12
7. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 5 2 -43
8. Lokomotiv Daugavplis
5 0 -62
2. Liga Żużlowa
1. Wilki Krosno 1 2 +38
2. SpecHouse PSŻ Poznań 2 2 +26
3. RzTŻ Rzeszów  2 2 +26
4. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz  2 2 -24
5. Wölfe Wittstock 2 2 -38
6. OK Bedmet Kolejarz Opole 1 0 -28
Bauhaus-Ligan
1. Dackarna Malilla
   
2. Vetlanda Speedway
   
3. Västervik Speedway    
4. Lejonen Gislaved
   
5. Indianerna Kumla
   
6. Piraterna Motala    
7. Rospiggarna Hallstavik
   
8. Masarna Avesta
 

Klasyfikacja SEC
1.  Robert Lambert  67
2.  Leon Madsen 63
3.  Grigorij Laguta 52
4.  Mikkel Michelsen 46
5.  Bartosz Smektała 45
6.  Nicki Pedersen 45
7.  Timo Lahti 43
8.  Kacper Woryna 33
9.  David Bellego 31
10.  Vaclav Milik  26
11.  Kai Huckenbeck 25
12.  Krzysztof Kasprzak  25
13.  Peter Ljung 23
14.  Michael Jepsen Jensen 22
15.  Andrei Kudriashov 21
Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik  
2.  Leon Madsen  
3.  Emil Sajfutdinow  
4.  Fredrik Lindgren  
5.  Martin Vaculik  
6.  Maciej Janowski  
7.  Jason Doyle  
8.  Patryk Dudek  
9.  Matej Žagar  
10.  Niels Kristian Iversen  
11.  Artem Laguta  
12.  Antonio Lindbaeck  
13.  Tai Woffinden  
14.  Max Fricke  
15. Martin Smolinski  
Partner
Ostatni wywiad
   Sebastian Szostak: Najważniejsze to dobrze punktować

W tej chwili cały świat sportowy stoi w miejscu. Każdy wyczekuje aż pandemia koronawirusa się zakończy, a sportowcy będą mogli wrócić do uprawiania dyscyplin, z których słyną. Nie inaczej jest z żużlowcami. W tym momencie sytuacja zmusza ich do trenowania w domowym zaciszu. Udało się jednak poprosić wychowanka Arged Malesa TŻ Ostrovia - Sebastiana Szostaka, o udzielenie krótkiego wywiadu. Ostrowianin odpowiedział na pytania przez szklany ekran. 

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Szpilki na żużlu #1: Żużel w koronie

Ten sezon jest dziwny. Wszyscy musieliśmy przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, która wpłynęła również na żużel. Chyba powinniśmy się jednak cieszyć. W końcu PGE Ekstraliga wystartowała jako jedna z pierwszych profesjonalnych lig sportowych w Polsce. Na początku wszystko szło super. Do czasu. No cóż...

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Początki pierwszej ligi oraz zwycięzcy rozgrywek

Zbliżają się rozgrywki eWinner 1. Ligi Żużlowej. Kibice pierwszoligowych zespołów już odliczają dni, żeby obejrzeć ukochaną drużynę. Przy tej okazji warto przyjrzeć się jakie drużyny kiedyś wygrywały pierwszą ligę? Prezentuję artykuł, który poświęcony jest początkom rozgrywek na drugim szczeblu rozgrywek w Polsce, a także ich zwycięzcom.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu