POLSKA
Już w najbliższą niedzielę, drużyna Dospel Włókniarza Częstochowa podejmie na własnym torze ekipę Fogo Unii Leszno. Przed rokiem spotkanie obu teamów było dla nich ostatnim meczem w Enea Ekstralidze. Zwycięstwo Lwów na Bykami odebrało rywalom szansę walki w play-off, zaś biało-zieloni zapewnili sobie bezpośrednie utrzymanie. Jak będzie tym razem?
Oba zespoły w przerwie zimowej dokonały zmian w składach. Leszczyńskie Byki zostały zasilone czwórką zawodników, z czego Kenneth Bjerre oraz Grzegorz Zengota w sezonie 2012 zdobywali punkty dla... Włókniarza. Lepiej spisał się Duńczyk, który został wypożyczony w trakcie sezonu z Betard Sparty Wrocław związku ze słabą, a wręcz tragiczną formą Chrisa Harrisa. Zengota słabsze występy przeplatał lepszymi, lecz głównie zdarzały mu się "wpadki" podczas ligowych spotkań, a zupełnie inaczej radził sobie w turniejach indywidualnych. Najlepszym przykładem jest jego domowy owal czyli Zielona Góra. W meczu ligowym Lwów ze Stelmet Falubazem wywalczył zaledwie jeden punkt. W finale Indywidualnych Mistrzostw Polski na swoim koncie zapisał dziesięć oczek. W zeszłorocznym meczu obu drużyn wystąpił tylko Zengota, zdobywając 10 punktów. - Kenneth ma słaby początek sezonu, ale trzeba pamiętać, że długo leczył kontuzję, a dodatkowo z tego co mi wiadomo to Kenneth podobnie jak Tai Woffinden przesiada się na GM. Tai fantastyczna forma i w Grand Prix i w lidze, a Kenneth póki co jeździ słabiej. jest to jednak zawodnik, który zna częstochowski owal i potrafi się przebudzić w każdej chwili. Grzesiu Zengota to zawodnik, który zyskał tu wielu fanów, jest to bardzo sympatyczny zawodnik. Jeśli chodzi o Unię Leszno to drużyna z którą spotykaliśmy się na koniec sezonu 2012 i "zabraliśmy" im play-offy, więc pewnie mają coś do udowodnienia. Na pewno niemiło ten mecz wspominać będą Rafał Szombierski oraz Hubert Łęgowik (obaj zaliczyli groźne upadki, a Łęgowik musiał zakończyć przedwcześnie mecz dop. red.). Ja myślę, że Rafał po raz kolejny poda sobie rękę z Damianem Balińskim podczas prezentacji obu ekip, a kibice powitają odpowiednio zawodnika rywali. Liga jest bardzo wyrównana. Nie trzeba daleko sięgać pamięcią, Wrocław na własnym torze wygrywa jednym punktem z aktualnym Drużynowym Mistrzem Polski. Tutaj nie ma słabych zespołów. Kolejny przykład to Lechma Start Gniezno, który na inaugurację przegrał dość wysoko ze Stelmet Falubazem, ale to nie znaczy, że przyjedzie do Częstochowy i odda łatwo ten mecz. Nie pozostaje nam nic innego jak zapraszać kibiców na kolejne mecze, gdyż spotkania są bardzo wyrównane oraz nie brakuje żużlowych emocji. Jesteśmy na czele jeśli chodzi o frekwencję i oby tak się utrzymało do końca - przyznał w rozmowie z naszym portalem prezes Dospel Włókniarza - Paweł Mizgalski.
Początek tegorocznych rozgrywek jest zdecydowanie lepszy dla Włókniarza. Podopieczni duetu DD czyli Jarosława Dymka i Sławomira Drabika mają na swoim koncie cztery duże punkty za zwycięstwo na własnym torze ze składywęgla.pl Polonią Bydgoszcz oraz wyjazdowy triumf z PGE Marmą Rzeszów. Fogo Unia Leszno na inaugurację sezonu przegrała 53:37 z aktualnym Drużynowym Mistrzem Polski, a w minioną niedzielę udało im się wygrać na "Smoku" z Lechmą Startem Gniezno. Siłę gospodarzy niedzielnego spotkania stanowi nie kto inny jak rosyjski duet Grigorij Łaguta - Emil Sajfutdinow, z czego drugi z nich jest zdecydowanym liderem biało-zielonych. Najskuteczniejszym "Bykiem" jest w tym momencie młodszy z braci Pawlickich - Piotr, który plasuje się w czołowej dziesiątce. Drugim podopiecznym Romana Jankowskiego pod względem średniej biegowej jest wspomniany już Grzegorz Zengota, zajmujący dopiero 29 miejsce. Faworytem spotkania na SGP Arenie Częstochowa jest zdecydowanie Włókniarz, aczkolwiek na pewno nie można lekceważyć rywala. Częstochowski owal jest na tyle specyficzny, że nawet zawodnik przywożący bardzo słabe wyniki przez cały sezon, w Świętym Mieście potrafi zaliczyć swój najlepszy występ w sezonie.
Przed rokiem mecz obu teamów obfitował w wiele żużlowych emocji, lecz nie było się także bez upadków. Dwójka częstochowian - Hubert Łęgowik oraz Rafał Szombierski. Pierwszy z nich popełnił błąd na pierwszym łuku i spowodował groźny upadek swój oraz Juricy Pavlica. Chorwatowi nic groźnego się nie stało, u Łęgowika zdiagnozowano złamanie ręki z przemieszczeniem. Fatalnie wyglądał upadek "Szuminy", który został wręcz staranowany przez Damiana Balińskiego na mecie trzeciego wyścigu. Kraksa wyglądała naprawdę źle i szybko na torze pojawiły się karetki. Zawodnik Dospel Włókniarza musiał opuścić tor w ambulansie, lecz mimo wszystko wziął udział w dalszej rywalizacji i przyczynił się do końcowego zwycięstwa. Został później okrzyknięty bohaterem Częstochowy.
Bieg który zakończył się fatalnym wypadkiem Damiana Balińskiego z Rafałem Szombierskim
Obie ekipy wystąpią w niedzielę w najmocniejszych składach. Początkowo mówiło się o tym, że "Lwy" będą osłabione brakiem Michaela Jepsena Jensena. Duńczyk w tym samym dniu miał wziąć udział w półfinale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. "Liglad" dostał jednak zgodę od swojej federacji na absencję w Neustadt Donau.
Trzeba dodać, że w sobotę Fogo Unię Leszno czeka jeszcze mecz ze Stalą Gorzów na obiekcie im. Edwarda Jancarza. Będzie to zaległe spotkanie w ramach pierwszej kolejki Drużynowych Mistrzostw Polski.
Początek spotkania zaplanowano na godzinę 16:00 (próba toru o 15:30, prezentacja 15:45).
Awizowane składy:
Fogo Unia Leszno
1. Grzegorz Zengota
2. Damian Baliński
3. Fredrik Lindgren
4. Kenneth Bjerre
5. Przemysław Pawlicki
6. Piotr Pawlicki
Dospel CKM Włókniarz Częstochowa
9. Rune Holta
10. Michael Jepsen Jensen
11. Grigorij Łaguta
12. Rafał Szombierski
13. Emil Sajfutdinow
14. Rafał Malczewski
Sędzia: Remigiusz Substyk
Komisarz toru: Włodzimierz Kowalski
PGE Ekstraliga
Orlen Oil Motor Lublin vs
Innpro ROW Rybnik
Pres Toruń vs
Krono Plast Włókniarz Częstochowa
BAYERSYSTEM GKM Grudziądz vs Betard Sparta Wrocław
Gezet Stal Gorzów vs
Stelmet Falubaz Zielona Góra
Metlakas 2 Ekstraliga
Texom Stal Rzeszów vs
Moonfin Malesa Ostrów
sobota (3maj) 16:30
H. Skrzydlewska Orzeł Łódź vs
Autona Unia Tarnów
niedziela (4 maj) 14:30
P | Nazwa | M | PD | PM |
![]() |
||||
1. | ![]() |
3 |
6 |
+40 |
2. | ![]() |
3 | 6 | +36 |
3. | ![]() |
2 | 3 | +8 |
4. | ![]() |
3 | 2 | +18 |
5 | ![]() |
3 | 2 | -2 |
6. | ![]() |
3 | 2 | -4 |
7. | ![]() |
3 |
1 | -26 |
8. | ![]() |
3 |
0 |
-58 |
![]() |
||||
1. | ![]() |
3 | 6 | +24 |
2. | ![]() |
3 | 4 | +45 |
3. | ![]() |
3 | 4 | +14 |
4. | ![]() |
3 | 3 | +4 |
5. | ![]() |
2 | 1 | -8 |
6. | ![]() |
1 | 0 | -4 |
7. | ![]() |
1 | 0 | -37 |
8. | ![]() |
2 |
0 |
-38 |
![]() |
||||
1 |
|
2 | 4 | +6 |
2. | ![]() |
1 | 2 | +2 |
3. | ![]() |
2 | 2 | +12 |
4. | ![]() |
2 | 2 | 0 |
5. | ![]() |
2 | 2 | 0 |
6. | ![]() |
2 | 0 | -6 |
7 | Speedway Kraków | 1 | 0 | -14 |
![]() |
||||
1. | Orlen Cellfast Wilki Kroso | |||
2. | Enea Stal Gorzów | |||
3. | Novyhotel Falubaz Zielona Góra | |||
4. | Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno | |||
5. | Motor Lublin | |||
6. | GKM Grudziądz | |||
7. | TAURON U24 Włókniarz Częstochowa | |||
8. | KS Toruń | |||
9. | U24 Beckhoff Sparta Wrocław | |||
![]() |
||||
1. | ![]() |
|
|
|
2. | ![]() |
|||
3. | ![]() |
|
||
4. | ![]() |
|
||
5. | ![]() |
|
||
6. | ![]() |
|||
7. | ![]() |
|
1. | ![]() |
|
2. | ![]() |
|
3. | ![]() |
|
4. | ![]() |
|
5. | ![]() |
|
6. | ![]() |
|
7. | ![]() |
|
8. | ![]() |
|
9. | ![]() |
|
10. | ![]() |
|
11. | ![]() |
|
12. | ![]() |
|
13. | ![]() |
|
14. | ![]() |
|
15. | ![]() |
1. | ![]() |
|
2. | ![]() |
|
3. | ![]() |
|
4. | ![]() |
|
5. | ![]() |
|
6. | ![]() |
|
7. | ![]() |
|
8. | ![]() |
|
9. | ![]() |
|
10. | ![]() |
|
11. | ![]() |
|
12. | ![]() |
|
13. | ![]() |
|
14. | ![]() |
|
15. | ![]() |
|
16. | ||
17. | ||
18. | ||
19. | ||
20. |
1. |
![]() |
|
2. |
![]() |
|
3. | ![]() |
|
4. | ![]() |
|
5. | ![]() |
|
6. | ![]() |
|
7. | ![]() |
|
8. | ![]() |
|
9. | ![]() |
|
10. | ![]() |
|
11. | ![]() |
|
12. | ![]() |
|
13. | ![]() |
|
14. | ![]() |
|
15. | ![]() |
|
16. | ![]() |
|
17. | ![]() |
|
18. | ![]() |
|
19. | ![]() |
|
20. | ||
21. | ||
22. |
Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.
Więcej wywiadówW niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn.
Więcej felietonówAbsolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.
Więcej artykułów