POLSKA
EE: PGE Marma - Dospel Włókniarz (zapowiedź)
Jutro o godzinie 20:00, kibice PGE Marmy Rzeszów obejrzą trzeci z rzędu mecz na własnym stadionie. Ekipa Żurawi w ramach 8. kolejki Enea Ekstraligi podejmie Dospel Włokniarz Częstochowę. Starcie rzeszowian z Lwami zapowiada się niezwykle interesująco, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnie występy obu teamów.
Rzeszów wciąż pozostaje niezdobytą twierdzą. Najbliższa pokonania rzeszowian na ich własnym owalu była Unia Leszno, ale ostatecznie kwietniowy mecz zakończył się remisem. Dwa pozostałe spotkania przed własną publiczością, PGE Marma rozstrzygała jednak na swoją korzyść. Do optymizmu Żurawie zmusza jednak przede wszystkim ubiegłotygodniowy występ przeciw Polonii Bydgoszcz, zakończony aż dwudziestopunktową przewagą gospodarzy. Własny owal napędza więc rzeszowian i kibce z nad Wisłoka nie dopuszczają nawet myśli, że ich pupile mogą jutro nie wygrać.
Jeszcze okazalszym zwycięstwem sprzed tygodnia mogą się pochwalić także zawodnicy z Częstochowy. W niedokończonym spotkaniu rozgromili oni Betard Spartę Wrocław, co bardzo podbudowało morale zespołu Lwów. Dospel Włókniarz to mimo wszystko ekipa jeżdżąca w kratkę. Właśnie tak spektakularne zwycięstwa potrafi przeplatać bardzo słabymi meczami. Warto też zauważyć, że w tym roku Lwy nie wygrały jeszcze meczu wyjazdowego, choć w Tarnowie i Lesznie wywalczyły przyzwoite wyniki wciąż pozwalające myśleć o punktach bonusowych.
Wszystko zweryfikuje jednak tor, który powinien być zdecydowanym atutem gospodarzy, tak jak w dotychczasowych występach PGE Marmy Rzeszów. Z meczu na mecz Żurawie nabierają rozpędu i kibice wierzą, że wspinaczka w górę tabeli będzie trwać. Jutro do kolejnego zwycięstwa rzeszowian poprowadzić mają przede wszystkim liderzy, a więc Jason Crump i Grzegorz Walasek. Polak jest w tym roku pewniakiem do zdobywania punktów i fani z Podkarpacia wierzą w jego doświadczenie. Australijczyk startujący w Grand Prix jednak nie zachwyca. Jeździ na solidnym poziomie, ale w Rzeszowie daje się słyszeć głosy, że nie jeździ jak przystało na klasowego lidera zespołu. W minimalnym dołku znajduje się uwielbiany przez kibiców Rafał Okoniewski. Oczywiście o ile zdobycze 7-punktowe można nazywać spadkiem formy. Za to fani z nad Wisłoka już mają dwóch ulubieńców trwającego sezonu. To Fin Joonas Kylmaekorpi i junior Łukasz Sówka. Obcokrajowiec objechał dla PGE Marmy dopiero dwa mecze po kontuzji, ale w obu pokazał się ze znakomitej strony, a jego sprzęt sprawował się na rzeszowskim owalu wręcz doskonale. Młodziutki Sówka podbija serca kibiców swoją walecznością i zaangażowaniem, ale też utożsamianiem się ze swoim klubem, co oczywiście jest bardzo doceniane na trybunach. Ostatnim działem Żurawi będzie jutro Damian Michalski, choć nie wykluczone, że zastąpi go Marco Gaschka, który pokazał przed tygodniem wielkie serce do ścigania.
Częstochowianie powyższemu zestawieniu przeciwstawiają swój najmocniejszy skład. Wśród Lwów nie widać nazwiska jednego lidera, ponieważ starają się oni opierać swoją siłę na całej siódemce meczowej. Na pewno jasnymi punktami Dospelu Włókniarza Częstochowa są Grigorij Łaguta i Kenneth Bjerre. Rosjanin był przed sezonem łakomym kąskiem na rynku transferowym, ale zdecydował się pozostać pod Jasną Górą i nadal zachwycać swoimi przebojowymi atakami kibiców Częstochowy. Duńczyk natomiast początku sezonu nie uzna za udany, ale komplet zdobyty przed tygodniem może go bardzo podbudować. Całkiem dobrze w tym roku spisuje się też Grzegorz Zengota, który może jutro pokusić się o kilka ważnych punktów. Drugim Polakiem na pozycji seniorskiej będzie Mirosław Jabłoński. Typowany przed sezonem na słabe ogniwo Enea Ekstraligi zawodnik, pokazuje wszystkim kibicom, że jest w stanie z powodzeniem ścigać się wśród najlepszych. Niewiadomą w szeregach Lwów jest za to Daniel Nermark. Szwed w ubiegłym sezonie był liderem swojego zespołu, ale ten rok nie jest już tak błyskotliwy w jego wykonaniu. Będzie on prowadzącym parę z juniorem, a pod jego skrzydłami pojadą jutro Artur Czaja i Hubert Łegowik. Pierwszemu z nich rzeszowski owal bardzo odpowiada i może zaskoczyć nawet seniorów gospodarzy swoją dobrą jazdą.
Ostatnie wyniki obu zespołów, a także zawodnicy, którzy mogą pojechać świetne zawody lub zupełnie zepsuć swojej drużynie mecz, zmuszają do wyciągnięcia jednego wniosku. Jutrzejsze spotkanie pomiędzy PGE Marmą Rzeszów a Dospelem Włókniarz Częstochową będzie znakomitym widowiskiem. Oba teamy chcą zwyciężyć i pokazać rywalowi swoją wyższość. Zwłaszcza, że te dwie drużyny dzieli w tabeli ligowej jedynie punkt.
Awizowanie składy:
PGE Marma Rzeszów:
9. Grzegorz Walasek
10. Maciej Kuciapa
11. Rafał Okoniewski
12. Joonas Kylmaekorpi
13. Jason Crump
14. Damian Michalski
Dospel Włókniarz Częstochowa:
1. Grigorij Łaguta
2. Grzegorz Zengota
3. Kenneth Bjerre
4. Mirosław Jabłoński
5. Daniel Nermark
6. Artur Czaja
Początek spotkania zaplanowano na godzinę 20:00. Pierwsze kasy zostaną otwarte o godzinie 11:00.
Ceny biletów:
- 20zł ulgowy (trybuna zachodnia)
- 30zł normalny (trybuna zachodnia)
- 35zł ulgowy (trybuna wschodnia)
- 50zł normalny (trybuna wschodnia)
Pierwsze sto biletów normalnych na nową trybunę wschodnią będzie można zakupić w cenie 30zł.

PGE Ekstraliga
Krono Plast Włókniarz Częstochowa vs
Fogo Unia Leszno
piątek 18:00
Gezet Stal Gorzów vs
BAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 20:30
Pres Toruń vs
Orlen Oil Motor Lublin
niedziela 17:00
Stelmet Falubaz Zielona Góra vs
Betard Sprata Wrocław
niedziela 19:30
Metalkas 2 Ekstraliga
Polonia Piła vs
H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
czwartek 18:00
ŻKS Stal Rzeszów vs
Hunters PSŻ Poznań
czwartek 20:00
Moonfin Magnus Ostrów vs
Cellfast Wilki Krosno
niedziela 13:00
Abramczyk Polonia Bydgoscz vs
Innpro ROW Rybnik
niedziela 15:15
Krajowa Liga Żużlowa
Trans MF Landshut Devils vs
Lokomotiv Daugavpils
niedziela 14:00
Wubrzeże Gdańsk vs
Speedway Kraków
niedziela 15:00
Ślask Świętłochowice vs
Ultrapur Omega Gniezno
niedziela 16:00
FIM Speedway Grand Prix - Wrocław
sobota 21:45
![]()
| P | Nazwa | M | PD | PM |
| 1. |
8 |
14 |
+66 |
|
| 2. | 8 | 11 | +40 | |
| 3. | 8 | 10 | +90 | |
| 4. | 7 | 10 | +44 | |
| 5 | 8 | 10 | +12 | |
| 6. | 7 | 7 | +18 | |
| 7. |
8 |
2 | -82 | |
| 8. | 8 |
0 |
-170 | |
| 1. | 8 | 17 | +133 | |
| 2. | 8 | 11 | +25 | |
| 3. | 7 | 11 | -26 | |
| 4 | |
7 | 9 | +31 |
| 5. | 7 | 7 | -7 | |
| 6. | 8 | 5 | -31 | |
| 7. | 7 | 4 | -25 | |
| 8. |
7 |
4 |
-114 | |
| 1 |
|
8 | 13 | +49 |
| 2. |
|
6 | 10 | +37 |
| 3. | |
6 | 7 | -3 |
| 4. | 5 | 5 | +3 | |
| 5. | 6 | 5 | -16 | |
| 6. | 5 | 2 | -29 | |
| 7 | 6 | 2 | -64 | |
| 1. | 3 | 6 | +26 | |
| 2. | 3 | 4 | +14 | |
| 3. | 3 | 4 | +14 | |
| 4. | 3 | 4 | +6 | |
| 5. | 2 | 2 | +14 | |
| 6. | 3 | 2 | -8 | |
| 7. | 3 | 0 | -44 | |
| 8. | 2 | 0 | -22 | |
| 1. |
|
|
||
| 2. | ||||
| 3. |
|
|||
| 4. |
|
|||
| 5. |
|
|||
| 6. | ||||
| 7. |
|
|||
| 1. | 5 | 8 | +14 | |
| 2. | 5 | 6 | +15 | |
| 3. | 5 | 4 | +15 | |
| 4. | 5 | 4 | -24 | |
| 5. | 3 | 4 | +1 | |
| 6. | 4 | 3 | -13 | |
| 7. | 4 | 3 | -14 | |
| 8 | 3 | 2 | -14 |
| 1. | 65 | |
| 2. | 62 | |
| 3. | 55 | |
| 4. | 45 | |
| 5. | 44 | |
| 6. | 42 | |
| 7. | 42 | |
| 8. | 37 | |
| 9. | 35 | |
| 10. | 29 | |
| 11. | 23 | |
| 12. | 18 | |
| 13. | 17 | |
| 14. | 12 | |
| 15. | 10 |
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| 8. | ||
| 9. | ||
| 10. | ||
| 11. | ||
| 12. | ||
| 13. | ||
| 14. | ||
| 15. | ||
| 16. | ||
| 17. | ||
| 18. | ||
| 19. | ||
| 20. |
| 1. |
16 | |
| 2. |
14 | |
| 3. | 13 | |
| 4. | 12 | |
| 5. | 9 | |
| 6. | 9 | |
| 7. | 9 | |
| 8. | 9 | |
| 9. | 8 | |
| 10. | 7 | |
| 11. | 6 | |
| 12. | 6 | |
| 13. | 4 | |
| 14. | 2 | |
| 15. | 1 | |
| 16. | 1 | |
| 17. | ||
| 18. | ||
| 19. | ||
| 20. | ||
| 21. | ||
| 22. |
Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.
Więcej wywiadówW niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn.
Więcej felietonówAbsolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.
Więcej artykułów