eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 232
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  EE: Stal Gorzów - PGE Marma Rzeszów (zapowiedź)
 2013-04-13 13:28:32  Radosław Szluz    inf.własna

Już jutro drużyny w Enea Ekstralidze rozpoczną batalię o miano Drużynowych Mistrzów Polski. W pierwszym meczu ligowym Stal Gorzów podejmie na własnym torze PGE Marmę Rzeszów. Wicemistrzowie kraju, choć osłabieni w porównaniu z poprzednim sezonem, nadal chcą wygrywać. Bój z rzeszowianami rozpoczną o godzinie 18:30.

Z dwutygodniowym opóźnieniem ruszają w tym roku rozgrywki żużlowe w Polsce. Przeciągająca się zima mocno dała się we znaki wszystkim ośrodkom żużlowym. Z powodu długo zalegającego na torach śniegu, niewiele drużyn miało komfort trenowania przed sezonem na własnych owalach. Dopiero w ostatnich dniach kibice w niektórych częściach Polski mogli poczuć metanol i usłyszeć ryk żużlowych rumaków.

Te niekorzystne warunki mogą znacząco wpłynąć na formę zawodników. Oczywiście każdy z nich we własnym zakresie przygotowywał się do trudów sezonu i wielu jeźdźców korzystało z gościnności zagranicznych właścicieli torów. Indywidualne szlifowanie formy, czy występy w lidze angielskiej, mogą jednak mieć niewielkie przełożenie na formę w pierwszych meczach w Enea Ekstralidze. Fani czarnego sportu mogą więc spodziewać się pewnej loterii. Taka sytuacja z pewnością jest handicapem dla drużyn niżej notowanych, które mogą skorzystać na nie doskonałym przygotowaniu papierowych mocarzy.

Jutro naprzeciw siebie staną także drużyny Stali Gorzów i PGE Marmy Rzeszów. W tym spotkaniu bardzo trudno wytypować faworyta, bowiem obie drużyny dysponują mocno zbliżonymi siłami kadry. Ubiegły sezon gorzowianie zakończyli na drugim stopniu podium, podczas gdy rzeszowskie Żurawie już w sierpniu musiały pogodzić się z siódmym miejscem w lidze. Zimowe okienko transferowe przyniosło jednak kilka nieoczekiwanych zmian.


Krzysztof Kasprzak (czerwony) i Niels Kristian Iversen (niebieski) nadal powinni być liderami Stali Gorzów

Wicemistrzowie Polski ze względu na przepisy regulaminu musieli wypuścić aż trzech swoich jeźdźców i wyglądają na znacznie osłabionych. Tomasza Golloba, Michaela Jepsena Jensena i Mateja Zagara zastąpią w tym roku tacy zawodnicy jak Daniel Nermark, Tomasz Gapiński czy Paweł Hlib. Cała trójka wystąpi w jutrzejszym spotkaniu, ale forma nowego trio żółto-niebieskich jest wielką niewiadomą. O ile Szwed przyszedł do klubu z wysokim KSM-em i ma być trzecią siłą w składzie, o tyle Gapa i Hlipek uzupełniają skład i nie są pewnymi dostarczycielami dużych ilości punktów. Pozostałymi seniorami w składzie Stali są Niels Kristian Iversen i Krzysztof Kasprzak. Obaj panowie wrócili w tym roku do ścigania w cyklu Grand Prix i obaj dysponują wysokimi średnimi z ubiegłego roku. Ich forma w angielskiej Elite League wciąż jest bardzo dobra i powinni w dalszym ciągu być liderami drużyny z Gorzowa. Juniorską parę poprowadzi wciąż rozwijający się, choć już świetny młodzian, Bartosz Zmarzlik. Jego renomę niosą zdobywane kolejne laury, a techniki jazdy i przygotowania sprzętowego może pozazdrościć mu niejeden bardziej doświadczony zawodnik.

Drużyna PGE Marmy Rzeszów również okazała się być aktywna na rynku transferowym mimo, że chyba nie do końca udało się osiągnąć założoną koncepcję. Po nieoczekiwanym zakończeniu kariery przez Jasona Crumpa Żurawie musiały znaleźć nowego lidera. Wybór szybko padł na uwielbianego w Rzeszowie Nickiego Pedersena. Duńczyk choć zajmuje sporo limitu KSM-u, przez wielu fachowców nazywany jest po prostu maszynką do robienia punktów. Jego zdobyczy i osiągnięć nie sposób przecenić. Stolicę Podkarpacia opuścił też dotychczasowy kapitan Maciej Kuciapa, którego miejsce zajął inny wychowanek klubu, Dawid Lampart. Popularny Lampcio po nieudanym sezonie w zespole z Tarnowa wraca do rodzimego Rzeszowa z nowymi celami. Choć kibice mają pewne obawy co do jego formy, Dawid rozwiał je niezłymi występami na przedsezonowych sparingach. Nową twarzą wśród Żurawi jest też Chorwat Jurica Pavlic. Jego KSM doskonale pasował do składu rzeszowian, a Jura nieraz udowadniał już, że ma papiery na bardzo dobrą jazdę. W składzie z ubiegłego roku pozostali pewniacy. Grzegorz Walasek, Rafał Okoniewski i Łukasz Sówka własnoręcznie wyrobili sobie dobrą markę w ekstralidze. Choć w treningach punktowanych jeździli w kratkę, o ich formę fani z nad Wisłoka obawiają się najmniej.


Rzeszowianie chcą stworzyć drużynę bez słabych punktów i walczyć z każdym rywalem

Wynik jutrzejszego spotkania Stali Gorzów z PGE Marmą Rzeszów pozostanie więc tajemnicą aż do ostatniego biegu. Tak kadry zespołów, jak i okrojone przygotowania przedsezonowe, zapowiadają bardzo wyrównany mecz. Bonusem dla gorzowian będzie z pewnością własny tor - ich ubiegłoroczna twierdza. Rzeszowianie jednak oba swoje sparingi jechali na wyjazdach i z pewnością nie zajmie im dużo czasu dopasowanie do nawierzchni toru w Gorzowie. Te wszystkie czynniki mogą dać fanom obu drużyn mnóstwo emocji, bardzo ciekawy pojedynek i wiele akcji na torze, które powinny być wisienką na torcie wyrównanego meczu. Stawka zawodników także wygląda imponująco i z pewnością żaden z nich nie odpuści choćby centymetra toru, który będzie mógł dać przewagę jego drużynie. Wynik - nieznany, emocje - gwarantowane!

Stal Gorzów:
9. Krzysztof Kasprzak
10. Tomasz Gapiński
11. Niels Krisitan Iversen
12. Paweł Hlib
13. Daniel Nermark
14. Bartek Zmarzlik

PGE Marma Rzeszów:
1. Nicki Pedersen
2. Dawid Lampart
3. Rafał Okoniewski
4. Jurica Pavlic
5. Grzegorz Walasek
6. Łukasz Sówka

Początek spotkania zaplanowano na godzinę 18:30. Prezentacja rozpocznie się 15 minut wcześniej.

Ceny biletów:
Bilet normalny - 30zł (Trybuna niska)
Bilet ulgowy - 25zł (Trybuna niska)
Bilet normalny - 40zł (Trybuna wysoka)
Bilet ulgowy - 30zł (Trybuna wysoka)
Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny (bez rezerwacji miejsca)

Wejście na bilety ulgowe przysługuje wyłącznie młodzieży uczącej się, studentom do 25 roku życia, kobietom, rencistom i emerytom za okazaniem dokumentu uprawniającego do zniżki.

Reklama

 


Relacje Live

PGE Ekstraliga

Orlen Oil Motor Lublin vs  Krono Plast Włókniarz Częstochowa
piątek 18:00

Fogo Unia Leszno vs Pres Toruń
piątek 20:30

BAYERSYSTEM GKM Grudziądz vs Stelmet Falubaz Zielona Góra
niedziela 19:30

Metalkas 2 Ekstraliga

Cellfast Wilki Krosno vs Abramczyk Polonia Bydgoscz
niedziela 13:00

H. Skrzydlewska Orzeł Łódź vs  Texom Stal Rzeszów
niedziela 15:15

Krajowa Liga Żużlowa

Trans MF Landshut Devils vs Wybrzeże Gdańsk
niedziela 14:00

 

Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1. Bayersystem GKM Grudziądz

7

11

+48

2. Betard Sparta Wrocław 7 10 +44
3.  Pres Toruń 7 10 +20
4.  Fogo Unia Leszno 7 8 +32
5 Orlen Oil Motor Lublin 7 8 +80
6. Gezet Stal Gorzów 7 7 +18
7. Stelmet Falubaz Zielona Góra

7

2 -82
8. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 7

0

-160
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 7 14 +133
2. Hunters PSŻ Poznań 7 11 +25
3. Innpro ROW Rybnik 7 9 +31
4  H. Skrzydlewska Orzeł Łódź 7 8 -28
5. ŻKS Stal Rzeszów 7 7 -5
6. Moonfin Magnus Ostrów  8 5 -31
7. Cellfast Wilki Krosno 7 4 -11
8. Polonia Piła

7

4

-114
 Krajowa Liga Żużlowa
1

Wybrzeże Gdańsk

7 10 +45
2.

Ultrapur Start Gniezno

6 10 +37
3.   Speedway Kraków 6 7 -3
4.  Ok Kolejar Opole 5 5 +3
5. Lokomotiv Daugavpils 6 5 -16
6. Trans MF Landshut Devil 4 2 -25
7  MKS Śląsk Świętłochowice 6 2 -64
 Bauhaus-Ligan
1. Smederna Eskilstuna 3 6 +26
2. Lejonen Gislaved 3 4 +14
3. Vastervik Speedway 3 4 +14
4. Vargarna Norrkoeping 3 4 +6
5. Dackarna Malilla 2 2 +14
6. Indianerna Kumla  3 2 -8
7. Piraterna Motala 3 0 -44
8. Rospiggarna Hallstavik  2 0 -22



 
SGB Premiership
1. Belle Vue Aces

 


 

2. Ipswitch Witches


3.  Sheffield Tigers

 

4.  Leicester Lions

 


5.  King's Lynn Stars

 

6.  Northampthon Foxes


7.

 



 


SpeedwayLigaen


1. Sønderjylland Elite Speedway  5 8 +14
2. GSK Liga 5 6 +15
3. Esbjerg Vikings 5 4 +15
4. Holsted Tigers 5 4 -24
5. Team Fjelsted 3 4 +1
6. Slangerup Speedway 4 3 -13
7. Nordjysk Elite Speedway 4 3 -14
8 Region Varde Elitesport 3 2 -14

Klasyfikacja SGP
1.  Brady Kurtz 65
2.  Bartosz Zmarzlik 62
3. Jack Holder 55
4.  Michael Jepsen Jensen 45
5. Kacper Woryna 44
6.  Max Fricke  42
7. Robert Lambert 42
8. Jason Doyle 37
9.  Leon Madsen 35
10.  Patryk Dudek 29
11.  Andrzej Lebiediew  23
12.  Daniel Bewley 18
13.  Dominik Kubera 17
14.  Frederik Lindgren 12
15.  Nazar Parnicki  10
Klasyfikacja SEC
1.  Patryk Dudek
2.  Andrzej Lebiediew
3.  Leon Madsen
4.  Kacper Woryna
5.  Nazar Parnicki
6.

7.  
8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 16
2.
 Piotr Pawlicki 14
3. Maciej Janowski 13
4.  Patryk Dudek 12
5.  Krzysztof Buczkowski 9
6. Dominik Kubera 9
7. Wiktor Przyjemsk 9
8. Tobiasz Musielak 9
9. Kacper Woryna 8
10.  Szymon Woźniak 7
11.  Jakub Jamróg 6
12.  Mateusz Cierniak 6
13. Przemysław Pawlicki 4
14. Jakub Miśkowiak 2
15. Radosław Kowalski 1
16. Antoni Kawczyński 1
17.

18.  
19.

20.

21.

22.  
Partner

 

 

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu