
Tradycyjnie już
wielkanocny poniedziałek jest zarezerwowany dla inauguracji rozgrywek o DMP na żużlu. Co prawda w tym roku pierwsze zawody odbędą się dzień wcześniej, jednak większość drużyn swoje pierwsze spotkania rozegra w drugi dzień świąt. Bardzo ciekawie zapowiada się pojedynek w
Tarnowie pomiędzy drużynami
Unii Tarnów i
Atlasu Wrocław.Historia pojedynków między tymi dwom zespołami jest dość ciekawa. Szczególnie została wzbogacona w ostatnich latach. Oto bowiem
26 września 2004 doszło do decydującego starcia pomiędzy „Jaskółkami” a zespołem z Wrocławia, które miało zadecydować o tytule DMP. W dramatycznych okolicznościach wygrali Tarnowianie świętując tym samym swój pierwszy w historii tytuł mistrza kraju. Rok później obie drużyny spotkały się w pierwszej rundzie play off, wrocławianie przyjechali do miasta generała Bema z nadzieją na dobry wynik, jednak ku zaskoczeniu całej żużlowej Polski zostali wręcz „rozjechani” przez
tarnowską armadę pędzącą po kolejny tytuł DMP. Srogi rewanż ze strony Wrocławian nastąpił rok później kiedy zespół prowadzony przez Marka Cieślaka dwukrotnie rozgromił „Jaskółki” na własnym torze. Zespół
Atlasu zwyciężył także w Tarnowie podczas meczu rundy finałowej. To jednak przeszłość dziś obie te drużyny zmieniły nieco swoje składy i co najważniejsze rozpoczynają dopiero wyścig po medale DMP.
Przyjrzyjmy się bliżej sile uderzeniowej obu ekip…
Drużyna Atlasu Wrocław, która tak zdominowała ubiegłoroczne rozgrywki obecnie została nieco przebudowana. Włodarze klubu z Dolnego ¦ląska musieli zrezygnować z usług jednego z najbardziej obiecujących zawodników młodego pokolenia –
Jarosława Hampela. Popularny „Mały”, który wraz z
Crumpem i Andersenem stanowił o sile wrocławskiej drużyny przeniósł się do pobliskiego Leszna. Oczywiście znalezienie godnego następcy Hampela było wręcz niemożliwe choćby ze względu na przepisy ( jedynie dwóch zawodników z cyklu Grand Prix w jednej drużynie). Wiadomym było jednak, iż chcący się liczyć w walce o medale kierownictwo
Atlasu musiało zakontraktować chociaż jednego solidnie punktującego zawodnika. Sięgnięto po sprawdzonego człowieka wychowanka Iskry Ostrów -
Tomasza Jędrzejaka. Żużlowiec ten bronił barw Atlasu w sezonach 2002-2003. Ostatnie trzy lata spędził w swym macierzystym klubie na zapleczu ekstraligi prezentując bardzo przyzwoitą formę. Czy jednak będzie w stanie zdobywać w granicach 6-8 punktów? Trudno powiedzieć szczególnie w spotkaniach wyjazdowych może być to trudne zadanie. Po rocznej przerwie do wrocławskiej ekipy powrócił także
Krzysztof Słaboń jednak wydaje się, iż nie znajdzie on miejsca w drużynie Marka Cieślaka. Wrocławianie wzmocnili pozycje juniorskie w swoim zespole zakontraktowano obiecującego Australijczyka
Chrisa Holdera oraz Rybniczanina
Piotra Korbela. Wobec kontuzji Nicolaia Klindta szczególnie Holder wydaje się być pewniakiem do miejsca w skałdzie obok
Czecha Sitery. Reszta zespołu to kadra, która w ubiegłym roku występowała w barwach Atlasu. Drużyna z Dolnego ¦ląska pomimo znacznego osłabienia jakim było odejście Hampela prezentuje się na dzień dzisiejszy całkiem nieźle. „Lokomotywami” zespołu nadal pozostają Crump i Andersen. Solidnie wygląda druga linia zespołu w osobach
¦widerskiego, Bjerre i Jędrzejaka oraz wyrównana para juniorów Sitera, Holder i kontuzjowany obecnie Klindt. Przysłowiowym języczkiem uwagi będzie dyspozycja Gapińskiego jeśli utrzyma on formę jaką prezentował podczas przedsezonowych sparingów, wówczas Wrocławianie mogą znów być bardzo wysoko w końcowej tabeli żużlowej ekstraligi.
Tarnowianie również przebudowali nieco z konieczności swój zespół. Pierwsze i najważniejsze: Żużlową karierę zakończył
Tony Rickardsson. „Jaskółki” zostały pozbawione tym samym jednego z liderów swojego zespołu. Włodarze klubu szybko zareagowali kontraktując w miejsce Rickardssona Norwega z polskim paszportem –
Rune Holtę. Trudno oczekiwać aby nowy nabytek Unii zdołał w 100% zastąpić legendarnego Szweda, jednak jak pokazują wyniki uzyskiwane przez Holtę w poszczególnych sezonach nigdy nie schodzi on poniżej pewnego wysokiego poziomu. Można więc zakładać, iż w tym sezonie Holta wywiąże się z zadania jakie mu powierzono. Również pozycja drugiego obcokrajowca w zespole
Jaskółek uległa zmianie. W miejsce chimerycznego Drymla zakontraktowano
Petera Ljunga. Transfer ten może okazać się prawdziwym „strzałem w dziesiątkę”. Szwed bowiem bardzo korzystnie zaprezentował się w meczach sparingowych Unii. Dyspozycja Ljunga może być zmartwieniem dla
Jacka Rempały, który po dziewięciu długich latach powrócił do Tarnowa. Najstarszy z klanu Rempałów nie może być jednak pewnym miejsca w podstawowym składzie gdyż m. in. właśnie Ljung jest jego kontrkandydatem. Na dzień dzisiejszy to właśnie Szwed znajduje większe uznanie w oczach trenera Wardzały. Zmiany zaszły także na pozycjach juniorskich. Podstawowy junior Unii –
Paweł Hlib szybko zatęsknił za rodzinnym Gorzowem i po rocznym pobycie w Tarnowie powrócił do swojego macierzystego klubu. Znalezienie zastępcy nie było rzeczą prostą choćby ze względu na deficyt wartościowych juniorów na rynku polskim i światowym. Kierownictwo Unii skierowało „swe oczy” na południe i wschód. Kontrakty z Unią podpisali Czech
Stichauer oraz Rosjanin
Ivanow. Pierwszy z tych żużlowców startował już w polskiej lidze w barwach Kolejarza Rawicz, nie wykazał się jednak niczym specjalnym. Natomiast o Ivanowie wiadomym było jedynie, iż całkiem nieżle radzi sobie w wyścigach na… lodzie. Właśnie Rosjanin może okazać się rewelacją polskiej ekstraligi już w pierwszym sparingu na tarnowskim torze uzyskał 10 oczek i dwa bonusy, prezentując odważną i skuteczną jazdę. Trzon zespołu Unii stanowią wymieniony już wcześniej Holta, Kołodziej oraz
Tomasz Gollob, który szumnie zapowiada, iż rozpoczynający się właśnie sezon będzie jego powrotem do wielkiej formy z końca lat 90-tych. Czy tak będzie? Zweryfikuje to już pierwszy mecz kiedy za rywali będzie miał Crumpa i Andersen. Skład drużyny uzupełniają Marcin Rempałą, Jacek Gollob i Robert Wardzała. Na chwilę obecną najlepiej z wymienionej trójki prezentuje się najmłodszy z klanu Rempałów. Pozycje juniorskie zarezerwowane powinny być dla wymienionego wcześniej już Ivanowa oraz czyniącego stałe postępy – Kamila Zielińskiego.
Klucz do sukcesu…
Naprzeciw siebie stają godni siebie rywale. Obie drużyny panowały na krajowym podwórku w ostatnich trzech latach. Najpierw
Unia dwukrotnie się sięgała po złoto w latach 2004-05, a rok temu
Atlas nie pozostawił żadnych złudzeń rywalom i zdominował całkowicie rozgrywki o DMP 2006. Konia z rzędem temu kto trafi wynik tego spotkania. Za Tarnowianami przemawia handicap w postaci własnego toru oraz chyba jednak nieco silniejsza trójka prowadzących parę (Gollob, Kołodziej i Holta). Wrocławianie z kolei dysponują bardziej wyrównaną drugą linią. ¦wietne występy w Anglii notuje
Piotr ¦widerski nieźle prezentuje się Jędrzejak do tej dwójki dołącza
Bjerre. Swoją drogą wybór pomiędzy tymi zawodnikami nie będzie łatwy a jeden z nich musi przecież pauzować. „Języczkiem uwagi” wydaje się być więc dyspozycja juniorów. To punkty zdobywane przez najmłodszych mogą zadecydować o zwycięstwie. To wszystko jednak tylko spekulacje o tym kto okaże się lepszy dowiemy się w poniedziałkowy wieczór.
Awizowane składy:
Atlas Wrocław:
1. Tomasz Gapiński
2. Kenneth Bjerre
3. Hans Andersen
4. Tomasz Jędrzejak
5. Jason Crump
6. Mateusz Jaworski
Unia Tarnów ŻSSA:
9. Tomasz Gollob
10. Marcin Rempała
11. Janusz Kołodziej
12. Peter Ljung
13. Rune Holta
14. Kamil Zieliński
Nowością w tym sezonie będą programy w których będą duże zdjęcia zawodników Jaskółek. W najblizszym programie będzie zdjęcie Petera Ljunga i po zakończeniu konferencji prasowej przed budynkiem spółki będzie można zdobyć autograf tego zawodnika.
Bilety w przedsprzedaży można zakupić w Fitness Klubie FORMA, ul. Nowy ¦wiat 48 w godzinach od 8 do 22, a w sobotę do godziny 15.00.
Kasy przed stadionem będą otwarte w poniedziałek od godziny 9.00, a dla tych kibiców którzy mają zakupione karnety będą sprzedawane programy na terenie stadionu.
Bramy stadionu dla kibiców zostaną otwarte dwie godziny przed zawodami, czyli o godzinie 14.00.
Ceny biletów:
Trybuna - 40,00 zł
Zwykły - 20,00 zł
Ulgowy - 15,00 zł
Wszyscy akredytowani dziennikarze i fotoreporterzy proszeni są o odbiór akredytacji w namiocie Biura Prasowego od strony dworca, obowiązkowo będą sprawdzane legitymacje prasowe (na dzienikarzy czekamy od 2 godzin przed zawodami, do 20 minut przed zawodami.)
Więcej informacji w tym temacie, znajdą Państwo na oficjalnej stronie Media Obsługi: www.mediaobsluga.go.pl