
Już w najbliższą niedzielę (8.04) o 16.30 na stadionie w
Zielonej Górze wielkie żużlowe święto! Beniaminek ekstraligi
ZKŻ Kronopol zmierzy się z brązowym medalistą ubiegłorocznych rozgrywek ekstraligi
bydgoską Polonią. Spotkanie elektryzuje sympatyków obu ekip, ze względu na pewne roszady kadrowe poczynione w okresie transferowym.
Tych podtekstów jest kilka. Do Zielonej Góry po dwunastu latach nieobecności powrócił do niedawna ulubieniec bydgoskich fanów
Piotr Protasiewicz, czym zniechęcił do siebie całe środowisko sportowe w Grodzie nad Brdą. Z kolei odwrotny kierunek obrały jeszcze w zeszłym sezonie czołowe postacie zielonogórskiego klubu
Mariusz Staszewski i
Rafał Okoniewski. Do teamu
Zdzisława Ruteckiego przyszedł także Szwed mający zeszłoroczny epizod w ZKŻ-cie
Jonas Davidsson, jednak o jego transferze nie było tak głośno jak o wyżej wymienionych.
Rafał Okoniewski przez cztery sezony stanowił o sile zespołu zielonogórskiego, w niedzielę stanie po drugiej stronie barykady
Oprócz tych roszad do Zielonej Góry z Torunia postanowił przeprowadzić się
Niels Kristian Iversen. Poprzedni sezon w ekstralidze Duńczyk miał nie najlepszy i zdecydowanie będzie chciał pokazać się z dobrej strony, choć w sobotnim treningu punktowanym nie zachwycił, ale pamiętajmy, że był to okres dopasowywania motocykli do toru. Jednym z filarów ZKŻ-u oprócz Protasiewicza ma być
Grzegorz Walasek. Kibice zielonogórscy liczą na drugi dobry, nie mniej udany sezon
Zbigniewa Sucheckiego, który w przedsezonowych sprawdzianach radził sobie całkiem przyzwoicie. W talii
Jana Grabowskiego jest ponadto ulubieniec publiczności
Fredrik Lindgren, który nie miał jeszcze okazji jeździć na nowym przebudowanym torze w Winnym Grodzie, jednak z bardzo dobrej strony pokazał się w niedzielnym turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowa Wlkp., zapisując na swoim koncie dwanaście punktów i zajmując czwarte miejsce w końcowej klasyfikacji. Nie należy także zapominać, że w odwodzie pozostaje doświadczony
Billy Hamill.
Pepe (na prowadzeniu) chciałby poprowadzić zielonogórzan do zwycięstwa
Czym mogą się pochwalić bydgoszczanie ?
Niezaprzeczalnym atutem, liderem i kapitanem jest zakochany w Bydgoszczy
Andreas Jonsson. To Szwed jest zawodnikiem, który ma mobilizować i prowadzić do zwycięstw zespół Polonii. W jazdach próbnych oraz w Kryterium Asów znakomitą formę u progu sezonu zasygnalizował pozyskany przed sezonem z Ostrowa Wlkp.
Michał Szczepaniak zajmując trzecie miejsce w tym prestiżowym turnieju. Kibice bydgoscy oczywiście liczą na punkty „Okonia” i „Stacha”, ale atutem Polonii zdają się być młodzieżowcy. Kiedyś ta formacja przyprawiała szkoleniowców bydgoskich o ból głowy, teraz mimo, że kontuzjowany jest rosyjski brylant
Emil Sajfutdinow pokaźne ilości punktowe są w stanie zdobywać wychowanek Polonii
Marcin Jędrzejewski oraz
Krzysztof Buczkowski. Do dyspozycji trenera pozostaje także ambitny
Krystian Klecha.
Mariusz Staszewski (w czerwonym kasku) i Zbigniew Suchecki często jeździli ze sobą w parze, w niedzielę, każdy będzie zdobywać punkty dla innego zespołu
Przyglądając się sparingom w nich lepiej prezentowali się bydgoszczanie, odjechali więcej pojedynków kontrolnych i w każdych zawodach prezentowali się dobrze. Zielonogórzanie w porównaniu do swego niedzielnego rywala jeździli mało, ale czy to oznacza, że są na straconej pozycji ? Na pewno nie, w niedzielę wszystko pójdzie w zapomnienie, wszelkie sukcesy, bądź porażki w sparingach nie będą się liczyć. Istotna będzie dyspozycja w pojedynku ligowym i z tego zawodnicy i trenerzy jednej i drugiej drużyny będą rozliczani.
Ostatni pojedynek tych drużyn w Zielonej Górze miał miejsce 5 czerwca 2005 roku. Wówczas na trudnym torze po opadach deszczu, zielonogórzanie polegli 43-46.
30 marca 2003 roku, kiedy ZKŻ Zielona Góra jako beniaminek na inaugurację także podejmował Polonię Bydgoszcz okazał się lepszy i zwyciężył 48-42.
Jak będzie w niedzielę ?
Wiele będzie zależeć od zawodników, którzy swą przeszłość mają związaną z obiema drużynami. Zarówno Piotr Protasiewicz, jak i Rafał Okoniewski, Mariusz Staszewski, a nawet Jonas Davidsson są na tyle doświadczonymi i kluczowymi zawodnikami w swoich ekipach, że to od ich punktów zależeć będą losy meczu. Istotne jest czy ten tor po przebudowie będzie stanowił dla byłych żużlowców ZKŻ-u jakąś przeszkodę. Piętnaście biegów przed nami i już nie wiele pozostało czasu do godziny „zero”. Emocje będą na pewno.
Awizowane składy:
Polonia Bydgoszcz:
1. Mariusz Staszewski
2. Jonas Davidsson
3. Rafał Okoniewski
4. Michał Szczepaniak
5. Andreas Jonsson
6. Marcin Jędrzejewski
ZKŻ Kronopol:
Skład ZKŻ-u Kronopol zostanie ustalony po piątkowym treningu.
Niedziela: godzina 16.30
Sędzia: Leszek Demski (Ostrów Wlkp.)
Stadion: Wrocławska 69 w Zielonej Górze
Ceny biletów:
normalny - 30 zł
ulgowy - 20 zł
program - 10 zł (format A4)
Dzieci do lat 7 wstęp na program zawodów.
Bilety ulgowe będą przysługiwały: studentom dziennym, uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej lub uczniowskiej!
Słówko organizycjne:
Przedsprzedaż biletów:
Przedsprzedaż biletów z samochodów Radio City Taxi od godz. 10.00. w dniu meczu:
- parking przy Muzeum, ul. Niepodległości
- parkingu przed marketem Billa, ul. Wyszyńskiego,
- przed myjnią samochodową CARS na osiedlu Pomorskim
- przed supermarketem Intermarche przy ul. Batorego.
- Od 10.00. czynna będzie także kasa na stadionie.
Pozostałe kasy na stadionie – od. godz. 14.00.
Otwarcie bram stadionu – godz. 14.30.
UWAGA! Nowy punkt sprzedaży gadżetów: w ciągu kas od strony ul. Struga przed każdym meczem ligowym będzie czynna osobna, oznakowana kasa z napisem „GADŻETY”, w którym będzie można zaopatrzyć się w nowe pamiątki ZKŻ Kronopol. Oprócz wspomnianych segregatorów do nabycia także: efektowne, trójwymiarowe podkładki po mysz, szaliki, polary, koszulki polo, zestawy jubileuszowe, naklejki na samochód.
Przypominamy, że od pierwszego meczu rusza akcja „Wygraj Opla”. Każdy z kibiców, który począwszy od meczu z Polonią, zbierze kupony ze wszystkich programów ligowych oraz wylegitymuje się kompletem biletów (lub karnetem) na ostatniej imprezie sezonu będzie brał udział w losowaniu nowego modela Opla Corsy o wartości blisko 50 tysięcy złotych.
Dodatkowo sponsor nagrody, firma Opel Kowalczyk, funduje na spotkaniu z Polonią Bydgoszcz skuter, który zostanie rozlosowany wśród posiadaczy biletów.
Od godz. 14.45 – będzie grał oraz bawił się z kibicami zespół
Samowar, który doskonale wkomponował się w zielonogórski krajobraz żużlowy podczas turnieju z okazji awansu i prezentacji drużyny.
Wstęp na stadion:
Wejście na stadion oraz sprzedaż biletów dla kibiców będą odbywały się wyłącznie od strony miasta, czyli od ul. Struga. Nie będzie funkcjonowała dolna brama i dolna kasa od strony cmentarza.
Ze względów bezpieczeństwa posiadacz biletu powinien zachować go przez cały czas pobytu na stadionie.
UWAGA! Ze względu na prowadzone prace modernizacyjne na stadionie z użytkowania będzie wyłączony sektor na wyjściu z pierwszego łuku, za wyjazdem ciągników.
Wstęp dla posiadaczy karnetów:
Karnet zwykły – oznakowana brama od strony ul. Struga
Srebrna Karta – bramka od strony ul. Wrocławskiej na wysokości budynku klubowego oznaczona napisem „Trybuna A”
Złota Karta - oznakowana brama od strony ul. Struga
Platynowa Karta – bramka od strony ul. Wrocławskiej na wysokości budynku klubowego oznaczona napisem „Trybuna A”
Gdzie zaparkować?
Ulica Wrocławska po stronie stadionu będzie wyłączona z ruchu pieszego. Kibice parkujący samochody na pętli autobusowej proszeni są o poruszanie się tą stroną, po której znajduje się cmentarz komunalny. Ruchem samochodów oraz pieszych będzie kierowała Policja.
Nowy parking między stadionem a cmentarzem, znajdujący się po tej samej stronie, co stadion, będzie także przeznaczony dla kibiców zielonogórskich, z zastrzeżeniem, że po skręceniu na plac należy kierować się w lewo, gdyż tam będą wydzielone miejsca dla kibiców ZKŻ Kronopol.
Na całej ulicy Wrocławskiej od salonu Toyoty do wyjazdu z miasta będzie obowiązywał zakaz parkowania i postoju. Pojazdy kierowców, którzy nie zastosują się do tego przepisu, zostaną odprowadzone na parking policyjny. Kibiców miejscowych prosi się o to, aby w miarę możliwości przybyli na mecz pieszo lub korzystali ze środków komunikacji miejskiej. W zakresie ruchu i przemieszczania się wokół stadionu i na samym obiekcie informacji będzie także udzielać ochrona i policja, do zaleceń których należy się dostosować. W przypadku zakłócania porządku policja będzie korzystała ze wszystkich przysługujących jej uprawnień.
Od momentu otwarcia bram stadionu będzie funkcjonował monitoring obejmujący swoim zasięgiem wszystkie miejsca na widowni oraz na koronie stadionu.
”Mam marzenie”
W trakcie meczu wśród publiczności będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na leczenie chorej na białaczkę siedmioletniej Ani, której marzeniem jest wizyta w delfinarium. Zbiórkę będą prowadzili wolontariusz fundacji „Mam Marzenie” ubranie w specjalne, widoczne stroje.