eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 387
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Wywiady

  M. Półtorak: Po zakończeniu sezonu po prostu się pożegnam
 2013-07-09 07:06:27  Patryk Rojek    inf.własna

Po zakończeniu sezonu 2013 prezes PGE Marmy Rzeszów, Marta Półtorak zapowiada odejście z klubu! - Decyzja już zapadła - mówi sama zainteresowana. Jak podkreśla, jej czas w sporcie żużlowym dobiegł końca. Na decyzję pani prezes miały wpływ słabe wyniki zespołu i ostatnie wydarzenia z Leszna, kiedy drużyna rzeszowska odmówiła wyjazdu na tor.

Jakie są Pani odczucia po meczu PGE Marmy Rzeszów z Unią Tarnów?
- Byliśmy zdecydowanie słabszą drużyną. Zastanawia mnie natomiast ta przerwa, która trwała godzinę. Jeżeli tak jest, to równie dobrze mogłaby trwać dwa dni, wówczas też mielibyśmy szansę aby poprawić sobie coś w motocyklach. Owszem gospodarze jechali bardzo dobrze, ale sam regulamin jest czytelny i gdyby nie było takiego ograniczenia to moglibyśmy wznowić zawody jutro lub w następnym tygodniu. Gdyby któryś z zawodników zachorował też moglibyśmy zaczekać. To jest dla mnie niezrozumiałe, więc może powinnam się wycofać.

Poważnie bierze Pani pod uwagę takie rozwiązanie?
- Poważnie się nad tym zastanawiam, bo dopóki nie będą w tym sporcie czytelne reguły gry i dopóki nie będziemy stosować zapisów regulaminu to ja siebie w tym sporcie nie widzę.

Próbowali państwo interweniować u sędziego lub komisarza toru?
Tak…. ale interweniować to można. Prawda?

Tą przegraną zespół PGE Marma Rzeszów praktycznie pożegnał się z miejscem w pierwszej czwórce. Gdzie leży przyczyna takich, a nie innych wyników tej drużyny? Czy były już jakieś rozmowy na ten temat?
- Oczywiście, że tak. Wina jak zwykle leży po środku, gdy coś nie funkcjonuje tak jak powinno. Po pierwsze drużyna nie jedzie na takim poziomie jak należy, mamy dwóch liderów, ale to jest chyba za mało. Z drugiej strony, za wynik odpowiadają ci, którzy kierują tą drużyną. Odnoszę to również do siebie. Być może ja jestem na nieodpowiednim miejscu? Być może mój czas powinien się już skończyć? Poważnie zastanawiam się nad tym, oczywiście nie będę pochopnie podejmować decyzji, ale ja nie widzę dla siebie miejsca w tym sporcie.

Czy tak odważne zapowiedzi mają również związek z tym co działo się kilka tygodni temu w Lesznie?
- Oczywiście, że tak! Ukarano mnie 200 tysiącami złotych za to, że obiecałam zawodnikom, że już nie wyjadą na niebezpieczny tor.

Nawet uzasadnienie jakie przesłały władze Enea Ekstraligi nie przekonały Pani, że może jednak należało wystąpić w tamtym meczu?
- Podtrzymuję swoje zdanie. Gdyby taka sytuacja zaistniała raz jeszcze, a zawodnicy stwierdziliby, że tor jest nieregulaminowy i obawiają się o swoje zdrowie i życie to na pewno nie zrobiłabym nic aby zmusić ich do jazdy. To byłoby nieludzkie! Być może czasem zbyt często używamy wielkich słów, ale myśmy przeżyli już jedną tragedię i na pewno nie chciałabym przeżyć takiego zdarzenia po raz drugi. Dlatego jeżeli zawodnicy twierdzą, że dany tor jest dla nich niebezpieczny, to nie mam prawa podważać ich zdania.

Brak awansu do pierwszej czwórki musi być porażką dla tego zespołu.
- Oczywiście, że będzie to naszą porażką. Inne plany były przed sezonem. To, że zespół się utrzyma w Enea Ekstralidze jest niemal pewne. Zawodnicy musieliby chyba chcieć pożegnać się z najwyższą klasą rozgrywkową abyśmy spadli do I ligi. Nasz cel był zupełnie inny.

Warto jednak podkreślić, że Pani klub miał wyjątkowego pecha. W kilku spotkaniach zabrakło Nickiego Pedersena, co odbiło się na wynikach zespołu. Wystarczy choćby wspomnieć pierwsze spotkanie PGE Marmy i Unii Tarnów.
- Na pewno wyglądałoby to inaczej. Wówczas to spadło na nas nagle. Dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili, że Nicki nie wystąpi w tym spotkaniu. Musieliśmy zastosować zmianę i zakontraktowaliśmy Dennisa Anderssona. Niestety nie mógł on wjechać na tor, bowiem komisarz toru nie zezwolił na przejechanie nawet dwóch kółek. Te przepisy chyba trochę odbierają piękna tej dyscyplinie. Być może, że jest to moje subiektywne odczucie. Mnie przestało w tym sporcie wiele rzeczy dziwić.

Czy ma Pani odrobinę pretensji do Pedersena? W końcu stawiał was w bardzo trudnej sytuacji, zakładał kask kiedy odbywały się turnieje Grand Prix, ale w spotkaniach ligowych odmawiał jazdy.
- Tak, ale gdyby reszta drużyny pojechała na swoim poziomie bylibyśmy na innym miejscu w tabeli. Nicki jest tego typu zawodnikiem, który chce zdobywać sukcesy indywidualne. Jak widać wrócił do nas i spisuje się naprawdę nieźle. Od początku nam się nie układa i mamy pod górkę. To jest głównym powodem naszych niepowodzeń, a przy okazji dotykają nas różne dziwne sytuacje.

Decyzja o rozstaniu z drużyną wynika z frustracji ostatnimi wynikami?
- To kwestia całego sezonu, również tego, że drużynie nie idzie. Jestem odpowiedzialna za wynik tego zespołu i nie można rozpatrywać słabszej postawy bez udziału mojej osoby. Być może jestem zbyt długo związana z tym sportem? Działam w żużlu przez 10 lat i i teraz być może nadszedł czas aby ktoś inny przejął stery i spojrzał na to wszystko nieco z innej perspektywy.

Czy to jest trochę tak, że żużel potrafi być niewdzięczny? Kiedy mocniej zagłębi się w to środowisko, to można dostrzec wiele wynaturzeń i niezdrowych sytuacji.
- Sam sport jest piękny, niezależnie od tego czy drużyna wygrywa czy przegrywa. Naprawdę jeżeli ogląda się poszczególne biegi, walkę zawodników na torze, to jest fantastyczne. Myślę, że wokół tej dyscypliny pojawiło się za dużo komercji. Odnoszę wrażenie, że czasem wynik stawiany jest przed trzeźwym spojrzeniem na niektóre sytuacje. Ja nie pasuję do tego typu zachowań, wręcz brzydzę się czymś takim. Stwierdziłam, że po prostu, że jeżeli tak jest, to należy odejść. Beze mnie ta dyscyplina również będzie trwała. Ta decyzja gdzieś w środku kiełkuje. Nie będzie to natychmiastowe, bo jestem osobą odpowiedzialną i do końca sezonu zrobię wszystko do czego się zobowiązałam, a potem będziemy potrzebować kogoś kto się zajmie tym wszystkim.

Czyli jest jeszcze szansa, że Pani zostanie z klubem?
- To znaczy decyzja już zapadła. Natomiast po zakończeniu sezonu myślę, że  po prostu się pożegnam.

W pojedynku na torze lepsi byli tarnowianie, ale to PGE Marma Rzeszów wygrała wyścig po Krystiana Rempałę. To był taki mały pstryczek w stronę rywala zza miedzy?
- Nie wiem czy można tak to określić. Krystian jest jeszcze bardzo młodym zawodnikiem, który nawet nie może startować w zawodach ligowych. On musi się jeszcze dużo nauczyć. Zawsze staramy się wyciągać pomocną dłoń do młodzieży, niezależnie od tego czy ktoś jest z Tarnowa, Rzeszowa czy z Gdańska. Krystian również może liczyć na nasze wsparcie, a gdzie będzie jeździć w przyszłości? Nie wiem, to już on sam zadecyduje.

Czy mogłaby Pani uchylić rąbka tajemnicy, jak to się stało, że Krystian trafił do Rzeszowa?
- Ja myślę, że w tej kwestii powinni się wypowiedzieć sami zainteresowani czyli Krystian lub jego tato. To była ich decyzja i myślę, że tutaj zadecydowało jedno: praktyczne podejście, żeby młody człowiek miał szansę rozwoju.

Dziękuję za rozmowę.
- Dziękuję.

Reklama

 


 

 

Relacje Live

PGE Ekstraliga

Krono Plast Włókniarz Częstochowa vs BAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 18:00

Stelmet Falubaz Zielona Góra vs Gezet Stal Gorzów
piątek 20:30

Orlen Oil Motor Lublin vs Fogo Unia Leszno
niedziela 17:00

Pres Toruń vsBetard Sparta Wrocław 
niedziela 19:30

Metalkas 2 Ekstraliga

Moonfin Magnus Ostrów vsH. Skrzydlewka Orzeł Łódź 
czwartek 18:00

Cellfast Wilki Krosno vs Innpro ROW Rybnik
czwartek 20:30

Abramczyk Polonia Bydgoszcz vs Dakar Development Stal Rzeszów
niedziela 13:00

Polonia Piła vs Hunters PSŻ Poznań  
niedziela 15:15

3. Finał IMP - Ostrów
sobota 19:00

 

Krajowa Liga Żużlowa

OK Kolejarz Opole vs Wybrzeże Gdańsk 
niedziela 17:00

Ultrapur Omega Gniezno vs Trans MF Landshut Devils
niedziela 18:00

Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1. Betard Sparta Wrocław

12

23

+94

2.  Pres Toruń 12 22 +115
3.  Fogo Unia Leszno 12 20 +80
4. Orlen Oil Motor Lublin 12 17 +65
5 Bayersystem GKM Grudziądz 12 14 +5
6. Gezet Stal Gorzów 12 13 +1
7. Stelmet Falubaz Zielona Góra

12

7 -104
8. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 12

0

-256
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 13 32 +247
2. Innpro ROW Rybnik 14 19 +47
3. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź 14 17 -42
4 Hunters PSŻ Poznań  13 17 +5
5. Dakar Development Stal Rzeszów 13 16 +41
6. Polonia Piła 13 11 -149
7. Moonfin Magnus Ostrów 14 11 -61
8. Cellfast Wilki Krosno

14

10

-36
 Krajowa Liga Żużlowa
1

Wybrzeże Gdańsk

12 25 +35
2.

Trans MF Landshut Devi

12 21 +67
3. Ultrapur Start Gniezno 12 18 +18
4.   Ok Kolejar Opole  12 14 -11
5. LVBET Lokomotiv Daugavpils 12 13 -8
6.  Speedway Kraków  12 8 -71
7  MKS Śląsk Świętłochowice 12 6 -130
 Bauhaus-Ligan
1. Smederna Eskilstuna 11 21 +77
2. Indianerna Kumla  10 19 +120
3. Lejonen Gislaved 11 16 +48
4. Vastervik Speedway 10 15 +68
5. Vargarna Norrkoeping 10 9 +8
6. Dackarna Malilla 10 9 -41
7. Rospiggarna Hallstavik 11 6 -120
8. Piraterna Motala 11 0 -155



 
SGB Premiership
1. Belle Vue Aces

 


 

2. Ipswitch Witches


3.  Sheffield Tigers

 

4.  Leicester Lions

 


5.  King's Lynn Stars

 

6.  Northampthon Foxes


7.

 



 


SpeedwayLigaen


1. Sønderjylland Elite Speedway  9 17 +42
2. Holsted Tigers 9 14 +70
3. GSK Liga 8 12 +31
4. Team Fjelsted 8 10 -16
5. Esbjerg Vikings 9 9 +3
6. Region Varde Elitesport 8 5 -16
7. Slangerup Speedway 8 4 -49
8 Nordjysk Elite Speedway 7 3 -73

Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik 129
2.  Brady Kurtz 125
3. Robert Lambert 119
4.  Michael Jepsen Jensen 88
5.  Patryk Dudek 81
6. Kacper Woryna 78
7.  Leon Madsen 72
8.  Max Fricke 71
9. Andrzej Lebiediew 60
10.  Jason Doyle 59
11. Jack Holder 55
12.  Dominik Kubera 31
13. Nazar Parnicki   20
14.  Daniel Bewley 18
15.  Frederik Lindgren 16
Klasyfikacja SEC
1.  Leon Madsen 14
2.  Patryk Dudek 14
3.  Mikkel Michelsen 11
4.  Michael Jepsen Jensen 13
5.  Kai Huckenebck 12
6.   Mathias Pollestad 9
7.  Piotr Pawlicki 8
8.  Kacper Woryna 8
9.  Jan Kvech 7
10.  Przemysław Pawlicki 7
11.  Maciej Janowski 6
12.  Andrzej Lebiediew 6
13.  Kim Nilsson 6
14.  Adam Ellis 3
15.  Damian Ratajczak 2
16.  Nazar Parnicki 0
17.

18.

19.

20. r Rasmus Jensen 0

 

Klasyfikacja IMP
1.
Kacper Woryna 26
2.
Maciej Janowski 22
3.  Patryk Dudek 22
4. Bartosz Zmarzlik 20
5.  Piotr Pawlicki 20
6.  Krzysztof Buczkowski 20
7. Wiktor Przyjemsk 20
8.  Jakub Jamróg 16
9. Tobiasz Musielak 15
10. Dominik Kubera 15
11.  Szymon Woźniak 13
12. Przemysław Pawlicki 12
13.  Mateusz Cierniak 12
14.  Maksymilian Pawelczak 10
15. Jakub Miśkowiak 6
16.  Bartosz Jaworski 1
17. Radosław Kowalski 1
18.  Antoni Kawczyński 1
19.

20.

21.

22.  
Klasyfikacja SGP2

1.  Mikkel Andersen 38
2.  Maksymilian Pawełczak 28
3.  Vilads Nagel  23
4.  Beau Bailey 22
5.  William Dreje 23
6.  Slater Lightcap 22
7.  Nicolai Heiselberg 22
8 Wiktor Przyjemsk 20
9.  William Cairns 19
10.  Kevin Małkiewicz 18
11.  Rasmus Karlsson 12
12.  Adam Bednar 10
13.  Mitchell McDiarmid 9
14.  Antoni Mencel 9
15.  Sven Cerjak 4

Partner

 

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu