eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 243
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Polska

  Nie przekonuje mnie ten przepis o U-24... (felieton)
 2020-10-14 17:29:43  Rafał Drabiniok    inf.własna

W przepisach na rok 2021 we wszystkich trzech stopniach rozgrywkowych w Polsce jest zupełna nowość. Jest nią nakaz wystawienia zawodnika do lat 24 w składzie meczowym. Ma to przede wszystkim pomóc młodym zawodnikom w "wypłynięciu na szerokie wody", ale i zaprzestać żelaznym składom, co widzimy od kilku dobrych lat. Kolejnym aspektem władz w wprowadzeniu tego przepisu jest pomoc beniaminkowi, jak jest już teraz to sami widzimy.. 

Najlepsza liga świata? Nie bardzo..

Chwalimy się, że serwujemy najlepszą żużlową ligę świata jaką jest PGE Ekstraliga. Czy wprowadzenie takich ograniczeń w budowaniu składów ma w tym pomóc? Wielu klasowych zawodników zmuszonych jest do albo zejścia ligę niżej i jazdę za dużo mniejsze pieniądze, albo podpisanie tzn. "kontraktu warszawskiego" i późniejsze wypożyczenie do zespołu będącego w potrzebie. Zamiast ich będziemy zmuszeni oglądać zawodników po prostu nienadających się jeszcze na ten poziom rozgrywkowy, ba zaraz się może okazać, że będą to juniorzy, gdyż jedni z tych najlepszych zawodników mieszczących się pod ten przepis woli zostawać w swoich dotychczasowych zespołach (Frederik Jakobsen czy też Andreas Lyager). 

Coroczna zmiana składów kibica nie cieszy.

Kibice, którzy przecież płacą czasem nie małe pieniądze za oglądanie swoich zespołów zżywają się z zawodnikami, którzy przede wszystkim są lojalni wobec swojego pracodawcy. Rotacja zawodnikami w corocznym okienku transferowym w tym nie pomoże. Teraz kluby albo będą musiały walczyć o wynik zmieniając skład, kontraktując "najemników", którzy przyjadą zdobędą punkty i odjadą, albo zadbają o kibica kosztem gorszego wyniku sportowego. Wszyscy wiemy co wybiorą. 

Przejście nieco starszego zawodnika z niższej ligi? Zapomnij.

Kolejną wadą jest praktycznie zabranie możliwości "awansu" zawodników starszych niż 24 lata do ekstraligi a przecież już w tym sezonie za pomocą gościa widzieliśmy, że Nicolai Klindt czy też Rohan Tungate nie odstają poziomem sportowym od sportowców występujących w PGE Ekstralidze. Zabranie kolejnych ośmiu miejsc w składach meczowych im nie pomaga a wręcz praktycznie uniemożliwia dotarcie tam. Już teraz trzeba było ze świecą szukać klubów, którzy postanowili postawić na tych "mniej znanych" - ostatnim transferem był Anders Thomsen z Wybrzeża Gdańsk do Stali Gorzów, gdyż nie wliczam tych, którzy skorzystali przy okazji awansu klubu jak w tym sezonie ROW Rybnik, gdzie niektórzy wprost mówili, że skład jest złożony z zawodników pierwszoligowych. W możliwych składach, które opublikowane zostały w naszym serwisie (TUTAJ) również widzimy, że kluby wolą stawiać na tych "sprawdzonych" a jedynymi nowymi nazwiskami są Tungate oraz Jeppesen, który zapewne jest tylko dlatego by spełnić wymóg. 

Poprawa sytuacji beniaminka? Apator chyba tego nie lubi

Przepis, który miał poprawić sytuację beniaminka po awansie już przed pierwszym sezonem spalił na panewce. Torunianie będą musieli zrezygnować z byłego mistrza świata - Jasona Doyle'a kosztem legendy tego  oraz byłego kapitana klubu Chrisa Holdera. Czy wybór jest dobry, to się dopiero okaże. Jeśli ma to pomóc to na pewno nie w tym przypadku, jak będzie w Wilkach Krosno to jeszcze zobaczymy, gdyż o tym ośrodku jest cisza względem możliwych ruchów transferowych. 

 

Sam jestem mocno sceptycznie nastawiony do tego "urozmaicenia" jakie zaserwowali nam włodarze polskiego speedwaya a co z tego wyniknie i na jak długo zostanie on w przepisach to jeszcze zobaczymy.

Rafał Drabiniok

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno      
2. Moje Bermudy Stal Gorzów      
3. Betard Sparta Wrocław      
4. RM Solar Falubaz Zielona Góra      
5. Eltrox Włókniarz Częstochowa      
6. Motor Lublin      
7. MrGarden GKM Grudziądz      
8. eWinner Apator Toruń      
 eWinner 1. Liga Żużlowa
1. PGG ROW Rybnik      
2. Car Gwarant Kapi Meble Budex Start      
3. Orzeł Łódź      
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
     
5. Unia Tarnów
   
6. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów
     
7. Abramczyk Polonia Bydgoszcz      
8. Wilki Krosno    
2. Liga Żużlowa
1. Lokomotiv Daugavplis      
2. OK Bedmet Kolejarz Opole      
3. SpecHouse PSŻ Poznań      
4. RzTŻ Rzeszów      
5. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz      
6. Wölfe Wittstock      
Bauhaus-Ligan
1. Masarna Avesta      
2. Indianerna Kumla      
3. Lejonen Gislaved      
4. Rospiggarna Hallstavik      
5. Dackarna Mallila      
6. Vetlanda Speedway      
7. Västervik Speedway      
8. Piraterna Motala      
Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik  
2.  Tai Woffinden  
3.  Fredrik Lindgren  
4.  Maciej Janowski  
5.  Leon Madsen  
6.  Jason Doyle  
7.  Artem Laguta  
8.  Emil Sajfutdinow  
9.  Martin Vaculik  
10. Max Fricke  
11.  Matej Žagar  
12. Krzysztof Kasprzak  
13. Anders Thomsen  
14. Robert Lambert  
15. Oliver Berntzon  
Partner
Ostatni wywiad
   Wiktor Przyjemski: Sezon nie był łatwy, ale udany dla mnie

Sezon 2020 był udany dla juniora Abramczyk Polonii Bydgoszcz, Wiktora Przyjemskiego. Pod koniec lipca bez problemów zdał egzamin na licencję "Ż" w Toruniu. W połowie sierpnia oficjalnie otrzymał licencję na starty w klasie 500cc i został ogłoszony zawodnikiem klubu znad Brdy. Podczas rozgrywek DMPJ Przyjemski pokazywał się z dobrej strony, co może napawać optymizmem zarząd oraz sympatyków klubu z Bydgoszczy. Junior Polonii odpowiedział na pytanie o obecny oraz przyszły sezon.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   A mi się pomysł z U24 podoba... (felieton)

W środowisku żużlowym panuje obecnie spora wymiana negatywnych i pozytywnych zdań w sprawie wprowadzenia przepisu dotyczącego zawodnika do 24 lat na pozycji seniorskiej. Zarzuca się, że część doświadczonych zawodników straci swoje miejsca w klubach. Jednakże ten przepis według mnie ma więcej plusów niż wad. Chciałbym przedstawić kilka z nich. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Początki pierwszej ligi oraz zwycięzcy rozgrywek

Zbliżają się rozgrywki eWinner 1. Ligi Żużlowej. Kibice pierwszoligowych zespołów już odliczają dni, żeby obejrzeć ukochaną drużynę. Przy tej okazji warto przyjrzeć się jakie drużyny kiedyś wygrywały pierwszą ligę? Prezentuję artykuł, który poświęcony jest początkom rozgrywek na drugim szczeblu rozgrywek w Polsce, a także ich zwycięzcom.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu