Felietony
Rafał Dobrowolski: Żużlowe przeboje
Koniec listopada to dla kibiców czarnego sportu okres przemyśleń oraz rożnego rodzaju spekulacji. Na rynku transferowym pozostaje jeszcze dużo niewiadomych. Kilka klubów ekstraligowych kompletowanie składów ma już za sobą głownie chodzi tutaj o drużyny z Leszna, Torunia, Zielonej Góry oraz Częstochowy. Sporą niespodzianką mogą się okazać zestawienia innych "teamów" takich jak Wrocław, Tarnów, Gorzów i w moim odczuciu Rzeszów, który może sprawić tak zwany hit transferowy (ale o tym może później).
Wrocławski rozpad ?
Zaczniemy może od klubu ze stolicy Dolnego ¦ląska, drużyna z Wrocławia, która ma w swoich szeregach byłego IM¦ Jasona Crumpa w moich notowaniach na sezon 2008 jeżeli nie znajdzie odpowiednich dobrze przemyślanych wzmocnień w walce o medale może zapomnieć. Aktualnie tacy zawodnicy jak wyżej wspomniany Crump, Słaboń czy Jędrzejak oraz dwójka młodzieżowców Filip Sitera i młodziutki Janowski gwarancji medalowych dla kibiców ze Stadionu Olimpijskiego dać nie mogą. Uważam, że dużym błędem działaczy z Wrocławia było nie podpisanie umowy z Kenneth’em Bjerre oraz perspektywicznym i jakże przyszłościowym Nicolai Klind’em. Ten duet z Danii mógłby przynieść dużo korzyści dla klubu Atlasu Wrocław. Ale znając pana Marka Cieślaka, wizję zespołu na przyszłoroczny sezon ma opracowaną i dzięki jego doświadczeniu popularna "Sparta" jak zwykle będzie groźna dla wielu ekip z Ekstraligi. Tak więc nasuwa mi się jedno hasło związane z drużyną wrocławską "do roboty a będzie dobrze".
Gorzowska bomba...
Kolejna drużyna po kilku latach przerwy wraca do elity, mowa tutaj oczywiście o beniaminku Stali Gorzów. Skład ekipy z województwa lubuskiego pozostawia również dużo do życzenia, aktualne kontrakty podpisane mają Jesper B. Jensen, Matej Ferjan i nadzieja gorzowskich kibiców Paweł Hlib oraz trzon juniorów na czele z Jonassonem i Szewczykowskim. Jak kilka dni temu zapowiadał prezes KS Stal Gorzów Władysław Komarnicki szykują się dwa duże transferowe hity , pytany czy chodzi tutaj o Golloba i Holte nie zaprzecza, wszystko wyjaśni się na początku grudnia. Czyli co? Dwie gorzowskie bomby? Niewątpliwie można byłoby to tak nazwać jeżeli te transfery doszłyby do skutku.
Tarnowski koniec ... ?
... być może tak. Nadzieją dla tarnowskich kibiców jest fakt że klub pozyskał sponsora strategicznego, którym są Zakłady Azotowe z Tarnowa. Pocieszenie finansowe jest a kontraktów jak nie ma, tak i o nich nawet nie słychać. Po czwartkowej konferencji prezes spółki Paweł Pawłowski potwierdził wznowienie rozmów z liderami Gollobem i "Holtańskim", ale również zapowiedział, że skład na przyszły sezon będzie taki na jaki będzie stać spółkę. Po przeczytaniu rozmowy pana Pawłowsskiego mam takie przeczucie, iż jego wiara na przedłużenie kontraktów z uczestnikami SGP 2008 jest mała, ale być może się mylę. Podpisanie umów z Wrightem i Doolanem można nazwać krótko "róbmy coś bo może być nie ciekawie, a w lidze z kimś trzeba na mecz jechać i wystawić jakiś skład". Warto wspomnieć , że bliski przedłużenia umowy jest "Koldi", a dzisiaj zespół popularnych jaskółek wypożyczył na okres jednego roku Patricka Hougaarda z Unii Leszno, tak więc widać Tarnów stawia na młodzież. Kończąc wątek Unii Tarnów pragnę zaznaczyć, że kiedy było dużo pieniędzy na kontach spółki ściągano i podpisywano kontrakty za gigantyczne sumy. Przykład Rickardssona czy Tomka Golloba. Ale to już przeszłość i nie ma co się więcej nad tym rozwodzić. Byłbym zapomniał, dużą niespodziankę działaczom z Tarnowa zrobiła zdegradowana do I ligi bydgoska Polonia, która za odpowiednio wniesioną opłatą zleciał kontrolę spółki Unii. Reasumując wcale mnie to nie dziwi, ponieważ każdy na miejscu pana Tillingera zrobiłby to samo (ale po co? odpowiedz w kolejnym zdaniu). Warto podkreślić, że wynik jaki wyda powołana komisja nie będzie miała żadnego wpływu na proces przyznawania licencji dla klubów na sezon 2008.
Podpowiedź dla działaczy "może jakieś konkrety bo koniec jest bliski"
Rzeszowska matka...
Z takim tytułem śmiało można zwracać się do pani prezes Marty Półtorak, dla mnie wielki szacunek do niej wywarł fakt zerwania rozmów z Nickim Pedersenem. ¦wietnie do tej sytuacji pasuje przykład wyżej opisanej drużyny z Mościc, nie można szastać pieniędzmi na lewo i prawo a na koniec sezonu martwić się o przyznanie licencji na starty w przyszłym roku. W pamięci zapadły mi słowa pani Marty : "w drużynie jeździ siedmiu zawodników, a nie tylko Nicki Pedersen". I właśnie te słowa chyba trzeba by było powtórzyć panu Marianowi Maślance, który nieoficjalnie wiadomo na "powera" wydał około 2 milionów złotych!!! A można było powiedzieć "nie" tak jak promotorzy angielskiego Eastbourne Eagles i szwedzkiego Hammarby Sztokholm. W Polsce oczywiście tak nie można było zrobić! Czy klub z Częstochowy skończy tak jak niegdyś Piła czy przykład z teraźniejszości Tarnów - czas pokaże. Wracając do składu Marmy powiem krótko - może być ciekawie Zagar, Watt, Bjerre, Nicholls plus zdolni i perspektywiczni juniorzy Vaculik, Lampart oraz Szostek i walka o medal w przyszłym sezonie staje się całkiem realny. Z prasowych doniesień wiadomo , że Gollob jest w stałym kontakcie z działaczami z Gorzowa i także z Rzeszowa. Jeżeli Tomek trafi do drużyny ze stolicy Podkarpacia może to być wspaniały sezon dla foliowych. Znając prezes Półtorak wszystko jest możliwe!
Tak widać wariantów przynależności klubowej poszczególnych zawodników jest bardzo dużo. Wszystko się wkrótce okaże. Mój artykuł "żużlowe przeboje" nazwałem tak, ponieważ to co dzieje się w klubach z Wrocławia (słaby na obecna chwilę skład) Tarnowa (tutaj to już ogólnie kuriozum z długami oraz skompletowaniem teamu), Gorzowa (nie wymagajmy od beniaminka od razu tak dużo ale ciekawy jestem finału sprawy z rozbójnikiem Pawłem Hlibem, oraz tak oczekiwane dwie bomby prezesa Komarnickiego) pozostawiają wiele do życzenia. Klub z Rzeszowa chciałbym pochwalić a to w głównej mierze zasługa lojalnej pani Marty (oby tak dalej!)

PGE Ekstraliga
Krono Plast Włókniarz Częstochowa vs
Fogo Unia Leszno
piątek 18:00
Gezet Stal Gorzów vs
BAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 20:30
Pres Toruń vs
Orlen Oil Motor Lublin
niedziela 17:00
Stelmet Falubaz Zielona Góra vs
Betard Sprata Wrocław
niedziela 19:30
Metalkas 2 Ekstraliga
Polonia Piła vs
H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
czwartek 18:00
ŻKS Stal Rzeszów vs
Hunters PSŻ Poznań
czwartek 20:00
Moonfin Magnus Ostrów vs
Cellfast Wilki Krosno
niedziela 13:00
Abramczyk Polonia Bydgoscz vs
Innpro ROW Rybnik
niedziela 15:15
Krajowa Liga Żużlowa
Trans MF Landshut Devils vs
Lokomotiv Daugavpils
niedziela 14:00
Wubrzeże Gdańsk vs
Speedway Kraków
niedziela 15:00
Ślask Świętłochowice vs
Ultrapur Omega Gniezno
niedziela 16:00
FIM Speedway Grand Prix - Wrocław
sobota 21:45
![]()
| P | Nazwa | M | PD | PM |
| 1. |
8 |
14 |
+66 |
|
| 2. | 8 | 11 | +40 | |
| 3. | 8 | 10 | +90 | |
| 4. | 7 | 10 | +44 | |
| 5 | 8 | 10 | +12 | |
| 6. | 7 | 7 | +18 | |
| 7. |
8 |
2 | -82 | |
| 8. | 8 |
0 |
-170 | |
| 1. | 8 | 17 | +133 | |
| 2. | 8 | 11 | +25 | |
| 3. | 7 | 11 | -26 | |
| 4 | |
7 | 9 | +31 |
| 5. | 7 | 7 | -7 | |
| 6. | 8 | 5 | -31 | |
| 7. | 7 | 4 | -25 | |
| 8. |
7 |
4 |
-114 | |
| 1 |
|
8 | 13 | +49 |
| 2. |
|
6 | 10 | +37 |
| 3. | |
6 | 7 | -3 |
| 4. | 5 | 5 | +3 | |
| 5. | 6 | 5 | -16 | |
| 6. | 5 | 2 | -29 | |
| 7 | 6 | 2 | -64 | |
| 1. | 3 | 6 | +26 | |
| 2. | 3 | 4 | +14 | |
| 3. | 3 | 4 | +14 | |
| 4. | 3 | 4 | +6 | |
| 5. | 2 | 2 | +14 | |
| 6. | 3 | 2 | -8 | |
| 7. | 3 | 0 | -44 | |
| 8. | 2 | 0 | -22 | |
| 1. |
|
|
||
| 2. | ||||
| 3. |
|
|||
| 4. |
|
|||
| 5. |
|
|||
| 6. | ||||
| 7. |
|
|||
| 1. | 5 | 8 | +14 | |
| 2. | 5 | 6 | +15 | |
| 3. | 5 | 4 | +15 | |
| 4. | 5 | 4 | -24 | |
| 5. | 3 | 4 | +1 | |
| 6. | 4 | 3 | -13 | |
| 7. | 4 | 3 | -14 | |
| 8 | 3 | 2 | -14 |
| 1. | 65 | |
| 2. | 62 | |
| 3. | 55 | |
| 4. | 45 | |
| 5. | 44 | |
| 6. | 42 | |
| 7. | 42 | |
| 8. | 37 | |
| 9. | 35 | |
| 10. | 29 | |
| 11. | 23 | |
| 12. | 18 | |
| 13. | 17 | |
| 14. | 12 | |
| 15. | 10 |
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| 8. | ||
| 9. | ||
| 10. | ||
| 11. | ||
| 12. | ||
| 13. | ||
| 14. | ||
| 15. | ||
| 16. | ||
| 17. | ||
| 18. | ||
| 19. | ||
| 20. |
| 1. |
16 | |
| 2. |
14 | |
| 3. | 13 | |
| 4. | 12 | |
| 5. | 9 | |
| 6. | 9 | |
| 7. | 9 | |
| 8. | 9 | |
| 9. | 8 | |
| 10. | 7 | |
| 11. | 6 | |
| 12. | 6 | |
| 13. | 4 | |
| 14. | 2 | |
| 15. | 1 | |
| 16. | 1 | |
| 17. | ||
| 18. | ||
| 19. | ||
| 20. | ||
| 21. | ||
| 22. |
Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.
Więcej wywiadówW niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn.
Więcej felietonówAbsolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.
Więcej artykułów