eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 320
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Felietony

  Elitserien: Podsumowanie sezonu 2018 (cz. II)
 2018-09-06 02:22:45  Bartłomiej Florek    inf.własna

Za Nami ćwierćfinały szwedzkiej Elitserien. Jest to druga część podsumowania sezonu 2018 w wykonaniu poszczególnych drużyn tej ligi. W miniony wtorek sezon zakończyły zespoły Indianerny Kumla i Vetlandy Speedway. Przyjrzymy się dokonaniom tych zespołów.

Im lepiej w klubie, tym lepiej na torze

Tak można podsumować sezon 2018 w wykonaniu Indianerny Kumla. Klub z Kumli robił wszystko, aby polepszać stopniowo kondycję klubu zarówno finansową, jak i sportową. I to się poniekąd udało. Choć jeszcze w ubiegłym roku starty Indianerny w Elitserien wisiały na włosku, to jednak działacze udowodnili, że klub znajduje się we właściwych rękach. Sportowo skład Indian nie obfitował w wielkie nazwiska, to jednak drużyna z Vaclavem Milikiem, Kennethem Bjerre czy później Tai'em Woffindenem na czele pokazała się z dobrej strony. Drużyna w przekroju całego sezonu nie musiała drżeć o miejsce w finałowej szóstce, co można uznać za sukces. Zapewne niesmakiem zakończył się sezon dla zespołu z Kumli, gdyż oba spotkania ćwierćfinałowe ze Smederną Eskilstuną zakończyły się wyraźnymi porażkami Indian. Czy rzeczywiście ten klub z każdym kolejnym rokiem kieruje się w odpowiednim kierunku? Odpowiedź na to pytanie poznamy w przyszłości. Pozostaje życzyć Indianernie udanych kolejnych sezonów...

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i na zewnątrz

Tai Woffinden w atmosferze skandalu opuścił w trakcie sezonu Masarnę Avesta. Indianerna postanowiła zakontraktować lidera cyklu Speedway Grand Prix i z pewnością "Tajski" nie zawiódł oczekiwań. (fot. J. Eklind)

Nieudane otwarcie nowego rozdziału

Po sezonie 2017 doszło do wielkich zmian organizacyjnych w zespole z Vetlandy. Ówcześni wicemistrzowie Szwecji po wielu latach rozstali się ze swoim wieloletnim sponsorem tytularnym - Elitfönster, co oznaczało zmianę szyldu utytułowanego podmiotu żużlowego. Od sezonu 2018 dziewięciokrotni mistrzowie Szwecji startowali pod nazwą Vetlanda Speedway. Sportowo drużynie nie miało ubyć na wartości. Patrząc na przekrój rundy zasadniczej - rzeczywiście tak było. Choć drużynie z Vetlandy nie udało się awansować bezpośrednio do półfinałów - to wielu znawców uważało, że nie powinno być kłopotów z awansem do półfinału. Niestety - ćwierćfinały z Västervik Speedway obnażyły wiele słabości tej drużyny. Choć liderzy tego teamu, czyli Artiom Łaguta, Leon Madsen i Bartosz Zmarzlik nie zawiedli - to jednak słaba postawa drugiej linii i rezerwowych okazała się niewystarczająca, aby odeprzeć ataki wyrównanego zespołu rywali. Fanom tej drużyny pozostaje czekać do przynajmniej kolejnego sezonu, aby powrócić po raz pierwszy od 2015 roku na tron.

Artiom Łaguta po roku przerwy powrócił do startów w Elitserien. Rosjanin udowodnił w przekroju sezonu, że potrafi być w barwach Vetlandy równie skuteczny, jak w barwach grudziądzkiego GKM-u. (fot. M. Stahl)

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno      
2. Moje Bermudy Stal Gorzów      
3. Betard Sparta Wrocław      
4. RM Solar Falubaz Zielona Góra      
5. Eltrox Włókniarz Częstochowa      
6. Motor Lublin      
7. MrGarden GKM Grudziądz      
8. eWinner Apator Toruń      
 eWinner 1. Liga Żużlowa
1. PGG ROW Rybnik      
2. Car Gwarant Kapi Meble Budex Start      
3. Orzeł Łódź      
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
     
5. Unia Tarnów
   
6. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów
     
7. Abramczyk Polonia Bydgoszcz      
8. Wilki Krosno    
2. Liga Żużlowa
1. Lokomotiv Daugavplis      
2. OK Bedmet Kolejarz Opole      
3. SpecHouse PSŻ Poznań      
4. RzTŻ Rzeszów      
5. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz      
6. Wölfe Wittstock      
Bauhaus-Ligan
1. Masarna Avesta      
2. Indianerna Kumla      
3. Lejonen Gislaved      
4. Rospiggarna Hallstavik      
5. Dackarna Mallila      
6. Vetlanda Speedway      
7. Västervik Speedway      
8. Piraterna Motala      
Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik  
2.  Tai Woffinden  
3.  Fredrik Lindgren  
4.  Maciej Janowski  
5.  Leon Madsen  
6.  Jason Doyle  
7.  Artem Laguta  
8.  Emil Sajfutdinow  
9.  Martin Vaculik  
10. Max Fricke  
11.  Matej Žagar  
12. Krzysztof Kasprzak  
13. Anders Thomsen  
14. Robert Lambert  
15. Oliver Berntzon  
Partner
Ostatni wywiad
   Wiktor Przyjemski: Sezon nie był łatwy, ale udany dla mnie

Sezon 2020 był udany dla juniora Abramczyk Polonii Bydgoszcz, Wiktora Przyjemskiego. Pod koniec lipca bez problemów zdał egzamin na licencję "Ż" w Toruniu. W połowie sierpnia oficjalnie otrzymał licencję na starty w klasie 500cc i został ogłoszony zawodnikiem klubu znad Brdy. Podczas rozgrywek DMPJ Przyjemski pokazywał się z dobrej strony, co może napawać optymizmem zarząd oraz sympatyków klubu z Bydgoszczy. Junior Polonii odpowiedział na pytanie o obecny oraz przyszły sezon.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   A mi się pomysł z U24 podoba... (felieton)

W środowisku żużlowym panuje obecnie spora wymiana negatywnych i pozytywnych zdań w sprawie wprowadzenia przepisu dotyczącego zawodnika do 24 lat na pozycji seniorskiej. Zarzuca się, że część doświadczonych zawodników straci swoje miejsca w klubach. Jednakże ten przepis według mnie ma więcej plusów niż wad. Chciałbym przedstawić kilka z nich. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Początki pierwszej ligi oraz zwycięzcy rozgrywek

Zbliżają się rozgrywki eWinner 1. Ligi Żużlowej. Kibice pierwszoligowych zespołów już odliczają dni, żeby obejrzeć ukochaną drużynę. Przy tej okazji warto przyjrzeć się jakie drużyny kiedyś wygrywały pierwszą ligę? Prezentuję artykuł, który poświęcony jest początkom rozgrywek na drugim szczeblu rozgrywek w Polsce, a także ich zwycięzcom.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu