eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 77
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Felietony

  Mistrzostwa? Ale jakie?!
 2018-06-07 00:21:49  Bartłomiej Florek    inf.własna

W bieżącym tygodniu czekają Nas finałowe rundy nowo powstałego Speedway of Nations, które zostaną rozegrane we Wrocławiu. Dyrektor BSI, Torben Olsen na łamach mediów przyznał, że rangą zawodów będzie tytuł Mistrza Świata w nowym formacie. Zagadnienie wydaje się być ciekawe, bowiem działacz nie doprecyzował jaki tytuł mistrzowski kryje się pod tym pojęciem.

Jeżeli miałby być on zaliczony pod poczet znanego Nam formatu parowego, bądź drużynowego - no to nie jest to nic odkrywczego. Nie wiemy jednak teraz jeszcze - pod jaką formułą będą zapisane medale Speedway of Nations, jednak patrząc na strukturę zawodów - można je uznać za kontynuatora Mistrzostw Świata Par lub Drużynowego Pucharu Świata. Kibice mogliby być zadowoleni, gdyby okazało się, że po raz pierwszy od 1993 roku zostałby mianowany nowy triumfator tej pierwszej formuły zawodów. Jeśli zwycięzcą SoN okazaliby się reprezentanci Polski - to wliczając ich osiągnięcie pod poczet MŚP - triumfowaliby w tych zawodach po raz drugi w historii (jedyny dotychczasowy triumf Polaków w MŚP miał miejsce w 1971 r. w Rybniku - przyp. aut.).

Jest też możliwość, aby zaliczyć SoN jako kontynuatora tradycji Speedway World Cup. Już w latach 1994-1998 rozgrywano ówczesne Drużynowe Mistrzostwa Świata w formacie parowym, a zwycięzca tych zawodów był uznawany za Drużynowego Mistrza Świata. Nie byłoby nic dziwnego, gdyby FIM wrócił do znanego Nam rozwiązania z przeszłości.

Spodziewać się można też jednak, że od najbliższej soboty rozpocznie się liczenie nowej klasyfikacji - dzięki której triumfator dwudniowych zawodów rozpocznie nową, świecką tradycję liczenia medalistów SoN pod poczet nowej klasyfikacji. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Torben Olsen użył w mediach określenia, że SoN jest nowym formatem. Niestety jak już wcześniej zauważyłem - zawody parowe nie są niczym odkrywczym w historii żużla. Jako nowy format można zrozumieć - abstrachując już w najbardziej wybujałe wyobrażenia - np. format, w którym dajmy na to weźmie udział para, bądź drużyna złożona z mężczyzn i kobiet. Może i formuła mixa wydaje się dość zabawna, ale jednak jest to przykład znaczenia nowa formuła.

Miejmy nadzieję, że jednak finał Speedway of Nations będzie kontynuował stare tradycje i zostanie zaliczony jako kontynuator MŚP lub DPŚ.

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno2. Truly.work Stal Gorzów3. Betard Sparta Wrocław4. forBET Włókniarz Częstochowa5. Get Well Toruń6. MrGarden GKM Grudziądz7. Falubaz Zielona Góra


8. Speed Car Motor LublinNice 1. Liga Żużlowa
1. Unia Tarnów


2. ROW Rybnik


3. Car Gwarant Start Gniezno


4. Lokomotiv Daugavpils


5. Orzeł Łódź6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk


7. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów2. Liga Żużlowa
1. Euro Finannce Polonia Piła


2. Speedway Wanda Kraków3. Stainer Unia Kolejarz Rawicz


4. Kolejarz Opole


5. Power Duck Iveston PSŻ Poznań

 


6. ZOOLeszcz Polonia Bydgoszcz

 7. Wilki Krosno


SGB Premiership
1. Poole Pirates


2. King's Lynn Stars


3. Belle Vue Aces


4. Swindon Robins


5. Wolverhampton Wolves


6. Ipswich Witches


7. Peterborough Panthers


Elitserien
1. Smederna Esklistuna2. Dackarna Malilla3. Rospiggarna Hallstavik4. Västervik Speedway5. Vetlanda Speedway


6. Indianerna Kumla7. Lejonen Gislaved8. Masarna Avesta9. Piraterna MotalaKlasyfikacja SGP
1.  Tai Woffinden  
2.  Bartosz Zmarzlik  
3.  Fredrik Lindgren  
4.  Maciej Janowski  
5.  Greg Hancock  
6.  Artiom Łaguta  
7.  Jason Doyle  
8.  Emil Sajfutdinow  
9.  Patryk Dudek  
10.  Matej Žagar  
11.  Martin Vaculik
12. Janusz Kołodziej

13.  Niels Kristian Iversen
 
14. Antonio Lindbaeck
 
15. Leon Madsen
 
Partner
Ostatni wywiad
   Bartłomiej Kowalski: Na pewno można było wygrać

Bartłomiej Kowalski okazał sie z jednym bohaterów Arge Speedway Wandy Kraków w meczu z Lokomotivem Duagavpils. Zespół z województwa małopolskiego zdołał remisować 45:45 z fawroyzowanymi Łotyszami. Ważnym punktem w ekipie gospodarzy był właśnie wcześniej wspomniany młodzieżowiec, który uzyskał 8 punktów z bonusem. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z utalentowanym zawodnikiem.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Skarb Kibica - Polonia Piła

Zapraszam do przedsezonowego cyklu "Skarb Kibica", gdzie będę starał się przybliżyć sylwetki wszystkich drużyn, które wezmą udział w sezonie 2019 we wszystkich Polskich ligach żużlowych. Dziś zapraszam do zapoznania się bliżej z drugim z omawianych już spadkowiczów z Nice 1LŻ, czyli z Polonią Piła.

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Śladami historii. Parowy czempionat (cz. II)

Zapraszamy Państwa na drugą część dotyczącą historii międzynarodowych finałów z udziałem najlepszych par świata. W drugiej części opiszemy historię składającą się na lata, kiedy w formacie parowym rozgrywano Drużynowe Mistrzostwa Świata (1994-1998) oraz po krótce opiszemy historię Speedway Best Pairs Cup z udziałem najlepszych reprezentacji świata (2013-2015). W pierwszej z kolei odnieśliśmy się do legendarnych Mistrzostw Świata Par. Zapraszamy do lektury!!!

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu