eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 330
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Felietony

  Premiership: Podsumowanie sezonu 2018 (cz. I)
 2018-09-11 01:04:45  Bartłomiej Florek    inf.własna

Za Nami runda zasadniczna rozgrywek SGB Premiership w sezonie 2018. Wiemy już, że o tytuł mistrza Wielkiej Brytanii nie powalczą drużyny Leicester Lions, Wolverhampton Wolves oraz ubiegłoroczny mistrz kraju - Swindon Robins. Jest to zatem najlepsza pora na podsumowanie dorobku tych drużyn.

Kolejny sezon jazdy o przetrwanie

Tak jak w tym tytule - można podsumować sezon w wykonaniu Leicester Lions. Sezon 2018 miał być zupełnie inny w wykonaniu Lwów, bowiem zbudowany przed sezonem skład miał dać wymarzone play-offy po raz pierwszy od awansu tej drużyny do brytyjskiej elity. Wydawało się, że tak się stanie, bowiem udało się zbudować skład z doświadczonych brytyjskich ligowców oraz zawodników z sukcesami na arenie międzynarodowej, ale bez doświadczenia w tej lidze. Mowa tu o Krystianie Pieszczku czy Martinie Vaculiku, który niewątpliwie był gwiazdą drużyny. Trzeba szczerze przyznać, że drużynę prowadzoną przez Simona Steada - nie opuszczały kłopoty. Jeszcze przed sezonem okazało się, że Josh Bates nie będzie dysponowany w tym sezonie, wskutek czego trzeba było szukać zastępstw za tego zawodnika. Wkrótce, w jednym z pierwszych spotkań sezonu - groźnych kontuzji na torze w Swindon doznali wspomniany Vaculik i Michael Palm Toft. Pierwszy stracił sporą część sezonu i zrezygnował z jazdy na Wyspach, z kolei drugi po powrocie do zdrowia zasilił ligowego rywala - King's Lynn Stars. Jeszcze później z kolei groźnych kontuzji nabawili się Daniel King czy Kyle Newman. Trzeba przyznać, że umiejętnie radzono sobie z uzupełnianiem składu, bowiem Kenneth Bjerre, Ricky Wells czy Charles Wright byli gwarantem solidnych zdobyczy punktowych. Niestety Lwy strzeliły sobie w stopę w połowie lipca, kiedy stracili cierpliwość m. in. do liderów zespołu, jakimi byli m. in. Bjerre czy Pieszczek. Choć zawodnicy w chwili rozstania z klubem byli w mocnym dołku, to jednak ich zastępcy, czyli m. in. Scott Nicholls, Josh Auty czy Stuart Robson spisywali się jeszcze słabiej. Ostatecznie Lwy zamknęły tabelę ligową, a do przedostatniej pozycji mieli stratę aż 11 punktów. Pozostaje życzyć kibicom, aby klub z Leicester w przyszłym sezonie włączył się do walki o fazę play-off...

Zdjęcie

Hans Andersen (na pierwszym planie, po prawej) wywiązał się należycie z roli lidera zespołu z Leicester. Scott Nicholls (po lewej) z kolei nie był w stanie zrekompensować braku Martina Vaculika czy Kennetha Bjerre. (fot. T. Lanning)

Wilki, które straciły kły

Jeszcze w połowie sezonu wydawało się, że Wolverhampton Wolves ma realne szanse, aby wejść do fazy play-off. Nic bardziej mylnego. O ile pierwsza połowa sezonu w wykonaniu Wilków układała się dość dobrze, głównie za sprawą domowych triumfów - to jednak w drugiej połowie sezonu było diametralnie gorzej. Najbardziej kluczowe okazały się kontuzje Rory'ego Schleina, które sprawiły, że Wilki musiały radzić sobie bez jednego z liderów zespołu. To z pewnością najmocniej osłabiło siłę rażenia zespołu z Monmore Green. O ile Sam Masters wywiązywał się z roli lidera, to jednak skuteczny dotychczas Jacob Thorssell - w większości spotkań mocno zawodził. Ciężko było liczyć na solidny dorobek punktowy ze strony drugiej linii zespołu czy rezerwowych. Jak potoczy się kolejny sezon dla tej drużyny? Czy Wilki ominie limit pecha i skończą sezon z medalem? Na to pytanie poznamy odpowiedź na koniec sezonu 2019...

Zdjęcie

Rory Schlein (na pierwszym planie) był pewnym punktem drużyny z Wolverhampton, jednak dwie groźne kontuzje Australijczyka z pewnością osłabiły jego zespół i sprawiły, że "Wilki" przedwcześnie zakończyły sezon. (źródło fot.: social media Wolverhampton Wolves)

Przedwczesna abdykacja z tronu mistrzowskiego

Już w fazie zasadnicznej rozgrywek zmagania w lidze zakończyli Swindon Robins. Sezon nie rozpoczął się dla Rudzików najgorzej, bowiem sezon rozpoczęli od zdobycia Elite Shield. Zwycięstwo w superpucharowych zmaganiach z pewnością na początku sezonu mocno napędziło podopiecznych Aluna Rossitera do cięższej pracy i utwierdziło, że drużyna z Abbey Stadium może realnie powalczyć o awans do fazy play-off. Jednak im głębiej w las, tym... mniej było drzew. W składzie ubiegłorocznych mistrzów co prawda był solidny trzon zespołu, to jednak zabrakło w niej zdecydowanego lidera, który mógł pociągnąć drużynę do skutecznej walki. Nie lepiej też było wśród rezerwowych, bowiem Jack Smith czy wcześniej Mitchell Davey nie kończyli spotkań z dorobkiem punktowym, z którym zwykł kończyć spotkania Zach Wajtknecht. Sezon jednak dla Rudzików jeszcze się nie skończył, bowiem mają jeszcze szansę wywalczyć awans do finału SGB Premiership Knock-Out Cup, czyli rozgrywek pucharowych. Z pewnością zawodnicy tej drużyny zrobią wszystko, aby niejako wynagrodzić kibicom słabszy sezon w lidze...

Zdjęcie

David Bellego (na pierwszym planie) spisywał się zgodnie z oczekiwaniami, jednak było to za mało, aby Swindon Robins mogło walczyć w fazie play-off. (fot. T. Lanning)

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno      
2. Moje Bermudy Stal Gorzów      
3. Betard Sparta Wrocław      
4. RM Solar Falubaz Zielona Góra      
5. Eltrox Włókniarz Częstochowa      
6. Motor Lublin      
7. MrGarden GKM Grudziądz      
8. eWinner Apator Toruń      
 eWinner 1. Liga Żużlowa
1. PGG ROW Rybnik      
2. Car Gwarant Kapi Meble Budex Start      
3. Orzeł Łódź      
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
     
5. Unia Tarnów
   
6. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów
     
7. Abramczyk Polonia Bydgoszcz      
8. Wilki Krosno    
2. Liga Żużlowa
1. Lokomotiv Daugavplis      
2. OK Bedmet Kolejarz Opole      
3. SpecHouse PSŻ Poznań      
4. RzTŻ Rzeszów      
5. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz      
6. Wölfe Wittstock      
Bauhaus-Ligan
1. Masarna Avesta      
2. Indianerna Kumla      
3. Lejonen Gislaved      
4. Rospiggarna Hallstavik      
5. Dackarna Mallila      
6. Vetlanda Speedway      
7. Västervik Speedway      
8. Piraterna Motala      
Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik  
2.  Tai Woffinden  
3.  Fredrik Lindgren  
4.  Maciej Janowski  
5.  Leon Madsen  
6.  Jason Doyle  
7.  Artem Laguta  
8.  Emil Sajfutdinow  
9.  Martin Vaculik  
10. Max Fricke  
11.  Matej Žagar  
12. Krzysztof Kasprzak  
13. Anders Thomsen  
14. Robert Lambert  
15. Oliver Berntzon  
Partner
Ostatni wywiad
   Wiktor Przyjemski: Sezon nie był łatwy, ale udany dla mnie

Sezon 2020 był udany dla juniora Abramczyk Polonii Bydgoszcz, Wiktora Przyjemskiego. Pod koniec lipca bez problemów zdał egzamin na licencję "Ż" w Toruniu. W połowie sierpnia oficjalnie otrzymał licencję na starty w klasie 500cc i został ogłoszony zawodnikiem klubu znad Brdy. Podczas rozgrywek DMPJ Przyjemski pokazywał się z dobrej strony, co może napawać optymizmem zarząd oraz sympatyków klubu z Bydgoszczy. Junior Polonii odpowiedział na pytanie o obecny oraz przyszły sezon.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   A mi się pomysł z U24 podoba... (felieton)

W środowisku żużlowym panuje obecnie spora wymiana negatywnych i pozytywnych zdań w sprawie wprowadzenia przepisu dotyczącego zawodnika do 24 lat na pozycji seniorskiej. Zarzuca się, że część doświadczonych zawodników straci swoje miejsca w klubach. Jednakże ten przepis według mnie ma więcej plusów niż wad. Chciałbym przedstawić kilka z nich. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Początki pierwszej ligi oraz zwycięzcy rozgrywek

Zbliżają się rozgrywki eWinner 1. Ligi Żużlowej. Kibice pierwszoligowych zespołów już odliczają dni, żeby obejrzeć ukochaną drużynę. Przy tej okazji warto przyjrzeć się jakie drużyny kiedyś wygrywały pierwszą ligę? Prezentuję artykuł, który poświęcony jest początkom rozgrywek na drugim szczeblu rozgrywek w Polsce, a także ich zwycięzcom.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu