Artykuły
W połowie stawki minionego sezonu 2. Ligi Żużlowej skasyfikowany został zespół łotewskiego Lokomotivu Daugavpils. Rok 2022 będzie już osiemnastym, w którym Lokomotiv wystartuje w lidze polskiej. Równocześnie będzie to ich piąty sezon w trzeciej klasie rozgrywkowej. Pozostałe trzynaście spędzili na drugim szczeblu.
Zeszły sezon był pierwszym po ponad dekadzie, kiedy klubowi z Dyneburga przyszło rywalizować w 2. Lidze Żużlowej. W roku 2020 Łotysze okazali się najsłabsi w eWinner 1. Lidze, choć długo stawiali zacięty opór drużynie bydgoskiej Abramczyk Polonii. Kryzys przyszedł jednak na samym finiszu rozgrywek, tym samym bydgoszczanie zdołali uratować ligowy byt kosztem właśnie Lokomotivu. Utalentowana łotewska młodzież dawała jednak nadzieje na szybki powrót do wyższej klasy rozgrywkowej. Ostatecznie żużlowcy Lokomotivu ani przez moment nie włączyli się do walki o zwycięstwo w rozgrywkach. O ile wspomnieni młodzieżowcy wyróżniali się na tle konkurencji, tak formacji seniorskiej zdecydowanie zabrakło lidera. Dość napisać, że najskuteczniejszy sklasyfikowany zawodnik klubu w minionych rozgrywkach, średnio na spotkanie nie przywoził nawet dwucyfrowej ilości punktów.
W tym roku może nie być łatwiej. Klub opuścili zarówno najlepszy senior - Oleg Michaiłow wybrał Abramczyk Polonię Bydgoszcz - oraz junior - Francis Gusts zasilił szeregi mistrza kraju z Wrocławia - minionego sezonu. W zamian nie sprowadzono równie mocnych nazwisk, choć języczkiem uwagi może być postać Nicka Morrisa, który po dwuletniej przerwie wraca na polskie tory. W każdym razie zbudowana kadra nie daje realnych nadziei na lepsze wyniki, choć jak zwykle sporym atutem Łotyszy może być ich specyficzny, domowy obiekt.
Kadra Optibet Lokomotivu Daugavpils 2022:
Seniorzy:
Jewgeņij Kostygow
Ķasts Puodžuks
Daniils Kolodinskis
Adam Ellis (Wielka Brytania)
Rene Bach (Dania)
Arsłan Fajzulin (Rosja)
Markus Maximus Lill (Estonia)
Nick Morris (Australia)
Juniorzy:
Ričards Ansviesulis
Artjoms Juhno
Ernests Matjušonoks
Nikita Kaulins
Rudolfs Sproģis
Māris Streļcovs
Trener:
Nikołaj Kokin
Ocena siły kadry seniorskiej (1-10): 7
Lidera powinniśmy upatrywać w Jewgieniju Kostygowie, a więc zawodnikowi związanemu z Lokomotivem od zawsze. Jego zeszłoroczne rezultaty choć nie były imponujące, mimo to wciąż najlepsze z całej kadry. Partnerować mu będzie łotewski weteran - Kjastas Poudżuks. Lepiej wygląda formacja zagraniczna, choć sporo w niej niewiadomych. Adam Ellis po dobrym sezonie 2020, w minionych rozgrywkach zaliczył spory regres. Rene Bach, który podobnie jak Brytyjczyk rok 2020 zalicza do udanych, miniony sezon stracił, ponieważ w lidze polskiej nie wyjechał na tor ani razu. Do tego dochodzi Nick Morris. Australijczyka na trzecim poziomie rozgrykowym stać na bardzo dobre wyniki, jednak, jak wyżej wspominaliśmy, ostatnie dwa lata w Polsce w ogóle go nie było. Podsumowując - jeśli parę czynnik się na siebie nałoży - seniorów Lokomotivu stać na pokonywanie renomowanych - jak na tę ligę - rywali. W innym wypadku Łotyszom pozostanie walka o uniknięcie losu czerwonej latarnii wraz z zespołami z Tarnowa i Piły.
Ocena siły kadry juniorskiej: 4
Po opuszczeniu drużyny przez Francisa Gustsa, siła rażenia młodzieżowców Lokomotivu drastycznie spadła. Obecnie formacja ta wypada dosyć blado. Dodatkowo włodarze klubu nie zdecydowali się na korzystanie z instytucji "gościa", co również nie jest bez znaczenia. Co warte pochwały, już tradycyjnie, kadra juniorska klubu będzie składać się w całości z wychowanków Lokomotivu. To jednak w żużlu nie jest punktowane.
Prognozowane miejsce: 5
Wiele niewiadomych nie pozwoli myśleć włodarzom klubu o włączeniu się w walkę o awans. Prawdę mówiąc, nawet samo wygranie 2. Ligi przez Lokomotiv nie oznaczałoby powrotu klubu do eWinner 1. Ligi. Ich miejsce - jako jedynego zagranicznego zespołu startującego na tym poziomie - zajęło przecież niemieckie AC Landshut Devils. Ten fakt również mógł mieć wpływ na zespół zbudowany przez zespół prowadzony przez Nikołaja Kokina.
PGE Ekstraliga
BAYERSYSTEM GKM Grudziądz vs
Orlen Oit Motor Lublin
niedziela 19:30
Metlakas 2 Ekstraliga
Automa Unia Tarnów vs
Texom Stal Rzeszów
niedziela 14:00
Hunters PSŻ Poznań vs
Fogo Unia Leszno
niedziela 16:30
FIM Speedway Grand Prix - Warszawa
sobota 19:00
P | Nazwa | M | PD | PM |
![]() |
||||
1. | ![]() |
4 |
8 |
+76 |
2. | ![]() |
4 | 7 | +36 |
3. | ![]() |
5 | 6 | +44 |
4. | ![]() |
4 | 6 | +32 |
5 | ![]() |
5 | 3 | --44 |
6. | ![]() |
4 | 2 | -6 |
7. | ![]() |
4 |
2 | -66 |
8. | ![]() |
4 |
0 |
-58 |
![]() |
||||
1. | ![]() |
4 | 6 | +22 |
2. | ![]() |
4 | 6 | +16 |
3. | ![]() |
3 | 4 | +45 |
4. | ![]() |
3 | 3 | +4 |
5. | ![]() |
3 | 3 | -2 |
6. | ![]() |
3 | 2 | +16 |
7. | ![]() |
3 | 3 | -44 |
8. | ![]() |
2 |
0 |
-57 |
![]() |
||||
1 |
|
4 | 6 | +16 |
2. | ![]() |
4 | 6 | +44 |
3. | ![]() |
3 | 4 | +14 |
4. | ![]() |
4 | 4 | -2 |
5. | ![]() |
3 | 2 | 8 |
6. | Speedway Kraków | 3 | 2 | -50 |
7 | ![]() |
3 | 0 | -30 |
![]() |
||||
1. | ![]() |
1 | 2 | +10 |
2. | ![]() |
1 | 2 | +4 |
3. | ![]() |
1 | 2 | +2 |
4. | ![]() |
1 | 2 | +2 |
5. | ![]() |
1 | 0 | -2 |
6. | ![]() |
1 | 0 | -2 |
7. | ![]() |
1 | 0 | -4 |
8. | ![]() |
1 | 0 | -10 |
![]() |
||||
1. | ![]() |
6 |
12 |
+104 |
2. | ![]() |
6 | 8 | +102 |
3. | ![]() |
6 | 8 |
+18 |
4. | ![]() |
5 |
6 |
+10 |
5. | ![]() |
8 | 4 |
-110 |
6. | ![]() |
6 | 4 | -36 |
7. | ![]() |
6 |
0 | -88 |
1. | ![]() |
24 |
2. | ![]() |
18 |
3. | ![]() |
17 |
4. | ![]() |
17 |
5. | ![]() |
12 |
6. | ![]() |
11 |
7. | ![]() |
11 |
8. | ![]() |
10 |
9. | ![]() |
8 |
10. | ![]() |
7 |
11. | ![]() |
6 |
12. | ![]() |
5 |
13. | ![]() |
4 |
14. | ![]() |
3 |
15. | ![]() |
1 |
1. | ![]() |
|
2. | ![]() |
|
3. | ![]() |
|
4. | ![]() |
|
5. | ![]() |
|
6. | ![]() |
|
7. | ![]() |
|
8. | ![]() |
|
9. | ![]() |
|
10. | ![]() |
|
11. | ![]() |
|
12. | ![]() |
|
13. | ![]() |
|
14. | ![]() |
|
15. | ![]() |
|
16. | ||
17. | ||
18. | ||
19. | ||
20. |
1. |
![]() |
|
2. |
![]() |
|
3. | ![]() |
|
4. | ![]() |
|
5. | ![]() |
|
6. | ![]() |
|
7. | ![]() |
|
8. | ![]() |
|
9. | ![]() |
|
10. | ![]() |
|
11. | ![]() |
|
12. | ![]() |
|
13. | ![]() |
|
14. | ![]() |
|
15. | ![]() |
|
16. | ![]() |
|
17. | ![]() |
|
18. | ![]() |
|
19. | ![]() |
|
20. | ||
21. | ||
22. |
Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.
Więcej wywiadówW niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn.
Więcej felietonówAbsolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.
Więcej artykułów