eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 280
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Felietony

  Skarb Kibica - Kolejarz Rawicz
 2019-03-12 15:14:13  Mikołaj Wiśniowski    gurustats.pl

Zapraszam do przedsezonowego cyklu "Skarb Kibica", gdzie będę starał się przybliżyć sylwetki wszystkich drużyn, które wezmą udział w sezonie 2019 we wszystkich Polskich ligach żużlowych. Tym razem przyszła pora na analizę 3 drużyny drugiej ligi żuzlowej w ubiegłym sezonie, czyli Kolejarz Rawicz.

Sezon 2018 

Ubiegły sezon dla Rawickiego żużla był z pewnością sezonem dość niezwykłym. Po fuzji z Unią Leszno, zespół przechrzczono z Kolejarza Rawicz na Unię Kolejarz Rawicz. Nowe rozdanie przyniosło sporo pozytywów. Pierwszym z nim był z pewnością wielce szanowany i utytułowany trener Roman Jankowski, który objął drużynę. Kolejnym była możliwość rozjeżdżania niezwykle zdolnej leszczyńskiej młodzieży w ogniu rywalizacji ligowej. Współpraca z "bykami" umożliwiła także starty w klubie Damiana Balińskiego oraz Jaimona Lidsey'a, gdyby nie wspomniana fuzja, Kolejarza z pewnością nie byłoby stać na takich zawodników. Wszystkie te czynniki wpłynęły pozytywnie także na wynik sportowy. W sezonach 2016 i 2017 "niedźwiadkom" udało się wygrać zaledwie 2 mecze.  W roku 2018 Rawiczanie odnieśli aż 7 zwycięstw, a na własnym torze ulegli nieznacznie tylko niepokonanej Stali Rzeszów. Wynik ten umożliwił im awans do fazy play-off, gdzie po wyrównanej walce ulegli Ostrovii Ostrów. Właściwie jedynym minusem korzystania z pomocy Unii, jest fakt, że część zawodników może w każdej chwili zostać powołana do zeszłorocznego mistrza Polski, co sprawia, że drużyna niejako nie posiada swojego kręgosłupa. Jest to jednak maleńki kamyczek w ogródku pełnym pozytywów. Liderami zeszłorocznego Kolejarza byli  Baliński oraz Lindsey, jednakże największe pochwały kierowane były w stronę juniorów, czyli Szymona Szlauderbacha oraz Wiktora Trofimowa. Obaj młodzieżowcy "wykręcili" średnią ponad 1,800 pkt/bieg i  byli zdecydowanie najlepszymi młodzieżowcami w lidze. Wspomniany duet startował razem 16 razy i aż połowę z tych wyścigów zakończył na dwóch pierwszych miejscach.  Postawa Szaluderbacha była na tyle dobra, że wobec kontuzji Dominika Kubery wystąpił on w ekstraligowej potyczce z GKM-em Grudziądz. Trofimow za swoją jazdę został nagrodzony transferem do Motoru Lublin, gdzie wspólnie z Wiktorem Lampartem mają stworzyć bardzo mocną parę juniorską. 

Wyniki 2018

Rawicz – Krosno 51:39

Rawicz – Bydgoszcz 62:28

Rzeszów – Rawicz 44:43

Rawicz – Poznań 53:31

Rawicz – Ostrów Wlkp. 45:45

Opole – Rawicz 52:38

Rawicz – Opole 52:37

Ostrów Wlkp. – Rawicz 51:39

Poznań – Rawicz 43:47

Rawicz – Rzeszów 42:47

Bydgoszcz – Rawicz 40:0 (wo.)

Krosno - Rawicz 37:53

 

Skład na sezon 2019

Facundo Albin - Argentyna

Damian Baliński - Polska

Petr Chlupac - Czechy

Todd Kurtz - Australia

Jaimon Lidsey - Australia

Paweł Nagibin - Rosja

Arkadiusz Pawlak - Polska

Keynan Rew Australia

Juniorzy:

Szymon Szlauderbach - Polska

Tymoteusz Picz - Polska

Krzysztof Sadurski - Polska

Kacper Pludra - Polska

Trener: Roman Jankowski 

Rawiczanie  nie poczynili przed tym sezonem żadnych spektakularnych ruchów transferowych. Na minus z pewnością trzeba zapisać utratę Ricky'ego Wellsa oraz Richiego Worralla. Obaj zawodnicy byli w ubiegłym sezonie solidnymi punktami "niedźwiadków" i ich utrata z pewnością odciśnie piętno na wynikach rawickiej drużyny. Drużyna w przyszłym sezonie będzie oparta jeszcze mocniej niż to było w ubiegłym roku na wychowankach Unii Leszno.  Regularnie startowali będą prawdopodobnie Kacper Pludra oraz Tymoteusz Picz. Wielką niewiadomą jest starszy brat znanego w żużlowym świecie Brad'yego Kurza - Todd. Starszy z braci zapowiada, że jest gotowy na naszą ligę, choć na starty w niej zdecydował się dość późno, bo ma teraz 26 lat. Kolejarz w okienku transferowym pozyskał trzech bardzo zdolnych nastolatków. Nagibin, Chlupac a przede wszystkim Keynan Rew w dalekiej przyszłości mogą stanowić o sile Unii Leszno, jednakże póki co mają spokojnie rozwijać się pod czujnym okiem trenera Jankowskiego.Takie podejście należy z pewnością chwalić, lecz zastępców Wellsa i Worralla na tą chwilę nie pozyskano i kibice będą musieli trzymać kciuki za dobrą jazdę młodziutkich zawodników Kolejarza.

Ocena Rynku Transferowego (1-10):

Prognozowany skład:

1.Damian Baliński

2.Arkadiusz Pawlak

3.Jaimon Lidsey

4.Tymoteusz Picz

5.Facundo Albin

6.Kacper Pludra

7.Szymon Szlauderbach

Mocne strony:

1.Juniorzy. Młodzieżowcy stanowią zdecydowanie najmocniejsza stronę rawickiej drużyny. Szymon Szlauderbach jest to już na tą chwilę zdecydowanie junior na poziomie ekstraligowym i myślę, że gdyby nie perspektywa jazdy w  sezonie 2020 w barwach Unii Leszno, bądź zastępowanie kogoś z duetu Kubera/Smektała w razie kontuzji w nadchodzącym sezonie, młodego Szymona już by ani w Lesznie ani w Rawiczu nie było. 16-letni Pludra ma już za sobą debiut w barwach Kolejarza. Ten nastolatek dostał szanse startu, gdy tylko osiągnął minimalny wiek uprawniający go do występu w meczu ligowym i już ma on na rozkładzie m.in. Zbigniewa Sucheckiego. Jest to z pewnością diament, który trzeba oszlifować, podobnie sytuacja ma się z Tymoteuszem Piczem, który jest rówieśnikiem Pludry. Taka formacja młodzieżowa jest bezapelacyjnie najmocniejszą na torach 2LŻ. 

2.Trener. Marka jaką jest Roman Jankowski wzbudza szacunek w każdym żużlowym ośrodku. Młode talenty z Rawicza nie mogły lepiej trafić, bo każdy wie ilu zawodników na bardzo wysokim poziomie Jankowski już wychował.  Mając do dyspozycji takie talenty były Indywidualny Mistrz Polski w przyszłości będzie wstanie z kilku z nich zrobić naprawdę solidnych żużlowców. 

3.Jaimon Lidsey. Analizując składy kolejnych drużyn drugiej ligi, ciężko jest mi się doszukać tak utalentowanego zawodnika jak 20-letni Australijczyk. Jego rozwój przebiega doskonale i moja subiektywna opinia jest taka, że młody "kangur" będzie w trójce najlepiej punktujących zawodników rozgrywek 2019. 

Słabe strony:

1.Nierówny skład. O ile Lidsey, Baliński i Szlauderbach są pewniakami do wysokich zdobyczy punktowych to pozostali zawodnicy są kompletną niewiadomą. Ogromnym problemem będą na pewno mecze wyjazdowe, gdzie rawicka młodzież nie będzie tak skuteczna jak na własnym stadionie.

2. Kontuzje. Pisząc kontuzje mam na myśli urazy zawodników Unii Leszno. W przypadku jakiegoś nieszczęścia kogoś z dwójki Kubera/Smektała automatycznie do składu wskakuje Szlauderbach, co zabiera Kolejarzowi jednego z liderów. Taka sama sytuacja tyczy się Lidseya, który w przypadku urazu któregoś z leszczyńskich seniorów z pewnością wskoczy do składu.

3. Brak ławki. W razie kontuzji  czy to właśnie tak jak opisywałem wyżej zawodnika Unii Leszno, czy to kogoś z podstawowego składu rawiczan jedynym w miarę sensownym zastępstwem wydaje się Todd Kurtz, jednakże na co go stać na naszym podwórku to australijczyk pewnie sam jeszcze do końca nie wie. Oprócz Kurtza, trener Jankowski będzie miał w obwodzie samych nastolatków. Najbliżej zespołu wydaje się Rew, jednakże mądrzejsi będziemy po kilku treningach "niedzwiadków".

Terminarz

Rawicz – Bydgoszcz

Piła – Rawicz

Rawicz – Krosno

Kraków – Rawicz

Rawicz – Opole

Poznań – Rawicz

Rawicz – Poznań

Opole – Rawicz

Rawicz – Kraków

Krosno – Rawicz

Rawicz – Piła

Bydgoszcz – Rawicz

Prognozowane miejsce:

Pomimo dużych zasobów talentu jakimi dysponują rawiczanie, myślę że na tą chwilę w tak wyrównanej i silnej drugiej lidze nie mają szans na walkę o fazę play-off. "Niedźwiadki" z pewnością napędzą stracha nie jednemu faworytowi zwłaszcza na własnym torze, jednakże sezon jest długi a Kolejarz ma bardzo krótką ławkę a do tego nie są pewni tego jakich zawodników będą mieli do dyspozycji w danym dniu. Wynik sportowy to jedno, ale tej drużynie naprawdę warto się przyglądać bo mają w składzie kilku naprawdę fajnych młodych żużlowców, którzy w przyszłości mogą być wartościowymi zawodnikami, jednakże na tą chwilę typuję ich nie wyżej niż 6 lokata. 

Relacje live

PGE EKSTRALIGA
Moje Bermudy Stal - PGG ROW
piątek, godz. 18:00
Motor - Fogo Unia
piątek, godz. 20:30
MrGarden GKM - RM Solar Falubaz
niedziela, godz. 16:30
Betard Sparta - Eltrox Włókniarz
niedziela, godz. 19:15

EWINNER 1 LIGA ŻUŻLOWA
Unia - Orzeł
sobota, godz. 16:30
Start - Lokomotiv
niedziela, godz. 14:00
Zdunek Wybrzeże - Ostrovia
niedziela, godz. 14:00

DRUGA LIGA ŻUŻLOWA
Wilki - RzTŻ
piątek, godz. 16:00
Metalika Recycling Kolejarz - Wolfe
sobota, godz. 11:45
SpecHouse PSŻ - OK Bedmet Kolejarz
niedziela, godz. 11:45

TURNIEJE INDYWIDUALNE
PGE IMME w Toruniu
sobota, godz. 19:15

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno 9 18 +98
2. RM Solar Falubaz Zielona Góra 9 14 +43
3. Motor Lublin 9 11 +32
4. Eltrox Włókniarz Częstochowa 9 11 +44
5. Betard Sparta Wrocław 8 10 +30
6. MrGarden GKM Grudziądz 9 8 -28
7. Moje Bermudy Stal Gorzów 8 4 -48
8. PGG ROW Rybnik 9 2 -171
 eWinner 1. Liga Żużlowa
1. eWinner Apator Toruń 6 12 +134
2. Unia Tarnów 6 8 +2
3. Orzeł Łódź 6 6 +12
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 6 6 +1
5. Car Gwarant Kapi Meble Budex Start 6 6 -10
6. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów
6 6
-34
7. Lokomotiv Daugavplis 6 2 -32
8. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 6 2 -73
2. Liga Żużlowa
1. Wilki Krosno 2 4 +49
2. SpecHouse PSŻ Poznań 2 2 +26
3. RzTŻ Rzeszów  2 2 +26
4. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz  2 2 -24
5. Wölfe Wittstock 2 2 -38
6. OK Bedmet Kolejarz Opole 2 0 -39
Bauhaus-Ligan
1. Lejonen Gislaved 2 4 +36
2. Rospiggarna Hallstavik 2 4 +16
3. Dackarna Mallila 2 2 +19
4. Piraterna Motala 2 2 -5
5. Vetlanda Speedway 2 2 -6
6. Masarna Avesta 2 2 -14
7. Indianerna Kumla 2 0 -20
8. Västervik Speedway 2 0 -26
Klasyfikacja SEC
1.  Robert Lambert  67
2.  Leon Madsen 63
3.  Grigorij Laguta 52
4.  Mikkel Michelsen 46
5.  Bartosz Smektała 45
6.  Nicki Pedersen 45
7.  Timo Lahti 43
8.  Kacper Woryna 33
9.  David Bellego 31
10.  Vaclav Milik  26
11.  Kai Huckenbeck 25
12.  Krzysztof Kasprzak  25
13.  Peter Ljung 23
14.  Michael Jepsen Jensen 22
15.  Andrei Kudriashov 21
Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik  
2.  Leon Madsen  
3.  Emil Sajfutdinow  
4.  Fredrik Lindgren  
5.  Martin Vaculik  
6.  Maciej Janowski  
7.  Jason Doyle  
8.  Patryk Dudek  
9.  Matej Žagar  
10.  Niels Kristian Iversen  
11.  Artem Laguta  
12.  Antonio Lindbaeck  
13.  Tai Woffinden  
14.  Max Fricke  
15. Martin Smolinski  
Partner
Ostatni wywiad
   Sebastian Szostak: Najważniejsze to dobrze punktować

W tej chwili cały świat sportowy stoi w miejscu. Każdy wyczekuje aż pandemia koronawirusa się zakończy, a sportowcy będą mogli wrócić do uprawiania dyscyplin, z których słyną. Nie inaczej jest z żużlowcami. W tym momencie sytuacja zmusza ich do trenowania w domowym zaciszu. Udało się jednak poprosić wychowanka Arged Malesa TŻ Ostrovia - Sebastiana Szostaka, o udzielenie krótkiego wywiadu. Ostrowianin odpowiedział na pytania przez szklany ekran. 

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Szpilki na żużlu #1: Żużel w koronie

Ten sezon jest dziwny. Wszyscy musieliśmy przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, która wpłynęła również na żużel. Chyba powinniśmy się jednak cieszyć. W końcu PGE Ekstraliga wystartowała jako jedna z pierwszych profesjonalnych lig sportowych w Polsce. Na początku wszystko szło super. Do czasu. No cóż...

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Początki pierwszej ligi oraz zwycięzcy rozgrywek

Zbliżają się rozgrywki eWinner 1. Ligi Żużlowej. Kibice pierwszoligowych zespołów już odliczają dni, żeby obejrzeć ukochaną drużynę. Przy tej okazji warto przyjrzeć się jakie drużyny kiedyś wygrywały pierwszą ligę? Prezentuję artykuł, który poświęcony jest początkom rozgrywek na drugim szczeblu rozgrywek w Polsce, a także ich zwycięzcom.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu