eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 279
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Felietony

  Skarb Kibica - Polonia Bydgoszcz
 2019-03-01 23:16:06  Mikołaj Wiśniowski    http://gurustats.pl/,http://www.polonia.bydgoszcz.pl/

Zapraszam do przedsezonowego cyklu "Skarb Kibica", gdzie będę starał się przybliżyć sylwetki wszystkich drużyn, które wezmą udział w sezonie 2019 we wszystkich Polskich ligach żużlowych. W drugim wydaniu cyklu postaram się przeanalizować przedostatnią drużynę 2LŻ w sezonie 2018, czyli Polonie Bydgoszcz.

Sezon 2018

Zeszły sezon  dla fanów speedwaya w Bydgoszczy był kolejnym rokiem tortur i dramatów. Chwasty na trybunach, brudne krzesełka, pusty stadion i ciągłe porażki, tak można podsumować nie tylko zeszłe rozgrywki ale ostatnie 3 lata w wykonaniu Polonii Bydgoszcz. Potwierdzeniem jak bardzo stoczyła się drużyna, która 7 razy stawała na najwyższym stopniu podium w DMP jest pewna brutalna statystyka bilansu zwycięstw i porażek. Bydgoszczanie w ostatnich 3 sezonach ( 2 lata w Nice 1LŻ i rok w 2LŻ) wygrali łącznie 9 spotkań a przegrali 34 razy. Poprzedni rok był nie tylko totalną klapą pod wzlędem sportowym ale także pod względem frekwencyjnym. Średnia widzów, którzy przychodzili dopingować swoich żużlowców na stadion przy ul. Sportowej 2, wynosiła 1 180 os. Kibicom nie ma się jednak co dziwić, bo klub nie przyciągał niczym. Trybuny były w fatalnym stanie, drużyna nie miała żadnej tożsamości a wszystkim dowodził człowiek, który owszem zrobił dla bydgoskiego żużla wiele i jest on ojcem uratowania Polonii przed upadkiem ale nie potrafił on nawiązać żadnej relacji z kibicami i w dodatku zaczął wprowadzać niechciany przez kibiców herb gwardyjnej Polonii z lat PRL-u, którym ozdobił polewaczkę i wprowadził do programów meczowych. Lista negatywów jest znacznie dłuższa niż te, które wymieniłem ale żeby z tego dramatu nie robić kompletnej histerii to trzeba przyznać, że jakieś bardzo niewielkie, ledwo migączace światełko w tunelu można było dostrzec. To światełko zaczynało świecić głownie dlatego, że w końcu po wielu latach męk, udało się zredukować ogromne długi jakie miała Polonia, a menadżerem zespołu po tym jak w sezonie 2017 prowadził go syn właściciela, czyli Jacek Gollob (miejmy nadzieję, że nigdy już tego nie zrobi) został Jerzy Kanclerz, czyli obecny prezes nowej odmienionej Polonii. Najlepszym zawodnikiem bydgoskiej drużyny w zeszłym sezonie był duńczyk Rene Bach ze średnią 1,922 pkt/bieg. Z dobrej strony prezentował się także młody Francuz Dimitri Berge. Obaj w przyszłym sezonie będą przywdziewać plastron z Gryfem na piersi. 

Wyniki 2018

Bydgoszcz – Rzeszów 29:61

Opole – Bydgoszcz 57:33

Rawicz – Bydgoszcz 62:28

Bydgoszcz – Poznań 43:47

Ostrów Wlkp. – Bydgoszcz 59:31

Bydgoszcz – Krosno 50:39

Krosno – Bydgoszcz 43:47

Poznań – Bydgoszcz 54:36

Bydgoszcz – Ostrów Wlkp. 34:55

Bydgoszcz – Rawicz 40:0 (wo.)

Bydgoszcz – Opole 43:47

Rzeszów – Bydgoszcz 58:32

 

Skład na sezon 2019 

Damian Adamczak - Polska

Oskar Ajtner-Gollob - Polska

Rene Bach - Dania

Dimitri Berge - Francja

Aureliusz Bieliński - Polska

Kamil Brzozowski - Polska

Mikołaj Curyło - Polska

Valentin Grobauer - Niemcy

Matic Ivacic - Słowenia

Ondrej Smetana - Czechy

Ricky Wells - USA

Josh Grajczonek - Australia/Polska

Juniorzy:

Mateusz Jagła - Polska

Tomasz Orwat - Polska

Marcel Studziński - Polska

Trener: Ryszard Franczyszyn (trener juniorów, który będzie pomagał przyszłemu menadżerowi) 

Po wielu latach posuchy na rynku transferowym i corocznego osłabiania się nowy prezes wraz z zarządem odwalili kawał dobrej roboty. Przede wszystkim udało się zatrzymać liderów z zeszłego sezonu czyli dwójkę Berge/Bach. W klubie pozostał także młody Tomasz Orwat, na którego chrapkę miały inne drużyny m.in. Wybrzeże Gdańsk. W zespole pozostał także Oskar Ajtner-Gollob, który podpisał konktrakt "warszawski" z Polonią. Patrząc jednak na zachowanie młodego Golloba  bardzo powątpiewam, że ten utalentowany zawodnik będzie jeszcze poważnym sportowcem. Do klubu przybyli także nowi zawodnicy a największym wzmocnieniem wydaje się to najświeższe, czyli zakontraktowanie posiadającego polską licencje Josha Grajczonka, który od 2 lat ścigał się w Nice 1LŻ. Zespół wzmocnili także Kamil Brzozowski oraz Ricky Wells. Brzozowski był w zeszłym sezonie solidną postacią drużyny z Ostrowa, z którą to awansował do pierwszej ligi.32-latek postanowił pozostać jednak szczebel niżej i będzie w nadchodzącym sezonie kapitanem Polonii. 27-letni Amerykanin przywędrował nad brdę z Kolejarza Rawicz, w którym to pojechał w 5 meczach i prezentował się bardzo solidnie. Wells rozwija się z sezonu na sezon i powinien być mocnym punktem drugiej lini zespołu z Bydgoszczy. Jerzemu Kanclerzowi udało się wzmocnić także kulejącą formację juniorską. Do klubu na zasadzie wypożyczenia ze Stali Gorzów przyszedł Marcel Studziński. 18-latek zeszły sezon spędził na wypożyczeniu w Ostrowie, gdzie kilka razy pokazał się z naprawdę dobrej strony. Sezon ukończył ze średnią 0,735 pkt/bieg, a jego najlepszym występem było 8 punktów w meczu z KSM Krosno. Polonia posiada też solidnie zabezpiecznie w razie kontuzji któregoś z zawodników. Duże nadzieje pokładane są w Mikołaju Curyle, który jeździć przecież potrafi ale miewa także ogromne problemy sprzętowe. Są także Gollob i Adamczak, którzy jeśli poukładają sobie swoje sprawy i dobrze przygotują się do sezonu będą stanowić solidną alternatywę dla przyszłego menadżera. W składzie widnieje także nazwisko Valentina Grobauera, który nie schodzi pożniej pewnego poziomu i w każdej chwili będzie mógł wskoczyć do składu i zagwarantować kilka cennych oczek. Zarząd klubu dopuszcza także możliwość wypożyczenia kolejnego młodzieżowca z ekstraligowego klubu, o czym na konferencji prasowej informował prezes Kanclerz

Ocena Rynku Transferowego (1-10): 7,5 

Prognozowany skład:

1.Rene Bach

2.Ricky Wells

3.Kamil Brzozowski

4.Dimitri Berge

5.Josh Grajczonek

6.Marcel Studziński

7.Tomasz Orwat 

 

Mocne strony

1.Juniorzy. Po wielu latach posuchy zapowiada się, że formacja młodzieżowa będzie znów stanowiła o sile drużyny z Bydgoszczy. Orwat w zeszłym sezonie pokazywał już, że stać go na przywożenie za swoimi plecami bardziej doświadczonych zawodników. Gorzej było w biegach juniorskich kiedy wymagano od niego więcej. Jest to jednak młody chłopak, który podchodzi do żużla bardzo poważnie i przyszły sezon może być dla niego bardzo udany. Studziński, natomiast jest nieco młodszy ale pod okiem Ryszarda Franczyszyna jego talent może bardzo się rozwinąć i duet ten ma papiery, aby zostać jednym z silniejszych na torach 2 Ligi Żużlowej.

2.Zbilansowanie między młodością a doświadczeniem. W zespole mamy dwóch bardzo doświadczonych zawodników, czyli Josha Grajczonka oraz Kamila Brzozowskiego. Ten pierwszy od wielu lat z powodzeniem ściga się na brytyjskich torach a w naszej lidze, także niejednokrotnie pokazał, że jest wartościowym zawdonikiem. Na poziomie drugiej ligi powinien znaleźć się wśród najlepszych zawodników. Brzozowski nie z jednego pieca chleb już jadł i wydaje się, że zdobycze na poziomie 8-10 pkt powinien gwarantować w każdym meczu. Do tych dwóch weteranów dorzućmy młodego Berge, utalentowanych juniorów oraz wchodzących w najlepszy wiek dla żużlowca Wellsa oraz Bacha możemy otrzymać mieszankę, którą stać przy dobrym dniu na pokonanie każdego.

3. Stabilizacja. Przed sezonym 2019, w końcu zaczęto mówić w kontekście Polonii Bydgoszcz w sposób inny niż tylko spadek oraz problemu finansowe. Klubem zarządza teraz osoba niezwykle kompetentna, lubiana i szanowana w świecie żużlowym. Do tego ma po swojej stronie legendę Tomasza Golloba oraz Zbigniewa Bońka, który bardzo utożsamia się z klubem i będzie starał się mu pomagać w odpowiednim funkcjonowaniu. Po wielu latach obietnic podpisano w końcu umowę na remont stadionu. Czynniki te z pewnością bardzo zmotywują żużlowców, bo przecież zupełnie inaczej jeździ się, jeśli nikt nie ma wobec klubu żadnych oczekiwań i tylko czeka aż sezon się skończy, a inaczej jeśli ma się przed sobą perspektywę pracy z takimi osobowościami jak Tomasz Gollob, Jerzy Kanclerz oraz z będącym dobrym duchem klubu Zbigniewem Bońkiem i walkę o awans do Nice 1LŻ.

Słabe strony:

1.Nieprzewidywalność. W składzie Polonii, oprócz Brzozowskiego i Grajczonka bardzo trudno znaleźć zawodników, którzy utrzymywaliby solidny poziom przez kilka lat. Bach, Berge i Wells mieli udany zeszły sezon, jednakże nie dają oni gwarancji, że w kolejnym sezonie będzie lepiej albo chociaż tak samo poprawnie.W Bydgoszczy zbudowano naprawdę ciekawę drużyną, którą stać na bardzo wiele, jednakże może to pójść w dwie strony. Będzie albo bardzo dobrze, albo naprawdę źle. Plusem w tej sytuacji wydaje się być dość solidna ławka, która w razie słabszej formy któregoś z zawodników może stanowić solidną alternatywę. 

2.Tor. W zeszłym sezonie zawody przy Sportowej oglądało się bardzo ciężko. Gołym okiem widać było, że zawodnicy nie czują się na torze komfortowo i ciężko dopasować im się do bydgoskiego owalu. Tomasz Gollob na konferencji prasowej mówił "Stadion ma być dla kibiców, tor dla zawodników". Miejmy nadzieję, że wiedza Golloba zaprocentuje i przy Sportowej wróci wielkie ściganie, które przyciągnie kibiców na stadion a zawodnicy Polonii będą czuli się na nim jak u siebie w domu.

Terminarz:

Rawicz – Bydgoszcz (30/31 marca 2019)

Bydgoszcz – Opole (6/7 kwietnia 2019)

Poznań – Bydgoszcz (13/14 kwietnia 2019)

Bydgoszcz – Piła (4/5 maja 2019)

Krosno – Bydgoszcz (11/12 maja 2019)

Bydgoszcz – Kraków (26 maja 2019)

Kraków – Bydgoszcz (1/2 czerwca 2019)

Bydgoszcz – Krosno (9 czerwca 2019)

Piła – Bydgoszcz (15/16 czerwca 2019)

Bydgoszcz – Poznań (6/7 lipca 2019)

Opole – Bydgoszcz (27/28 lipca 2019)

Bydgoszcz – Rawicz (3/4 sierpnia 2019)

Prognozowane miejsce: 3 

Polonia po wielu latach znów wstaje z kolan. Nowy zarząd, remont stadionu, nowi sponsorzy, ciekawe transfery. Te wszystkie pozytywne aspekty, które dzieją się wokół klubu sprawiają, że w Bydgoszczy znów o żużlu mówi się pozytywnie. Rozgrywki 2 Ligi Żużlowej zapowiadają się w tym rok niezwykle pasojnująco. Ciężko znaleźć jednego, konkretnego faworyta do awansu, myślę jednak, że Polonia ma na tyle mocny i solidny skład, że nie powinni mieć problemów z awansem do fazy play-off. Bardzo dużo, zależy jednak od stabilizacji poszczególnych zawodników oraz od tego jak klub będzie funkcjonował w trakcie sezonu. Potencjał drużyny oceniam podobnie jak drużyny krośnieńskiej i wygląda na to, że właśnie drużyny Polonii oraz Wilków Krosno będą starały się walczyć z teoretycznie najmocniejszym na papierze Kolajarzem Opole

 

Relacje live

PGE EKSTRALIGA
Moje Bermudy Stal - PGG ROW
piątek, godz. 18:00
Motor - Fogo Unia
piątek, godz. 20:30
MrGarden GKM - RM Solar Falubaz
niedziela, godz. 16:30
Betard Sparta - Eltrox Włókniarz
niedziela, godz. 19:15

EWINNER 1 LIGA ŻUŻLOWA
Unia - Orzeł
sobota, godz. 16:30
Start - Lokomotiv
niedziela, godz. 14:00
Zdunek Wybrzeże - Ostrovia
niedziela, godz. 14:00

DRUGA LIGA ŻUŻLOWA
Wilki - RzTŻ
piątek, godz. 16:00
Metalika Recycling Kolejarz - Wolfe
sobota, godz. 11:45
SpecHouse PSŻ - OK Bedmet Kolejarz
niedziela, godz. 11:45

TURNIEJE INDYWIDUALNE
PGE IMME w Toruniu
sobota, godz. 19:15

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno 9 18 +98
2. RM Solar Falubaz Zielona Góra 9 14 +43
3. Motor Lublin 9 11 +32
4. Eltrox Włókniarz Częstochowa 9 11 +44
5. Betard Sparta Wrocław 8 10 +30
6. MrGarden GKM Grudziądz 9 8 -28
7. Moje Bermudy Stal Gorzów 8 4 -48
8. PGG ROW Rybnik 9 2 -171
 eWinner 1. Liga Żużlowa
1. eWinner Apator Toruń 6 12 +134
2. Unia Tarnów 6 8 +2
3. Orzeł Łódź 6 6 +12
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 6 6 +1
5. Car Gwarant Kapi Meble Budex Start 6 6 -10
6. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów
6 6
-34
7. Lokomotiv Daugavplis 6 2 -32
8. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 6 2 -73
2. Liga Żużlowa
1. Wilki Krosno 2 4 +49
2. SpecHouse PSŻ Poznań 2 2 +26
3. RzTŻ Rzeszów  2 2 +26
4. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz  2 2 -24
5. Wölfe Wittstock 2 2 -38
6. OK Bedmet Kolejarz Opole 2 0 -39
Bauhaus-Ligan
1. Lejonen Gislaved 2 4 +36
2. Rospiggarna Hallstavik 2 4 +16
3. Dackarna Mallila 2 2 +19
4. Piraterna Motala 2 2 -5
5. Vetlanda Speedway 2 2 -6
6. Masarna Avesta 2 2 -14
7. Indianerna Kumla 2 0 -20
8. Västervik Speedway 2 0 -26
Klasyfikacja SEC
1.  Robert Lambert  67
2.  Leon Madsen 63
3.  Grigorij Laguta 52
4.  Mikkel Michelsen 46
5.  Bartosz Smektała 45
6.  Nicki Pedersen 45
7.  Timo Lahti 43
8.  Kacper Woryna 33
9.  David Bellego 31
10.  Vaclav Milik  26
11.  Kai Huckenbeck 25
12.  Krzysztof Kasprzak  25
13.  Peter Ljung 23
14.  Michael Jepsen Jensen 22
15.  Andrei Kudriashov 21
Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik  
2.  Leon Madsen  
3.  Emil Sajfutdinow  
4.  Fredrik Lindgren  
5.  Martin Vaculik  
6.  Maciej Janowski  
7.  Jason Doyle  
8.  Patryk Dudek  
9.  Matej Žagar  
10.  Niels Kristian Iversen  
11.  Artem Laguta  
12.  Antonio Lindbaeck  
13.  Tai Woffinden  
14.  Max Fricke  
15. Martin Smolinski  
Partner
Ostatni wywiad
   Sebastian Szostak: Najważniejsze to dobrze punktować

W tej chwili cały świat sportowy stoi w miejscu. Każdy wyczekuje aż pandemia koronawirusa się zakończy, a sportowcy będą mogli wrócić do uprawiania dyscyplin, z których słyną. Nie inaczej jest z żużlowcami. W tym momencie sytuacja zmusza ich do trenowania w domowym zaciszu. Udało się jednak poprosić wychowanka Arged Malesa TŻ Ostrovia - Sebastiana Szostaka, o udzielenie krótkiego wywiadu. Ostrowianin odpowiedział na pytania przez szklany ekran. 

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Szpilki na żużlu #1: Żużel w koronie

Ten sezon jest dziwny. Wszyscy musieliśmy przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, która wpłynęła również na żużel. Chyba powinniśmy się jednak cieszyć. W końcu PGE Ekstraliga wystartowała jako jedna z pierwszych profesjonalnych lig sportowych w Polsce. Na początku wszystko szło super. Do czasu. No cóż...

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Początki pierwszej ligi oraz zwycięzcy rozgrywek

Zbliżają się rozgrywki eWinner 1. Ligi Żużlowej. Kibice pierwszoligowych zespołów już odliczają dni, żeby obejrzeć ukochaną drużynę. Przy tej okazji warto przyjrzeć się jakie drużyny kiedyś wygrywały pierwszą ligę? Prezentuję artykuł, który poświęcony jest początkom rozgrywek na drugim szczeblu rozgrywek w Polsce, a także ich zwycięzcom.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu