eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 114
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Felietony

  Skarb Kibica - Wilki Krosno
 2019-02-20 19:40:12  Mikołaj Wiśniowski    wilkikrosno.pl,gurustats.pl

Zapraszam do przedsezonowego cyklu "Skarb Kibica", gdzie będę starał się przybliżyć sylwetki wszystkich drużyn, które wezmą udział w sezonie 2019 we wszystkich Polskich ligach żużlowych. W pierwszym wydaniu cyklu przyjrzę się ostatniej  drużynie zeszłego sezonu plż 2, czyli Wilkom Krosno.

Sezon 2018

Zeszły sezon, choć pod względem sportowym był bardzo nieudany, przyniósł krośnieńskiemu klubowi wiele zmian. Po 11 latach funkcjonowania jako  KSM Krosno, klub zakończył swoją działalność i w nadchodzącym sezonie wystartuje pod nową nazwą, czyli Wilki Krosno. Prezesem klubu został wieloletni sympatyk sportu żużlowego Robert Dobosz. Nowe stowarzyszenie założyło sobie jako cel priorytetowy, aby klub był zarządzany w sposób profesjonalny i w ciągu 5 lat awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. Skupiając się już na wyniku sportowym, jeszcze wtedy KSM-u w zeszłym sezonie to był on bardzo słaby. Drużynie z podkarpacia udało się wygrać tylko raz w domowym meczu z Kolejarzem Opole. Zdobyte zaledwie 2 punkty w całym sezonie dały krośnianom ostatnie miejsce w lidze. Do przedostatniej drużyny z Bydgoszczy stracili aż 6 punktów. Dodatkowo "wilki" przegrały oba spotkania z bydgoszczanami. Najlepszym zawodnikiem KSM-u był Jozsef Franc. Czech legitymował się średnią biego/punktową 2,040. Drugim najlepiej punktującym "wilkiem" był Ilja Czałow. Obu zawodników nie ma już w składzie na sezon 2019.    

Wyniki 2018:

Rawicz – Krosno 51:39

Krosno – Poznań 44:46

Ostrów Wlkp. – Krosno 60:29

Opole – Krosno 57:33

Bydgoszcz – Krosno 50:39

Krosno – Rzeszów 42:48 

Rzeszów – Krosno 55:35

Krosno – Bydgoszcz 43:47

Krosno – Opole 54:36

Krosno – Ostrów Wlkp. 39:51

Poznań – Krosno 58:31

Krosno - Rawicz 37:53

 

Skład na sezon 2019:

Seniorzy:

Lasse Bjerre - Dania

Jonas Davidsson - Szwecja

Mariusz Fierlej - Polska

Kenneth Hansen - Dania

Patrick Hansen - Dania

Paweł Hlib - Polska

Andriej Karpow - Ukraina

Witalij Kotlar - Rosja

Roland Kovacs - Węgry

Norbert Magosi- Węgry

Gino Manzares - USA

Edward Mazur - Polska

S. Melnyczuk - Ukraina

Glenn Moi - Norwegia

Marcin Rempała - Polska

J.Sajdullin -Rosja

Nick Skorja - Słowenia

Lars Skupień - Polska

David Pacalaj - Słowacja

Josh Pickering - Australia

Nicklas Porsing - Dania

Juniorzy:

Patryk Zieliński - Polska

Trener: Janusz Ślączka

Działacze Wilków Krosno byli bardzo aktywni na rynku tranfserowym. Zbudowano szeroki skład, gdzie co mecz mogą pojawić się zmiany, a walka o miejsce w zestawieniu meczowym może być bardzo zacięta. Szczególną uwagę, należy zwrócić na pozyskanie dwóch byłych Rybniczan, czyli Andrieja Karpowa oraz Larsa Skupienia przed, którym pierwszy sezon w gronie seniorów.Z Rzeszowa do Krosna przywędrował także Edward Mazur, który ma być solidnym wzmocnieniem. Do klubu po niezbyt udanym sezonie przyszedł, także duńczyk Nicklas Porsing. W klubie do tej pory znajduję się tylko jeden młodzieżowiec, Patryk Zieliński. Klub z Krosna będzie musiał zdecydować się na wypożyczenie juniora bądź też skorzysta z opcji "gościa". Skład uzupełniają liczni zawodnicy, którzy nie reprezentowali żadnego zespołu w sezonie 2018. Zakontraktowano młodziutkiego Witalija Kotlara, który ma papiery na bycie niezłym zawodnikiem. Przyszli także nieco starsi Skorja i Manzares oraz kilku weteranów takich jak Jonas Davidsson czy Maciej Kuciapa. W klubie udało się zatrzymać utalentowanego Patricka Hansena, który w zeszłym sezonie kilka razy pokazał próbkę swojego talentu. Do żużla po 6 latach przerwy powraca niespełniona nadzieja polskiego żużla, czyli Paweł Hlib. Wychowanek Stali Gorzów schudł 20 kg i zapowiada walkę o skład.

Ocena rynku transferowego (1-10): 7,5

Prognozowany skład: 

1.Nicklas Porsing

2.Patrick Hansen 

3.Edward Mazur

4.Lars Skupień 

5.Andriej Karpow

6.Patryk Zieliński

7.gość/zawodnik wypożyczony 

Mocne strony:

1. Wyrównany skład. Jeśli Janusz Ślączka zdecydowałby się na takie zestawienie miałby w składzie pięciu seniorów, z których każdy może zdobywać w granicach 8-10 pkt. Pod numerem 1 i 3, postanowiłem ustawić Porsinga oraz Mazura. Są to zawodnicy bardziej doświadczeni od swoich doparowych kolegów i lepiej sprawdzą się w roli prowadzących parę. Najważniejsze jest jednak, że wynik drużyny prawdopodobnie nie będzie zależał tylko od jednego zawodnika, bo przy tak wyrównanym zespole, pozostali będą mogli pokryć niedyspozycję danego żużlowca.

2. Trener. Janusz Ślączka może być prawdziwym strzałem w "dziesiątke" dla krośnieńskiego klubu. To bardzo doświadczony szkoleniowiec, który potrafi wycisnąć z zawodników to co najlepsze. Wszyscy mamy w pamięci to co zrobił z drużyną Speedway Miszkolc. Z Węgrami Ślączka sensacyjnie wygrał 2 ligę. Po tak słabym zeszłym sezonie klubu z Krosna, nowi zawodnicy będą potrzebowali prawdziwego autorytetu, a Ślączka to naprawdę bardzo charyzmatyczny szkoleniowiec, który nie bał się współpracy z Witoldem Skrzydlewskim w Orle Łodź. Ułatwieniem dla Ślączki będzie z pewnością szeroki skład, z którego będzie mógł dopasować zawodników do swojej wizji. 

3. Ławka rezerwowych. W sporcie tak kontuzjogennym jakim jest żużel, solidna ławka to bardzo ważna rzecz. W Wilkach Krosno w przeciwieństwie do zeszłorocznej Polonii Bydgoszcz długa ławka rezerwowych wiąże się także z kilkoma naprawdę ciekawymi zawodnikami. W razie kontuzji lub niedyspozycji, któregoś z Polaków do składu mogą wskoczyć Marcin Rempała lub Paweł Hlib. Pierwszy z nich w klubie Krosna jeździ od dawna i najlepsze lata na pewno ma już za sobą. Wychowanek Unii Tarnów w zeszłym sezonie wystąpił w 7 meczach i uzyskał śrędnią 1,308 pkt/bieg. O ile formę Rempały można w jakimś stopniu przewidzieć i wiadomo, że jeśli będzie trzeba to dorzuci kilka punktów, to formy Pawła Hliba przewidzieć nie sposób. Wychowanka Stali Gorzów na pewno kiedyś stać było na bardzo wiele. Jak jest teraz? Tego nie wie nikt, ale jeśli przygotuję się dobrze do sezonu, a wiele wskazuje na to, że tak będzie to jest realana szansa, że będzie stanowił dobrą alternatywę dla trenera Ślączki. Jeśli chodzi o zawodników zagranicznych to trener Ślączka będzie mógł skorzystać z doświadczonych startowców takich jak Davidsson lub Bjerre. Do dyspozycji będzie miał także młodych chłopaków min. Manzaresa, Skorje czy Kotlara. 

Słabe strony:

1. Juniorzy. W klubie mamy tylko jednego juniora 17-letniego Patryka Zielińskiego, który jest wychowankiem akademii Janusza Kołodzieja. Dla zawodnika, który rok temu był zakontraktowany w Wandzie Kraków będzie to debiutancki sezon, więc cieżko stwierdzić na co go tak naprawdę stać. Wiadome jest, że dołączy do niego inny junior, póki co nie wiemy jednak kto to będzie. Na pewno dla drużyny byłoby lepiej, aby formacja młodzieżowców była znana szybciej i mogliby oni trenować pod okiem Ślączki.

2. Brak armat. Wyrównany skład jaki posiada drużyna Wilków w większości spotkań będzie stanowił o ich sile. Wiadomo jednak, że w sporcie musi  być jednoznaczny lider, który w trudnym momencie pociągnie za sobą innych. Takim powinien zostać Karpow. Ukraińca stać na wiele, jednak bywa on nierówny. Brak wyrazistych liderów, może oznaczać dla krośnian problemy w trundych końcówkach. 

Terminarz: 

Krosno – Kraków

Rawicz – Krosno

Krosno – Opole

Poznań – Krosno

Krosno – Bydgoszcz

Piła   – Krosno 

Krosno – Piła

Bydgoszcz – Krosno

Krosno – Poznań

Opole – Krosno

Krosno – Rawicz

Kraków – Krosno

Prognozowane miejsce: 2 

W Wilkach Krosno upatruję "czarnego konia" 2 ligi żużlowej. Mają silny, równy skład z zawodnikami, którzy w zeszłym sezonie regularnie startowali w swoich zespołach. Piętą achillesową patrząc na tą chwilę stanowić będą młodzieżowcy, chyba że działaczom uda się pozyskać kogoś wartościowego. Krośnianie są także zabezpieczni w razie kontuzji, któregoś z zawodników. Za sterami mają solidnego i doświadczonego szkoleniowca, który nie boi się podejmować trudnych decyzji. Kluczowym aspektem będzie forma Larsa Skupienia oraz Nicklasa Porsinga. Ten pierwszy ma przed sobą pierwszy okres w gronie senierów, który zweryfikował wielu zawodników. Młody Skupień ma jednak u swojego boku wujków,których nikomu przedstawiać nie trzeba. Mając takie wspracie młody Lars powinien sobie poradzić. Porsing jak wiadomo jest niepokorny i ma trudny charakter, ale to że ma duże umiejętności udowodnił już nie raz i, jeśli tylko będzie mu się naprawdę chciało i przygotuje solidne zaplecze sprzętowe będzie jednym z liderów krośnieńskiej drużyny.

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno      
2. Moje Bermudy Stal Gorzów      
3. Betard Sparta Wrocław      
4. RM Solar Falubaz Zielona Góra      
5. Eltrox Włókniarz Częstochowa      
6. Motor Lublin      
7. ZOOleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz      
8. eWinner Apator Toruń      
 eWinner 1. Liga Żużlowa
1. ROW Rybnik      
2. Aforti Start Gniezno      
3. Orzeł Łódź      
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
     
5. Unia Tarnów
   
6. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów
     
7. Abramczyk Polonia Bydgoszcz      
8. Cellfast Wilki Krosno    
2. Liga Żużlowa
1. Lokomotiv Daugavplis      
2. OK Bedmet Kolejarz Opole      
3. SpecHouse PSŻ Poznań      
4. 7R Stolaro Stal Rzeszów      
5. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz      
6. Wölfe Wittstock      
7. Trans MF Devils Landshut      
Bauhaus-Ligan
1. Masarna Avesta      
2. Indianerna Kumla      
3. Lejonen Gislaved      
4. Rospiggarna Hallstavik      
5. Dackarna Mallila      
6. Vetlanda Speedway      
7. Västervik Speedway      
8. Piraterna Motala      
9. Smederna Eskilstuna      
Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik  
2.  Tai Woffinden  
3.  Fredrik Lindgren  
4.  Maciej Janowski  
5.  Leon Madsen  
6.  Jason Doyle  
7.  Artem Laguta  
8.  Emil Sajfutdinow  
9.  Martin Vaculik  
10. Max Fricke  
11.  Matej Žagar  
12. Krzysztof Kasprzak  
13. Anders Thomsen  
14. Robert Lambert  
15. Oliver Berntzon  
Partner
Ostatni wywiad
   Patrick Hansen: Możemy walczyć o zwycięstwo w lidze

Patrick Hansen w listopadzie przeniósł się z RzTŻu Rzeszów do Arged Malesa TŻ Ostrovii. Zawodnik w rozmowie z naszym portalem opowiada o tym, jak zmieniły się przygotowania do sezonu 2021 w czasach koronawirusa oraz przedstawił swoje cele zarówno drużynowe jak i indywidualne na ten rok.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Ruszajmy bez względu na sytuację (felieton)

Jako, iż zarówno w Polsce jak i na świecie sytuacja epidemiologiczna nie uległa wielkiej zmianie to najprawdopodobniej władze żużlowe ponownie będą stały przed  trudnym wyborem – ruszyć zgodnie z planem czy też wstrzymać start ligi i liczyć, że nadejdzie moment powrotu kibiców na trybuny. Oba te plany mają zarówno swoje plusy jak i minusy. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Kluby żużlowe w Social Mediach #1 - Facebook

Social Media to aktualnie jeden z najważniejszych jak nie najważniejszy aspekt marketingowej działalności nie tylko klubów sportowych, ale także firm czy też różnego rodzaju organizacji. Zbliża się koniec 2020 roku, a jak w mediach społecznościowych wyglądają kluby żużlowe? Oto małe podsumowanie działalności drużyn żużlowych w sieci. W pierwszej części skupię się na Facebooku. Które z zespołów posiadają największą liczbę polubień, a które mają ich najmniej?

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu