eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 252
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Felietony

  Skarb Kibica - Wilki Krosno
 2019-02-20 19:40:12  Mikołaj Wiśniowski    wilkikrosno.pl,gurustats.pl

Zapraszam do przedsezonowego cyklu "Skarb Kibica", gdzie będę starał się przybliżyć sylwetki wszystkich drużyn, które wezmą udział w sezonie 2019 we wszystkich Polskich ligach żużlowych. W pierwszym wydaniu cyklu przyjrzę się ostatniej  drużynie zeszłego sezonu plż 2, czyli Wilkom Krosno.

Sezon 2018

Zeszły sezon, choć pod względem sportowym był bardzo nieudany, przyniósł krośnieńskiemu klubowi wiele zmian. Po 11 latach funkcjonowania jako  KSM Krosno, klub zakończył swoją działalność i w nadchodzącym sezonie wystartuje pod nową nazwą, czyli Wilki Krosno. Prezesem klubu został wieloletni sympatyk sportu żużlowego Robert Dobosz. Nowe stowarzyszenie założyło sobie jako cel priorytetowy, aby klub był zarządzany w sposób profesjonalny i w ciągu 5 lat awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. Skupiając się już na wyniku sportowym, jeszcze wtedy KSM-u w zeszłym sezonie to był on bardzo słaby. Drużynie z podkarpacia udało się wygrać tylko raz w domowym meczu z Kolejarzem Opole. Zdobyte zaledwie 2 punkty w całym sezonie dały krośnianom ostatnie miejsce w lidze. Do przedostatniej drużyny z Bydgoszczy stracili aż 6 punktów. Dodatkowo "wilki" przegrały oba spotkania z bydgoszczanami. Najlepszym zawodnikiem KSM-u był Jozsef Franc. Czech legitymował się średnią biego/punktową 2,040. Drugim najlepiej punktującym "wilkiem" był Ilja Czałow. Obu zawodników nie ma już w składzie na sezon 2019.    

Wyniki 2018:

Rawicz – Krosno 51:39

Krosno – Poznań 44:46

Ostrów Wlkp. – Krosno 60:29

Opole – Krosno 57:33

Bydgoszcz – Krosno 50:39

Krosno – Rzeszów 42:48 

Rzeszów – Krosno 55:35

Krosno – Bydgoszcz 43:47

Krosno – Opole 54:36

Krosno – Ostrów Wlkp. 39:51

Poznań – Krosno 58:31

Krosno - Rawicz 37:53

 

Skład na sezon 2019:

Seniorzy:

Lasse Bjerre - Dania

Jonas Davidsson - Szwecja

Mariusz Fierlej - Polska

Kenneth Hansen - Dania

Patrick Hansen - Dania

Paweł Hlib - Polska

Andriej Karpow - Ukraina

Witalij Kotlar - Rosja

Roland Kovacs - Węgry

Norbert Magosi- Węgry

Gino Manzares - USA

Edward Mazur - Polska

S. Melnyczuk - Ukraina

Glenn Moi - Norwegia

Marcin Rempała - Polska

J.Sajdullin -Rosja

Nick Skorja - Słowenia

Lars Skupień - Polska

David Pacalaj - Słowacja

Josh Pickering - Australia

Nicklas Porsing - Dania

Juniorzy:

Patryk Zieliński - Polska

Trener: Janusz Ślączka

Działacze Wilków Krosno byli bardzo aktywni na rynku tranfserowym. Zbudowano szeroki skład, gdzie co mecz mogą pojawić się zmiany, a walka o miejsce w zestawieniu meczowym może być bardzo zacięta. Szczególną uwagę, należy zwrócić na pozyskanie dwóch byłych Rybniczan, czyli Andrieja Karpowa oraz Larsa Skupienia przed, którym pierwszy sezon w gronie seniorów.Z Rzeszowa do Krosna przywędrował także Edward Mazur, który ma być solidnym wzmocnieniem. Do klubu po niezbyt udanym sezonie przyszedł, także duńczyk Nicklas Porsing. W klubie do tej pory znajduję się tylko jeden młodzieżowiec, Patryk Zieliński. Klub z Krosna będzie musiał zdecydować się na wypożyczenie juniora bądź też skorzysta z opcji "gościa". Skład uzupełniają liczni zawodnicy, którzy nie reprezentowali żadnego zespołu w sezonie 2018. Zakontraktowano młodziutkiego Witalija Kotlara, który ma papiery na bycie niezłym zawodnikiem. Przyszli także nieco starsi Skorja i Manzares oraz kilku weteranów takich jak Jonas Davidsson czy Maciej Kuciapa. W klubie udało się zatrzymać utalentowanego Patricka Hansena, który w zeszłym sezonie kilka razy pokazał próbkę swojego talentu. Do żużla po 6 latach przerwy powraca niespełniona nadzieja polskiego żużla, czyli Paweł Hlib. Wychowanek Stali Gorzów schudł 20 kg i zapowiada walkę o skład.

Ocena rynku transferowego (1-10): 7,5

Prognozowany skład: 

1.Nicklas Porsing

2.Patrick Hansen 

3.Edward Mazur

4.Lars Skupień 

5.Andriej Karpow

6.Patryk Zieliński

7.gość/zawodnik wypożyczony 

Mocne strony:

1. Wyrównany skład. Jeśli Janusz Ślączka zdecydowałby się na takie zestawienie miałby w składzie pięciu seniorów, z których każdy może zdobywać w granicach 8-10 pkt. Pod numerem 1 i 3, postanowiłem ustawić Porsinga oraz Mazura. Są to zawodnicy bardziej doświadczeni od swoich doparowych kolegów i lepiej sprawdzą się w roli prowadzących parę. Najważniejsze jest jednak, że wynik drużyny prawdopodobnie nie będzie zależał tylko od jednego zawodnika, bo przy tak wyrównanym zespole, pozostali będą mogli pokryć niedyspozycję danego żużlowca.

2. Trener. Janusz Ślączka może być prawdziwym strzałem w "dziesiątke" dla krośnieńskiego klubu. To bardzo doświadczony szkoleniowiec, który potrafi wycisnąć z zawodników to co najlepsze. Wszyscy mamy w pamięci to co zrobił z drużyną Speedway Miszkolc. Z Węgrami Ślączka sensacyjnie wygrał 2 ligę. Po tak słabym zeszłym sezonie klubu z Krosna, nowi zawodnicy będą potrzebowali prawdziwego autorytetu, a Ślączka to naprawdę bardzo charyzmatyczny szkoleniowiec, który nie bał się współpracy z Witoldem Skrzydlewskim w Orle Łodź. Ułatwieniem dla Ślączki będzie z pewnością szeroki skład, z którego będzie mógł dopasować zawodników do swojej wizji. 

3. Ławka rezerwowych. W sporcie tak kontuzjogennym jakim jest żużel, solidna ławka to bardzo ważna rzecz. W Wilkach Krosno w przeciwieństwie do zeszłorocznej Polonii Bydgoszcz długa ławka rezerwowych wiąże się także z kilkoma naprawdę ciekawymi zawodnikami. W razie kontuzji lub niedyspozycji, któregoś z Polaków do składu mogą wskoczyć Marcin Rempała lub Paweł Hlib. Pierwszy z nich w klubie Krosna jeździ od dawna i najlepsze lata na pewno ma już za sobą. Wychowanek Unii Tarnów w zeszłym sezonie wystąpił w 7 meczach i uzyskał śrędnią 1,308 pkt/bieg. O ile formę Rempały można w jakimś stopniu przewidzieć i wiadomo, że jeśli będzie trzeba to dorzuci kilka punktów, to formy Pawła Hliba przewidzieć nie sposób. Wychowanka Stali Gorzów na pewno kiedyś stać było na bardzo wiele. Jak jest teraz? Tego nie wie nikt, ale jeśli przygotuję się dobrze do sezonu, a wiele wskazuje na to, że tak będzie to jest realana szansa, że będzie stanowił dobrą alternatywę dla trenera Ślączki. Jeśli chodzi o zawodników zagranicznych to trener Ślączka będzie mógł skorzystać z doświadczonych startowców takich jak Davidsson lub Bjerre. Do dyspozycji będzie miał także młodych chłopaków min. Manzaresa, Skorje czy Kotlara. 

Słabe strony:

1. Juniorzy. W klubie mamy tylko jednego juniora 17-letniego Patryka Zielińskiego, który jest wychowankiem akademii Janusza Kołodzieja. Dla zawodnika, który rok temu był zakontraktowany w Wandzie Kraków będzie to debiutancki sezon, więc cieżko stwierdzić na co go tak naprawdę stać. Wiadome jest, że dołączy do niego inny junior, póki co nie wiemy jednak kto to będzie. Na pewno dla drużyny byłoby lepiej, aby formacja młodzieżowców była znana szybciej i mogliby oni trenować pod okiem Ślączki.

2. Brak armat. Wyrównany skład jaki posiada drużyna Wilków w większości spotkań będzie stanowił o ich sile. Wiadomo jednak, że w sporcie musi  być jednoznaczny lider, który w trudnym momencie pociągnie za sobą innych. Takim powinien zostać Karpow. Ukraińca stać na wiele, jednak bywa on nierówny. Brak wyrazistych liderów, może oznaczać dla krośnian problemy w trundych końcówkach. 

Terminarz: 

Krosno – Kraków

Rawicz – Krosno

Krosno – Opole

Poznań – Krosno

Krosno – Bydgoszcz

Piła   – Krosno 

Krosno – Piła

Bydgoszcz – Krosno

Krosno – Poznań

Opole – Krosno

Krosno – Rawicz

Kraków – Krosno

Prognozowane miejsce: 2 

W Wilkach Krosno upatruję "czarnego konia" 2 ligi żużlowej. Mają silny, równy skład z zawodnikami, którzy w zeszłym sezonie regularnie startowali w swoich zespołach. Piętą achillesową patrząc na tą chwilę stanowić będą młodzieżowcy, chyba że działaczom uda się pozyskać kogoś wartościowego. Krośnianie są także zabezpieczni w razie kontuzji, któregoś z zawodników. Za sterami mają solidnego i doświadczonego szkoleniowca, który nie boi się podejmować trudnych decyzji. Kluczowym aspektem będzie forma Larsa Skupienia oraz Nicklasa Porsinga. Ten pierwszy ma przed sobą pierwszy okres w gronie senierów, który zweryfikował wielu zawodników. Młody Skupień ma jednak u swojego boku wujków,których nikomu przedstawiać nie trzeba. Mając takie wspracie młody Lars powinien sobie poradzić. Porsing jak wiadomo jest niepokorny i ma trudny charakter, ale to że ma duże umiejętności udowodnił już nie raz i, jeśli tylko będzie mu się naprawdę chciało i przygotuje solidne zaplecze sprzętowe będzie jednym z liderów krośnieńskiej drużyny.

Relacje live

PGE EKSTRALIGA
Moje Bermudy Stal - PGG ROW
piątek, godz. 18:00
Motor - Fogo Unia
piątek, godz. 20:30
MrGarden GKM - RM Solar Falubaz
niedziela, godz. 16:30
Betard Sparta - Eltrox Włókniarz
niedziela, godz. 19:15

EWINNER 1 LIGA ŻUŻLOWA
Unia - Orzeł
sobota, godz. 16:30
Start - Lokomotiv
niedziela, godz. 14:00
Zdunek Wybrzeże - Ostrovia
niedziela, godz. 14:00

DRUGA LIGA ŻUŻLOWA
Wilki - RzTŻ
piątek, godz. 16:00
Metalika Recycling Kolejarz - Wolfe
sobota, godz. 11:45
SpecHouse PSŻ - OK Bedmet Kolejarz
niedziela, godz. 11:45

TURNIEJE INDYWIDUALNE
PGE IMME w Toruniu
sobota, godz. 19:15

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno 9 18 +98
2. RM Solar Falubaz Zielona Góra 9 14 +43
3. Motor Lublin 9 11 +32
4. Eltrox Włókniarz Częstochowa 9 11 +44
5. Betard Sparta Wrocław 8 10 +30
6. MrGarden GKM Grudziądz 9 8 -28
7. Moje Bermudy Stal Gorzów 8 4 -48
8. PGG ROW Rybnik 9 2 -171
 eWinner 1. Liga Żużlowa
1. eWinner Apator Toruń 6 12 +134
2. Unia Tarnów 6 8 +2
3. Orzeł Łódź 6 6 +12
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 6 6 +1
5. Car Gwarant Kapi Meble Budex Start 6 6 -10
6. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów
6 6
-34
7. Lokomotiv Daugavplis 6 2 -32
8. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 6 2 -73
2. Liga Żużlowa
1. Wilki Krosno 2 4 +49
2. SpecHouse PSŻ Poznań 2 2 +26
3. RzTŻ Rzeszów  2 2 +26
4. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz  2 2 -24
5. Wölfe Wittstock 2 2 -38
6. OK Bedmet Kolejarz Opole 2 0 -39
Bauhaus-Ligan
1. Lejonen Gislaved 2 4 +36
2. Rospiggarna Hallstavik 2 4 +16
3. Dackarna Mallila 2 2 +19
4. Piraterna Motala 2 2 -5
5. Vetlanda Speedway 2 2 -6
6. Masarna Avesta 2 2 -14
7. Indianerna Kumla 2 0 -20
8. Västervik Speedway 2 0 -26
Klasyfikacja SEC
1.  Robert Lambert  67
2.  Leon Madsen 63
3.  Grigorij Laguta 52
4.  Mikkel Michelsen 46
5.  Bartosz Smektała 45
6.  Nicki Pedersen 45
7.  Timo Lahti 43
8.  Kacper Woryna 33
9.  David Bellego 31
10.  Vaclav Milik  26
11.  Kai Huckenbeck 25
12.  Krzysztof Kasprzak  25
13.  Peter Ljung 23
14.  Michael Jepsen Jensen 22
15.  Andrei Kudriashov 21
Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik  
2.  Leon Madsen  
3.  Emil Sajfutdinow  
4.  Fredrik Lindgren  
5.  Martin Vaculik  
6.  Maciej Janowski  
7.  Jason Doyle  
8.  Patryk Dudek  
9.  Matej Žagar  
10.  Niels Kristian Iversen  
11.  Artem Laguta  
12.  Antonio Lindbaeck  
13.  Tai Woffinden  
14.  Max Fricke  
15. Martin Smolinski  
Partner
Ostatni wywiad
   Sebastian Szostak: Najważniejsze to dobrze punktować

W tej chwili cały świat sportowy stoi w miejscu. Każdy wyczekuje aż pandemia koronawirusa się zakończy, a sportowcy będą mogli wrócić do uprawiania dyscyplin, z których słyną. Nie inaczej jest z żużlowcami. W tym momencie sytuacja zmusza ich do trenowania w domowym zaciszu. Udało się jednak poprosić wychowanka Arged Malesa TŻ Ostrovia - Sebastiana Szostaka, o udzielenie krótkiego wywiadu. Ostrowianin odpowiedział na pytania przez szklany ekran. 

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Szpilki na żużlu #1: Żużel w koronie

Ten sezon jest dziwny. Wszyscy musieliśmy przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, która wpłynęła również na żużel. Chyba powinniśmy się jednak cieszyć. W końcu PGE Ekstraliga wystartowała jako jedna z pierwszych profesjonalnych lig sportowych w Polsce. Na początku wszystko szło super. Do czasu. No cóż...

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Początki pierwszej ligi oraz zwycięzcy rozgrywek

Zbliżają się rozgrywki eWinner 1. Ligi Żużlowej. Kibice pierwszoligowych zespołów już odliczają dni, żeby obejrzeć ukochaną drużynę. Przy tej okazji warto przyjrzeć się jakie drużyny kiedyś wygrywały pierwszą ligę? Prezentuję artykuł, który poświęcony jest początkom rozgrywek na drugim szczeblu rozgrywek w Polsce, a także ich zwycięzcom.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu