eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 79
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Polska

  Okiem eSpeedway: 2. Liga Żużlowa
 2020-12-01 12:33:09  Rafał Drabiniok    inf.własna

Czas na podsumowanie cyklu, który tworzyliśmy przez ostatni czas. Rozpoczynamy tradycyjnie od najniższego szczebla rozgrywkowego w Polsce, jakim jest 2. Liga Żużlowa. Po przeglądzie każdej kadry z klubów stworzyliśmy klasyfikację, jak naszym okien powinna wyglądać tabela na koniec sezonu. Czy nasze słowa się potwierdzą?

7. Wölfe Wittstock - 2,67

Ostatnie miejsce zajmuje drużyna z Niemiec, która zadebiutowała w Polsce w 2020 roku. Liderami drużyny wydaje się być duet Riss-Dilger, którzy posiadają najwięcej wspomnień z ligą polską. Powracający do ligi polskiej Riss, znany jest przede wszystkim z startów na długim torze, gdzie posiada kilka sukcesów. Z pewnością tor w Wittstock przypomina trochę longtrack swoją długością oraz szerokością. Dilger w tym roku reprezentował Metalika Recykling Kolejarz Rawicz. W pięciu meczach wykręcił średnią 1,591 pkt/bieg co było trzecim wynikiem w zespole. W zespole kontrakt przedłużył syn prezesa - Steve Mauer, który sezon miał średni, kończąc go z wynikiem 1,364 pkt/bieg. Kolejnym zawodnikiem jest Jye Etheridge, który miał już okazję do pokazania się Polakom podczas baraży w roku 2018, kiedy to wyjechał w barwach PGG ROW-u Rybnik. Spory wybór i rywalizacja będzie na pozycji zawodnika do lat 24. Nie wykluczone, że w składzie meczowym Wolfe Wittstock będzie więcej niż jeden zawodnik z tej kategorii. Faworytami do zajęcia tego miejsca są Marcin Kościelski oraz Sandro Wassermann, którzy startowali już w barwach "Wilków" podczas tego sezonu. Ponadto drużynę zasiliło kilku innych młodych i uzdolnionych żużlowców: Dominik Moeser, Jack Smith oraz Fraser Bowes. Nie mieli oni jednak okazji do zaprezentowania się w ligowych rozgrywkach w Polsce. Po odejściu Fienhage nieco osłabiła się formacja juniorska lecz duet Baumann oraz startujący na zasadzie gościa Ernst powinni być wartością dodaną dla drużyny. Rezerwowymi dla nich są Celina Liebmann oraz Lukas Wegener.

6. SpecHouse PSŻ Poznań - 2,83 

Przedostatnie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje drużyna z Wielkopolski. Zarząd SpecHouse PSŻ-u Poznań zdecydowanie postawił na młodą kadrę, oprócz Woelberta, Krcmara oraz Aarnio cała reszta może jechać jako zawodnicy U-24. O ile właśnie ta wymieniona trójka, która powinna tworzyć pierwszą linię jest dobra jak na drugoligowe warunki tak reszta kadry już nie powala na kolana. W talii Piotra Palucha jest co prawda gość w osobie Rafała Karczmarza, lecz jego forma jest niewiadomą. Istotny jest również fakt, iż nadchodzący sezon będzie pierwszym dla niego. Pozostali polacy w osobach Chmiela i Skupienia też mają coś do udowodnienia lecz miniony sezon mieli "średni". Duńczycy widniejący w kadrze poznanian to również wielki znak zapytania, gdyż nie mieli oni zbyt wielu szans na pokazanie się w lidze polskiej. Kolejnym minusem są juniorzy, a właściwie to junior, ponieważ w kadrze "Skorpionów" jest jedynie Kacper Kłosok, który też nie będzie dobrze wspominał swojego debiutu ligowego w barwach rybniczan. 

5. Trans MF Devils Landshut - 3

Miejsce piąte, czyli pierwsza drużyna, która nie wejdzie do fazy Play-Off zajmuje debiutant w lidze polskiej oraz wielokrotny Drużynowy Mistrz Niemiec - Trans MF Devils Landshut. "Diabły" posiadają bardzo dobrą pierwszą linię w osobach krajowych zawodników - Martina Smolinskiego oraz Kaia Huckenbecka, który podczas tegorocznych rozgrywek spisywał się dobrze w barwach Abramczyk Polonii. I to by było na tyle z plusów. Druga linia oraz zawodnicy U-24 są wielką niewiadomą, gdyż mogą zaskoczyć wszystkich kibiców w szczególności podczas meczy domowych, bo tor w Landshut może być zagadką dla części zawodników. Duże nadzieje za to są w Noricku Bloedernie, który podczas startów na minitorze zaliczał sporo sukcesów. Również w MEP U-19 pokazał się z dobrej strony zajmując wraz z Benem Ernstem wysoką lokatę, lecz przez brak startów pod egidą Reprezentacji Niemiec zostali sklasyfikowani za pozostałymi reprezentacjami.

4. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz - 3,33 

Drużyna z Rawicza posiada bardzo równy skład, jednakże próżno w nim szukać jakiegokolwiek pewniaka. Naturalnymi liderami powinni być najstarsi - Damian Baliński oraz Damian Dróżdż. Z racji wieku ten pierwszy z sezonu na sezon notuje coraz słabsze wyniki, lecz nie przekreślamy "Balona" z jazdy na dobrym poziomie i z zadziorem. Zgoła odmienną sytuację ma Damian Dróżdż, który podczas ostatniego sezonu zrobił ogromny progres w swojej jeźdzcie, przez co był ważnym punktem Wilków Krosno w drodze do eWinner 1. Ligi Żużlowej. Podobnie jak w drużynie Poznania nie zrobiliśmy tu podziału na drugą linię oraz zawodników U24, gdyż wszyscy zawodnicy poza w/w dwójką mogą jeździć właśnie jako U24. Oprócz zawodników, których mogliśmy oglądać podczas tegorocznych rozgrywek widzimy w kadrze Kiriiła Leimana, który jeszcze nie miał okazji do pokazania się polskim kibicom. Gillmore oraz Nagibin mieli okazję do pokazania się w roku 2019 w lidze oraz w DMPJ jako Unia Leszno II, więc tory w Polsce nie powinny być aż taką zagadką dla zawodników "Niedźwiadków"

3. RzTŻ Rzeszów - 3,6 

Najniższy stopień podium zajął RzTŻ Rzeszów, który podczas okienka transferowego poczynił spore wzmocnienia. Jak na trzeci stopień rozgrywek w Polsce posiadają bardzo silną pierwszą linię - Andrieja Karpowa oraz Sama Mastersa. Obaj zawodnicy podczas tegorocznych rozgrywek byli jednymi z liderów swoich drużyn, co przełożyło się na 5 i 7 lokatę wśród zawodników 2. Ligi Żużlowej. Kolejnym nowym zawodnikiem w drużynie "Żurawi" jest Hubert Łęgowik, który powinien być liderem formacji krajowej. Poprzednie sezony Łęgowika były dla niego bardzo udane, lecz mimo to poszedł szukać nowych wrażeń. Jego partnerem powinien być Dawid Stachyra, który wrócił do ligowego ścigania po dwuletniej przerwie. Podczas spotkań w tym sezonie zdecydowanie lepiej radził sobie na domowym obiekcie na ul. Hetmańskiej. Dla Patryka Rolnickiego, który pełnił w tym sezonie funkcję kapitana rzeszowian raczej pewne jest miejsce jako zawodnik U24. Jeszcze niedawno jeżdżący w ekstralidze zawodnik nie może zapisać ścigania z tego roku do udanych. Przez sporą część sezonu musiał oczekiwać na swoją kolej, gdyż nie jeździł na dobrym poziomie. Kontrkandytatem na to miejsce jest 20-letni Tim Soerensen, który mimo posiadania kontraktu nie miał jeszcze okazji by pokazać się polskim kibicom. Jest solidnym ogniwem reprezentacji kraju "Hamleta" i być może dostanie swoją szansę na debiut. Pozycje juniorskie są zarezerwowane dla wychowanków Żurawi - Mateusza Majchera oraz Jakuba Stojanowskiego, którzy już reprezentowali drużynę w 2020 roku. Oczekującym na to miejsce jest Konrad Mikłoś, który jeszcze nie miał okazji do zaprezentowania się podczas rozgrywek ligowych.

2. OK Bedmet Kolejarz Opole - 4,25 

Czyli jak zawsze blisko, lecz nie wystarczająco. Drugi stopień podium przyznaliśmy OK Bedmet Kolejarzowi Opole, który podczas okna transferowego przeszedł przebudowe. W drużynie zostali jedynie Polis, Hansen oraz juniorzy. Nowymi liderami opolan powinni zostać Jacob Thorssell, który ten sezon miał dość przeciętny kończąc go ze średnią 1,712. Poprzednie sezony miał jednak lepsze, a dwa lata temu mogliśmy go oglądać w PGE Ekstralidze. Kudriaszow w tym roku osiągnął dopiero trzydziesty wynik w lidze (1,656). Mimo tego udało mu się zaliczyć kilka bardzo dobrych spotkań. Dobrze prezentuje się również formacja krajowa w osobach Oskara Polisa oraz Kamila Brzozowskiego. Ostatni sezon Polis zakończył jako najskuteczniejszy zawodnik Kolejarza, oraz drugi najlepszy polak ustępując jedynie Patrykowi Wojdyło. Brzozowski natomiast tego sezonu nie może uznać za udany, gdyż po nienajlepszym początku rozgrywek stracił on miejsce w składzie bydgoszczan. Jednakże przypomnijmy, że jeszcze w roku 2019 był drugim najskuteczniejszym żużlowcem w 2LŻ przez co bezpośrednio przyczynił się do awansu Abramczyk Polonii. Kolejarz posiada również jednego z najlepszych zawodników U24 jakim jest Mads Hansen, który niejednokrotnie był liderem w spotkaniach przywożąc kluczowe punkty. W obwodzie na to miejsce jest również Tomasz Orwat, który całkiem nieźle radził sobie w eWinner 1. Lidze na pozycji juniora, jednakże z konkurentami wydaje się byc bez szans i powinien pełnić rolę rezerwowego. Piętą Achillesową OK Bedmet Kolejarza Opole z całą pewnością na tę chwilę są juniorzy. Żaden z tych trzech młodych chłopaków do tej pory nie prezentuje formy, która gwarantuje dobre punkty w każdym meczu.

1. Lokomotiv Daugavplis - 5

Szybki powrót do eWinner 1. Ligi Żużlowej, taką przyszłość przepowiadamy drużynie z Daugavpils. Wzmocnieni Andersenem oraz Jonassonem są faworytami do wygrania 2. Ligi Żużlowej. Podczas tegorocznych rozgrywek "Ugly Duck" rozegrał zaledwie trzy spotkania w barwach Orła Łódź, częściej prezentował się w Bauhaus-Ligan, gdzie skończył z średnia blisko 2 pkt/bieg. Kostygow sezon 2020 skończył na 32. lokacie wśród najlepszych zawodników startujących na zapleczu ze średnią na poziomie 1,625, lecz przeplatał bardzo dobre mecze jak np. spotkanie w Toruniu (11/6) z tymi nieco gorszymi. W drugiej lidze powinien być liderem "Lokomotywy".  Skład Łotyszy uzupełnią powracający po roku przerwy Tomas H. Jonasson oraz Kasts Puodżuks. Szwed otwarcie mówił w jednym z wywiadów, że sprzętowo jest przyszykowany nawet na PGE Ekstraligę co zwiastuje dobrą oznakę. Doparowym będzie przygasająca gwiazda speedway'a na Łotwie - Kasts Puodżuks, który podczas tegorocznych rozgrywek nie zaprezentował się dobrze, a nawet stracił on miejsce pod koniec sezonu na korzyść juniorów. Na pozycji U24 "Lokomotywa" posiada prawdziwą bombę jaką jest brązowy medalista IMŚJ - Oleg Michaiłow, który posiadał ważny kontrakt i mimo wielu ofert musiał zostać w Daugavpils. Rywalami na to miejsce są Lewiszyn, który dotychczas nie miał okazji do startów w Polsce oraz Wiaczesław Monachow, który podczas tegorocznych rozgrywek 2.LŻ osiągnął w barwach Wolfe Wittstock średnią na poziomie 1,000. Można szczerze powiedzieć, że Lokomotiv młodzieżą stoi. Pewniakiem do składu jest tegoroczny debiutant Francis Gusts, który wraz z Olegiem Michaiłowiem stworzył najskuteczniejszą parę juniorów w eWinner 1. Lidze Żużlowej. Drugim młodzieżowcem Lokomotywy powinien być ktoś z trójki Ansviesulis- Matjusonoks- Kolodinskis tak jak to miało miejsce w tym sezonie z numerem ósmym. Reszta juniorów pewnie będzie się dalej szkolić w rozgrywkach DMPJ oraz Lidze Bałtyckiej.

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno      
2. Moje Bermudy Stal Gorzów      
3. Betard Sparta Wrocław      
4. RM Solar Falubaz Zielona Góra      
5. Eltrox Włókniarz Częstochowa      
6. Motor Lublin      
7. MrGarden GKM Grudziądz      
8. eWinner Apator Toruń      
 eWinner 1. Liga Żużlowa
1. ROW Rybnik      
2. Car Gwarant Kapi Meble Budex Start      
3. Orzeł Łódź      
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
     
5. Unia Tarnów
   
6. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów
     
7. Abramczyk Polonia Bydgoszcz      
8. Cellfast Wilki Krosno    
2. Liga Żużlowa
1. Lokomotiv Daugavplis      
2. OK Bedmet Kolejarz Opole      
3. SpecHouse PSŻ Poznań      
4. RzTŻ Rzeszów      
5. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz      
6. Wölfe Wittstock      
7. Trans MF Devils Landshut      
Bauhaus-Ligan
1. Masarna Avesta      
2. Indianerna Kumla      
3. Lejonen Gislaved      
4. Rospiggarna Hallstavik      
5. Dackarna Mallila      
6. Vetlanda Speedway      
7. Västervik Speedway      
8. Piraterna Motala      
9. Smederna Eskilstuna      
Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik  
2.  Tai Woffinden  
3.  Fredrik Lindgren  
4.  Maciej Janowski  
5.  Leon Madsen  
6.  Jason Doyle  
7.  Artem Laguta  
8.  Emil Sajfutdinow  
9.  Martin Vaculik  
10. Max Fricke  
11.  Matej Žagar  
12. Krzysztof Kasprzak  
13. Anders Thomsen  
14. Robert Lambert  
15. Oliver Berntzon  
Partner
Ostatni wywiad
   Patrick Hansen: Możemy walczyć o zwycięstwo w lidze

Patrick Hansen w listopadzie przeniósł się z RzTŻu Rzeszów do Arged Malesa TŻ Ostrovii. Zawodnik w rozmowie z naszym portalem opowiada o tym, jak zmieniły się przygotowania do sezonu 2021 w czasach koronawirusa oraz przedstawił swoje cele zarówno drużynowe jak i indywidualne na ten rok.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Dajmy zawodnikom po prostu jeździć (felieton)

Przed sezonem 2021 w regulaminie pojawił się dość kontrowersyjny przepis jakim jest ograniczenie startów do maksymalnie dwóch lig dla zawodników z PGE Ekstraligi oraz maksymalnie trzech dla przedstawicieli pozostałych szczebli rozgrywkowych w Polsce. Jest to spory cios zarówno dla samych żużlowców jak i lig poza granicami naszego kraju. Dla klubów z Polski natomiast spore ułatwienie.

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Kluby żużlowe w Social Mediach #1 - Facebook

Social Media to aktualnie jeden z najważniejszych jak nie najważniejszy aspekt marketingowej działalności nie tylko klubów sportowych, ale także firm czy też różnego rodzaju organizacji. Zbliża się koniec 2020 roku, a jak w mediach społecznościowych wyglądają kluby żużlowe? Oto małe podsumowanie działalności drużyn żużlowych w sieci. W pierwszej części skupię się na Facebooku. Które z zespołów posiadają największą liczbę polubień, a które mają ich najmniej?

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu